search
Підписатися

logo

Як вибрати хороший комп’ютер? Знайомимося з основними параметрами і можливостями!

20 Квітня, 2018, 04:19 9

Отже, ви вирішили купити комп’ютер для дому, і тепер намагаєтеся розібратися в цій воістину божевільній різноманітності моделей, специфікацій та комбінацій різного комп’ютерного заліза. І, напевно, вже потрапили між жорен одвічного протистояння Intel і AMD, познайомилися з битвою між Win і Mac, спіткнулися об Убунту з Лінукс і помилувалися на пазли із сокетів, процесорів і материнок.

Голова обертом вже пішла, вірно? Але нічого, зараз ми розкладемо по поличках всі ці дивні і незрозумілі для багатьох користувачів назви, визначимося, що з чим поєднується, і які саме технічні характеристики комп’ютера потрібні для різних цілей. Гід по настільним комп’ютерам від COMFY – найпростіша і зрозуміла шпаргалка для користувача!

Рекомендуємо почитати: Друге життя для вашого комп’ютера

фото 1

Ноутбук чи системний блок?

Коли виникає потреба у новому комп’ютері, практично завжди приходить сумнів до того, що саме варто купити – стаціонарний комп’ютер чи  ноутбук. Хоч функція у обох девайсів, по суті, одна й та сама, але і перший, і другий варіант мають свої особливості, які роблять використання гаджета більш зручним (або навпаки – менш зручним) в певних ситуаціях. Тому для того, щоб зробити дійсно правильний вибір, спочатку потрібно уточнити для себе параметри і можливості кожного виду комп’ютерів, а потім «приміряти» їх до свого списку потреб і очікувань, які ви покладаєте на новий комп’ютер.

Особливості ноутбуків

До переваг ноутбуків можна віднести їх мобільність, компактність, оптимально підібрані і скомпоновані виробником гаджета деталі. Ноутбук можна взяти з собою в робочу поїздку або на відпочинок, він завжди готовий до роботи і має певний запас автономності. Крім того, власникам ноутів не доводиться морочитися з підбором і покупкою комп’ютерної периферії (монітор, клавіатура, аудіоколонки тощо) – пристрій вже має все необхідне в базовій комплектації, і для його використання нічого додатково не потрібно, якщо ви, звичайно, не плануєте підключити більш просунуті аксесуари, що за своїми параметрами перевершують встановлені компоненти.

Рекомендуємо почитати: Секрети виховання «розумного» геймера

Мінусом лептопа буде, знову-таки, його повна укомплектованість. Певний набір деталей, поміщених в компактний тонкий корпус, як то кажуть, просто створених один для одного, не передбачає втручань і замін. Єдиним винятком буде адекватний апгрейд – заміна в сервісному центрі жорсткого диска (HDD) на твердотільний накопичувач (SSD), якщо ноутбук передбачає можливість його заміни, і збільшення обсягу оперативної пам’яті відповідно до передбачених в цій моделі доступних варіантів. Але ви можете поставити окремо докуплену оперативку тільки в тому випадку, якщо її тип, частота і кількість гігабайт збігаються з технічними параметрами решти заліза, яке, до речі, має передбачати ще й фізичну можливість додавання або заміни стандартних планок пам’яті.

Важливо! Будь-які внесені користувачем самовільні зміни в комплектації портативних комп’ютерів не тільки призводять до повної втрати гарантії на гаджет, але й з великою ймовірністю можуть цілком і повністю вивести девайс з ладу.

Особливості стаціонарних комп’ютерів

Не поспішайте радісно говорити «Ага, мені потрібен ноутбук!», Адже, як ми вже говорили, плюси і мінуси є у всьому, тому пропонуємо спочатку поглянути ближче на стаціонарні комп’ютери, вони ж системні блоки, і тільки після цього приймати рішення.

