search
Підписатися

logo

Що робити, якщо кажан залетів у будинок

13 Червня, 2023, 11:58 0

Парадокс кажанів — наскільки вони милі (чи ні) на картинках, настільки вони лякають, коли раптово бачиш такого чарівного пухнастика у себе вдома. Погодься, навіть якщо летюча мишка ну зовсім маленька і дуже симпатична, то вона все одно не буде бажаним гостем у твоєму домі, а єдине бажання, яке з’явиться у двоногих мешканців, коли вони зблизу побачать рукокрилого гостя — це позбутися його якнайшвидше. Ну, або ж втекти подалі самим — тут уже кому що ближче.

Летюча миша

Як ти вже зрозумів, наша сьогоднішня стаття буде присвячена кажанам та способам безпечного (для обох сторін конфлікту) їхнього виселення зі свого житла. Ми розповімо, що робити, якщо кажан залетів у будинок, як його краще спіймати, коли та як випустити. А ще, що не менш важливо — які запобіжні заходи слід при цьому вживати, щоби не завдати шкоди ані собі, ані рукокрилій звірюзі.

Отже, лови покрокову інструкцію, як безпечно зловити і випустити кажана! 😉

А ще зазирни сюди:Як позбутися від мурашок в будинку — корисні поради від блогу Comfy;

Крок 1. Заспокійся

Не важливо — радієш ти візиту такого раптового шерстяного гостя або ж боїшся, але зайві емоції тут не потрібні. Особливо, якщо вимушене близьке знайомство з кажаном тобі виявилося зовсім не приємною несподіванкою. Постарайся опанувати себе і максимально заспокоїтись, щоби твої дії були швидкими та зібраними. Твоє головне завдання наразі — робити все швидко та правильно, а для цього потрібен холодний розум і хороша швидкість реакції.

Пам’ятай, що звірятко зараз переживає і боїться набагато більше, ніж ти — воно прилетіло сюди, сподіваючись, що тут безпечно, комфортно і є багато смачних комах. А натомість його засліпило електричним світлом, та ще й ти стоїш перед ним зі шваброю або чимось подібним у своїх великих безкрилих руках. І, можливо, навіть трохи кричиш. Тож вимикаємо нерви і вмикаємо голову.

Миша волає

Крок 2. Вижени помічників

Якщо в тебе в домі чи квартирі живуть улюбленці, наприклад, собака або кішка, краще прибери їх з окупованої кажаном території. Закрий їх в іншому приміщенні та переконайся, що вони не прийдуть «допомагати» у полюванні.

Це важливо, оскільки навіть зовсім маленька собачка або кішка цілком можуть проявити чудеса спритності й дістати-таки непроханого гостя, а це може призвести до серйозних травм як для мишки, так і для надто завзятого вихованця. До того ж, рукокрилі є переносниками великої кількості паразитів, інфекцій і навіть сказу, а такі подарунки не потрібні ані тобі, ані твоїм домашнім улюбленцям.

Також рекомендуємо: Браслети, кліпси та спреї від комарів і кліщів — захист дітей влітку

Крок 3. Екіпіруйся

Усі кажани в Україні є вразливими видами тварин, тому вони внесені до Червоної книги, і наше завдання у такій ситуації — не заподіянти шкоди звірятку. Але оскільки список переносимих рукокрилими болячок доволі великий, то подбати слід не тільки про летючу мишу, що потрапила в біду, а й про себе.

Знайди великі і щільні рукавиці чи хоча б медичні рукавички, щоби захистити руки від подряпин та укусів незадоволеного гостя. Якщо в тебе довге розпущене волосся, краще збери його в щільну зачіску (не питай, навіщо — просто повір). По можливості та якщо, звичайно, кажан залишив тобі шляхи відступу до шаф з одягом, одягни щось щільне з довгим рукавом.

Рукавички

Важливо! У жодному разі не лізь до тварини голими руками, якщо кажан залетів у квартиру — навіть невеликі ранки, залишені такою дикою твариною, можуть спричинити згодом серйозні проблеми.

Крок 4. Обмеж зону полювання

Зачини двері до того приміщення, в якому сидить кажан. А ось відчиняти вікна не завжди варто. Тут все залежить від погоди та часу дня — якщо кажан залетів у будинок влітку або наприкінці весни / початку осені, то його можна відразу випустити на вулицю. Головне, щоб у цей момент за вікном не був самий розпал яскравого сонячного дня, оскільки кажани все ж таки нічні тварини, і занадто яскраве світло може їх засліпити.

