search
Підписатися

logo

Як вибрати мікрофон за виглядом і призначенням

26 Жовтня, 2021, 01:04 1710 0

Якщо ви не професійний музикант і не відеоблогер, то, швидше за все, погано розбираєтеся в мікрофонах. Але часто буває так, що купити пристрій все одно хочеться і потрібно. Наприклад, щоб поспівати в караоке або провести дитяче свято в приватному будинку, де зібралося багато гостей.

У цій статті ми постараємося простою мовою пояснити, як вибирати і куди дивитися, щоб звук був чистим і рівним, без сторонніх шумів і поміх. Розберемо основні види мікрофонів, для чого вони потрібні і як зробити так, щоб покупка принесла тільки радість і задоволення.

Види мікрофонів за особливостями запису і передачі звуку

Якщо говорити узагальнено, динамічний мікрофон підходить для концертів та репетицій, конденсаторний – для запису треків в студії, а стрічковий – більш чутливий варіант для людей з високим голосом. Решту подробиць читайте нижче.

Динамічний

Недорогий і найдоступніший варіант. Добре переносить перевантаження, тому непогано справляється із записом ударних, гітарних підсилювачів та інших гучних джерел звуку. Конструкція надійна, падіння і струси динамічні мікрофони переносять легше в порівнянні з конденсаторними.

Плюси

Динамічний мікрофон менш чутливий порівняно з конденсаторним. І це плюс, тому що сторонні шуми, наприклад, коли грають діти, а також звуки з відкритого вікна, шум проїжджаючих машин тощо, просто не потраплять до запису.

Динамічний мікрофон маскує недоліки голосу, але і не підкреслює його достоїнства.

Мінуси

Головний недолік – помітна нестача низьких частот.

Низька чутливість одночасно вважається і мінусом, тому що голос чути помітно гірше навіть на незначній відстані від обличчя.

Якщо просто включити динамічний мікрофон і послухати тишу, ви почуєте неприємний фоновий шум, який позначається на якості запису. Від цього фону реально позбутися, якщо заземлити звукову карту.

Є проблеми з достовірністю передачі тембру.

Якщо з об’єктивних причин вам більше підходить динамічний мікрофон, намагайтеся вибирати більш дорогі моделі. Вони видають досить непоганий звук, підходять для домашніх репетицій, запису відео та подкастів.

Якщо часто стискати такий мікрофон рукою, він хрумтить набагато менше, ніж дешевші моделі. Низьких частот більше і їх чути чіткіше.

Как выбрать микрофон

Конденсаторний

Якщо ви довго працювали з динамічним мікрофоном, а потім перейшли на хороший конденсаторний, різниця буде помітна з перших секунд. Набагато більше верхніх частот, звук виходить більш соковитим, яскравим і реалістичним. Інші частоти теж більш чіткі.

Плюси

При віддаленні від мікрофона на невелику відстань голос не стає тихіше. Більш того, відмінно прослуховується реверберація (залишкове післезвуччя) приміщення.

Особливості конструкції дозволяють випускати моделі невеликих розмірів, в той час як динамічні мікрофони не можуть бути менше певних параметрів.

Конденсаторний мікрофон однаково помітно підкреслить переваги і недоліки голосу.

За фактом, це ідеальний варіант для чистових студійних записів, а не для численних тренувань і репетицій.

Мінуси

Висока чутливість. Якщо під час запису в іншому кінці кімнати кішка стрибне зі столу на підлогу, конденсаторний мікрофон запише і цей звук.

Конденсаторний мікрофон закріплений на стійці, його не можна взяти в руку, ходити з ним по кімнаті і репетирувати пісню.

Конструкція дуже крихка – при падінні реально може вийти з ладу.

Потребує додаткового живлення.

Хочете використовувати мікрофон в зв’язці з великим екраном? Прочитайте статтю про те, як налаштувати Smart TV самостійно.

Типы микрофонов

Стрічковий

За експлуатаційними характеристиками часто ближче до конденсаторного мікрофону, хоча в багатьох класифікаціях вважається підвидом динамічних пристроїв.

