search
Підписатися

logo

Харчові добавки Е: список найшкідливіших “єшок”

15 Квітня, 2020, 01:02 0

Без продуктів харчової промисловості складно уявити життя сучасних людей. Ми постійно купуємо продукти, які неможливо було б отримати без використання спеціальних технологій, що з’явилися зовсім недавно. У промисловому виробництві їжі величезну роль грають речовини, які дозволяють отримувати продукти в величезній різноманітності, визначених кількостях і певної якості. Ці компоненти називають харчовими добавками – і нижче ми дізнаємося про них більш детально.

Зміст

Харчові добавки – що це?

Це група речовин, отриманих природним або штучним шляхом, призначення яких полягає в додаванні, як компоненти в інші харчові продукти. Як правило, окремо ці субстанції не споживають. Дана група інгредієнтів має спеціальне позначення – це буква Е спочатку та наступні три або чотири цифри, які також означають певну характеристику. Наприклад, перша цифра вказує на призначення тієї чи іншої речовини. Інформація про склад і наявність Е-добавок вказується на упаковках всіх харчових продуктів – цього вимагає законодавство.

 харчові добавки

Поєднання індексу Е з трьох або чотиризначним номером позначає конкретне з’єднання і є синонімом його оригінального наукового найменування. Якщо якась речовина визнана як Е-добавка, і їй присвоєно номер, який містить індекс Е, це означає, що:

 1. даний компонент пройшов тести безпеки;
 2. субстанцію дозволяється застосовувати або рекомендувати до застосування при дотриманні умов, коли дотримується безпека в її встановлених межах. Або коли добавка може бути використана з виключенням можливості введення в оману споживача в плані того, яким є тип і склад продукту, що містить харчову дану добавку;
 3. речовина відповідає критеріям чистоти, які є обов’язковими, щоб забезпечити якість продукції на конкретному рівні.

Використання харчових добавок налічує тисячі років. Наприклад, у вигляді перцю, гвоздики, меду, кориці, солі. Однак зі стрімким розвитком науково-технічного прогресу з другої половини 20 століття в цій області починаються масові дослідження та постійно поповнюється група цих мікро-інгредієнтів починає виконувати найважливіші функції у виробництві їжі в промислових масштабах. З широким розповсюдженням модифікаторів провідні країни встановили систему їх класифікування, з’явилася гігієнічна регламентація, введена стандартизація.

Всього у світі в виробничому процесі харчової промисловості кількість харчових добавок перевищує 500 видів, в європейських країнах відомо близько 300. Причому перелік даних субстанцій з вдосконаленням технологій постійно оновлюється, вносяться нові розробки, ті чи інші види можуть змінювати категорію. У розробці цих речовин беруть участь хіміки та мікробіологи. Матеріали можуть проходити тестування місяцями і в деяких випадках роками, при позитивних випробуваннях добавка схвалюється контролюючою організацією країни-розробника і рекомендується до споживання.

Корисно знати:Все, що потрібно знати про користь і шкоду вівсянки

Навіщо використовують харчові добавки?

Залежно від класифікації в системі, ці компоненти забезпечують подрібнення, розпушування, емульгацію, ущільнення, відбілювання, глазурування, окислення, охолодження, консервування та інші процеси. У підсумку, виготовлення харчової продукції істотно полегшується і стає вигіднішим, термін придатності збільшується, при цьому в магазині можна знайти їжу в неймовірному достатку зовнішніх видів, смаків, консистенції, форм, кольорів та інших особливостей. Можна почути думку, що Е продукти категорично не варто вживати. Але ця думка помилкова. Про шкідливість та безпеку таких компонентів ми дізнаємося з таблиць нижче.

Класифікація харчових добавок

харчові добавки

Види модифікаторів можна розглядати, в залежності від походження і безпосередньо по їх призначенню. При першому підході ми можемо взяти якусь їжу з такими добавками:

 1. натуральними – здобутими з природного середовища; вони існують в незмінному вигляді в природі;
 2. синтетичними – отриманими в ході лабораторних досліджень та процесів; такі компоненти в природному середовищі зустріти не можна;
 3. ідентичними натуральним – тобто виготовленими знову ж штучним шляхом, проте їх склад відповідає натуральним інгредієнтам.

