search
Підписатися

logo

Як зупинити кров з носа? 5 способів

29 Квітня, 2020, 01:03 0

Якщо у вас або у вашої близької людини почалася кровотеча з носа, зовсім не варто панікувати. Все, що потрібно зробити – спокійно і впевнено надати першу допомогу. Ця процедура являє собою прості дії, з якими може впоратися і школяр. У цій статті ми розглянемо способи, як зупинити кровотечу з носа, причини явища, дізнаємося про заборонених діях, що робити, коли йде кров з носа у дитини і про ознаки небезпечної носової кровотечі.

Зміст

Перша допомога при носовій кровотечі

В першу чергу, потрібно запам’ятати, що наше завдання – усунення причин, які підсилюють кровотечу. У такому стані потрібно бути гранично спокійними – нічого катастрофічного не відбувається, докладніше причини даного явища ми розглянемо нижче. Отже, коли йде кров з носа, дотримуємося важливої умови – потрібно поставитися до цього, як до повсякденної ситуації. Людина сідає, нахилившись трохи вперед, розстібає комір, якщо на ньому одягнений ремінь – послаблює його, голову тримає рівно та намагається дихати ротом якомога глибше.

Щоб надати максимально швидку першу допомогу при кровотечі з носа, рекомендується завжди мати у господарстві зайвий чистий рушник або бинт, а також пакет з льодом. Таким чином змочений у холодній воді рушник або лід ми зможемо відразу покласти на перенісся. Якщо є грілка – її потрібно покласти на ноги. Холод від перенісся буде звужувати судини і кровотеча стане зменшуватися, поступаючи до зігрітих ніг.

Як зупинити кров з носа – спосіб 1

Надавши першу допомогу, простежте, щоб у людини був доступ до свіжого повітря – якщо ви перебуваєте в приміщенні. Якщо ж кровотеча застала вас на вулиці в сонячну погоду – переберіться в тінь. У такій ситуації може статися спекотна погода, тоді рекомендується на голові і грудях людини розташувати додатково компреси з холодного матеріалу.

як зупинити кров з носа

У деяких випадках після першої допомоги все ж не зупиняється кров з носа. Тоді потрібно зробити наступне – ви щільно притискаєте обидва крила носа до перегородки, яка розташована вертикально посередині носа. Дихати потрібно продовжувати ротом, глибоко. Цю процедуру потрібно продовжувати протягом до 10 хвилин. Якщо при цьому кров потрапить у рот – не страшно, просто виплюньте її.

Потрібно пам’ятати, що кровотечі з носа діляться на переднє і заднє. У першому випадку вихід крові виникає в передніх ділянках носа, вони не є небезпечними, їх зупинити досить легко. Задні кровотечі більш рідкісні, проте це і більш серйозна ситуація – її ми розглянемо нижче.

Як зупинити кров з носа – спосіб 2

Інший спосіб полягає в проведення тампонади носових ходів. Тут потрібно, щоб у вашій аптечці або під рукою була вата і розчин перекису водню. З вати скручуємо невеликі кульки, змочують їх розчином і акуратно вводимо в ніздрі. В результаті, зазвичай відбувається досить швидке згортання крові і за цим – зупинка кровотечі. Якщо ж перекису немає – сухий ватний тампон вставляти у ніс не потрібно, оскільки в результаті вата може присохнути до внутрішніх поверхонь носа та викликати повторне відкриття кровотечі.

як зупинити кров з носа

Коли кров зупинилася, людина може випити прохолодної води. Попивши прохолодного, буде не зайвим виміряти тиск – і обов’язково це зробити при головному болю і шумі у вухах. При високому тиску слід привести його до нормального рівня. Найчастіше тривалість кровотечі не перевищує 10 хвилин. Трапляється, що, незважаючи на надані заходи, кров з носа не зупиняється і через 20 хвилин або продовжує інтенсивно текти з обох ніздрів. Тоді обов’язково потрібно викликати карету швидкої допомоги, відвезти або супроводити хворого до найближчого медичного закладу.

