search
Підписатися

logo

Чергове літо без гарячої води? Досить це терпіти!

16 Травня, 2018, 03:02 10

Сьогодні гаряча вода — це життєво необхідне для сучасної людини явище. А для спокою душі та комфорту тіла ця сама водичка має бути завжди у наявності, незалежно від часу доби або сезонності. 24/356 — без варіантів.

А що найчастіше роблять наші улюблені комунальні служби? Правильно, ображають нас, безвинних користувачів, вимикаючи її у найневідповідніший момент, або навіть перекриваючи поставку такої бажаної послуги на ціле літо. І якщо з їхньої точки зору гаряча вода є, скоріше, розкішшю, без якої абоненти, теоретично, можуть спокійно існувати, дотримуючись правила «ковші з тазиками ще ніхто не відміняв», то ми, як ці самі абоненти, знаємо точно — без гарячої води життя немає. І крапка.

1

Тому, якщо ми хочемо жити як цивілізовані люди, а не «приймати відро» замість душу, то час брати все у свої руки, тобто організовувати автономне гаряче водопостачання. Простіше кажучи, ставити бойлер. Цей диво-прилад робить життя простішим та приємнішим, рятує від гніту графіків поставки гарячої води й дозволяє заощадити гроші, до того ж досить-таки непогані — навіть за умови активного використання водонагрівача рахунки за електрику все одно будуть значно меншими, аніж рахунки за гарячу воду за стандартними тарифами «тепловиків». Як то кажуть, навіщо платити більше?

А ось який бойлер обрати та на які технічні характеристики варто звернути особливу увагу, ми зараз розберемося.

Корисний відеоогляд: Як вибрати бойлер? Поради від comfy.ua

Електричні водонагрівачі — види і підвиди

Електричні бойлери бувають двох видів — накопичувальні, тобто такі, що передбачають спеціальний бак для зберігання й нагрівання води, та проточні, які зігрівають воду, що проходить через них, до заданої температури тільки коли кран відкритий. Водонагрівач може бути встановлений у ванній кімнаті, на кухні або у підсобному приміщенні, пристрої обох типів використовуються у житлових будинках, офісах та на підприємствах.

Проточні водонагрівачі

Проточні водонагрівачі зручні й компактні, але вони мають один істотний недолік — такі пристрої споживають багато електроенергії та вимагають дуже потужної проводки, тому встановлювати їх у квартирах частіш за все просто нераціонально.

Напірні проточні водонагрівачі — встановлюються у стояк, вмикаються поворотом крана та здатні забезпечити гаряче водопостачання в усій квартирі. На температуру води, що подається приладом, впливає кількість одночасно відкритих кранів — чим більше споживання гарячої води, тим нижчою у кожному з них буде температура.

Безнапірні проточні водонагрівачі — укомплектовані душовою насадкою ґаджети, найбільш часто використовувані на дачах та у літніх будинках. Гаряча вода подається лише через їхні рідні насадки, а решта стаціонарних кранів не підключена до системи водонагрівача. Безнапірні водонагрівачі споживають менше електроенергії, аніж напірні, що робить їх більш економічними, але це позначається на потужності пристрою. Ґаджет може нагрівати воду приблизно на 25°C, і якщо влітку, коли холодна вода у водопровідних трубах не така вже й холодна, цього достатньо, щоб на виході отримати комфортну для купання температуру, то взимку поніжитися під теплим душем вже не вийде.

Радимо почитати: Як вибрати проточний електричний водонагрівач?

Плюси проточних водонагрівачів:

 • вода нагрівається миттєво — просто в процесі використання
 • дуже маленький розмір пристрою
 • ціна нижча, ніж на бойлери накопичувального типу

Мінуси проточних водонагрівачів:

 • велика витрата електрики
 • для підключення має бути окремий «автомат» у електрощиті та посилений електричний кабель

Накопичувальні бойлери

Принцип роботи накопичувальних водонагрівачів простий — прилад наповнює спеціальний герметичний бак, схований під його корпусом, потрібною кількістю води, а потім нагріває її до заданої температури. У міру її витрачання бойлер добирає у бак холодну воду та підігріває її, підтримуючи заданий об’єм та температуру. Гаряча вода може зберігатися у бойлері без підігріву досить довгий час — як у термосі. Такий ефект забезпечується завдяки хорошій теплоізоляції, що прокладена між стінками бака та корпусом. Прилад умикається лишень тоді, коли температура опускається нижче заданої позначки, тобто після довгого простою бойлера або безпосередньо під час використання гарячої води.

Це цікаво: Як врятуватися від спеки влітку? Підготувати кондиціонер навесні!