Легко орієнтуватися в безлічі харчових добавок нам дає можливість стандартна класифікація серій – сотої, двохсотої і так далі:

 • Е100 – для зміни кольору;
 • Е200 – група консервантів; консервант – це речовина, що продовжує термін придатності продукту;
 • Е300 – категорія антиоксидантів, регуляторів кислотності;
 • Е400 – лінійка модифікаторів консистенції: загусники, стабілізаторів, емульгаторів;
 • Е500 – речовини, що регулюють рівень кислотності;
 • Е600 – компоненти для посилення смаку;
 • Е900 – група підсолоджувачів;
 • Е1000 – група інших добавок.

Реакція організму на дію харчових добавок

Організм людини реагує на вплив тієї чи іншої харчової добавки виключно індивідуально. Одні люди абсолютно не сприйнятливі до наявності в їжі тих чи інших речовин і їх організм поводиться по відношенню до них незворушно, у деяких на певні компоненти може бути алергія. Насправді справа йде так, що є добавки Е, які пройшли схвалення вищими інститутами.

Проте деякі люди, отримавши ці речовини з їжею, починають страждати нападами астми або аритмією. Для вразливих у цьому плані людей дуже важливо мати інформацію про речовину, що прихована за кодом. Це дасть можливість попередити хворобливе реагування організму на ті чи інші інгредієнти.

Е300 вплив на організм

Тут ми можемо розглянути приклад використання в їжі глутамату. Харчова промисловість відома додаванням у продукцію глутамату натрію – смакового підсилювача Е621, який за смаком нагадує м’ясо. Відомо його застосування в безлічі харчових продуктах – зокрема, в локшині, яка швидко готується, в консервах, соусах, сумішах спецій, чіпсах, готових стравах, маринадах, ковбасах. Так ось споживання даної добавки може спровокувати дуже серйозні побічні ефекти. Ті, у кого визнана чутливість до глутамату, можуть бути схильні до нападів бронхіальної астми, головного болю, кропив’янки.

І тут важливо розуміти масштаби таких проблем. Дослідження показали: відсоток споживачів, у яких трапляються такі проблеми зі здоров’ям, становить 1,8. В той самий час показники, що значно відрізняються ми отримуємо, коли проводяться незалежні дослідження – 33%. Якщо споживати їжу з цим модифікатором у великих кількостях, результатом може стати поєднання головного болю, прискореного серцебиття, болі в грудях, нудоти, сонливості і слабкості. Це явище називають також синдромом китайського ресторану. І це тільки один з прикладів.

Іншим важливим моментом є кількість продукції, що з’їдається з харчовими добавками. При чому становити загрозу здоров’ю можуть самі натуральні речовини. Наприклад, якщо споживати в надмірних кількостях знайомі нам вітаміни А або С, можна чекати гіпервітамінозу та разом з ним важкі реакції. З іншого боку, при дотриманні на вищому рівні якості, стандартів і технологій виробництва якої-небудь страви з введенням у неї синтетичної харчової добавки, то організм людини сприймає її без негативних реакцій. Із застереженням, за відсутності індивідуальної непереносимості.

Рекомендується контролювати наявність в щоденному раціоні продуктів з великим числом синтетичних добавок, тому що постійна їх наявність при сніданку, обіді і вечері може привести до небезпечних реакцій – навіть якщо дотримується допустима кількість кожної добавки окремо.

Щоб не потрапити в халепу, обов’язково потрібно перевіряти у складі наявність харчових субстанцій. Тобто потрібно виробити у себе звичку дивитися на упаковку і, якщо там є напис з якоюсь неприпустимою в вашому випадку “Е-шкой”, тоді просто слід відмовитися від покупки або споживання цього продукту. Ви можете легко запам’ятати серед харчових добавок потрібні вам, скориставшись наведеними нижче в статті таблицями.

Разом з тим, розглядаючи упаковку, потрібно пам’ятати про зобов’язання виробника вказувати саме ті компоненти, які марковані за класифікацією Е. Наприклад, ви берете продукт, який має тривалий термін придатності і бачите, що позначення добавки консерванту на ньому просто немає – в такому випадку рекомендується залишити товар на полиці магазину.

добавки e

Шкідливі добавки Е

Певну небезпеку можуть представляти такі речовини.

