search
Підписатися

logo

Роботи, які змінили світ

25 Січня, 2018, 05:03 9

За останніми даними, сьогодні в світі працюють 1,8 млн. самих різних роботів – промислових, домашніх, роботів-іграшок.

Робот – це електромеханічний, пневматичний, гідравлічний пристрій, програма, або їх комбінація, що працює без участі людини і виконує дії, зазвичай здійснювані людиною.

Іншими словами робот – це автоматичний пристрій, що імітує рухи і дії людини або тварини. Що вони собою являють і які ї із них вже змінюють наше життя і розгянемо далі.

Підписуйтесь на наш Telegram — канал

Зміст:

 1. Два слова про історію створення роботів
 2. Перші працюючі роботи
 3. Що ж собою представляє робот
 4. Що вже вміють людиноподібні механізми
 5. Унікальні стартапи і розробки

Два слова про історію створення роботів

Перше креслення людиноподібного робота було зроблене Леонардо да Вінчі близько 1495 року. Записи Леонардо, знайдені в 1950-х, містили детальні креслення механічного лицаря, здатного сидіти, розводити руки, рухати головою.

Перші працюючі роботи

Андроїд, що грає на флейті створив 1738 році французький механік і винахідник Жак де Вокансон.

Перші працюючі роботи

Він також виготовив механічних качок, які, як то кажуть, вміли клювати корм і випорожнюватися.

робот

У 1969 році був створений перший робот, який здатний самостійно функціонувати та оцінювати власні дії.

Що ж собою представляє робот

Робот побудований за комп’ютерною технологією, свідомість робота – це обчислювальна машина, з якої інформація може бути прочитана і перенесена на окремий носій. Робот не лікується, а ремонтується шляхом введення відповідних діагностичних програм.

У робота відсутнє асоціативне мислення. У нього відсутня цікавість – є лише програма з накопичення інформації, яка йому необхідна. Робот все розуміє розумом, душевні якості йому не притаманні.

Існує 3 правила робототехніки, які сформулював в 1942 році автор науково-фантастичних творів Айзек Азімов у своєму оповіданні «Хоровод»:

 1. Робот не може зашкодити людині або, не діючи, допустити, щоб людині було завдано шкоди.
 2. Робот повинен підкорятися наказам, які дає йому людина за винятком випадків, коли такі накази суперечать першому правилу.
 3. Робот повинен захищати своє існування до тих пір цей захист не суперечить першому чи другому правилу.

Психологи встановили, що ідеальний робот-андроїд не повинен перевищувати зростом 1 метр 30 сантиметрів. Більш високі механізми вже викликають у людей побоювання.

Що вже вміють людиноподібні механізми

 • ходити, бігати, підніматися по сходах, перестрибувати перешкоди висотою до півметра;
 • танцювати, ходити на лижах, грати у футбол, кидати дротики;
 • грати в шахи, на музичних інструментах, диригувати оркестром;
 • робити уколи і хірургічні операції;
 • розпізнавати і синтезувати людську мову, вести бесіду, тиснути руки, посміхатися;
 • прибирати в будинку, виконувати функції секретаря, стежити за дітьми і тваринами, змішувати коктейлі, подавати на стіл;
 • охороняти будинок, битися з іншими механізмами.

З кожним роком роботи удосконалюються і розумнішають, але все ж їх штучний інтелект не зрівняється з людським.

На даний момент ще не вироблений задовільний критерій «розумності».

Роботи до 2025 року зможуть виконувати роботу, для якої Японії треба було б найняти 3,5 мільйона чоловік.

Унікальні стартапи і розробки

«Розумні дверцята» не пустить в будинок чужу тваринку

Японська компанія AIST представила громадськості свою розробку – робота Actroid-F2. Андроїда хочуть використовувати в лікарнях для догляду за хворими, в інформаційних службах музеїв, і на рісепшені в готелях.

Бразильська державна енергетична компанія Petrobras розробила унікальну модель робота, здатного відстежувати витік газу в трубах.