Отже, стаціонарний комп’ютер. Це окремий системний блок розміром з невелику таку собі валізку, всередині якого з’єднані в єдину робочу систему всі комплектуючі, необхідні для роботи, навчання та ігор за комп’ютером. До системного блоку додатково купується і підключається монітор і вся периферія – мишка, клавіатура, аудіосистема, мікрофон, вебка тощо. Переміщати куди-небудь все це малорухоме  майно, як ви розумієте, досить складно. Ні, перестановка в квартирі або переїзд, звичайно ж, проблемою не стануть, а от відправитися в гості до друзів, прихопивши з собою такого кібер-друга, або посидіти де-небудь в кафе вже не вийде зовсім.

 

Так, і ще один важливий момент з приводу комплектації системного блоку. Ви можете купити готовий, вже повністю зібраний системний блок, який укомплектований виробником – з таким системником не потрібно возитися, складаючи цей «пазл» самостійно. Але змінити що-небудь в ньому своїми силами до кінця гарантійного терміну вже не вийде, адже купуючи готову збірку, ви отримуєте гарантію на весь блок, дія якої припиняється при будь-якому подібному втручанні користувача. Другий варіант – це самостійна збірка. Так, тут доведеться повозитися з вибором, пошуком і установкою всіх комплектуючих, але в цьому випадку ви вже самостійно будете вирішувати, що і з якими параметрами ви хочете встановити.

Корисні поради тут: Ефективні методи очищення диска в Windows

Плюси і мінуси

Тобто ми визначилися з тим, що можна однозначно віднести до мінусів стаціонарного комп’ютера – практично повна відсутність мобільності, значні розміри і необхідність в додаткових аксесуарах для роботи з цим девайсом. Так, і стіл – для комфортної роботи за персональним комп’ютером обов’язково потрібен спеціально призначений стіл, на якому знайдеться місце всьому – від монітора до килимка для мишки.

Але якщо оцінювати переваги стаціонарних комп’ютерів, то тут є стільки плюсів, що вони з лишком перекриють і габарити, і малорухливість. Якщо в ноутбуці ви маєте тільки те, що визначила доля, тобто компанія-розробник, то в системному блоці господарювати можна дійсно в повний зріст. Ну, в розумних межах, звичайно ж – поєднувати непоєднуване не рекомендується не тільки при складанні і апгрейді комп’ютера. Будь-який застарілий або вийшовший з ладу компонент може бути легко вилучений, відремонтований і почищений або замінений в разі потреби.

Наприклад, ви зможете встановити на свій комп’ютер більш потужний процесор з іншою кількістю ядер або замінити відеокарту, навіть якщо блок живлення вашого комп’ютера недостатньо потужний – його ж теж можна замінити. Так що цілком скромний, майже офісний системник можна прокачати до дуже навіть гідного ігрового варіанту, відбувшись дійсно, що називається, малою кров’ю. І в результаті ви отримаєте більш продуктивну систему, купивши лише кілька деталей, а не цілий новий комп. Дешево й сердито.

Це цікаво: Як вибрати монітор?

Друга перевага саме стаціонарних комп’ютерів – інший тип комплектуючих, які мають на порядок е цікавіші характеристики, ніж їхні мобільні різновиди, адже тут розробники не обмежені мінімальними розмірами, які диктуються вимогами до габаритів та ваги ноутбуків. Так що це саме той випадок, коли більше означає краще. Ну, якщо, звичайно, розбиратися в комп’ютерному залізі, а не робити покупку, поклавшись на метод «наукового тику».

Підіб’ємо невеликий підсумок цього протистояння:

Ноутбук буде зручний для тих, хто часто подорожує або їздить по відрядженнях, людям, що цінують в першу чергу саме мобільність. А ще без нього не обійтися працівникам екрану і клавіатури – програмістам, копірайтерам, фрілансерам та іншим фахівцям, «прив’язаним» до робочого комп’ютера і наявності інтернету. Погодьтеся – коли ноутбук «ходить» за власником, це краще, ніж коли людина живе біля комп’ютера.