Таблиця – шкідливі “Єшки”

Дуже небезпечні

 

Е123 Е510 Е513е Е527
Небезпечні

 

Е102

Е201

Е400

Е503

Е110

Е220

Е401

Е620

Е120

Е222

Е403

Е637

Е127

Е224

Е404

Е129

Е228

Е405

Е155

Е233

Е501

Е180

Е242

Е502

Канцерогенні

 

Е131

Е216

Е283

Е142

Е219

Е310

Е153

Е230

Е945

Е210

Е240

Е212

Е249

Е213

Е280

Е214

Е281

Е215

Е282

Розлад шлунку

 

Е338

Е463

Е339

Е465

Е340

Е466

Е341 Е343 Е450 Е461 Е462
Шкірні захворювання

 

Е151

Е907

Е160

Е951

Е231

Е1105

Е232 Е239 Е311 Е312 Е320
Розлад кишківника

 

Е154

Е633

Е626

Е634

Е627

Е635

Е628 Е629 Е630 Е631 Е631
Артеріальний тиск

 

Е154 Е250 Е252
Небезпечні для дітей Е270
Заборонені

 

Е103

Е152

Е105

Е211

Е111

Е952

Е121 Е123 Е125 Е126 Е130
Підозрілі

 

Е104 Е122 Е141 Е171 Е173 Е241 Е477

Група синтетичних харчових добавок не виробляється людським організмом, і не зустрічається в природному середовищі. До цих субстанцій треба ставитися з найбільш пильною увагою, особливо варто виділити групу заборонених добавок. Останні наведені в таблиці, деякі з них можна описати коротко:

 • Е121 є цитрусовим червоним барвником – 2;
 • Е123 є барвником арамантом;
 • Е128 є барвником червоним – 2G;
 • Е216 – пара-гідроксибензойна кислота з пропіловим ефіром (відноситься до парабенів);
 • E217 – пара-гідроксибензойна кислота з пропіловим ефіром натрієвою сіллю;
 • E240 – формальдегід.

шкідливі е

Також можна описати деякі дозволені компоненти, які можуть представляти шкоду.

 1. Е250 є нітритом натрію – він традиційно додається в ковбаси. Дане з’єднання взагалі видається отруйним, проте в гранично малих кількостях воно безпечне – саме малі дози застосовуються в промисловому виробництві їжі. Варто відзначити, що в копчених ковбасах нітрит натрію присутній у великих дозах, ніж у варених.
 2. Е951, він же – аспартам, широко використовується в якості підсолоджувача при виробництві багатьох газованих напоїв. В організмі відбувається розпад речовини, зокрема людина отримує дозу метанолу, яка надає отруйну дію в обсязі від 5 мл. У напоях його обсяг дуже малий, але все одно буде розумним обмежувати себе в його споживанні.
 3. Е338 – ортофосфорна кислота. Її додають, коли роблять низькокалорійну Кока-Колу та інші напої, щоб отримати кислинку і легкий гіркуватий присмак. Даний інгредієнт негативно впливає на кісткову тканину і зубну емаль.
 4. Е952 є цикламатом натрію – підсолоджувачем, який впроваджують в газовані напої. Часто у споживачів це з’єднання виходить не засвоєним організмом, але деякі люди в силу фізіологічних особливостей відрізняються здатністю його розщеплення в кишківнику, коли утворюються канцерогенні і тератогенні речовини.

Окремо варто відзначити небезпеку суміщення деяких речовин. Наприклад, при властивому для газованих напоїв поєднанні аскорбінової і бензойної кислоти або аскорбінової кислоти і бензоату натрію виходить бензол. Він шкідливий для кровоносної системи та може викликати анемію і лейкемію. Небезпека того ж нітриту полягає в нагріванні, тому сосиски і ковбаси з вмістом цієї субстанції не рекомендується смажити і варити.

Також буде цікаво:Як кинути палити раз і назавжди: найефективніші способи

Перелік безпечних Е-добавок

харчові добавки е

Наведені в даному розділі інгредієнти поширені в природному середовищі, вони не шкідливі, а часто і роблять позитивний вплив на людський організм.

Таблиця Е добавок з розшифровкою

Найменування добавки

 

Стандарт Е Група Особливості

 

У яких продуктах може бути

 

Рибофлавін Е101 Барвників

 

Підвищення імунітету, метаболізм жирів і білків У борошні, крупах
Бета-каротин Е160а Натуральних барвників і антиоксидантів

 

Вітамін А – поліпшення зору, забезпечення поживними речовинами для зубів, нігтів, шкіри, волосся

 

У вершковому маслі, кондитерських виробах, напоях
Бетанін

 

Е162 Натуральних барвників

 

Пригнічення втоми, підвищення імунітету

 

У напоях, йогуртах, морозиві, цукерках
Фумарова кислота

 

Е297 Консервантів Є природним антиоксидантом

 

У начинках, соусах, желатині
Лецитин Е322 Антиоксидантів Запобігання поділу води і масла, природний компонент яєць У порошках для випічки, шоколаді
Лимонна кислота Е330 Природних стабілізаторів Запобігання дріжджових інфекцій У заморожених продуктах, йогуртах, майонезі
Агар Е406 Природних стабілізаторів

 

Підсилює розмноження пробіотиків У хлібобулочних виробах, кремах
Целюлоза Е460 Загусники

 

Є базовою будівельною одиницею клітинних стінок рослин, відмінним джерелом клітковини У хлібі, тертому сирі, соусах

 

Серед натуральних харчових добавок також можна відзначити куркуміни Е100, джерелом яких є рослина куркума, а харчова добавка Е160с є паприковою масло смолою.