Причини носових кровотеч

Коли починає йти кров з носа, причини слід шукати в анатомічних особливостях людини. З такими кровотечами має справу в середньому одна особа з п’ятдесяти у світі. Більшість випадків відбувається при певній будові носа, яку пронизує дуже велика мережа судин – безліч дуже тонких капілярів можуть отримати пошкодження через перепад атмосферного тиску (під час польоту на літаку, швидкого підйому на висоту в горах, при заняттях дайвінгом), при впливі фізичних навантажень, через певних змін в організмі, через холодного або гарячого сухого повітря, алергії або застуди, вдихання токсичних речовин, таких як пари, аерозолі, гази, і навіть із-за занадто сильного сякання.

кров з носа причини

Потрібно відзначити можливість появи незначних кровотеч у вагітних, що є нормальним у такому положенні явищем. Також варто пам’ятати про побічні ефекти у вигляді кровотечі з носа у разі, коли людина приймає деякі ліки, що впливають на згортання крові. Йдеться про аспірин, клопідогрель, дипіридамол, варфарином, дабігатране, ривароксабаном, апіксабане.

Якщо розглядати захворювання, які викликають носову кровотечу, то мова йде про:

  1. артеріальну гіпертензію;
  2. атеросклероз судин;
  3. інфекційні та алергічні риніти;
  4. атрофію слизової оболонки;
  5. папіломавірусну інфекцію;
  6. пухлини носа;
  7. патології згортаючої системи крові;
  8. захворювання, що викликають аномалії розвитку судин.

Передумовами до виникнення носових кровотеч може бути, як спадковість – наприклад, коли така проблема є у бабусі, у тата та у сина, так і придбані особливості – такі як травми. Іншими умовами можуть бути шкідливі звички, слабке не розвинене тіло, малорухливість, погане харчування, поганий сон.

Якщо ж стежити за собою, провітрювати приміщення, привести до оптимального рівня вологість у приміщенні (наприклад, за допомогою зволожувача повітря), контролювати харчування, займатися фізкультурою, повноцінно відпочивати і відновлюватися, тоді через зміцнення серцево-судинної системи випадки кровотечі можна звести до мінімуму та навіть запобігти зовсім.

Корисно знати: 30 способів зміцнити імунітет дорослому і дитині

Кров з носа: що робити не можна

При будь-яких носових кровотечах потрібно утриматися від розмов, кашлю, активних рухів тіла, не слід махати руками, кудись бігти. Важливо розслабитися, тримати себе в руках в емоційному плані та не створювати драму. Людина з носовою кровотечею не закидає назад голову і не лягає, що є категорично неправильно. Кров вже вийшла – і від того, що вона потрапить у глотку, а потім у стравохід або трахею, краще не стане. Внаслідок цього людина може почати кашляти або почнеться блювота. Тому краще нахилити голову вперед, якщо кров потрапить на підлогу – не страшно, можна буде витерти.

Про каву або чай потрібно поки забути, оскільки ці напої викликають ефект розширення судин і можуть спровокувати повторну ситуацію з кровотечею. Також потрібно на час утриматися від приймання їжі.

Кров з носа у дитини: причини

Носова кровотеча у дітей з’являється, коли організм недоотримує вітаміни А і С. Також це може бути через ламкість судин слизової оболонки носа через сухість повітря, яка з’являється взимку і влітку і в будинку, і на вулиці, або ж унаслідок довгої роботи в приміщенні кондиціонера. Тоді кровотеча особливо проявляється, коли дитина активно рухається. Інша причина носових кровотеч у дітей може полягати у хронічній нежиті, властивій, що страждають алергією та малюків із захворюваннями ЛОР-органів.

носові кровотечі у дітей

Як зупинити кров з носа у дитини: принцип і порядок дій практично той же, що й інструкція для дорослих, з деякими поправками та більш акуратно, попутно розповідаючи про те, що ця процедура не болюча і не страшна. Спочатку малюка потрібно заспокоїти, потім допомогти сісти йому на стілець, трохи нахилити голову вперед і протягом декількох хвилин ніздрі тримати затиснутими. На ніс кладемо мокру холодну тканину або рушник.

Кров з носа у дітей також може зупинитися не відразу, тоді потрібно скористатися ватними тампонами розмірами приблизно 1,5х0,5 см. Змочуємо їх у холодній воді, вводимо в носові порожнини і крила носа притискаємо пальцями на протязі до 15 хвилин. Також замість води можна використовувати перекис водню.