Стаціонарний системник стане відмінним рішенням для тих користувачів, які вважають за краще можливість максимально безболісної для нервів і гаманця заміни і модернізації компонентів, універсальність і високу продуктивність комп’ютера. Такий девайс можна легко відремонтувати і поліпшити, а також його запас потужності на порядок більше, ніж у мобільних комп’ютерів, а вартість системника буде нижче, ніж у ноутбука.

Види стаціонарних комп’ютерів

Існує чотири основних види стаціонарних комп’ютерів: моноблоки, класичні системники, міні ПК та barebone. Моноблоки представляють собою поміщений в корпус РК-монітора настільки компактного комп’ютера-неттопа, що він практично не впливає на розмір цього розумного дисплея з вбудованим комп’ютером. Системник-barebone – це невеличкий окремий системний блок, габарити якого можна порівняти з книгою середнього формату. Але справжнім дивом мініатюрності є міні ПК – такий настільний комп’ютер розміром (та й зовнішнім виглядом теж) більше схожий на флешку. Маленький, компактний, в акуратному симпатичному корпусі, такий мініатюрний комп має цілком пристойну продуктивність і може виконувати найрізноманітніші завдання.

Рекомендуємо почитати: Що краще для комп’ютера: гібернація, сплячий режим, або виключення?

Але сьогодні ми будемо говорити про класику – традиційні системні блоки. Прекрасна потужність, універсальність і багатофункціональність, приправлені можливістю прокачування і вдосконалення системи – що ще може знадобитися користувачу? Такий девайс стане надійною підмогою і в навчанні, і в роботі, і під час відпочинку!

Яким повинен бути ПК для ігор

Комп’ютер для геймера повинен бути дійсно потужною машиною, яка не тільки впорається з вимогливими до продуктивності системи іграми, а й цілком подужає максимальні налаштування графіки в них. Крім того, дуже бажано, щоб всі комплектуючі передбачали можливість розгону і апгрейду – з кожним роком з’являється все більше цікавих ігор зі ще більш красивою (читай «складною») графою, тому потрібен певний запас потужності у ПК, якого вистачить на новинки як мінімум декількох найближчих років.

Подивіться, це цікаво: Що краще для ігор: потужний процесор чи відеокарта? Порівняння ігрових ноутбуків

Що стосується пріоритетів і потреб, найважливішу роль у геймерскому комп’ютері грає відеокарта, за нею йдуть потужний процесор, оперативна пам’ять в достатній кількості і жорсткий диск, який повинен бути не тільки ємним, але й швидким (SSD тут має перевагу над HDD). Але в основі будь-якої подібної збірки стоїть материнська плата, адже саме від неї залежить, який саме ПК по продуктивності і параметрам буде в результаті, а також які варіанти і перспективи ми отримаємо для прокачування всієї системи в подальшому.

Корисна порада: Ігрові комп’ютери також відмінно підійдуть тим користувачам, яким для роботи потрібен максимально продуктивний комп’ютер з високими параметрами. Така система відмінно підійде, наприклад, дизайнерам, програмістам або фотографам. Ну і завжди можна гарненько зарубатись в якусь онлайн або офлайн гру – хороший відпочинок нікому не зашкодить. 🙂

Характеристики для ігрового ПК:

 • Материнка з сокетом серії LGA, тип P, Z або X (підтримка процесорів Intel) або серії AM / FM / S, тип A75, A78, A85 або A88 (підтримка процесорів AMD). Кількість слотів під планки оперативної пам’яті може бути від 2 (материнки простіші) до 4 (варіанти цікавіші і, відповідно, дорожчі).
 • Процесор достатньої потужності від AMD (серії A-10, Ryzen, FX) або від Intel (серії Intel Core i3, i5, i7).
 • Відеокарта з вбудованою пам’яттю від 2 Гб, ширина шини не менше 128 біт (а краще більше), обов’язкова наявність хорошого активного охолодження і підтримка DirectX 12.
 • Оперативка від 8 ГБ і більше, тип DDR5 або хоча б DDR4.
 • Блок живлення повинен бути досить потужним, щоб «прогодувати» всі елементи системного блоку, а хороше залізо рідко страждає помірним апетитом. Тому зазвичай для ігрових комп’ютерів БЖ з потужністю менше 500 Ватт навіть не розглядаються – тут потрібні цифри ближче до 800 Ватт.

