search
Підписатися

logo

Керамічні ножі: що за звір та як його приручити

05 Серпня, 2016, 12:03 8

Рекомендуємо прочитати: Розбираємося в посуді частина 4: Ножі

Часта потреба заточування лез металевих ножів і прагнення любителів здорової їжі до відсутності металічного присмаку в улюблених стравах змушують багатьох з нас шукати альтернативу. І вона є – керамічні ножі.

Всюдисуща реклама грунтовно розписує екологічність, дивовижний дизайн і надзвичайну гостроту керамічних лез. Однак скептики мають свої аргументи на користь того, що за такі гроші, а якісна кераміка дешево коштувати не може, краще придбати металеві вироби відомих виробників. Їх, мовляв, не боязно впустити навіть на тверду поверхню, тоді як далеко не кожен керамічний красень таке звернення витримає.

 Білі керамічні ножі-набір

Потенційному покупцеві варто розібратися в перевагах того чи іншого вибору. Сьогодні ми пропонуємо вам дізнатися більше про такого «звіра», як керамічний ніж, тихо сусідить зі звичним металом. Ми спробуємо його приручити: навчитися користуватися ним правильно – так, щоб витягти для себе тільки плюси. Ми простежимо історію виникнення керамічних ножів, розглянемо їх види, позитивні та негативні сторони, розберемося в премудростях вибору й експлуатації.

Зберігання в підставці

Підписуйтесь на наш Telegram – канал

Зміст:

 1. Історія виникнення керамічних ножів
 2. Кілька слів про процес виготовлення
 3. Зовнішній вигляд і дизайн
 4. Колір має значення
 5. Про коректність порівняння моделей з металу та кераміки
 6. Об’єктивні переваги керамічних ножів
 7. Об’єктивні недоліки
 8. Основні правила вибору кераміки
 9. Поради щодо використання
 10. Підсумки

Історія виникнення керамічних ножів

 Лезо ножа

Право на винахід керамічного ножа належить японцям. Однак відразу варто зазначити, що ще за часів СРСР наші вчені продемонстрували «вічну» бритву з лезом з кераміки. Але неповороткість системи в плані впровадження інновацій і патентна казуїстика зробили свою справу – всі лаври переможців дісталися японським виробникам, зокрема компанії Kyocera, яка випускає керамічні ножі з 1985 року.

Ще 25 років тому цей дивовижний інструмент був доступний лише дуже вузькому колу фахівців. Сушисти різних країн досить охоче використовували керамічні ножі для приготування традиційних японських страв, бо ті не привносили металічний присмак.

Суші роли-набір

А популярні делікатеси, які використовуються в кухні Сходу, дуже «вибагливі». Вони вмить вбирають у себе сторонні смаки. Інакше кажучи, навіть «неправильний» ніж може зіпсувати дорогий обід, залишити незадоволеним вимогливого клієнта, який бажає смачно поїсти, і позбавити послужливого офіціанта чайових.

Білий керамічний ніж у роботі

У широкий продаж кераміка надійшла порівняно недавно. А її широкому розповсюдженню сприяли доступні підробки китайських компаній.

Керамічні ножі 3 штуки

Кілька слів про процес виготовлення

Білий керамічний ніж

Виготовлення керамічного леза можна віднести до високих технологій. Власне кажучи, термін «керамічний» відноситься не стільки до матеріалу самого виробу, скільки до технології його виготовлення – поєднання процесів агломерації та випалу. Цей модний виріб виготовляється з порошку діоксиду цирконію, який пресується, а потім обпалюється в особливих печах.

Керамічний клинок-ручна заточка

Дивно те, що лезо ножа, що являє собою широку, майже прозору пластину, після його готовності обточується вручну. Ця ручна заточка істотно впливає на ціну виробу.

