search
Підписатися

logo

Як вибрати об’єктив

23 Червня, 2016, 05:29 9

У попередніх статтях ми підготували вас до наявності безлічі аксесуарів цифрових фотоапаратів, а саме до моделей зі змінними об’єктивами. Коли ви вирішуєте, що хочете отримати більше від вашої камери, тоді важливим питанням стає вибір об’єктива.

Підписуйтесь на наш Telegram – канал

Як вибрати об'єктив

Ми, звичайно, не хочемо вас лякати, але зобов’язані попередити, що це один з найскладніших, але і найцікавіших, а також творчих процесів серед вибору аксесуарів для будь-якого фотоапарата. Річ у тому, що вибір об’єктива, за великим рахунком, не що інше, як занурення в розділ фізики – оптика. І піднести його в цікавому ключі намагалися багато ресурсів, як в інтернеті, так і, за десятиліття до його появи, книги та численні журнали.

Книги та журнали

Ми хочемо адаптувати весь цей обсяг інформації в доступну і зрозумілу форму статті, яка дасть вам безліч відповідей і, звичайно ж, породить не менше кількість питань (що дуже добре та є запорукою творчості). А щоб не перетворюватися на навчальний посібник – ми розіб’ємо матеріал на кілька «зустрічей», де поступово будемо переходити від максимально простої мови викладу, з мінімумом термінів і позначень до найбільш вичерпної інформації про все, що вас могло б зацікавити.

Інформація - доступна та зрозуміла

І щоб відразу піти від зайвих класифікацій – ми пропонуємо вибирати об’єктив, згідно з основними загальними потребами.

Отже, припустимо ви стоїте перед вибором дзеркальної камери. Не має явного значення професійний це фотоапарат або для початківців-критерії вибору об’єктива будуть загальні. Виробники, як завжди, подбали про своїх клієнтів і забезпечили майже всі дзеркальні фотокамери стандартним об’єктивом, який йде в комплекті. Фотоапарат з об’єктивом, у кінці свого найменування, має слово Kit (що означає «Комплект», що складається з самого фотоапарата й одного або декількох об’єктивів).

«Комплект»

Об’єктиви, якими комплектуються фотоапарати, покликані дати вам стартовий набір техніки, щоб ви відразу «з коробки» могли включити фотоапарат і зробити фотографію. Докупити потрібно, хіба що, тільки карту пам’яті, на якій і будуть зберігатися всі фотографії. Очікувати чудової якості виконання від таких об’єктивів, звичайно ж, не варто, але і категорично не визнавати їх теж. Річ у тому, що вони хороші як раз тим, що допомагають визначитися – чого ж ви хочете від об’єктива та в якому напрямку вам потрібно робити вибір надалі.

 Фокусна відстань

Більшість фотоапаратів комплектуються об’єктивами з назвою 18-55mm. Цифри такого роду, називаються фокусною відстанню, а mm – означає одиницю виміру фокусної відстані, міліметри. У поєднанні з іншими цифрами та літерами – фокусна відстань і становить основну частину назви об’єктива.

Nikon D3300 18-55 VR Kit

Тобто коли ви бачите назву Nikon D3300 18-55 VR Kit, ви можете бути впевнені, що це комплект фотоапарата з об’єктивом (присутнє слово Kit), а так само що назва комплектного об’єктива 18-55mm (про що говорить напис 18-55 VR ). Це найпопулярніший вид об’єктивів, а також найлегший і недорогий. У нього, безумовно, теж є різновиди, але вони лише доповнюють або спрощують його основні можливості, і про це ми розповімо в наступних статтях. Але основна його суть залишається незмінною – це зум-об’єктив (об’єктив, який може змінювати кут огляду), іншими словами «наближати», а потім, якщо потрібно, знову «зменшувати» ту картинку, яку ви бачите на екрані або у видошукачі фотоапарата (а значить і одержуваного знімка).

Фото на велосипеді

Це вже одна з якісних відмінностей від, наприклад, мобільного телефону, який би він не був хороший. Тому що, якщо вам потрібно сфотографувати щось трохи віддалене, то зум-об’єктив вам дуже допоможе в цьому, наблизивши об’єкт.

