search
Підписатися

logo

Як вирощувати полуницю

24 Березня, 2019, 07:48 11

Одна з найулюбленіших ягід, під яку рідко, хто не виділить ділянку землі – це полуниця. Це не дуже вибаглива ягода, але правильна її посадка, може збільшити об’єм врожаю, а також наситити його смаком. У посадці полуниці важливо все: сорт ягоди, місце розташування ділянки, догляд. Хочете отримати великий врожай смачних ягід, тоді дотримуйтесь порад нижче.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал

Зміст:

 1. Популярні сорти полуниці
 2. Коли потрібно садити полуницю?
 3. Догляд за полуницею
 4. Особливості посадки полуниці
 5. Як вирощувати полуницю? 4 способи

Популярні сорти полуниці

Сортів полуниці існує дуже багато і ягоду селекціонери продовжують культивувати, покращуючи показники по врожайності і стійкості до негативних погодних умов. Умовно полуницю можна розділити на ранні, ранньо-середні, середні та пізні сорти. Вони можуть відрізнятися за розміром, забарвленням, балансом солодкого і кислого, врожайністю. Фермери вибирають сорт вирощуваної полуниці, виходячи зі своїх потреб, наприклад, для продажу беруть ранні сорти, стійкі до коливань температури, підвищеної вологості або посухи. Популярних сортів ягоди багато, так що пропонуємо деякі з них:

 1. Популярні ремонтантні сорти полуниці, що володіють особливою врожайністю і стійкістю до несприятливих погодних умов. При гарному догляді з кущів ягід можна збирати кілька врожаїв за сезон:
 • Сорт “Спокуса”. Це округлі ягоди з рівномірним червоним забарвленням і розміром з половину сірникової коробки. Такий сорт полуниці відноситься до гібридних і був виведений англійськими селекціонерами.

Сорт полуниці “Спокуса”

Відрізняється подовженими квітконосами, міцною кореневою системою. Відноситься до ранніх сортів і може плодоносити до початку осені. Вирощуючи таку полуницю з одного куща можна зібрати до 3 кг ягід. Смак у них солодко-кислий, відчувається мускусна нотка.

 • Сорт “Альбіон”. Така розсада полуниці може плодоносити не один раз. Висаджується на початку червня і дає ягоди до кінця серпня. Завдяки широким пластинам листяної системи, сорт стійкий до високих температур і відсутності опадів. Ягода у “Альбіону” велика – з половину долоні.

Сорт полуниці “Альбіон”

Смак її кисло-солодкий, запах запашний. Садити, вирощувати полуницю цього сорту можна як на дачній ділянці, так і на балконі. З одного куща можна зібрати до 2 кг ягід.

 • Сорт “Королева Єлизавета 2”. Великоплідна ягода, що володіє бездоганними властивостями для транспортування і зберігання, не “розповзається” при приготуванні і заморожуванні, тому сорт так сильно цінується. Полуниця плодоносить два рази на сезон, перший врожай можна збирати на початку червня, а другий в середині липня.
 1. Ранні сорти полуниці дозволяють вже наприкінці весни насолоджуватися солодкими ягодами або отримати непоганий прибуток при продажі. Популярні ранні сорти:
 • Сорт “Зефір”. Одна з найбільш ранніх ягід з вагою від 20 до 40 гр. Сорт був виведений селекціонерами Данії, має форму гребеня – ягоди злегка подовжені й плескаті.

Сорт полуниці “Зефір”

Для того, щоб ягоди налилися, вони вимагають частого поливу, при цьому не вимагають спеціальних добрив. Полуниця “Зефір” хороша ще тим, що володіє щільною текстурою і прекрасно витримує транспортування.

 • Сорт “Альба”. Полуниця “Альба” має рівне яскраво-червоне забарвлення, довгасту форму, розмір ягід цього сорту – з сірникову коробку

Сорт полуниці “Альба”

Смак у полуниці насичений, кисло-солодкий з переважанням солодощі. Кущі ягоди вище своїх родичів, листя широке. Посадити полуницю “Альба” можна на початку весни, так як вона має високу морозостійкість, але не витримує довгі посухи.

 • Сорт “Ельсанта”. Таку полуницю найчастіше відносять до ранньо-середнього сорту, але зате вона відмінно росте в парниках. Ягоди у неї досить великі – до 45 гр.

Сорт полуниці “Ельсанта”

Кущі “Ельсанти” невисокі, але сам сорт утворює мало вусів, що полегшує догляд за ними. Висаджують таку ягоду у вересні, а врожай можна чекати в кінці весни. З одного куща такої полуниці можна зібрати до 1.5 кг соковитих ягід. Зберігати їх можна до 3 днів, завдяки щільній текстурі.