Гострота леза

Дослідити ріжучу кромку керамічного ножа на дотик, щоб визначити її гостроту, – марна справа. У порівнянні з металевими побратимами його лезо виглядає товстим і заточеним під тупим кутом. Однак тест на розрізання паперового листа на вазі кераміка пройде не гірше металевого ножа.

А якщо ви дійсно хочете перевірити твердість ножа, візьміть скляну банку та спробуйте її подряпати кінчиком клинка. Рідко який металевий ніж залишить виразний слід, а ось кераміка – 100%. Це говорить про те, що її твердість перевищує 60 HRC – відмінний показник.

Керамічні ножі-Бренди

Зовнішній вигляд і дизайн

 Керамічні ножі Ziream-2 штуки

Для виготовлення керамічних ножів більшість виробників вибрало популярний у наш час стиль high-tech. Він вдало вписується в дизайн сучасної кухні з її «розумними» наворотами.

 Керамічні ножі-зовнішній вигляд

Ергономіка виробу – вище всяких похвал: форма леза та зручна рукоятка, безумовно, порадують навіть вимогливих фахівців. Ергономіка ручки, зазвичай виконаної з прогумованого пластика, силікону, іноді дерева (щоб уникнути ковзання), і покриття леза перетворять роботу на кухні у творчий і захопливий процес.

Колір має значення

 Білий керамічний ніж

Кольорова гама виробів з кераміки не порадує любителів колористичної різноманітності. У наявності є всього два варіанти: чорний і білий. Однак такий мінімалізм має свій сенс і дає споживачеві певні переваги.

Чорний керамічний ніж-професійний

Інструменти чорного кольору відрізняються особливою міцністю та користуються увагою сушистів.

 Керамічні ножі-чорна кераміка

У домашніх умовах, на своїй кухні, готуючи для сім’ї, можна обмежитися дешевшим – білим ножем. Він, по суті, незначно поступається за якістю чорним варіаціям.

Керамічні ножі-біла кераміка

Про коректність порівняння моделей з металу та кераміки

Для людини розумної, яка розуміє суть речей, вибір між металевим і керамічним ножами буде визначатися функціональним призначенням виробу. Іншими словами, вибирати ніж потрібно в залежності від того, для чого він вам на кухні потрібен.

Обидва варіанти гарні. Більш того, обидва потрібні на кухні. Просто один з них – металевий – більш універсальний. Він може бути корисним навіть при рубці кісток, відкривання консервних банок і пивних пляшок.

 Металевий ніж універсальний

А ось керамічний ніж незамінний у високої кулінарії – нарізанні найтоншими скибочками філе частин м’яса, риби, овочів для салату, фруктів для десертів і хлібобулочних виробів.

Порівняння роботи керамічного ножа та звичайного металевого. Підсумок. Обидва ножі впоралися із завданням, але кераміка ріже більш тонко. І хліб вона не кришить і не мне. Ось правда: жодної крихти!

Розрізання яблука

А розріжте керамічним ножем яблуко – воно залишиться білим навіть через кілька годин. Перевірено!

Тест керамічних і металевих ножів

Тільки що розрізане яблуко

Розріз яблука через 2 години

Яблуко через дві години після розрізу

Нарізання зелені

А зелень взагалі радять рвати руками, але від кераміки вона стане ще ароматніше.

Об’єктивні переваги керамічних ножів

Керамічні ножі- нарізання овочів

 1. Абсолютна хімічна нейтральність і гігієнічність. Керамічні вироби байдужі до запахів і не впливають на вітамінний склад продуктів.

Гострота леза

 1. Якщо користувач буде піклуватися про ніж, то лезо того буде зберігати свою вражаючу гостроту протягом тривалого періоду.

Нарізання полуниці

 1. Якісні керамічні ножі, як ніякі інші кухонні прилади, дозволяють отримати апетитні, дуже тонкі – прямо прозорі – скибочки продуктів: риби, м’яса, овочів і фруктів.