Об’єктиви 18-55 мають ступінь зуму близько 3 крат. Що досить мало за мірками, навіть недорогих компактних камер, у яких він часто 8 крат та більше. Але в дзеркальних фотоапаратах (або бездзеркальних) все це виправдовується якістю зображення, яке отримують. А обмеженнями виступає тільки розмір об’єктива або його вартість, оскільки з тих самих 8-ти кратним зумом він просто буде більше та не завжди актуальний.

Збільшена кратність зуму

Проте, якщо потреба у більшому зумі (ступеня збільшення об’єктива) все ж таки присутня, виробники випускають набори з об’єктивами, що мають збільшену кратність зуму. Серед популярних це 18-105 mm або 18-135 mm, 18-140 mm, 18-200 mm. Якщо бачите фотоапарат з назвою Canon EOS 700D 18-135 STM Kit, то це означає що в комплекті до фотоапарата Canon EOS 700D йде об’єктив 18-135 mm, який дозволить вже істотно наблизити будь-який віддалений об’єкт зйомки. Якщо вас не бентежить збільшення в габаритах і вартості, у порівнянні з моделями з 18-55 mm, то сміливо беріть моделі зі збільшеною кратністю зума – це дасть вам більш універсальний об’єктив у комплекті за прийнятною вартістю.

 Canon EOS 700D 18-135 STM Kit

Орієнтовна кратність стандартних зум-об’єктивів:

  • 18-55 mm – 3x
  • 18-105 mm – 6x
  • 18-135 mm – 7.5x
  • 18-140 mm – 8x
  • 18-200 mm – 11x

Чим більше кратність – тим більше об’єктив здатний наблизити фотографований об’єкт у кадрі.

Наближене зображення

Хочемо звернути увагу, що купуючи один з перерахованих вище об’єктивів, ви отримаєте приблизно аналогічну якість картинки, як в об’єктиві 18-55 mm. Відмінність лише в тому, що об’єктив буде мати збільшену кратність зуму.

Безумовно, це дуже гучна заява та виробники, швидше за все, не підтримали б нас у неї, але ми ж хочемо поділитися саме реальним досвідом з вами, тому пам’ятайте, що робити ставку на якусь явну зміну якості фотографії (різкість, перенесення кольорів і т. д.) не варто. Картинка, грубо кажучи, залишиться на тому ж рівні якості – прийнятному для більшості ситуацій, але не більше. Тому такі об’єктиви й називаються універсальними. І чим більше зум у нього – тим більше він універсальний. А як ми писали раніше-універсальне це ворог якісного.

Якість картинки

Тому ми, припускаючи, що ви самі прийдете або вже прийшли до висновку, що як би ви не старалися, але щось не те з фотографією, яка у вас виходить, і ви, хочете розібратися чому так – хочемо розповісти вам про більш цікавіші об’єктиви, які часто не йдуть у комплекті з фотоапаратом.

Уявіть, що у вас є автомобіль у базовій комплектації, але вона передбачає масу обмежень – нижче швидкість їзди, більше витрата палива, гірше шумоізоляція, туге кермо … Хоч начебто й основні функції виконуються – автомобіль їде, але все якось не так. Не тішить!

Рослина на фото

І потім у вас з’являється можливість поліпшити всі ці показники …

Об'єктив для творчої фотографії

Це приблизно те, що дасть вам творчий об’єктив – не просто фотографію, а фотографію з задоволенням і задоволенням від результату.

Об’єктивів для творчої фотографії дуже багато. Основна, найбільш відмітна риса майже всіх з них, це їх висока здатність світлопропускання. Тобто їх внутрішній механізм (діафрагма, що складається з пелюсток, що відкриваються чи закриваються) так вписаний у конструкцію об’єктиву та сам зроблений таким чином, що мінімально перегороджує проникнення світла в камеру.

«Світлосильні об'єктиви»

А звідси і весь ряд переваг – найкращі показники в умовах недостатньої освітленості (в приміщенні, ввечері на вулиці), що дозволяє робити знімки більш чіткими та не змазаними, а так само безпосередньо впливає на ступінь розмиття переднього та заднього плану. А це, друзі, то за чим «ганяються» майже всі фотографи світу. Ми будемо називати їх «світлосильні об’єктиви» надалі.

Дівчина на фото

Перш ніж зануритися в основні подробиці, хочемо виділити ще один конструктивний вид об’єктивів – ті, які не мають зуму (тобто якраз як у мобільному телефоні). Або об’єктиви з фіксованою фокусною відстанню (Фікс – розм.). У таких об’єктивах наблизити чи видалити об’єкт зйомки теж можна, але вже за допомогою своїх двох – підійшовши ближче, або відійшовши далі.