Плюси

Непоганий варіант для чистових записів, але не для репетицій.

Краще відтворює високі частоти. Тому, якщо, наприклад, у блогера або подкастера голос з високими нотами, для чистових записів краще вибирати саме стрічковий мікрофон.

Деякі моделі навіть більш чутливі до особливостей приміщення, ніж конденсаторні мікрофони.

Мінуси

Дуже ніжний, правильно зберігати таку апаратуру тільки в горизонтальному положенні.

Щоб знайти улюблені пісні для караоке, вам точно стане в нагоді стаття про те, як завантажити музику з Ютуба.

Какой микрофон выбрать 

Види мікрофонів за характеристиками спрямованості

Від спрямованості залежить, для яких цілей буде використовуватися мікрофон. Одні моделі більше підходять для свят, лекцій і зборів, інші – для інтерв’ю, треті – для репортажів з вулиці.

Кругова спрямованість

Розміщення джерела відтворення щодо діафрагми мікрофона не має значення. Добре вловлює звуки в будь-якому положенні. Підходить для запису в приміщенні з хорошою шумоізоляцією. Оптимально використовувати у всіх випадках, коли людина вміє користуватися микрофоном з круговою спрямованістю. Зазвичай це публічні збори, лекції, весілля та інші свята.

Одностороння спрямованість

Від виду односторонньої спрямованості залежить, як мікрофон сприймає звук. Наприклад, деякі моделі взагалі нічого не чують з тильного боку, а інші захоплюють трохи звуку або добре сприймають джерела відтворення з усіх боків.

Кардіоїдна

Складається з більш і менш чутливої півсфери. Підходить для обслуговування відразу декількох джерел звуку. Саме такі пристрої часто використовують на сцені під час виступів ведучих, артистів і музичних колективів. Такі мікрофони не сприймають звук, якщо він йде з тильного боку.

Суперкардіоїдна

Зона захоплення спереду, шумоізоляція вище, чутливість до акустичних особливостей приміщення нижче. Слабко, але захоплює звук з тильного боку мікрофону.

Гіперкардіоїдний

Забезпечує відмінну шумоізоляцію. Чутливість до акустичних особливостей приміщення мінімальна. Більше звуку захоплює з тильного боку. Діафрагма перпендикулярна щодо осі між пристроєм і джерелом звуку. Гіперкардіоїдний мікрофони потрібний для вокалу, репортажів або виступів зі сцени, коли необхідна хороша шумоізоляція.

Двостороння спрямованість

Мікрофони цього типу відмінно сприймають звук спереду і ззаду, але майже не реагують на те, що відбувається збоку. У народі ці пристрої також називають «вісімка».

Двонаправлені мікрофони підходять для запису вокальних композицій дуетом або інтерв’ю, коли двоє співрозмовників знаходяться один навпроти одного. А також підходять для запису окремих інструментів – саме так будуть краще чутні низькі частоти, якщо виконавець перебуває десь поруч.

Мікрофон працює, а колонка ні? Шукайте відповідь в статті про те, чому смартфон, планшет або ноутбук не бачить колонку по Bluetooth.

Какой микрофон лучше

Що важливо знати про «ефект наближення»

Якщо поступово наближатися до однонаправленого мікрофона, він буде збільшувати віддачу звуку по низьких частотах. На відстані від 30 см і ближче голос починає «бубоніти». Ось кілька рекомендацій, як позбутися цього ефекту і домогтися природного звучання:

 • віддаліть мікрофон від джерела звуку;
 • використовуйте моделі з опцією зрізу низьких частот;
 • уріжте низькі частоти за допомогою міксерного пульта або еквалайзера.

Як вибрати мікрофон

Хорошие микрофоны для компьютера

Ці рекомендації підійдуть усім, хто зіткнувся з необхідністю записати свій голос і розуміє, що можливостей мікрофона, вбудованого в камеру або гарнітуру вже недостатньо.