Миша в будинку

Корисна порада: Якщо погода і темний час доби дозволяють випустити кажана на вулицю відразу, можна відкрити вікно, погасити світло у приміщенні та увімкнути його на вулиці — кажан у такій ситуації може сам вилетіти назовні. Так, це спрацьовує не завжди, але якщо спрацює, то це позбавить тебе великої кількості головного болю.

А от якщо кажан був виявлений у квартирі або на балконі взимку, то тут все вже складніше. Відкривати вікна та «вести» льотуна до них у такій ситуації не можна, адже якщо випустити його на волю в мороз, він одразу ж загине, тому такий варіант тут уже не прокотить. Зимових кажанів потрібно ловити, обережно ізолювати і залишати на зимівлю у пригідному для цього місці. Куди звертатись у таких випадках і що робити, якщо зимівлю для рукокрилого доведеться організовувати самостійно, ми розповімо трохи пізніше.

Крок 5. Полюємо на кажана

Отже, ми заспокоїлися, прибрали подалі своїх домашніх звірів та надто нервових членів сім’ї, захистили себе щільним одягом та рукавичками — тепер можна виходити на полювання за кажаном. Які тут є правила та рекомендації?

Як спіймати кажана

 1. У жодному разі не можна намагатися збивати кажана, якщо він літає приміщенням — навіть якщо ти будеш це робити обережно і м’якою легкою тканиною, то так ти все одно покалічиш звірятко. Тому почекай, поки воно заспокоїться, втомиться і саме сяде на якусь поверхню.
 2. Кажана, який сидить, точніше, висить (найчастіше вони повисають, зачепившись за верх штор) можна спробувати обережно взяти захищеними рукавицями долонями, але це все одно не найкращий варіант. Ліпше використовувати картонну коробку або будь-яку іншу відповідну ємність, контейнер або сітку приблизно такого ж розміру і ваги — накрий нею сидячого кажана і просунь між коробкою і поверхнею, на якій його було впіймано, щільну картонку або журнал, щоб ізолювати його в такий собі пастці.
 3. Обережно переверни коробку, не прибираючи картонку.
 4. Випускати впольованого кажана з коробки краще ввечері чи вночі. Вийди на балкон або на вулицю і обережно відкрий коробку, трохи змістивши кришку убік. Тут важливо тримати ємність із рукокрилим так, щоби частина, яка відкривається, була повернута від тебе — ти ж не хочеш отримати раптове пазуристе обніманнячко наостанок, чи не так?

Крок 6. Прибирання

Після вилову та вигнання кажана зі своєї території варто зробити вологе прибирання у приміщеннях, в яких він тусив. А ті поверхні, на яких сидів непроханий гість, краще ще й продезінфікувати. А якщо кажан встиг зробити від страху декілька «подарунків», то такі плями потрібно відразу ж ретельно відмити, а забруднені твариною поверхні після цього обов’язково обробити антисептиком. І так, у жодному разі не дозволяй своїм домашнім вихованцям контактувати з продуктами життєдіяльності диких кажанів, оскільки через них теж можна заразитися паразитами чи хворобами.

Кажан

Корисні поради від Блогу COMFY: Як позбутися від молі? 30+ перевірених способів

Якщо кажан у будинку взимку

Якщо ж кажан опинився у твоїй домівці взимку, то ситуація дещо ускладняється, оскільки випускати звірятко назовні у цю пору року не можна. Але фішка в тому, що найчастіше рукокрилих гостей виявляють саме взимку — під утепленням балконів і лоджій, на горищах у підвальних приміщеннях і навіть у коморах, оскільки саме такі місця кажани вважають придатними для зимівлі. І зимують вони не поодинці, а цілими колоніями. І що робити у такій ситуації?

Найпростіший і найправильніший варіант — це звернутися до рятувальників або фахівців із порятунку рукокрилих із зоозахисних організацій, які допоможуть акуратно витягти сонних кажанів із людського житла та забезпечать їм комфортні й безпечні умови для зимової сплячки. Але служби порятунку тварин не завжди доступні і не завжди можуть допомогти з кажанами, тому буває і таке, що рятуванням раптових рукокрилих гостей доводиться займатися самим господарям житла.