Але не турбуйтеся, в будь-якому випадку перед вами найбільш якісний тип об’єктивів, по ряду причин. По-перше – вони найнадійніші, тому що чим менше рухомих частин у механізмі – тим краще. По-друге, фікс-об’єктиви менше та легше своїх зум-побратимів, і дозволяють отримувати більш значні показники по світлопропусканню, з усіма позитивними наслідками, що випливають.

Nikon

Класичним представником фікс-об’єктива є будь-який об’єктив з назвою 50 mm. Об’єктиви з фокусною відстанню 50 mm є в арсеналі у будь-якого виробника дзеркальних цифрових фотокамер. Він підійде вам на всі випадки життя й універсальний за своїми оптичними характеристиками. Підійде як для портретів, так і для пейзажної зйомки. А якщо додати до його якостей те, що об’єктиви такого типу дуже світлосильні, то ми отримаємо ще й прекрасне розмиття за межами об’єкта зйомки. Можна брати майже будь-який, який по кишені – і ви майже напевно не прогадаєте. Чим вища ціна тим, звичайно, краще механіка, якість матеріалів та оптики, і часто більш міцний конструктив. Але навіть самі початкові моделі гідно покажуть переваги над Kit-об’єктивом.

 Canon

Наступними популярними моделями вважаються 35mm та 85mm. Це теж класичні, часто використовувані фокусні відстані, які майже завжди зможуть стати в нагоді вам у повсякденному житті та не тільки. Для портретів 85mm підійде навіть краще ніж 50mm – ми б сказали, що це найоптимальніший портретний об’єктив, з точки зору своєї оптичної конструкції. Об’єктив 35mm краще буде підходити для групи людей (коли вам не потрібно підходити близько до об’єкта зйомки) або пейзажів – і в цьому вже він якраз буде цікавіше, ніж 50mm, тому що має більш широкий кут огляду.

 Canon 35mm

Чому моделі з фокусною відстанню 35mm, 50mm, 85mm найпопулярніші?

Тому, що вони охоплюють діапазон так званих нормальних фокусних відстаней. Це ті фокусні відстані, де геометрія та пропорції різновіддалених об’єктів зйомки приблизно схожі на те що ми бачимо оком.

35mm, 50mm, 85mm

Тобто ці фокусні відстані – від 35mm до 85mm позначають кордони об’єктивів з «нормальною» фокусною відстанню. Якщо ви візьмете інший об’єктив, наприклад, 60mm – він теж буде коректно відображати всі пропорції. 40mm – без проблем, точно також. Безумовно вони будуть відрізнятися між собою, але в допустимих межах будуть «нормальними» за своїми оптичними характеристиками. Хочемо зауважити, що на крайніх значеннях (35 та 85) різниця буде відчутна, тому ми дуже грубо об’єднали їх всі під один критерій «нормальних фокусних відстаней». Ідеальним буде 50mm, а решта просто будуть відхилятися від ідеального в межах більш-менш допустимої норми.

 Фокусна відстань - обличчя дівчини

Які бувають ще фокусні відстані, запитаєте ви?

Все дуже просто – при широкому куті огляду, коли охоплюється максимум за кутом огляду – це так і називається ширококутний об’єктив. Яскравий приклад – майже всі мобільні телефони або компактні камери, коли ви ще не стали наближати об’єкт зумом. За замовчуванням вони всі в ширококутному положенні.

Їх фокусні відстані приблизно рівні 20-26mm. За великим рахунком все що менше 35mm – можна відносити до ширококутних об’єктивів.

 Телеоб'єктиви

І тип, що залишився, по фокусних відстанях – довгофокусні або телеоб’єктиви. Тобто умовно такими можна вважати всі об’єктиви з фокусною відстанню більше 85mm. Це той об’єктив, який знадобиться вам на будь-якому концерті, футбольному матчі, а так само при бажанні сфотографувати крупним планом деталь древнього собору або взагалі незамінна річ в арсеналі будь-якого папараці (а як ще ви думали робляться знімки, коли близько підійти не можна ?!)

Зум-об'єктиви

І зрозуміло, логічним є запитання з приводу зум-об’єктивів. Які вони бувають?