Якщо кров продовжує йти після 15 хвилин, слід викликати карету швидкої допомоги. При носовій кровотечі у дитини не потрібно нахиляти голову назад, висякувати ніс. Для запобігання подальших кровотеч краще малюка відвезти на обстеження до лікаря. Серед загальних рекомендацій – оптимальне зволоження повітря в будинку, раціон зі свіжими овочами та фруктами, ранкові та вечірні прогулянки на свіжому повітрі. Також слід відучити дитину лізти пальцями в ніс.

Ознаки небезпечної носової кровотечі

Задня носова кровотеча зустрічається значно рідше, ніж передня. Однак її наслідком може бути серйозна крововтрата, в цьому випадку потрібна кваліфікована допомога в умовах стаціонару. У таких випадках людину супроводжують можливі супутні симптоми у вигляді кровохаркання, нудоти, блювоти кров’ю, зміни кольору калу на чорний.

перша допомога при носовій кровотечі

Швидку допомогу потрібно викликати негайно, якщо ви бачите кров з носа зі згустками, при кровотечі кров у великих кількостях тече в горло або у рот, у разі після отримання викликаної ударом травми або при кровотечі, що почалася після декількох днів після того, як людині видалили аденоїди або гланди. Масивну кровотечу можна розпізнати за симптомами у вигляді вираженої слабкості, блідості, прискореного серцебиття, зниження артеріального тиску, дезорієнтації.

Під час першої допомоги медичний працівник, крім вищевказаних заходів, оглядає задню стінку глотки. Якщо, не дивлячись на стискання крил носа, спливаюча кров може вказувати можливість кровотечі з задньої частини носа. Потім медик збирає анамнез щодо серйозних причин кровотечі – мова йде про артеріальну гіпертензію, пухлинах, порушення згортання крові. У разі продовження кровотечі довше 20 хвилин, оцінюється необхідність остаточної зупинки кровотечі в спеціалізованому кабінеті або в лікарні.

Під час транспортування пацієнта крила носа продовжують тримати стислими. У кареті швидкої допомоги раптова кровотеча, особливо з задньої частини носової порожнини, зупиняють спеціальним катетером з 30-міліметровим балоном. Остаточна зупинка кровотечі вимагає умов гарного освітлення і візуалізації, застосування заспокійливих засобів і місцевого знеболювання з введенням лікарських засобів, які звужують судини слизової оболонки. Медики можуть використовувати метод точкового припікання – термічного або хімічного. Також, в залежності від особливостей кровотечі, можливе проведення передньої або задньої тампонади.

Щоб визначити тяжкість кровотеч, медики проводять тести – це загальний, біохімічний аналіз крові і коагулограма. Залежно від причини кровотеч отоларинголог може зобов’язати пацієнта консервативними методами лікування та призначити приймати мазі, розчини, фізіотерапію. Це може бути і антибактеріальна, противірусна, антигіпертензивна або інша терапія. Лікування алергічного риніту проводиться, виключаючи контакти з алергенами, з використанням антигістамінних препаратів, можливо з гормональною або алерген-специфічною (АСИТ) терапією. У деяких випадках можливий варіант хірургічного лікування.

Оскільки питання кровотеч з носа вимагає індивідуального підходу, в будь-яких подібних випадках рекомендується обов’язково проконсультуватися з сімейним лікарем або отоларингологом (лором).

102966 0 cookie-check Як зупинити кров з носа? 5 способів

Читайте також:

Рейтинг кращих пральних машин 2020: ТОП-21
Рейтинг кращих пральних машин 2020: ТОП-21
27 Квітня, 2020, 12:42 6018
У повсякденному житті можна обійтися без багатьох предметів побутової техніки, але пральна машина – виняток. Сучасні пральні машини вміють практично все: прати, полоскати, обробляти речі...
Смотреть результаты
Навколо карантин, а воно зламалося? Гарячий топ хорошої та недорогої техніки на заміну
Навколо карантин, а воно зламалося? Гарячий топ хорошої та недорогої техніки на заміну
Оскільки під час карантину всі ми постійно знаходимося вдома, інтенсивність використання побутової техніки та комп’ютерних гаджетів істотно зросла. І в деяких випадках це має сумні...
Смотреть результаты
Чому комп’ютер не бачить жорсткий диск? 6 причин
Чому комп'ютер не бачить жорсткий диск? 6 причин
Жорсткий диск – це одна з основних апаратних частин ПК, без якої подальша робота буде неможливою. І на жаль, від його виходу з ладу не...
Смотреть результаты