Робот, що одержав назву Chico, здатний автономно пересуватися по землі, під водою, в бруді, гірській місцевості і навіть володіє спеціальним буром, щоб угвинчувалися в гірські породи для перевірки труб.

Новий робот був розроблений у співпраці з Державним фондом підтримки досліджень Fapesp. На першому етапі експлуатації робот буде використаний для обслуговування 420-кілометрової газової труби, що протягнулася від регіону Каорі до міста Манаос. Велика частина труби проходить в тропічних лісах Амазонки.

Унікальний робот може бути використаний і для різних екологічних досліджень, так як він розроблявся з метою завдати якомога меншої шкоди навколишньому середовищу.

Винахід стартапу Chowbotics – Салатний Робот Саллі – допоможе серйозно знизити ризик отруєння.

У харчовий автомат поміщають заздалегідь порізані овочі для салатів, запечатані в контейнери і охолоджені до оптимальної температури. Покупці використовують тачскрін, щоб замовити потрібний салат, вибираючи з меню або комбінуючи будь-які продукти. Після чого робот підраховує калорійність страви і швидко змішує потрібні овочі. Таким чином, людські руки не доторкаються до продуктів.

Інший стартап з Каліфорнії, Zume Pizza, використовує роботів для виготовлення піци.

Зараз обидві компанії виношують грандіозні плани експансії. Проте в керівництві стартапів вважають, що роботи не відберуть роботу у людей, а зроблять її цікавішою. Потрібно буде обслуговувати роботів і робити для них деталі, закуповувати продукти і працювати над поліпшенням смакових якостей їжі.

Протягом минулого десятиліття психіатри та психологи працювали над створенням штучного інтелекту, котрий зміг би виступати консультантом у випадках, що потребують психологічної допомоги без емоційного упередження. Ця робота завершилася в 2014 році з заснуванням X2AI та запуском чат-бота, здатного бути психотерапевтом. Бот під назвою Karim вже використовувався для лікування пацієнтів, які страждають від ПТСР. Повноцінний бот-консультант ще має пройде довгий шлях до скорочення бар’єру за рівнем витрат, аби зробити вартість його використання прийнятною для більшості пацієнтів.

Тепер компанія IPsoft випробує робота-адміністратора в медицині .

робота-адміністратора

У Китаї пройшла перша успішна операція робота-дантиста без втручання людини. “Залізний” доктор зумів поставити людині нові зуби.

робота-дантиста

Під час операції присутні медпрацівники були в якості спостерігачів. Операція була завершена всього за годину. І хоча в операції були погрішності на 0.2-0.3 мм, подібні моменти абсолютно нормальні для такого роду лікування, тому її можна назвати успішною.

Головною метою розробників було позбавлення похибок, створених людськими факторами під час операції, і вирішення проблеми нестачі кваліфікованих працівників.

Крім того, що робот самостійно провів операцію, зуби які використовували для імплантації надруковані на 3D-принтері. На даний момент в Китаї близько 400 млн осіб потребують нових зубів, і попит перевищує пропозицію. А при неякісних операціях все більше людей потребують повторних походів до дантиста.

Вчені з Італійського інституту технологій розробили робота, здатного відчувати людські емоції – він вміє посміхатися і сумувати. Також творці запевняють, що його можна навчити говорити, впізнавати і запам’ятовувати об’єкти.

iCub

Андроїд отримав назву iCub, що в дослівному перекладі означає – “штучне пізнавальне тіло”.

За словами головного розробника Джорджіо Метти, робот iCub розвинений на рівні трирічної дитини, зростом він трохи вище метра.

“Ми були трохи обмежені в розмірах, і не могли його зробити дуже маленьким. Але коли це стосується дитини, то нам важливо розвивати її мозок”, – розповів Метта.

iCub був створений для пізнання штучним розумом навколишнього світу. В основі – відкрите програмне забезпечення. Такий софт дозволяє, пізнаючи, запам’ятовувати об’єкти за допомогою зору і дотику до предметів. iCub говорить по-англійськи, а деякі поняття розуміє й без слів.

