search
Підписатися

logo

Чи можна не вимикати комп’ютер — що буде з ПК при безперервній роботі

21 Березня, 2023, 05:53 0

Деякі користувачі, особливо ті, хто працює віддалено, часто залишають свої комп’ютери  увімкненими на ніч чи навіть на декілька днів. І це погана ідея, адже коли комп’ютер тривалий час працює без перерви, із пристроєм виникають проблеми: у роботі операційної системи виникають збої, компоненти перегріваються та швидко зношуються. Окрім того, тривала робота без вимкнень може призвести до збоїв у роботі програм і файлових систем, а це стає ще й причиною втрати даних. Ну і, звісно ж, за умови такого режиму використання пристрою відбувається перевитрата електроенергії, що теж не є добре.

Тому експерти радять періодично вимикати комп’ютер хоча б на декілька годин на день, щоби дати йому охолонути і перезавантажити операційну систему. Також рекомендується регулярно проводити обслуговування комп’ютера, щоби контролювати його апаратний стан й оновлювати за потреби драйвери та програми.

Отже, докладно розбираємо, чому не можна залишати комп’ютер постійно включеним, і що може статися з ПК, якщо не перезавантажувати і не вимикати його.

Більше корисних порад від Блогу COMFY: Як запустити комп’ютер у безпечному режимі: Windows 10 та 11

Зношення компонентів комп’ютера

Головна проблема, яка виникає від того, що комп’ютер постійно працює без вимкнень, полягає у прискореному зношенні його компонентів. Що саме може вийти з ладу та чому?

 • Жорсткі диски та SSD. Зношення при постійній роботі руйнує жорсткі диски та SSD — вони мають певний запас міцності, тобто фіксовану кількість циклів читання та запису, на яку вони розраховані, і чим довше працює ПК, тим швидше витрачається цей ліміт. Як результат це може призвести до появи битих секторів та втрати даних.
 • Кулери. Наступний компонент, який прискорено зношуватиметься, — це вентилятори охолодження. Кулери процесора, відеокарти, блока живлення та системи охолодження працюють постійно, охолоджуючи компоненти всередині комп’ютера, і чим довше вони працюють, тим більше зношуються рухомі частини механізму.
 • Процесор. Це серце комп’ютера, що забезпечує виконання всіх обчислювальних операцій у системі, і навантаження на нього, відповідно, високе. А якщо ваш комп’ютер постійно працюватиме без перерв, то навантаження на процесор дуже зросте, оскільки проц у такому режимі сильно перегріватиметься, і продуктивність пристрою знизиться. Ще за такого режиму використання швидко пересихає термопаста, що додає ще більше температури процесору. Ну і пил, звісно ж — він буквально притягується до працюючого процесора, додатково вкриваючи його спекотною шубою.
 • Відеокарта. Перегрівається і зношується у такому режимі використання так само, як і проц, якщо не більше, і це призводить до зниження її продуктивності, а за умови систематичних перегрівів відеокарти ще й швидко «згоряють» і ламаються. Також відеокарта швидко накопичує пил, від чого вона гріється ще більше. При цьому такий перегрів відеокарти додатково підігріває інші компоненти комп’ютера, чим прискорює зношення усього обладнання.
 • Блок живлення. За надто довгої роботі блоки живлення теж зношуються, перегріваються, забиваються пилом і виходять із ладу. Окрім того, збої у їхній роботі загрожують неправильною подачею напруги на всю систему і, як результат, поломкою інших комплектуючих.
 • Система охолодження. Якщо у вашому комп’ютері встановлена додаткова система охолодження, то це трохи компенсує проблеми перегрівів від занадто тривалої роботи пристрою, але не усуває їх. До того ж сама система охолодження працюватиме у підвищеному режимі, що також сприятиме її прискореному зносу та поломкам.
 • Материнська плата. На материнці є вразливі місця, схильні до перегрівів при навантаженні, наприклад, той самий південний міст, що відповідає за зв’язок материнської плати із процом, відеокартою та оперативною пам’яттю, USB-контролерами та за управління живленням. Також за постійної роботи підвищуються ризики виходу з ладу конденсаторів та інших елементів материнки.

Чи можна використовувати гібернацію та сон замість вимкнення ПК

Режими сну та гібернації є альтернативними варіантами вимкнення комп’ютера. Вони дозволяють заощадити електроенергію та зберегти поточний стан системи для швидкого запуску під час наступного початку роботи. Але які наслідки може мати для комп’ютера?

 1. У режимі сну комп’ютер споживає менше енергії, оскільки більшість його компонентів переходять у сплячий режим або вимикаються повністю. Але якщо комп’ютер тривалий час перебуває в таких режимах, це розряджає батарею CMOS, що, в свою чергу, може призвести до скидання дати й часу, а також деяких інших помилок у роботі системи. Це не критично, але неприємно.
 2. У режимі глибокого сну поточний стан системи зберігається на жорсткому диску, і комп’ютер повністю вимикається. Це зручно тим, що забезпечує зниження споживання енергії та дозволяє швидко відновлювати систему з усіма збереженими даними при подальшому включенні, але постійне використання цього режиму призводить до зносу жорсткого диска та погіршення його продуктивності.