Універсальний домашній комп’ютер

Тут не потрібен величезний запас потужності, як у випадку з ігровими комп’ютерами, але і зовсім скромна офісна система теж буде недоречною. Стаціонарний домашній комп’ютер повинен забезпечувати веб-серфінг, роботу як з зовсім простими додатками (Word, читалки і т.д.), так і з більш вимогливими програмами, відтворювати аудіо та відео файли і онлайн, і з жорсткого диска, причому в обох випадках повинен робити це без заїкань і підвисонів, впевнено справлятися з простими і середніми комп’ютерними іграми. Саме такий комп’ютер, що працює рівно, без глюків і лагів, стане універсальною машиною для всіх членів сім’ї. Ну, якщо, звичайно, в цій родині немає геймера або дизайнера. 🙂

Характеристики для універсального домашнього ПК:

 • Материнська плата бюджетного або середнього рівня, бажано з чотирма слотами під оперативну пам’ять (в майбутньому можна буде непогано прокачати такий системний блок).
 • Процесор – хороша модель Pentium або Core i3-i5 від Intel, A або G від AMD.
 • Оперативна пам’ять – 4-8 ГБ DDR3 або DDR4.
 • Відеокарта – дискретна з 2-3 ГБ вбудованої пам’яті, шиною до 128 біт і підтримкою DirectX 11.
 • Блок живлення – БЖ на 400-600 Ватт – підбирається в залежності від енергоспоживання інших компонентів.

Рекомендуємо почитати: Комп’ютер в школу. Розглядаємо найбільш зручні і необхідні параметри

Офісні – системник для простої роботи

Для роботи, якщо, звичайно, ви не використовуєте AutoCAD, Photoshop та інші ненажерливі додатки, цілком можна обійтися бюджетною збіркою мінімальної комплектації. По суті, його продуктивності повинно вистачати на стабільну безперебійну роботу з пакетом Microsoft Office і веб-серфінг. Ціна офісного системного блоку цілком прийнятна, оскільки тут не потрібна висока продуктивність, так що це буде найпростіший і, дійсно, дуже бюджетний варіант комп’ютера.

Характеристики для офісного ПК:

 • Материнська плата – будь-яка бюджетна модель на два слота оперативки з чіпсетом A45, A50, A55 або A58 для процесорів AMD або ж H для Intel.
 • Процесор – недорогий двоядерний проц Celeron або Pentium від Intel, моделі A або G від AMD.
 • Оперативна пам’ять – від 2 ГБ DDR3.
 • Відеокарта – може бути як інтегрована, тобто вбудована в процесор, так і дискретна з мінімальними параметрами (500-1000 Мбайт власної пам’яті і шина в межах 64 біт).
 • Блок живлення. Для слабкого комп’ютера з головою вистачить БЖ потужністю на 300-400 Ватт.

Корисна порада: Заощадити на офісному комп’ютері можна за рахунок меншого обсягу жорсткого диска – для подібної роботи не потрібен занадто великий запас вільного місця, і тих же 250 гігів має цілком вистачити.

Операційна система комп’ютера

А зараз ми будемо говорити на дуже, дуже провокаційну тему. Тут зараз могло би бути те саме сакральне питання «що краще – Win чи Mac?», Але ми не хочемо жертв запеклих суперечок. Тому не будемо озвучувати будь-яку точку зору, а просто вкажемо деякі моменти, необхідні для правильного вибору ОС для системного блоку. Коли потрібно вибрати хороший, але недорогий комп’ютер, альтернативи системнику, що підтримує Windows, не буде – міні-системник і моноблоки Mac класні, надійні і взагалі все таке, але вартість продукції Apple ніколи не була низькою.

