search
Підписатися

logo

Поради новачкам. Що таке боке?

21 Жовтня, 2019, 12:23 12

Ми вже навчилися з вами вибирати фотоапарати, об’єктиви та аксесуари до них. Тепер час поговорити про те, як же застосувати всі ці знання та куплені гаджети для створення красивих фотографій.

Підписуйтесь на наш Telegram – канал

Ейфелева вежа

Напевно, найбільш бажаним ефектом, для фотографа будь-якого рівня, можна назвати боке. Напевно, багато хто про нього чули, багато хто навіть міркували та говорили, але ось що ж це дійсно таке і яке воно? А головне, як його зробити або отримати?

Постараємося відповісти на всі ці питання послідовно.

Скло в краплях дощу

Якщо відійти від складних освітніх посилань на історію виникнення такого екзотичного слова, колись давно і в Японії, то боке можна описати як характер малюнка в зоні нерізкості (поза фокусом).

Скрипка і смичок на фоні

Як не дивно, але фотографи майже завжди прагнуть отримувати на фотографіях не тільки красиве та чітке зображення, але, і щоб все що нерізке та не в фокусі, теж було особливим. З горезвісним гарним боке. Ах, як вимогливий цей світ! Але все ж нічого недосяжного в цьому немає, тому багато і прагнуть мати це найкрасивіше боке у себе на фотографії.

 Вечірнє фото на тлі вогнів

Отже, уявіть вечірню фотографію, на тлі новорічних вогнів ялинки або на тлі строкатого листя. Всі вогники або листя, з проблисками світла, можуть перетворитися в яскраві (чи темні) схожі на круг відблиски. Це і є «красиве боке». Ми це спеціально взяли в лапки, бо поняття краси – це повністю суб’єктивна думка кожного, а значить не може бути ніяк виміряно або чітко визначено.

На нашу думку, назвати боке красивим можна тоді, коли воно своїм малюнком доповнює всю композицію кадру і постає частиною всієї задумки. Коли ми робимо не боке заради боке, а усвідомлено додаємо прикрасу в кадр, роблячи його привабливішим за рахунок такого контрасту деталей (дуже чіткі та дуже нечіткі).

Фото дівчини на дорозі

Переходячи до того, яким же способом створити гарне боке, варто зазначити що відповідає за нього, майже одноосібно – об’єктив. Властивості оптики та внутрішніх складових і становитимуть потенціал об’єктива зі створення максимально-привабливих малюнків. Це стосується як знімного й окремо придбаного об’єктива, так і вбудованого в фотокамеру. У другому випадку ми постараємося вичавити максимум з уже наявного, для отримання найкращого результату. А в разі якщо у вас є можливість міняти об’єктиви, тобто деякі правила щодо вибору, для отримання найкращого ефекту.

Важливі елементи для явного боке

Як ми і писали в нашій статті про об’єктиви, в об’єктиву є деякі особливості конструкції та характеристики, такі як діафрагма, фокусна відстань, зум. Саме ці елементи і величини важливі для створення максимально явного боке.

Вибір об'єктива

Почнемо з діафрагми – це механізм всередині об’єктива, що складається з «пелюсток», які відкриваються або прикриваються, регулюючи кількість світла, яке пропускається. Якраз цей механізм відповідає за форму тих самих «цяток» у боке. Коли пелюстки у діафрагми досить закруглені (що рідкість та ознака продуманості) ви отримаєте практично круглі елементи боке на будь-якому значенні діафрагми. Найчастіше, пелюстки діафрагми створюють на деяких значеннях якраз не круглі, а багатогранні відблиски (начебто капелюшка болта або гайки), що не всім припадає до душі.

Тому, звертайте увагу при виборі об’єктива на цю характеристику. Також і кількість самих пелюсток діафрагми грає аналогічну роль – чим їх більше, тим кружечок боке більш «круглий».

