search
Підписатися

logo

Коли туризм дійсно екстремальний: топ-10 найбільш радіоактивних місць у світі

12 Червня, 2019, 09:49 10

Вихід міні-серіалу «Чорнобиль» спровокував справжній шквал уваги до аварії на Чорнобильській АЕС – і до подій тих днів, і до людей, які брали участь в ліквідації наслідків катастрофи. Можна сміливо сказати, що саме завдяки роботі Крейга Мазіна і Йохана Ренка світ вперше так багато дізнався про трагедію на ЧАЕС, адже раніше багато було приховано через гриф секретності і слабкої інформованості – як населення, так і, тим більше, міжнародної громадськості.

Тепер же відмашка пішла у зворотній бік, і тема радіації стала однією з найпопулярніших. Люди, дізнавшись, що після вибуху на ЧАЕС радіоактивні хмари забруднили величезні території по всьому світу, почали цікавитися даними про рівень радіації в різних країнах, шукати  найзараженіші радіацією об’єкти і території. І ось тут раптово з’ясувалися цікаві, але не найприємніші факти: виявляється, що в багатьох державах є свої «Чорнобилі» – і великі, і маленькі, але далеко не безпечні. Більш того, забруднення радіацією виявилися навіть в популярних туристичних місцях, далеких, здавалося б, від ядерної промисловості.

Радиоактивное загрязнение

Блог Comfy зібрав інформацію про цікаві, популярнІ і просто дуже красиві місця в світі, відвідувати які в реальності дуже небезпечно через високий радіоактивний фон, і підготував для вас топ-10 таких локацій. Красиві, але небезпечні радіоактивні об’єкти, в які часто заглядають туристи!

Приємний і безпечний туризм: Літні розпродажі в Європі – куди махнути на шопінг?

1.Чорнобильська зона відчуження, Україна

За гострими відчуттями в Прип’ять їздять багато, тому вже не перший рік існують офіційні туристичні програми для шанувальників такого ось радіоактивного екстриму, за яким екскурсанти по Зоні відправляються в невеликий тур по ефектним, але досить безпечним місцям. Все це проходить під жорстким контролем, і учасники групи кілька разів перевіряються на радіаційну чистоту, тому такі поїздки відносно нешкідливі.

Але є і так звані сталкери, які пробираються вглиб Чорнобильської Зони самостійно, досліджуючи території, відвойовані після аварії природою, колишні житлові будинки, відомчі і військові об’єкти. Нерідко трапляється, що під час таких ось самостійних «екскурсій» сталкери ловлять пристойні дози опромінення, часто одинаки і навіть групи ентузіастів трапляються патрулям, що відловлюють людей,  які нелегально проникли на закриті території. Екстремальний туризм в повному розумінні цього слова.

Сталкеры в Чернобыле

Зазирни сюди: Що в серіалі «Чорнобиль» було правдою, а що – вигадкою?

2.Території у Фукусіми, Японія

Аварія на японській атомній станції Фукусіма-1 багато в чому схожа з Чорнобилем. Приблизно такі ж масштаби, сильні забруднення територій навколо станції і високий рівень небезпеки, тільки більш «свіжі», ніж в Чорнобильській зоні відчуження, тобто більш концентровані. Все це зробило зону навколо Фукусіми вкрай небажаним для людей місцем перебування, але шанувальників екстремального туризму це мало зупиняє.

Свою роль тут відіграє і відсутність особливих заборон на відвідування – поліція охороняє тільки в’їзди в найнебезпечнішу частину фукусімської зони, тобто порівняно невеликі площі безпосередньо поруч зі станцією, а менш заражені території практично не передбачають контролю. Навіть більше – по дорогах, що проходять через забруднені території, вільно пропускається і приватний, і рейсовий транспорт незважаючи на те, що всередині закритої машини, що рухається по таким дорогам, на деяких відкритих ділянках радіаційний фон може перевищувати позначку в 400 мкР / год.

Фукусима

Населені пункти, які постраждали під час аварії на Фукусімі, повністю залишені людьми, але не зруйновані. Тут все залишилося на своїх місцях. На чистих охайних вуличках стоїть техніка і працюють світлофори, на полицях магазинів залишилися товари, а вивіски заклично горять, тому сюди часто заглядають любителі полоскотати нерви, які хочуть відчути особливу атмосферу ядерного постапокаліпсісу. І їх не лякає навіть те, що майже всюди тут дуже висока радіація, а на деяких ділянках вона просто зашкалює. Навіть в неохоронюваних поліцією зонах часто можна наштовхнутися на великі брудні плями з фоном вище 4000 мкР / год.