Тонкі скибочки шинки

Більш того, сам процес приготування їжі перетворюється в театральне дійство. Романтичний вечір, що починається з процесу витонченого і невимушеного нарізування пармезану та байоннської шинки під Кенді Далфер, може мати дуже вдале продовження.

 Романтична вечеря на двох

 1. Мала вага ножа дозволяє нарізати продукти легким рухом «від себе», не вдаючись до зайвих зусиль.

Нарізка перцю

 1. Високі антикорозійні якості, які визначаються сировинним матеріалом.

Антикорозійні якості

Об’єктивні недоліки

 1. Крихкість. Не зважаючи на те, що кераміка твердіше металу, різкі механічні дії їй протипоказані. Навіть при падінні на м’яке покриття – наприклад, бабусин килим – лезо може відколотися. Це і пояснює його невеликі розміри (до 165 мм): збільшення довжини підвищує крихкість ножа. Фахівці не рекомендують купувати керамічні ножі довжиною понад 200 мм.

Невеликий розмір леза

 1. Бічні навантаження на різальну кромку призводять до поломки керамічного ножа. Крім того, він боїться вигинів при різанні. Якщо металевий ніж просто прогнеться під час зняття м’яса з кістки, то для керамічного виробу таке просто неприпустимо. Тому дуже важливо слідувати інструкціям виробників, у яких розповідається про безпечну експлуатацію виробів в побуті.
 2. Кераміка дуже чутлива до різких стрибків температури. Хоча важко уявити, що користувач, який купив керамічний ніж за пристойні гроші, спочатку нагріє його на вогні, а потім опустить в охолоджену воду.
 3. Власнику ножа не рекомендується шкребти ним кухонні дошки. Якщо вже й потрібно зробити таку операцію, в цьому випадку краще традиційно використовувати металеве лезо.
 4. Інструмент не придатний для різання дуже твердих продуктів. Тут також доведеться скористатися металевим побратимом.
 5. Не допускаються удари і натиснення лезом плазом. Є ймовірність, що руків’я ножа просто відпаде від ручки.
 6. Кераміку заборонено використовувати на дошках, виготовлених зі скла та порцеляни.

 Керамічні ножі на дошці

Основні правила вибору кераміки

Керамічні ножі- набори

Є керамічні ножі-японці (Samura, Hatamoto, Kyocera, Tivosan), є німці (Krauff), багато на ринку і китайців (з no-name обережніше). На бренд при виборі кераміки варто звернути пильну увагу, інакше можна поплатитися якістю.

Зрозуміло, що вибір керамічного ножа зажадає від потенційного покупця певних зусиль. І тут важливо дотримуватися наступних пунктів.

 1. Спочатку визначити цільове використання виробу (що будете різати).
 2. Звернути пильну увагу на метод приєднання руків’я до леза. У якісних виробів руків’я та лезо приварені один до одного. У фейкових ножів вони просто склеєні, що позначиться на їх довговічності.

Руків’я ножа

 1. Колір ножа багато підкаже вам про його якість. Він повинен бути рівномірним і непрозорим. Прозорість допускається тільки у ножів з тонким заточуванням. Не допускаються різні вкраплення та прожилки в лезі.
 2. Поверхня хорошого керамічного ножа обов’язково повинна бути гладкою. Різні нерівності та шорсткості – моветон.

Лезо ножа

При загальному огляді виробу слід звернути увагу на відсутність сколів, подряпин та інших відміток механічних впливів. Кераміка володіє «пам’яттю» на різні критичні впливи. І навіть саме дбайливе зберігання такого ножа не захистить його власника від раптового відколу в місці давнього пошкодження.

 1. Особливу увагу слід звернути на ріжучу кромку леза.