Ваша думка правильна – оскільки вони зі змінною фокусною відстанню (18mm – 135mm, наприклад) то і будуть виконувати роль різних об’єктивів. Від 18 до 35mm (на об’єктиві вгорі є шкала) це буде ширококутний об’єктив. Від 35 до 85mm – це буде об’єктив з нормальною фокусною відстанню. А якщо викрутити кільце зуму на максимум, 85mm і більш – то він перетвориться в телеоб’єктив.

 Canon 50 mm

Як ми і рекомендували вище – мати об’єктив з комплекту (Kit) не соромно й іноді дуже навіть зручно. Дуже часто він стане вірним помічником, тому що завжди буде з вами. Вибираючи будь-який інший об’єктив задавайте собі питання для яких цілей він вам потрібен. І тоді, прочитавши цю статтю – ви приблизно зрозумієте який вам буде краще підходити.

Останнє й основне що вам потрібно знати – це позначення світлосильних об’єктивів, про які ми писали вище.

Позначення світлосильних об'єктивів

На світлосилу об’єктива впливає багато чинників (про які ми поговоримо в наступних статтях), але основний показник, майже завжди, це розмір відносного отвору – його якраз і утворює діафрагма, механізм всередині об’єктива. Чим більше отвір – тим більше світла проходить всередину і тим більше розмиття фону. Позначається значення діафрагми на об’єктивах буквою f / і цифрою максимального значення 1.4, наприклад. Побачивши об’єктив 50mm f / 1.4 – ви вже зможете зрозуміти, що це фікс-об’єктив з фокусною відстанню 50 мм і значенням максимальної діафрагми 1,4 – а це означає що він дуже хороший та яскравий. Чим менше цифра після f / – тим більше діафрагма може відкриватися в об’єктиві. Тому, якщо зустрінете об’єктиви з f / 1.0 або навіть f / 0.95 – зніміть капелюх, це легенди (за ціною як автомобіль або квартира)!

Фікс-об'єктив

Підводячи підсумок, ми можемо дати вам прості, але життєві підказки – максимально хороший об’єктив це майже завжди фікс-об’єктив. Тому їх мають в арсеналі не один, а кілька – для різних цілей і завдань.

Не женіться за кількістю – візьміть один під ваші передбачувані потреби і в 80% випадків він вас задовольнить. Не поспішайте продавати ваш старий Kit-об’єктив – він не буде коштувати дорого, але вам може стати в нагоді як запасний або під якісь «універсальні» завдання.

Відеозйомка на морозі

А якщо все ж вибираєте зум-об’єктив – то вибирайте з максимальним значенням діафрагми 2.8. Наприклад, 24-70mm f / 2.8, 70-200mm f / 2.8 і так далі.

Це не дешеві об’єктиви, але купивши подібні – ви отримаєте майже максимум, який можна отримати від зум-об’єктивів.

Ну і завжди балансуйте на межі між «зручно» та «якісно» – це точно буде безпрограшний варіант. Тобто, купуючи зум-об’єктиви – беріть світлосильні (хоч вони і набагато дорожче), або поєднуйте комплект зум і фікс об’єктивів, для різних цілей.

У наступних статтях ми продовжимо заглиблюватися в усе, що стосується вибору об’єктива.

92762 0 cookie-check Як вибрати об’єктив

Читайте також:

Як обрати клавіатуру, що приноситиме Вам задоволення як в роботі, так і в грі.
Як обрати клавіатуру, що приноситиме Вам задоволення як в роботі, так і в грі.
18 Червня, 2016, 07:37 2073 10
Життя складається з дрібниць. І все, що нас оточує так чи інакше впливає на нас. Тому людина в усі часи прагнула оточити себе практичними і...
Смотреть результаты
Могутній, розумний і бородатий… Як вибрати тример та електробритву
Могутній, розумний і бородатий... Як вибрати тример та електробритву
Сучасній людині властиве прагнення до краси та доглянутості. Кожен приходить на своє робоче місце охайним або просто намагається добре виглядати для свого близького оточення. Будучи...
Смотреть результаты
Як доглядати за пральною машиною
Як доглядати за пральною машиною
Якщо у Вашому будинку з’явився такий чудовий помічник, як пральна машина, дуже хочеться, щоб вона прослужила довгі роки. До речі, зовсім недавно, ми написали статтю,...
Смотреть результаты