А ось приклади компонентів, здобутих штучно, але є ідентичними натуральним:

 • Е300 являє собою аскорбінову кислоту, вітамін С; якщо говорити про Е300, вплив на організм речовини оцінюється як позитивне – в певних обсягах;
 • Е296 є яблучною кислотою;
 • Е153 є рослинним вугіллям – копалиною речовиною;
 • Е260 більш відомий нам як звичайний оцет.

Про міфи, пов’язані з Е-добавками

шкідливі ешки

Дуже часто поведінка споживачів формують упередження, які з’являються від неперевіреної інформації. Багато хто вважає, що всі можливі харчові добавки Е є хімією, тому вони небезпечні. Істина ж полягає в тому, що ці речовини застосовуються тільки тому, що вони є схваленими спеціальними установами, наприклад, Європейським наглядом за безпекою харчових продуктів.

Деяка сировина дійсно шкідлива, але тільки в певних кількостях. Якась відрізняється різним рівнем небезпеки в різних країнах через різний метод синтезу. Тому рекомендується завжди взяти за правило перевіряти будь-які відомості про харчові добавки з надійних джерел.

Про харчові добавки і здоров’я дітей

шкідливі добавки е

Деяке побоювання, щодо дитячого здоров’я, можуть викликати напої зі штучними підсолоджувачами, барвниками у складі, також, що містять консерванти. Однак на підставі проведених досліджень Управління з контролю якості харчових продуктів і лікарських препаратів, яке є федеральною установою США, заявляє про відсутність зв’язку між цими речовинами і дитячою гіперактивністю.

Використання таких речовин при виробництві продукції, орієнтованою на дітей і підлітків, зрозуміло – їжа і напої повинні бути привабливими, яскравими і смачними. Європейське законодавство забороняє застосування компонентів Е102, Е104, Е110, Е122, Е124, Е129, які є барвниками, як, що представляють можливість викликання у дітей алергії і гіперактивності. Тому в ЄС це – небезпечні Е.

Якщо ви дбаєте про здоров’я дитини, рекомендується не купувати йому неприродно яскраву на колір і смак їжу, відмовитися від регулярного споживання чіпсів, хот-догів, бургерів і готових наборів їжі. А ще краще – запам’ятати найпоширеніші шкідливі Е та в магазині перевіряти упаковку, а фабричні солодощі замінити горіхами, фруктами і сухофруктами.

У будь-якому випадку, для дорослих і дітей кращим варіантом буде підходити до вибору їжі свідомо, попередньо проконсультувавшись із сімейним лікарем, щодо індивідуальної чутливості до харчових добавок.

102537 12 cookie-check Харчові добавки Е: список найшкідливіших “єшок”

Читайте також:

Для ігор, роботи і відпочинку: топ-10 крутих моделей ноутбуків. Comfy рекомендує!
Для ігор, роботи і відпочинку: топ-10 крутих моделей ноутбуків. Comfy рекомендує!
10 Квітня, 2020, 07:11 1967
Під час карантину багатьом з нас довелося задуматися над оновленням своєї комп’ютерної техніки – параметри наявних у багатьох користувачів стареньких домашніх стаціонарників і ноутів просто...
Смотреть результаты
Коронавірус: дезінфікуємо одяг і взуття після вулиці
Коронавірус: дезінфікуємо одяг і взуття після вулиці
Щоразу виходячи на вулицю, ви приносите на собі в будинок бактерії і віруси. Не виключено, що і наробившого стільки шуму збудника SARS-CoV-2. Вірус може бути...
Смотреть результаты
Не знаєш, де купити маски та антисептики? Тепер вони завжди є в Comfy!
Не знаєш, де купити маски та антисептики? Тепер вони завжди є в Comfy!
Comfy піклується про своїх покупців і додає до свого асортименту нову лінійку товарів — багаторазові захисні маски та засоби для дезінфекції. Тепер у нас у...
Смотреть результаты