Електричний водонагрівач стане ідеальним рішенням для квартир та приватних будинків, оскільки такий пристрій здатний забезпечити цілодобову наявність гарячої води у необхідному обсязі. Розмір та потужність бойлера варто обирати, виходячи з інтенсивності використання води та кількості осіб, що будуть користуються цим приладом — для родини з двох осіб, наприклад, буде достатньо водонагрівача з баком у межах 50-80 літрів, а ось для великих сімей варто обирати більші моделі (100-150 літрів).

Ну а що стосується маленьких компактних бойлерів ємністю у 10-30 літрів, то подібні мініатюрні агрегати стануть просто ідеальним рішенням для офісу, оскільки такий пристрій економно витрачає електроенергію, але повністю забезпечує при цьому необхідну для дрібних побутових потреб кількість гарячої води, нагріваючи її дуже швидко.

Плюси класичного бойлера:

 • простіша установка (зазвичай не потрібна додаткова проводка)
 • економне споживання електроенергії
 • можливість використовувати бойлер у ті години, коли діють більш вигідні тарифи за наявності багатозонного лічильника
 • завжди є достатній для ваших потреб запас гарячої води

Мінуси накопичувальних водонагрівачів:

 • монтаж лише на міцну стіну
 • досить великі габарити
 • щоб нагріти воду, девайсу може знадобитися декілька годин

Оскільки накопичувальні бойлери є найпоширенішими моделями водонагрівачів, розглянемо більш детально саме їхні параметри та особливості.

Об’єм водяного бака в бойлері

Отже, об’єм бойлера — найголовніший пункт у цьому списку. Саме ємність водяного бака вирішує, наскільки зручним та економічним буде у використанні обраний вами бойлер, для яких саме завдань він підійде та як довго прослужить.

Корисна порада: Не варто обирати бойлер з об’ємом більшим, ніж вам потрібно — тут принцип «про запас» не працює, адже вам доведеться не лише оплачувати нагрів «зайвої» води, але й чекати додатковий час, поки пристрій прогріває увесь вміст бака до потрібної температури.

 • 10-15 літрів: Бойлери з таким об’ємом ідеально підійдуть, коли потрібно організувати невеликий «рукомийник» на домашній кухні або в офісі. Маленький об’єм автоматично передбачає дуже швидке нагрівання, скромне споживання електроенергії та дійсно компактні розміри пристрою в цілому. Такий прилад можна заховати, розмістивши, наприклад, у навісній шафці або у тумбі під мийкою — він займе зовсім небагато місця й не буде муляти очі.
 • 30-50 літрів: Такі водонагрівачі здатні забезпечити необхідною кількістю гарячої води сім’ю з двох осіб, а при економному використанні їх цілком вистачає і на трьох, якщо, звичайно, користуватися душем замість ванни — бойлери з об’ємом до 50 літрів не зможуть дати необхідну для наповнення ванни кількість гарячої води.
 • 60-80 літрів: Універсальне рішення для родини з трьох-чотирьох осіб. Або з двох, якщо вони люблять похлюпатися у ванні та не хочуть відмовляти собі у таких маленьких радощах навіть заради економії.
 • 100-150 літрів: Водонагрівач такого об’єму впорається якщо не з усіма завданнями, то з більшістю. Подібні пристрої найчастіше можна зустріти у квартирах, де живуть сім’ї з маленькими дітьми. Такі бойлери оптимально підходять для частих купань та прийому ванни, оскільки запас води достатній для одночасного використання через кілька точок водозабору, його вистачає на 3-5 осіб. Найкраще співвідношення комфорту, ціни, потужності та економічності у споживанні електрики.
 • 200 та більше літрів: Бойлери з настільки великим об’ємом бака встановлюються виключно на підлогу, оскільки вага конструкції, наповненої такою кількістю води, дійсно велика, окрім того, вони довго нагріваються (цей процес може займати до 6 годин). Ще один дуже важливий момент — якість електроживлення. Використовувати ґаджет з таким рівнем енергоспоживання можна лише за наявності мережі до 380 В та потужної проводки. Але й плюси у моделей з дуже великим водяним баком також наявні — такий пристрій забезпечить вас максимальною кількістю гарячої води, завдяки чому ви не будете боятися, що вона закінчиться у найневідповідніший момент, а ще їх дійсно вигідно використовувати з багатозонним лічильником.

Радимо почитати: Як вибрати холодильник? Основні параметри і корисні поради

Матеріал бака

Виробники випускають електричні водонагрівачі з різними видами водяних баків. Резервуар для води може бути виконаний зі звичайної або нержавіючої сталі з додатковим захисним покриттям або без нього. У деяких моделях бойлерів сталь ховається під біосклопорцеляновим, титановим або срібним напиленням, склокерамікою, чистою емаллю або ж шаром емалі з цирконієвими домішками. Від матеріалу бака та типу покриття залежить як термін служби приладу, так і особливості його експлуатації.