  1. Форт Обервільє, Франція

Форт Обервільє знаходиться в однойменному містечку в передмісті Парижа. Порівняно недалеко від фортифікаційних споруд розташовано багато готелів, пам’яток, торгових центрів і навіть парків розваг, але ось сам форт небезпечний для людей.

Форт Обервилье

На початку минулого століття саме на території цього французького форту спочатку проводили дослідження радіоактивних речовин Ірена і Фредерік Жоліо-Кюрі, тут же потім проводилися і випробування ядерної зброї Міністерством збройних сил Франції. Про високий рівень радіації у форті Обервільє дізналися не відразу, і заходи по ліквідації почалися лише в 1999 році.

Деяка частина ядерного палива і радіоактивних відходів була витягнута з підвалів форту, але до сих пір в укріпленнях зберігаються 61 бочка з цезієм-137 і радієм-226, а також 60 кубічних метрів зараженого радіацією грунту. Крім того, під час перевірки у 2006 році спеціальна комісія виявила нові плями радіоактивних забруднень на території форту Обервільє, а за даними статистики рівень захворюваності на рак в цьому районі серед населення в кілька разів перевищує середній рівень.

Форт граффити

Лайфхаки для мандрівників: 8 порад, як подорожувати дешевше

  1. Черч Рок, Нью-Мексико, США

Мальовнича природа біля американського містечка Черч Рок теж далеко не небезпечна. У 1979 році тут сталася аварія на фабриці по збагаченню урану, і через прорив греблі території в цьому районі виявилися забруднені радіоактивними відходами. У навколишнє середовище потрапило близько 360 мільйонів літрів радіоактивної води з домішками важких металів і близько 1100 тонн подрібненої уранової руди. Велика частина радіоактивних речовин виявилася у водах річки Пеурко, що ще більше погіршило ситуацію із зараженням місцевості.

Черч Рок архивное фото

Після аварії на фабриці в Черч Рок рівень радіації в прилеглих районах в 7000 разів перевищив всі допустимі норми, через що після катастрофи буквально за кілька днів загинуло все поголів’я худоби у місцевого населення. У перші ж дні після події госпіталізація знадобилася людям, які купалися в Пеурко і які брали з цієї річки воду для господарських потреб, а протягом всіх наступних десятиліть медики відзначали у жителів цього регіону високий рівень захворюваності на рак та інші хвороби, супутні радіаційному ураженню, В останній раз проби води з Пеурко бралися у 2003 році, і результати цих досліджень показали все такий же високий рівень забруднення радіоактивними речовинами, а перші більш-менш результативні роботи з очищення зараженої радіацією територій в Черч Рок почали проводитися тільки з 2008 року. Так що красою місцевої природи краще милуватися на фотографіях, а не в реальному часі.

Воздушные шары в Черч Рок

  1. Район Яньцзян, Китай

Ще одне небезпечне радіоактивне місце знаходиться в Китаї. Розважальна програма в районі Яньцзян, що в провінції Сичуань, крім цікавих історичних і природних пам’яток, на жаль, включає і не найкращу свою частину – радіоактивну. Справа в тому, що в районі Яньцзян кар’єри з видобутку будівельного піску розташовані в зонах родовища монацита, руди рідкоземельних елементів і торію. А оскільки отриманий пісок протягом багатьох років використовувався місцевими жителями для виготовлення цегли, то практично всі будинки на цих територіях виявилися з «сюрпризом» – доважком у вигляді радону, актинія і радію. Статистику захворюваності місцевого населення онкологією і частоту народження дітей з відхиленнями в цьому регіоні можна навіть не приводити.

Район Яньцзян

Рекомендуємо: 15 додатків в твоєму смартфоні, які стануть в нагоді у відпустці

  1. Місто Рамсар, Іран

Неймовірно красиве місто Рамсар, розташоване на мальовничому узбережжі Каспійського моря, теж є досить екстремальним місцем для відпочинку і подорожей. Відоме воно не тільки своїми красивими пам’ятками, а й унікальним розташуванням – воно знаходиться в найрадіоактивнішій природній локації в світі. Високий рівень природної радіації в Рамсарі створюють місцеві гарячі джерела. Піднімаючись до поверхні, гаряча вода проходить крізь радіоактивні породи і несе випромінювання далі на поверхню. Тільки на території Рамсарі знаходиться дев’ять термальних джерел з радіоактивною водою.