 1. В окрему касту виділяють великоплідні сорти, маса ягід яких може досягати до 100 гр. Найпопулярніші великоплідні сорти:
 • Сорт “Машенька”. До великоплідних відноситься завдяки злиттю двох ягід, вага яких нерідко досягає 100 гр, вага окремих ягідок в середньому 40-50 гр.

Полуниця сорт “Машенька”

Полуниця “Машенька” стійка до ряду хвороб, але погано реагує на пряме попадання променів в спекотні дні, тоді на її листі утворюються сліди сонячних опіків. Ягоди такої полуниці соковиті і солодкі, вони прекрасно зберігаються і транспортуються.

 • Сорт “Гигантела”. Виведенням сорту займалися голландські селекціонери. Полуниця “Гігантела” має розлогі кущики, тому висаджувати більше 4 штук на один метр кв. не рекомендується. Вага ягоди досягає найчастіше 100 гр.

Полуниця сорт "Гігантела”

Цей сорт дуже любить сонячні промені і погано переносить тривалі посухи. Ягоди полуниці з’являються на кущах в кінці травня, на початку червня.

Коли потрібно садити полуницю

Щоб вибрати кращий час, коли садити полуницю, в першу чергу потрібно відштовхуватися від сорту ягоди. Тепер розглянемо, коли зайнятися посадкою краще, – навесні, восени або в серпні:

 1. Для ранніх сортів полуниці, плодові бруньки закладаються при середній температурі +16-18 градусів і при короткому світловому дні. Тому оптимальний час для того, щоб посадити полуницю ранніх сортів, щоб до травня-червня отримати врожай, – це кінець серпня, початок вересня. Якщо приступити до посадки пізніше, то за рахунок недостатнього часу для зав’язки міцних і плодоносних кущів, фактичний врожай буде меншим за очікуваний.
 2. Ремонтантні сорти добре зав’язуються в незалежності від довжини світлового дня, але при цьому вони не морозостійкі, тому їх краще висаджувати в квітні-травні, щоб в кінці серпня вже отримати перший, повноцінний урожай. Висаджувати наприкінці осені або ранньою зимою у відкритий ґрунт не рекомендовано.

Найчастіше садівники воліють висаджувати полуницю восени – до середини вересня.

Догляд за полуницею

Догляд з полуницею вимагає не тільки поливу, але і захисту від шкідників, хвороб, а також її потрібно періодично підгодовувати.

 Як доглядати за полуницею

Інструкція по догляду при розведенні полуниці:

 1. Запилення. Для кращого врожаю важливо, щоб квіти запилювалися. Зазвичай комах достатньо, але можна в безвітряні дні використовувати пензлик – злегка проводячи їм по квітах. Можна також обприскати полуницю водою з розведеним в ній медом, так ви привернете більше комах.
 2. Полив. Під час вегетаційного періоду, коли повітря ще недостатньо прогрілося, полуницю потрібно поливати не рідше, ніж 1 раз на тиждень. У спекотні дні поливати кущі потрібно частіше (2-3 рази на тиждень), також збільшити кількість поливів рекомендують, якщо ґрунт з домішками піску. Але при цьому не варто ягоди сильно заливати, інакше вони стануть кислими і почнуть гнити ще до дозрівання. Восени також не рекомендується поливати полуницю більше одного разу в тиждень, дощові дні відсувають полив знову на 7 днів. Полив краще проводити в ранкові години або вечірні.
 3. Шкідники. Боротися з ними потрібно обов’язково. Робити це можна як вручну, збираючи равликів і комах, а також використовуючи з обережністю хімічні розчини.
 4. Хвороби. На жаль, до них вразливі та схильні і кущі полуниці. Щоб уникнути зараження, необхідно вчасно прибирати опале листя з ґрунту, де проростають ягоди, збирати листя з кущів, що засохли або вже вражені. Для профілактики хвороб використовують 3-4% бордоську рідину та інші хімічні розчини. Ефективно бореться з личинками травневого жука і довгоносиками розчин з нашатирним спиртом. Для розчину знадобитися 40 мл спирту, розведеного в 10 літрах води.
 5. Добрива і підгодівля. Вирощування полуниці вимагає особливого підходу до ґрунту. Деякі садівники рекомендують обов’язково проводити кореневе і позакореневе підживлення калієвим і азотним розчином. При цьому кореневі підгодівлі потрібно проводити за допомогою пульверизатора обприскуючи тільки вологу землю під кущем. Позакореневе краще проводити ввечері або в нежаркі, похмурі дні, щоб не обпекти листя. Зміцнить квітки і посприяє формуванню зав’язей розчин з борною кислотою. Щоб зробити такий розчин знадобиться 2 гр порошку і 10 літрів води. Обприскувати потрібно намагатися саме квітки в період цвітіння. Добре для підгодівлі підійде зола. Для такої підгодівлі знадобитися два літри просіяної золи, яку потрібно залити водою на 24 години. Перед підгодівлею отриманий розчин потрібно додатково розбавити водою в співвідношенні: 1 літр концентрату на відро води.