Кіт на дорозі ввечері

Другим важливим фактором для легкого отримання боке є фокусна відстань об’єктива. Чим вона більше, тим простіше зробити боке. Мова поки не про красу, а про взагалі такий ефект. Насправді отримати гарну розмитість можна і не на великих фокусних відстанях. Наприклад, на 50 мм або навіть 35 мм, але важливо, щоб ці об’єктиви мали максимально можливі характеристики світлопропускання, тобто значення діафрагми f/1.8, f/1.4 або навіть f/1.2. C кожним значенням ціна буде експоненціально збільшуватися, але це неминуче, тому як ці об’єктиви найцінніші, за рахунок своїх характеристик крім боке. Підійдуть і зум-об’єктиви, зі значеннями f/2.8 – ефект боке буде трохи менше виражений у них, але при правильному підході ви отримаєте бажаний результат.

Фото кішки в денний час

Переходячи до головного – практичної частини, потрібно почати з вибору об’єкта та часу зйомки. Після того, як ми визначилися і взяли з собою об’єктив, який нам найбільше підходить (або ж той єдиний, який у нас є в фотокамері) потрібно вирішувати, що і в який час доби фотографувати.

Зйомка велосипеда ввечері

Найпростіше правило, яке можна виділити, це те що знімайте об’єкт (наприклад, людини або якийсь предмет) поблизу, на передньому плані, при цьому вибирайте щоб на задньому плані в кадрі були контрастні та невеликі об’єкти. Днем, це можуть бути листя, крізь які пробивається сонячне світло, відображення сонця у хвилях водойми, яскраві елементи одягу на людях і т.д. У нічний час – це точкові і яскраві вогні або добре освітлені елементи, особливо різнокольорові. Добре підійде дорога з автомобілями (у яких включені фари та габаритні вогні), новорічні гірлянди, вітрини магазинів і, напевно, ще багато варіантів, які ви знайдете.

Новорічні іграшки та гірлянди

При цьому, ефект боке створюється не тільки на контрастних об’єктах (чорне на білому, що світиться на темному) але і на контрасті чіткого об’єкта, на передньому плані, наприклад, і розмитого фону, з цими самими контрастними елементами.

Не виключено, що з першого разу не буде виходити той результат, який ви очікували. Іноді, потрібен час, терпіння і, навіть, удача, щоб зловити кадр. Але з кожним разом ви будете краще розуміти й опановувати технікою створення красивого, на ваш погляд, боке.

Дівчина на фоні вечірньої дороги

Майте на увазі, що крім характеристик об’єктиву, важливі ще фізичні розміри матриці самого фотоапарата. Саме тому на більшості компактних камер і мобільних телефонах так складно зробити по-справжньому гарну розмитість заднього фону. Для максимального ефекту краще використовувати повнокадрові дзеркальні або бездзеркальні фотоапарати. З їх великим розміром матриці та правильно обраним об’єктивом – у вас буде неповторний тандем техніки, для створення красивих фотографій.

Лавка на тлі вогнів

Особливості та поради:

– Пам’ятайте, що важливий контраст між фоновими об’єктами, тоді розмив їх і розфокусувавши, ви отримаєте не просто строкаті елементи, а й цілі ореоли, які світяться або темних геометричних фігур.

Контраст між фоновими об'єктами

– При цьому важливо розуміти, що основний об’єкт зйомки не повинен, в ідеалі, сильно виділятися своєю яскравістю або тієї ж строкатістю, бо знімок вийде надмірно перенасичений такого роду ефектами та втратить художню складову краси.

Індивідуальний характер боке

– У будь-якому об’єктиві, характер боке свій – індивідуальний і неповторний. Тому часто для отримання аналогічного ефекту, який ви десь бачили, вам знадобиться мало не аналогічний об’єктив, а плюс і фотоапарат з тим же розміром матриці. Або ж деякі знання та досвід, щоб зрозуміти чим і як можна замінити об’єктив і фотокамеру, використану в вихідному знімку.

Багато кільцеві кружечки

– У боке присутні не тільки кружечки, також є і кільця (бублики), і багато кільцеві кружечки, а ближче до краю знімка будь-яке коло буде спотворюватися та ставати «краплею», «насіннячком», «півмісяцем» та іншими приплющеними, розтягнутими подобами кола – це нормально і особливість будь-якої оптики, не хвилюйтесь з цього приводу. Особливо це притаманно ширококутним об’єктивам, а на довгофокусних об’єктивах ефект зменшується.