“Він посміхається, тому що знайшов очима м’яч і розуміє, за чим тепер потрібно стежити. Якщо він сумний, значить він не може добре бачити м’яч”, – зазначив учений.

Гуманоїд може жартувати і навіть вибачається за помилки. iCub ніколи не зашкодить і не поранить оточуючих – кожен палець гуманоїда оснащений сенсорними датчиками. “Чорні пластини на пальцях робота – це і є сенсори. Вони допомагають йому запам’ятовувати інформацію, і при такому оснащенні робота з ним безпечна”, – додав Метта.

Гуманоїд повністю покритий силіконом, який не відрізняєтьсяна дотик від людської шкіри. Ця опція стане особливо важливою років за 10, коли такі гуманоїди замінять доглядальниць для інвалідів з проблемами опорно-рухового апарату.

Компанія BAE Systems розробила модульну гусеничну роботизовану платформу Ironclad.

BAE

Платформа здатна збиратися з декількох роботів, змінюючи своє призначення: від вогневої підтримки до евакуації поранених. Подібні апарати дозволять істотно знизити власні втрати під час бою. Новий британський робот являє собою два гусеничних блоки, між якими розташовується модуль з акумуляторами, електромоторами для приводу ведучих коліс гусеничних блоків і системами комутації для додаткового обладнання. Дальність ходу без підзарядки дорівнює 50 км.

Ironclad може бути перетворений в робота-охоронця, оснащеного системами спостереження і зброєю, а також в розвідувальний автономний апарат і робота-сапера.

Команда вчених з Італії, Франції та Швейцарії сконструювала нового робота, здатного навчатися подібно до дитини віком в один-два роки. Машина отримала назву Babybot.

Безымянный

Робот складається з торса, на якому закріплені “голова” і рука-маніпулятор. Babybot забезпечений двома відеокамерами, мікрофонами і рядом додаткових сенсорів, які збирають інформацію про навколишнє оточення. “Мозок” Babybot представляє собою кілька нейронних мереж, що обслуговуються кластером з двох десятків комп’ютерів.

На відміну від більшості сучасних роботів, що функціонують відповідно до заздалегідь закладеної програми, Babybot здатний самонавчатися, аналізувати помилки і вибирати оптимальні рішення. Наприклад, якщо перша спроба підняти той чи інший предмет виявляється невдалою, то наступного разу Babybot буде використовувати дещо іншу стратегію. Іншими словами, опинившись у нестандартній ситуації, Babybot зможе знайти з неї вихід. Кінцева мета дослідників полягає в тому, щоб створити робота, що повністю імітує поведінку, можливості і здібності до навчання дворічної дитини. Передбачається, що результати робіт дозволять краще зрозуміти процеси, що відбуваються в мозку новонароджених, а також відповісти на багато питань, пов’язаних з інтелектуальним розвитком людини.

Cozmo – це маленький домашній робот, який, схоже, може відповісти на питання, чи можуть роботи відчувати і бути окремою особистістю, прямо як в науково-фантастичних романах.

Cozmo

Cozmo може їздити по столу, його старомодне «обличчя» здатне виражати емоції, він сам досліджує світ навколо, дивиться на вас і досить швидко вчиться вас впізнавати. Він любить грати, і поставляється разом з «розумними кубиками» для будівництва.

Головна відмінність Cozmo полягає в тому, що Anki, фірма-виробник робота, називає його емоційним двигуном. Він здатний дати поштовх до прояву широкого спектру різних емоційних станів. Побудовані на основі академічних даних про людської фізіології, ці стани – радість, спокій, хоробрість, впевненість, захват – виходять з п’яти великих рис людської особистості, зазвичай використовуються для опису людської психіки. Змішуючи і поєднуючи ці риси, Cozmo здатний відтворювати широкий спектр людиноподібних емоцій . А ще коли Cozmo спить, він хропе.