Ріжуча кромка леза

На жаль, сучасні торгові мережі затоплені гібридними підробками, в яких на звичайний металевий ніж, як правило, не дуже якісний, наноситься рясний керамічний шар. Не зважаючи на рекламні запевнення продавців, такі вироби варто обходити стороною. Вони при використанні миттєво втрачають товарний вигляд, їх стає дуже важко заточити. А відрізнити такі підробки можна по неякісному заточуванню та широкої різальної кромці.

Японські керамічні ножі

 1. Покупець керамічного ножа повинен розуміти, що якісний виріб не може мати низьку ціну. Саме сировина для виробництва різальної кераміки коштує чималих грошей, навіть для бюджетної білої моделі.

Чорний і білий керамічний ніж

Поради щодо використання

 Керамічний ніж в роботі

Щоб керамічний ніж служив вам довго, важливо дотримуватися деяких правил його експлуатації.

 • Нарізка продуктів повинна здійснюватися легкими та плавними рухами «від себе».

Чорний ніж- нарізка помідора

 • Нарізку слід проводити на дерев’яних, пластикових або силіконових дошках.

 Нарізка овочів на дошках

 • Рубка зелені не допускається – лише нарізка.
 • Мити такий ніж можна тільки руками. Ніяких посудомийок! При цьому можна використовувати неабразивні миючі засоби.
 • З метою запобігання пошкодженню різальної кромки виріб повинен зберігатися окремо від інших кухонних предметів і столових приладів. Краще – в спеціальній підставці.

Набір керамічних ножей- Samura

Керамічні ножі варто зберігати окремо від іншого кухонного приладдя. Ідеальний варіант – в спеціальній підставці

Підсумки

 Керамічний ніж-тест

Недоліки керамічного ножа, про які, звичайно, не можна не сказати, вони є, можна розглядати як продовження його достоїнств. Вони вказують на специфічність використання кераміки у «кухонних обставинах»

Набір чорних професійних керамічних ножів

На першому етапі використання керамічного виробу власник може відчувати певний дискомфорт, пов’язаний з особливостями застосування та дбайливого зберігання ножа. Однак людям-перфекціоністам, педантам, які ретельно слідують інструкціям з експлуатації, керамічний клинок стане вірним помічником на довгі роки. Ех, скільки він, цей ніж, наріже, скільки переріже …

Може бути, саме завдяки кераміці ви полюбите готувати. З нею це і легко, і красиво. Навіть деякі відомі шеф-кухарі, якщо вірити їхнім словам, вирішили пов’язати своє життя з кулінарією після знайомства з керамічними ножами.

До речі, набір керамічних ножів – цінний і дуже виразний подарунок для тих, хто любить готувати та робить це зі смаком.

Набір керамічних ножей- як подарунок

90463 0 cookie-check Керамічні ножі: що за звір та як його приручити

Додати коментар

Такий e-mail вже зареєстровано. Скористуйтеся формою входу або введіть інший.

Ви вказали некоректні логін або пароль

Вибачте, для коментування необхідно увійти.

Читайте також:

Напої з кавуна. 7 смачних ідей
Напої з кавуна. 7 смачних ідей
02 Серпня, 2016, 10:01 1383 7
Кавун … Без нього літо – не літо. У цій величезній смугастій ягоді стільки води, що її так і хочеться «випити». Це ми вам і...
Смотреть результаты
Відповідаємо на основні питання про мультиварку
Відповідаємо на основні питання про мультиварку
Зміст: Що таке мультиварка, навіщо вона потрібна? Які бувають чаші? Як можна мити чашу мультиварки? Яких об’ємів бувають чаші для мультиварки? Які бувають типи нагріву?...
Смотреть результаты
Налаштовуємо Windows 10 «під себе». Частина 1 – як прибрати екран блокування
Налаштовуємо Windows 10 «під себе». Частина 1 - як прибрати екран блокування
Ознайомитися з частиною 2 – калібруємо екран ПК. Ознайомитися з частиною 3 – Робимо читання з екрана максимально комфортним Екран блокування є одним з небагатьох...
Смотреть результаты