Догляд за полуницею не дуже важкий, достатньо приділяти їй мінімальну увагу і турботу.

Особливості посадки полуниці

Кращою ділянкою для посадки полуниці буде залите сонцем місце, що знаходиться на рівній поверхні. Садівники не рекомендують висаджувати її в низинах через можливе підтоплення під час дощів. Незайвим буде виміряти кислотність ґрунту, яка в ідеалі повинна бути в межах 5.5-6.5 PH. Хорошим місцем буде ділянка, де раніше росли кріп, петрушка, часник, цибуля, горох. Погана ідея – вирощування полуниці на ділянці, де до цього росла картопля, кукурудза, баклажани. Ці овочі сильно виснажують землю. Потрібно пам’ятати також про те, що ягоди показують хороший врожай на одному місці до трьох років, потім їх рекомендується пересадити на іншу ділянку.

Як же правильно садити полуницю, щоб вона давала гарний врожай? Перед посадкою землю необхідно обробити граблями і підняти лопатою, вносячи перегній. Після цього землю потрібно погодувати калієвим розчином і фосфорним, можна використовувати готові суміші. Після внесення добрив потрібно зробити лунки невеликої глибини, при цьому відстань між ними має бути в середньому 30 см, а між рядками 40-70 см.

У підготовлені лунки висаджують кущі полуниці. При посадці потрібно стежити, щоб коріння не загиналися, занадто довге підрізають. Лунку з посадженим саджанцем обережно ущільнюють. Після цього поливають водою, полив можна зробити до закопування лунки. Професійні садівники воліють додатково захистити полуницю від зіткнення з землею, щоб уникнути зараження хворобами. В якості покриття використовують агроволокно, сіно або солому.

Як правильно розводити садити і розводити полуницю

 

Як вирощувати полуницю? 4 способи

Крім того садити полуницю можна різними способами, в залежності від сорту, ділянки і ваших очікувань:

 1. Окремими кущами на відстані від 40 до 70 см. Робиться це для того, щоб вони не були між собою пов’язані і не заважали один одному зростати. Переваги такої посадки у великих ягодах, зменшенні ймовірності хвороб. Недолік – довгий процес посадки та догляду за полуницею.
 2. В ряд кущі садять на відстані 15-20 см один від одного з відстанню між рядами близько 40 см, щоб зручно було їх доглядати. Переваги такого способу посадки в тому, що ягоди можуть рости на одному місці 5-6 років, але сам процес догляду за полуницею стає трудомістким.
 3. Ще один спосіб посадки полуниці – це коли один кущ саджають посередині, а інші шість навколо нього. Такий спосіб називається посадка гніздами. Саджанці при цьому знаходяться на відстані 8 см один від одного, а гнізда в ряду між собою знаходяться на відстані близько 30 см, а між рядами близько 40 см. Такий спосіб економить місце і дозволяє збільшити врожай полуниці, але для того щоб засадити ягодою потрібну ділянку знадобиться більше розсади.
 4. Найпростіший і дешевий спосіб посадки – килимовий. Він підходить для вирощування полуниці на дачі, так як не вимагає відривання вусиків. Розсада розростається хаотично, створюючи свій мікроклімат ґрунту, що дозволяє рідко поливати ягоди. Недолік килимового способу посадки – це зменшення ягоди з часом.
73677 0 cookie-check Як вирощувати полуницю

Читайте також:

Як завантажити відео з Фейсбуку
Як завантажити відео з Фейсбуку
24 Березня, 2019, 07:23 4286 10
Одна з популярних соціальних мереж, в якій щодня з’являються нові цікаві відеоролики. Але подивитися їх можна тільки через Фейсбук, як і ділиться ними. Розробники мережі...
Смотреть результаты
Створення завантажувальної флешки
Створення завантажувальної флешки
Завантажувальна флешка – це зовнішній накопичувач, на якому збережені файли операційної системи. З її допомогою можна встановлювати ОС, якщо на комп’ютерному пристрої стався якийсь збій...
Смотреть результаты
Як завантажити музику на iPhone
Як завантажити музику на iPhone
Для смартфонів від компанії Apple є рідні, вже встановлені програми, за допомогою яких можна скачати музику на Iphone. Але багато користувачів шукають сторонні програми, які...
Смотреть результаты