Так, використовувати режими сну та гібернації замість вимкнення комп’ютера зручно, але від цього страждають батарея CMOS і жорсткий диск. Тому все ж таки рекомендуємо вимикати ПК повністю, а режими сну та гібернації використовувати не надто часто.

Дізнайтеся більше:Що таке гібернація в ноутбуці і комп’ютері?;

Навіщо потрібне перезавантаження комп’ютера

Перезавантаження комп’ютера — це процес, коли операційна система повністю вимикається і знову запускається. Це корисна для стабільності роботи системи операція, яку рекомендується виконувати після встановлення нового програмного забезпечення та оновлення системи, під час тривалої роботи пристрою, використання графічних редакторів, ігор та інших програм, що задіюють забагато ресурсів ПК.

Що відбувається під час перезавантаження комп’ютера?

 • Очищення пам’яті. Перезавантаження звільняє оперативну пам’ять після тривалого використання комп’ютера. Це може значно прискорити роботу системи.
 • Застосування змін. Після інсталяції або оновлення програмного забезпечення потрібно перезавантажити комп’ютер, щоби зміни набули чинності.
 • Виправлення помилок. Перезавантаження ПК може виправити деякі помилки, щр виникли під час роботи комп’ютера.
 • Освіження системи. Перезавантаження може відновити нормальну роботу системи після тривалого сеансу роботи ПК.
 • Безпека. Деякі вразливості, що виникають у процесі роботи системи, також можуть усуватися перезавантаженням.

Як знизити перегрів та зношення компонентів ПК

Щоби подовжити термін служби комп’ютера, потрібно вчасно проводити його технічне обслуговування як в апаратному, так і в програмному плані. Тобто регулярно чистити вентилятори охолодження, міняти термопасту, стежити, щоби контакти в роз’ємах не окислювалися. Також важливо своєчасно оновлювати операційну систему, драйвера, додатки та антивірусні програми, видаляти старі резервні копії, що займають забагато місця на диску, та чистити «сміттєві» файли, що залишилися після роботи додатків. Ну і, звісно ж, не залишати комп’ютер постійно увімкненим. 😉

Для вашого ноутбука : Охолоджуюча підставка під ноутбук — навіщо потрібна та як вибрати?;

Ось вам невелика шпаргалка на цю тему, яка допоможе знизити перегрів та знос компонентів ПК:

 • Забезпечте правильну вентиляцію. Корпус системного блоку повинен мати достатньо отворів для вентиляції, а потужність кулерів як на компонентах ПК, так і на самому системному блоці має бути достатньою.
 • Чистіть комп’ютер від пилу. Решітки корпусу, лопаті вентиляторів, радіатори швидко забиваються пилом і шерстю тварин, тому регулярно очищайте їх — це забезпечить хорошу циркуляцію повітря та відсутність перегрівів.
 • Використовуйте хорошу термопасту. Для охолодження процесора та відеокарти повинна використовуватися лише якісна термопаста. Частота заміни термопасти залежить від інтенсивності навантаження на ПК, але в середньому таку процедуру потрібно виконувати щорічно.
 • Уникайте перевантажень. Намагайтеся не запускати забагато програм одночасно і не навантажуйте комп’ютер надто важкими для рівня продуктивності вашої системи завданнями.
 • Регулярно оновлюйте програмне забезпечення. Драйвери, операційна система та програмне забезпечення повинні своєчасно оновлюватися – це усуне можливі вразливості та покращить продуктивність.
 • Вимикайте комп’ютер. Хоча б періодично вимикайте комп’ютер на кілька годин або на ніч, щоби запобігти зайвому перегріву та зносу компонентів.

У підсумку можна сказати, що безперервна робота комп’ютера впродовж тривалого часу все ж таки завдасть шкоди вашому ПК, тому варто частіше вимикати пристрій, щоби дати йому відпочити. Цим ви заощадите і запас міцності свого ПК, і електроенергію, і власні нерви. Бережіть своїх кібер-помічників, і вони довго вам прослужать! 😎

126519 3 cookie-check Чи можна не вимикати комп’ютер — що буде з ПК при безперервній роботі

Читайте також:

Чому смартфон швидко розряджається — 9 найчастіших причин
Чому смартфон швидко розряджається — 9 найчастіших причин
17 Березня, 2023, 03:42 3669
Наші смартфони сьогодні виконують безліч різних функцій — окрім дзвінків та обміну повідомленнями ці гаджети працюють як навігатор, кишеньковий міні-комп’ютер, електронний довідник, мультимедійний центр розваг…...
Смотреть результаты
Як захистити зарядку від поломки — 3 корисні поради
Як захистити зарядку від поломки — 3 корисні поради
Щоби смартфон працював коректно і завжди був на зв’язку, його потрібно вчасно заряджати. Не менш важливий і інший момент — працездатність зарядного пристрою. Несправна зарядка...
Смотреть результаты
Прості і смачні страви з картоплі. 15 апетитних рецептів
Прості і смачні страви з картоплі. 15 апетитних рецептів
Картопля присутня в меню кожного українця, адже це не просто смачний і ситний продукт, а ще й універсальний інгредієнт для різних страв. Що можна приготувати...
Смотреть результаты