Наприклад, резервуари з внутрішньою поверхнею зі склокераміки не люблять різких перепадів температур, бо це провокує появу тріщин, тому у таких бойлерах вкрай не рекомендується встановлювати температуру нагрівання води вище 60°С.

Відмінні показники зносостійкості мають бойлери з водяними баками із нержавійки, вкритої титановим напиленням. Частинки азотованого титану наносяться на металеву поверхню за спеціальною методикою, що створює покриття, стійке до впливу високих температур, корозії та інших явищ, що згубно впливають на техніку такого типу. Але варто зазначити, що, хоча моделі з титановим напиленням і коштують на порядок дорожче, аніж бойлери з простішими баками, адже така техніка зазвичай служить значно більший термін, що виправдовує витрати на її покупку.

Якою має бути потужність бойлера?

Швидкість нагріву води у бойлері залежить від потужності пристрою — чим вона вища, тим швидше досягається потрібна температура. Але у медалі є й зворотний бік, яким у цьому випадку збільшаться витрата електроенергії та інтенсивність навантаження на внутрішньобудинкові електромережі. Об’єм бойлера — ще один важливий момент у цьому питанні. Чим більше бак водонагрівача, тим більше часу й електрики потрібно пристрою для нагріву води. Найчастіше зустрічаються такі показники потужності:

 • до 30 літрів — потужність до 1,5 кВт, час нагріву від 1 години до 1,5 годин
 • 50-80 літрів — потужність до 2 кВт, час нагріву близько 2 годин
 • від 100 до 150 літрів — потужність до 3 кВт, час нагріву близько 4 годин

Важливо: Щоб водонагрівач працював без перебоїв та не влаштовував вам раптових блекаутів, знеструмлюючи увесь будинок, потужність бойлера має бути посильною для ваших внутрішньобудинкових електромереж. Не варто забувати й про розетки — їхні технічні характеристики мають відповідати параметрам бойлера та правилам безпеки.

Невеличка шпаргалка з характеристик електричних розеток:

Сила струму у розетці Потужність
6 Ампер 1,3 кВт
12 Ампер 2,2 кВт
16 Ампер 3,5 кВт
32 Ампер 7 кВт

Як заощадити на електриці?

Максимальна економія електроенергії при використанні бойлера можлива за рахунок двох факторів — скорочення кількості споживання гарячої води та наявності якісної теплоізоляції, що не дозволяє бойлеру втрачати тепло. І те, і інше дозволяє скоротити тривалість роботи нагрівальних елементів та, відповідно, мінімізувати витрати електрики. Але крім двох вищеперелічених способів є кілька корисних порад, які також допоможуть менше платити за світло при використанні водонагрівачів.

Рекомендуємо почитати: Нічого зайвого. Вибираємо економічну побутову техніку

Чим менше води, тим краще

Енергозберігаючі бойлери зазвичай мають невелику ємність. Пояснимо чому. По-перше, подібний пристрій витрачає менше електрики під час роботи, оскільки йому потрібно нагрівати менший об’єм води. А по-друге, як то парадоксально це не звучало, але за рахунок того, що гаряча вода витрачається швидше, приладу не доводиться раз у раз підігрівати одну й ту ж саму воду, щоб довести її до потрібного температурного рівня.

Сучасні водонагрівачі сконструйовані таким чином, щоб перетворення електричної енергії на теплову було максимально ефективним. За рахунок оптимальної форми бойлера нагрів води відбувається швидко, а сам корпус не гріється, що дозволяє мінімізувати теплові втрати.

Корисна порада: Чим краща термоізоляція водяного бака у бойлері, тим рідше пристрій буде вмикатися, щоб підігріти його вміст. І тут формула проста: чим менші температурні втрати, тим менше електроенергії витрачається на вирівнювання температури води в баку.

Які ТЕНи бувають?

Нагрівальні елементи в бойлері, ТЕНи, можуть бути мокрого та сухого типу. Розберемося, чим вони відрізняються один від одного.

Мокрі, вони ж заглибні ТЕНи — працюють за принципом кип’ятильника. Нагрівальний елемент знаходиться всередині бака з водою, через що з часом на мідній поверхні утворюється накип, який поступово стає справжньою «шубою» з окалин та вапняного нальоту. Цей шар не лише поглинає частину тепла, що виробляється приладом, але й стає причиною поломок. Такими ТЕНами обладнана більшість моделей бойлерів середньої та нижче цінової категорії.