Годування

Одразу скажемо, що це зробити непросто, але цілком можливо.

 1. За допомогою скотчу або степлера закріпи на краю коробки для взуття або іншого подібного контейнера шматок м’якої тканини так, щоби він вільно звисав усередину по бічній стінці до денця коробки.
 2. Зроби невеликі вентиляційні отвори у коробці.
 3. Дотримуючись усіх запобіжних заходів, спіймай кажана, як ми описували раніше.
 4. Постарайся зважити його на кухонних вагах — це потрібно для відстеження змін ваги та подальшого підгодовування. Напої звірка чистою питною водою зі шприца без голки. Також постав на дно коробки невелику широку ємність із водою, наприклад, поліетиленову кришку від банки.
 5. Якщо кажан виснажений, його потрібно протягом 7-10 днів годувати щовечора з пінцету личинками, які продаються в зоомагазинах — так ти допоможеш своєму тимчасовому крилатому вихованцю трохи від’їстися до зими, і після цього вже можна буде відправляти його в постійний сон. За цим посиланням ти можеш дізнатися, як і чим годувати кажана — це докладна стаття на сайті Українського центру реабілітації рукокрилих.
 6. Помісти кажана в коробку і щільно закрий кришку, зафіксувавши її край скотчем в декількох місцях, щоби він не вибрався назовні.
 7. Коробку зі сплячим кажаном потрібно поставити у тихе темне приміщення, постійна температура в якому тримається на рівні близько +2…+8°С. Можна використовувати для цієї мети холодний підвал (підвали багатоповерхівок не підходять, оскільки там тепло через труби опалення), неопалюване приміщення гаража або інші подібні місця. Балкони та лоджії для зимівлі кажанів теж не підходять, оскільки там доволі сильні перепади температур узимку.

І тут важливо діяти швидко — якщо кажан взимку не потребує відгодовування, але він пробуде близько доби в теплі, то він «прокинеться» остаточно, і його організм витратить багато сил. В результаті віе вже не зможе проспати до весни і, швидше за все, загине. Також дуже важливо забезпечити безпеку звірятка під час зимової сплячки — щоби до нього не дісталися собаки, кішки чи щури.

Коробка для зимівлі

До речі, в зовсім крайньому випадку можна поставити коробку зі сплячим кажаном в овочевий відсік холодильника, оскільки там саме підтримується потрібна температура, але це не повинен бути холодильник з технологією No Frost, бо в них занадто сухе повітря. А ще впродовж зимових місяців слід час від часу (раз на 2-3 тижні) перевіряти стан свого рукокрилого постояльця, напувати його водою і зважувати — якщо кажан починає втрачати вагу, його потрібно буде знову підгодовувати личинками щовечора протягом тижня. Ну а випускати кажана, який пережив зиму, можна вже коли нічна температура стане стабільно плюсовою.

У будь-якому випадку, зберігай спокій, будь обережним при контактах зі своїми рукокрилими гостями, і все буде добре — і в тебе, і в кажана, що заблукав. 😉

127394 0 cookie-check Що робити, якщо кажан залетів у будинок

Читайте також:

Які AirPods купити — порівняння Apple AirPods 2, 3, Pro 2 та Max
Які AirPods купити — порівняння Apple AirPods 2, 3, Pro 2 та Max
12 Червня, 2023, 02:25 1132
З того моменту, як з’явилися перші AirPods, а тоді був, якщо раптом хтось не пам’ятає, далекий 2016 рік, ця гарнітура стала одним із найпопулярніших продуктів Apple....
Смотреть результаты
Механічні клавіатури для геймінгу — ТОП-5 відмінних моделей у КОМФІ
Механічні клавіатури для геймінгу — ТОП-5 відмінних моделей у КОМФІ
Чому механічні клавіатури такі популярні серед геймерів? У світі геймінгу кожна мілісекунда має значення, а механічні клави мають просто шикарну швидкість відгуку та точність натискань,...
Смотреть результаты
Шаурма в домашніх умовах
Шаурма в домашніх умовах
Апетитний аромат, соковите м’ясо, хрумкі свіжі овочі та неповторний смак — все це про домашню шаурму, яку можна приготувати прямо у вас на кухні, адже...
Смотреть результаты