 Форма боке

– По суті, форма боке це повторення форми діафрагми (самого отвору, яке створюють пелюстки діафрагми). І якщо ви хочете отримати іншу геометричну фігуру, то тут без творчості (або ж фотошопу) не обійтися. Найпростішим варіантом буде одягнути на об’єктив кришку або накладку, з заздалегідь прорізаним отвором необхідної форми. Величина отвору підбирається досвідченим шляхом і залежить від розміру самого об’єктива (краще прорізати спочатку меншого розміру і мати можливість збільшити його, при необхідності, ніж відразу зробити величезний проріз). Тим самим ви як ніби будете змінювати форму діафрагми на ту, яка створена саме вами. Об’єктив стане пропускати менше світла, але ви досягнете свого художнього ефекту, що важливо.

Дерево у вогниках

– Не забувайте перемикатися в режим пріоритету діафрагми (A, Av або інші варіанти назв) або навіть ручний режим, щоб відкрити її максимально. У такому випадку ви зможете досягти максимальної розмитості заднього плану, розмив разом з цим всі яскраві точкові елементи, до необхідних красивих і бажаних розмірів.

Близько до об'єкта зйомки

– Як ми згадували, намагайтеся знаходиться максимально близько до об’єкта зйомки, при цьому не забуваючи про викривлення, які можуть давати об’єктив. Особливо якщо ви експериментуєте з об’єктивами типу 35 мм і менш. При занадто близькому знаходженні людини або будь-якого іншого об’єкта зйомки зі складними формами поверхні, які його частини будуть непропорційно спотворені. У людини, наприклад, всі частини обличчя, які ближче до камери (наприклад, ніс, може підборіддя або лоб), будуть виглядати більше, ніж вони є насправді, а ті що далі (вуха, вилиці, плечі, ноги …) можуть поменшати, особливо в порівнянні з переднім планом.

Дівчина з фотоапаратом

– При цьому, решті фон, який повинен бути розмитий, вибирайте максимально далеким, щоб отримати бажаний ефект. Тоді, врахувавши всі побажання, написані вище, ви отримаєте гарний ефект боке і прекрасний, неповторний кадр.

– Останнім інструментом, коли ніякі з порад не допомогли та просто немає можливості вибрати строкатий фон – наприклад у фотостудії, буде фотошоп. З його допомогою можна буде створити скільки завгодно та яких завгодно елементів, необхідних для доповнення образу фотографії. Головне не перестаратися!

Рекомендуємо прочитати:

Рекомендуємо подивитися:

Як зробити ефект боке (розмиття фону) на смартфоні

90995 0 cookie-check Поради новачкам. Що таке боке?

Читайте також:

Смачна осінь. Пробуємо домашній мармелад
Смачна осінь. Пробуємо домашній мармелад
20 Жовтня, 2019, 08:22 1160 8
Осінь і хочеться солоденького. Ну прям дуже! Так, ми і раніше бавилися десертами, морозивом, млинцями. Зізнаємося, любимо цю справу. Сьогодні ж сезонна варіація на тему...
Смотреть результаты
Samsung Galaxy A10s і A30s – в чому відмінність від перших моделей?
Samsung Galaxy A10s і A30s - в чому відмінність від перших моделей?
Ми вже давно звикли, що мобільні технології оновлюються дуже інтенсивно. Так смартфон, який був розроблений і випущений ще в минулому році, вважається застарілим і не...
Смотреть результаты
Розповідаємо про трійку крутих гаджетів – бездротові навушники Sony та дві акустичні системи JBL!
Розповідаємо про трійку крутих гаджетів - бездротові навушники Sony та дві акустичні системи JBL!
Ну що, друзі-меломани, а ми вам тут три круті аудіо-новинки підвезли! 😉Так, сьогодні ми будемо розповідати про три цікаві гаджети для прослуховування музики, випущених в...
Смотреть результаты