Королевский дворец в Рамсаре

Фонить в цьому місті все – дороги, транспорт, стіни будинків, меблі, речі, їжа. Радіаційний фон в різних районах міста відрізняється, але в деяких зонах рівень радіації досягає 260 мЗв на рік. Для порівняння: максимально допустимі показники опромінення для працівників спеціалізованих підприємств в Ірані становлять 20 мЗв на рік. Але варто визнати, що рівень захворювання на рак і супутніми опроміненню хворобами серед місцевого населення навіть трохи нижче середнього рівня, хоча дослідження виявили високу частоту випадків жіночого безпліддя в цьому регіоні. Такий ось парадокс.

Що стане в нагоді в поїздці: Техніка, корисна в подорожі

  1. Пляжі Гуарапари, Бразилія

Не всі шикарні Бразильські пляжі однаково корисні. Наприклад, красиве узбережжя Гуарапари, штат Еспіріту-Санту, може запропонувати туристам не тільки відпочинок на березі Атлантичного океану і ніжний загар, але і пристойну порцію радіоактивного опромінення. Радіацією тут заражений пісок – океан намиває його з підводних скель, багатих монацитом (так, той самий мінерал, що містить уран і торій).

Середній рівень природної радіації на старих пляжах Гуарапари становить приблизно 175 мЗв на рік, але на узбережжі є особливо брудні плями, які фонують набагато сильніше – до 55 мкЗв / год і навіть до 131 мкЗв / год. У самому місті Гуарапари рівень радіації істотно нижче, і жителі в рік отримують опромінення лише біля 5 мЗв.

Гуарапари пляж

  1. Гарячі джерела Паралана, Аркарула, Австралія

Геотермальні джерела Паралана розташовані трохи північніше містечка Аркарула і заповідника Vulkathunha-Gammon Ranges National Park. Виглядають вони дуже красиво. Вода в цих гарячих джерелах нагрівається приблизно до 62 ° C і злегка вирує, випускаючи пухирці повітря зі дна – не дивно, що ця унікальна природна локація була популярна серед мандрівників ще на початку минулого століття. Тільки от раніше термальні джерела Паралана вважалися цілющими, і люди приїжджали сюди для відпочинку і лікування. Але вже через кілька років після зльоту популярності таких спа-процедур стало очевидно, що за оздоровленням на ці термальні води їздити точно не варто, тому турпотік став менше і обережніше – тепер до Паралана приїжджають тільки для того, щоб подивитися на дивину і зробити кілька фотографій на пам’ять.

Паралана

Високий радіоактивний фон у ключів Паралана обумовлений тим, що гаряча вода з підземного водоносного пласта піднімається крізь тріщини в радіоактивній породі і виносить на поверхню її частки разом з газами – азотом, радоном і гелієм. Через високу концентрацію шкідливих речовин в повітрі поруч з цими радоновими озерами неможна довго перебувати. До речі, цікаво, що на дні природних кам’яних чаш джерел Паралана мешкають екстремофільні водорості, що не бояться ні високих температур, ні серйозного рівня радіації.

Зазирни сюди: 9 корисних порад для мандрівників, щоб не втратити багаж

  1. Радіація в Гоянії, Бразилія

У 1987 році бразильське місто Гоянія отримало свою дозу радіації. На території занедбаної приватної клініки залишався демонтований апарат для радіотерапії з капсулою ізотопу цезію-137 – небезпечний елемент не витягли вчасно, і він довгий час залишався в напівзруйнованому госпіталі практично без нагляду. Двоє підприємливих місцевих жителів дізналися, що в цьому занедбаному приміщенні знаходиться щось цінне, і викрали деталь з капсулою, щоб розібрати і вигідно продати. Результатом їх погоні за наживою стала невелика локальна ядерна катастрофа, а самі злодії отримали променеву хворобу з усіма супутніми симптомами і проблемами. Обом злодіям в результаті довелося пройти через ампутації: одному видалили пальці, другого – частину руки.