Коштує такий емоційний робот 180 доларів. Батарея Cozmo тримає дві години і заряджається всього 10 хвилин. І так, по суті, це всього лише іграшка, але, здається, шанувальників у неї буде чимало.

Собака-робот Smart Dog Zoomer грає і слухається свого господаря – виконує команди з пульта: весело гавкає, жваво бігає, перевертається і встає, повертається навколо себе, перекидається, лягає, робить випади вперед. Зарядка акумулятора проводиться за допомогою USB- провода. Це щеня стане улюбленою іграшкою і другом дитини.

Smart Dog Zoomer

Створений робот для доставки домашніх капців.

Фахівці з американського Технологічного університету Джорджії створили півтораметрового робота El-E, здатного виконувати команди хазяїна. Принести необхідну річ він зможе доставити без проблем, достатньо лише спрямувати промінь лазера на потрібний предмет, і андроїд неодмінно відправиться за ним, дбайливо візьме в «руки» і доставить його користувачеві.

дбайливо візьме

Як тільки він захопить річ, необхідно вказати йому все тим же лазером, куди саме її потрібно віднести. При наближенні андроїд визначить розташування особи користувача, виголосить для залучення уваги пару слів і, віддано «дивлячись» камерами в очі господарю, віддасть йому предмет.

Розробники вважають, що El-E буде незамінний для людей з обмеженими можливостями. У майбутньому вчені сподіваються навчити робота відкривати двері, вмикати і вимикати світло, а також перевозити пацієнтів на візках.

У США розробили спеціального робота для дітей, хворих на рак. На перший погляд це звичайна м’яка іграшка, але насправді невелика качка може розпізнавати стан дитини та повторювати її емоції.

м’яка іграшка

Робот також уміє вмикати для малюків заспокійливу музику – забавка має допомогти хворим дітям розслабитися та впоратися з лікуванням. Нині пристрій тестують, а впродовж року іграшки почнуть роздавати дітям у США цілком безкоштовно.

Нещодавно був створений перший наноробот, що вміє грати в шахи. Робот розрізняє білі “фігури” від чорних за рахунок їх магнітних властивостей.

Робот розрізняє

При додаванні зовнішнього поля робот випадково “вибирає” одну з фігур свого кольору (білого) і пересуває її на кілька кліток. Поки робот не вміє розрізняти різні види фігур і вибирати траєкторію руху в залежності від цього, проте це зараз вже є предметом дослідження вчених. За чорні поки що доводиться грати людині. На даний момент цей робот має реальні шанси стати прототипом першого думаючого нанопристрою.

Це ще далеко не всі роботи і роботизовані технології, які заслуговують уваги. Наш світ змінюється з кожним днем, залишається тільки прийняти це і надіятись, що всі нові відкриття підуть нам тільки на користь.

88476 10 cookie-check Роботи, які змінили світ

Читайте також:

Як використовувати портретний режим і портретне освітлення в iPhone X
Як використовувати портретний режим і портретне освітлення в iPhone X
25 Січня, 2018, 11:17 1089 9
Що ж насправді таке портретний режим в iPhone і як їм правильно користуватися? Ми розповімо все, що необхідно про це знати. Ексклюзивно доступний в iPhone...
Смотреть результаты
Порівняння характеристик актуальних моделей iPhone
Порівняння характеристик актуальних моделей iPhone
Близько двох місяців тому компанія Apple представила три нових смартфона: iPhone 8, iPhone 8 Plus, а також iPhone X. Тепер лінійка «яблучних» смартфонів складається з...
Смотреть результаты
Неприємний запах у пральній машині: кращі способи позбавлення
Неприємний запах у пральній машині: кращі способи позбавлення
Пральна машина автомат практично всі заходи, які стосуються прання наших речей, бере на себе. Але варто пам’ятати про правильний догляд за нею. Здавалося б, звичайна...
Смотреть результаты