Рекомендуємо почитати: Windows або Mac OS – класика проти сучасності

Ще один важливий момент стосується вже геймерів – крім того що Apple, в принципі, не створює ігрові комп’ютери, більшість дуже навіть цікавих ігор просто не заточене під «яблука». Та й в цілому Windows більш «всеїдна» і універсальна, ніж Mac – практично все програмне забезпечення адаптовано саме під цю ОС. Крім того, апгрейд яблучного системного блоку провести буде якщо не неможливо, то просто дуже дорого. Так, ми чесні.

Ну а що стосується будь-яких менш відомих систем плану Ubuntu і Linux, то останні версії цих операційних систем цілком зручні, інтуїтивно зрозумілі користувачеві, та й взагалі дуже навіть життєздатні, тому при бажанні можна спробувати подружитися і з ними. Так що вибирайте на свій смак.

Корпус системного блоку

Корпус системника – питання не тільки зручності, але й краси. Особливо це стосується геймерських моделей. Прозорі вставки, спеціальні підсвічування кулерів і плат, оригінальні світлові ефекти перетворюють прості металеві коробки в таке собі маленьке диво в стилі хай-тек. Або стімпанк – кому що ближче.

Але корпуси для системників не тільки красиві. Вони виконують кілька дійсно важливих функцій, найголовніша з яких – захист і підтримка працездатності їх вмісту. Так-так, саме ця залізна коробочка, яка зазвичай вибирається без особливих проблем і роздумів, насправді досить-таки важлива. Як мінімум вона оберігає комплектуючі від випадкових ударів, попадання вологи й інших несподіваних, але дуже неприємних для тендітних електричних пристроїв пригод. А як максимум – корпус системного блоку, підібраний, виходячи з розмірів комплектуючих і їх температурних режимів роботи, буде забезпечувати відмінну вентиляцію і відведення тепла, завдяки чому в один непрекрасний день ваш новенької комп не накриється нещадним перегрівом.

Тому для більш продуктивних систем і геймерських комп’ютерів настійно рекомендовані великі широкі корпуси з товщиною металу від 1 мм, обладнані спеціальними кулерами в бортах, що забезпечують додаткове охолодження працюючої системи. А ось простенькі офісні системники, які, до речі, часто вибираються за принципом «чим менше і непомітніше, тим краще», вже допускають використання невеликих компактних корпусів.

Ну і ще один важливий момент – розташування панелі з роз’ємами (USB, гнізда під штекери гарнітури і т.д.) в зручній для вас частини корпусу. Це, до речі, важливо як для офісних, так і для домашніх варіантів системних блоків, оскільки кожного разу, як потрібно підключити флешку або провід тих же навушників, відправлятися в похід під стіл, зігнувшись у три погибелі, буде трохи незручно, як ви розумієте. Тому просто повірте – системники, у яких ці роз’єми розташовані на передній панелі, дійсно зручніші.

51162 1 cookie-check Як вибрати хороший комп’ютер? Знайомимося з основними параметрами і можливостями!

Читайте також:

Посмішко, сяй! 10 порад стоматолога з догляду за зубами
Посмішко, сяй! 10 порад стоматолога з догляду за зубами
18 Квітня, 2018, 11:47 1823 12
Ось, весна прийшла, сонечко лагідно цілує щічки, настрій чудовий, хочеться просто гуляти по вулиці, насолоджуючись довгоочікуваним теплом, та радісно сяяти посмішкою… Посмішка. А чи сяє...
Смотреть результаты
Вибираємо ноутбук для дому, роботи та ігор
Вибираємо ноутбук для дому, роботи та ігор
Ви плануєте порадувати себе комп’ютерною обновкою, і тепер хочете вибрати хороший ноутбук, який стане для вас вірним супутником як в роботі, так і у відпочинку?...
Смотреть результаты
Обираємо ноутбук для дому, роботи та ігор
Обираємо ноутбук для дому, роботи та ігор
Плануєте потішити себе комп’ютерною обновкою, і тепер хочете обрати хороший ноутбук, що стане для вас вірним супутником як у роботі, так і під час відпочинку?...
Смотреть результаты