Сухі, вони ж стеатитові ТЕНи — більш просунуті нагрівальні елементи, захищені за допомогою спеціальної колби від контакту з водою та появи в результаті цього нашарувань накипу. Такий пристрій має більшу, ніж у випадку з мокрими ТЕНами, зону тепловіддачі та кращу теплопровідність, в результаті пристрій довше зберігає працездатність, а нагрів води здійснюється за менший час, що знову-таки позитивно впливає на рівень витрат електроенергії. Ціна бойлера з сухим ТЕНом зазвичай вища, ніж на моделі з занурювальним нагрівачем, і ця різниця може становити від 50% до 100%.

Накип, фільтри та очищення води

Це важливе питання, що стосується, в першу чергу, бойлерів з мокрими ТЕНами — оскільки водопровідна вода, що потрапляє до бака бойлера, м’яко кажучи, не зовсім чиста, то досить швидко на нагрівальних елементах з’являються окалини, накип та інші зовсім некорисні для водонагрівача речовини. Та й на нагрів цієї «шуби» приладу доводиться витрачати додаткову електроенергію, що не кращим чином відбивається на рахунках за електрику.

А ще вода поганої якості, як ми вже казали, цілком може вкоротити термін життя вашого бойлера, тому покупку нового водонагрівача варто поєднати з установкою спеціального фільтра-пом’якшувача, який, до речі, подбає не лише про водонагрівач, але й про вашу пральну машину — повірте, вона також не в захваті від якості води у наших трубах.

Корисні поради тут: Правила зливу води з бойлера

Налаштування бойлера та особливості управління

Бойлери бувають з механічним або електронним типом управління, при цьому «механіка» може бути як відкритою (ручки-крутилки на поверхні корпусу), так і закритою (панель управління схована, а настройки, по суті, виставляються раз й назавжди під час установки приладу).

Електронна панель управління водонагрівачем дозволяє виконувати дуже точну настройку та виставляти температурний режим з точністю аж до одного градуса, а на інформаційний дисплей виводиться детальна інформація з температурних датчиків пристрою та параметри режиму роботи. Це технічне рішення є, звичайно, зручним, але, якщо відверто, не завжди виправданим — бойлер з електронним управлінням буде коштувати на порядок дорожче, ніж з механічним, але особливого профіту це не дасть.

Механічне управління закритого типу найчастіше зустрічається у бюджетних моделях водонагрівачів та має хоч і не критичні, але цілком очевидні незручності. Бойлери з відкритим керуючим руків’ям у цьому плані на порядок зручніші — ви зможете контролювати температуру нагрівання води та буквально одним рухом регулювати її за необхідністю, активувати економічний режим або просто вимикати прилад. Відкрита механіка — це найраціональніший тип управління бойлером.

фото 16

Особливості монтажу бойлера

За особливостями установки електричні бойлери бувають трьох типів:

 • вертикальні
 • горизонтальні
 • універсальні (можна встановлювати як вертикально, так і горизонтально)

Майже завжди найзручнішим варіантом розташування бойлера буде горизонтальний тип установки, коли прилад акуратно розміщується під стелею у санвузлі. Такий спосіб монтажу дозволяє максимально економити вільне місце у приміщенні, адже у такому положенні водонагрівач буде використовувати «найнепотрібніший» простір. До речі, у такого варіанту установки є ще один бонус — деякі моделі у горизонтальному положенні ефективніше нагрівають вміст водяного бака, що дозволяє економити електрику та скорочує час очікування нагріву води до потрібної вам температури.

фото 17

Сподіваємося, що наші поради допомогли вам розібратися в існуючому розмаїтті водонагрівачів, і купівля бойлера перетворилася зі складного квесту на приємний господарський шопінг. Всім гарячої води, друзі!

А ще радимо вам підписатися на наш Telegram-канал, з яким ви завжди будете в курсі найсвіжіших акцій та цікавих новин від COMFY!

 

52192 0 cookie-check Чергове літо без гарячої води? Досить це терпіти!

Читайте також:

Готуємося до спекотних днів — правила вибору кондиціонера
Готуємося до спекотних днів — правила вибору кондиціонера
15 Травня, 2018, 02:20 820 5
Літо наближається невідступно, і ось вже через декілька тижнів ми зможемо повною мірою відчути всі «радощі» найгарячіших місяців року — задушливу спеку, смог на вулицях...
Смотреть результаты
ТОП-10 головних фішок Android P (9.0) Developers Preview 2
ТОП-10 головних фішок Android P (9.0) Developers Preview 2
Конференція для розробників Google I / O в цьому році змогла здивувати. У тому числі і рядом нових фішок та особливостей роботи публічної бета-версії Android...
Смотреть результаты
Огляд новинок кондиціонерів 2018 року
Огляд новинок кондиціонерів 2018 року
Потроху зима відступає і, хоч ночами ще спостерігаються значні зниження температури, в денний час на вулиці вже можна зустріти людей у футболках. І хоча ми...
Смотреть результаты