Сама ж капсула була продана ними Девар Алвес Феррейрі – власнику одного з місцевих звалищ, і вже від нього вона почала збирати свої криваві жнива. «Чарівний» порошок, що світиться красивим блакитними світлом, показували всім родичам, сусідам і друзям, його чіпали голими руками і наносили на шкіру, а шестирічна племінниця Феррейри навіть з’їла одну гранулу радіоактивної речовини. Від опромінення в перші місяці після події померло чотири людини, а серйозні поразки радіацією отримали 250. Крім того, безліч місць в місті, будівель і техніки виявилися теж заражені радіацією.

Гояния

Ми внесли це місто в наш сьогоднішній топ тому, що не дивлячись на всі заходи з очищення Гоянії від радіаційного зараження, в місті досі залишилися зони з високим радіоактивним фоном. Сліди порошку цезію-137 під час зачисток знаходили в найнесподіваніших локаціях, і схоже, що не всі вони до сьогоднішнього дня були виявлені і знешкоджені.

  1. Карунагаппаллі, штат Керала, Індія

Маленьке індійське містечко Карунагаппаллі, розташоване в популярному туристичному штаті Керала, теж має не найкращі показники екологічної безпеки, адже рівень природного радіаційного фону тут дуже високий. І причина все та ж – мінерал монацит, якого в цьому районі дуже багато. Але незважаючи на своє природне походження, фонове випромінювання в цьому містечку в якійсь мірі все ж штучно підвищено через проведення постійних робіт з видобутку лужноземельних металів.

Високий рівень природної радіації в районі Карунагаппаллі позначається на здоров’ї населення. Статистика показує більш високий, ніж по країні, рівень захворюваності на рак у місцевих жителів, супутні опроміненню хвороби, різні вроджені дефекти і порушення. При цьому місто Карунагаппаллі є досить популярним туристичним об’єктом. Тут дуже гарна природа, є багато древніх історичних, культурних і релігійних пам’яток, шикарні піщані пляжі. Також в Карунагаппаллі досить часто проводяться різні фестивалі та змагання, є багато цікавих розваг для мандрівників.

Насправді в світі є набагато більша кількість локацій з високим рівнем радіаційного забруднення, але в наш сьогоднішній список радіоактивних місць ми не включили деякі специфічні об’єкти, на які простому туристу потрапити складно – військові бази, відомчі заводи і станції. В цей топ увійшли тільки місця, які користуються високою популярністю серед мандрівників. Ми не стверджуємо, що короткострокова поїздка в будь-яке з цих місць буде смертельно небезпечною, але все ж не рекомендуємо захоплюватися настільки екстремальним туризмом і ризикувати своїм здоров’ям, досліджуючи пам’ятки з небезпечним радіоактивним фоном.

Яскравих вражень і безпечних подорожей, друзі! 😉

Було цікаво? Тоді підписуйся на Telegram-канал Comfy і зазирай сюди частіше – тут ти знайдеш ще багато цікавого з найрізноманітніших тем. З Блогом Comfy нудно не буває!

81207 0 cookie-check Коли туризм дійсно екстремальний: топ-10 найбільш радіоактивних місць у світі

Читайте також:

Морозиво з овочів: 7 крутих рецептів
Морозиво з овочів: 7 крутих рецептів
12 Червня, 2019, 03:44 1486
Морозиво – дивовижні ласощі. Виходить смачним, навіть з найнесподіваніших для нього інгредієнтів – овочів. І ті в десерті абсолютно по-новому розкриваються. Не бійтеся експериментувати. Навіть,...
Смотреть результаты
Що в серіалі «Чорнобиль» було правдою, а що – вигадкою?
Що в серіалі «Чорнобиль» було правдою, а що - вигадкою?
Міні-серіал «Чорнобиль» закінчився, а дискусії навколо нього – ні. Резонансна робота Крейга Мазіна зачепила всіх – і тих, хто був учасниками ліквідації тієї аварії, і...
Смотреть результаты
Ігри про піратів на ПК
Ігри про піратів на ПК
Дух авантюризму, цікава зав’язка, різноманітності військово-морських баталій, поєднання морських пригод, з відвідуванням різних мальовничих портів, роблять їх популярними. Ігри про корсарів можна знайти різного жанру:...
Смотреть результаты