За типом використання

Сучасні виробники розробляють окремі мікрофони для концертної діяльності і співу, записи музики в студіях, а також для проведення ефірів і репортажів.

Вокально-концертні

По суті це стандартні динамічні мікрофони якості середнього сегмента і вище. Розглядати для покупки найдешевші моделі немає ніякого сенсу – вони принесуть більше проблем і розчарувань, ніж задоволення. Ідеальний варіант для співу зі сцени або виступів на публіці.

Студійні

До цієї категорії відносять конденсаторні або більш дорогі лампові мікрофони. Основне призначення – запис інструментів і голосу в умовах студії. Завдяки великій діафрагмі якість звуку максимально достовірна.

Працювати на студійній апаратурі вийде тільки в спеціально підготовленому приміщенні. Додатково до мікрофона знадобиться стійка, віброзахист у вигляді «павука», поп-фільтр і бажано студійний екран.

Ефірні

Це студійні динамічні мікрофони для ефірів, стрімів і подкастів. При використанні такого обладнання оптимально вести трансляцію близько до мікрофона і не чути сторонніх шумів.

Мікрофони для зйомки відео

Для запису відео зазвичай використовують невеликі петличні мікрофони, а також односпрямовані мікрофони-гармати. Подробиці про кожен тип пристрою читайте нижче.

Петличні

Динамічні, з живленням або без, конденсаторні, електретні, з фантомним живленням або без, а також моделі з радіопередачею сигналу – все це види петличних мікрофонів. Основні переваги – вільні руки, а також порівняно непогане співвідношення якості запису голосу до фонового шуму.

До мінусів відносять слабку захищеність при використанні вітрозахисту. Але якщо її зняти, на відео буде чути не тільки голос, але і найменші пориви вітру.

«Гармати»

Вони ж вузькоспрямовані мікрофони. Оснащені жорстким кріпленням до камери через холодний башмак. Зазвичай таке обладнання розміщують всередині антишумового підвісу. Спрямованість вузька, суперкардіоїдна. Це означає що «гармати» ловлять звук тільки перед собою і майже не звертають увагу на те, що відбувається збоку або ззаду. Такі пристрої зазвичай використовують в тих випадках, коли немає можливості застосувати петличку або класичний репортажний мікрофон.

Хочете записати стрім або подкаст, але не виходить вийти в інтернет? Читайте статтю про 12 способів підключення до Wi-Fi через ноутбук.

По типу підключення

Які бувають типи підключення мікрофонів? XLR – складне підключення для професійної апаратури, USB – універсальний варіант на всі випадки життя, mini jack – найдешевший і доступний варіант. Детальніше про плюси і мінуси кожного типу підключення розповідаємо нижче.

XLR

Основний роз’єм при підключенні звукових пристроїв називається XLR. Це великий професійний вихід з екранованим кабелем і захистом сигналу від зовнішніх перешкод. Підключається тільки до професійної аудіо- та відеоапаратури або до аудіокарт. Через XLR до мікрофона подають фантомне живлення (ток + інформаційний сигнал).

Плюси

 • висока якість сигналу;
 • відсутність власних шумів;
 • універсальність при роботі з професійним обладнанням.

Мінуси

 • дороге професійне обладнання;
 • для підключення потрібна аудіокарта або спеціальний інтерфейс.

Mini Jack

Якість передачі сигналу відносно невисока і не дуже стабільна. Зовсім поганим цей вид підключення назвати не можна, але до професійного йому далеко. Для початкового рівня і застосування в побуті роз’єму mini jack більш ніж достатньо.

Плюси

 • доступна вартість обладнання;
 • універсальність – підключити реально практично до будь-якого пристрою.

Мінуси

 • низька якість передачі звуку, особливо помітно при використанні обладнання економ-сегмента;
 • низький ступінь захисту від перешкод, через що погіршується стабільність передачі сигналу.

USB

Використовується в мікрофонах з вбудованим інтерфейсом. Підходить для підключення до ноутбуків, комп’ютерів і смартфонів. Всередині вже є перетворювач, тому підключення зовнішньої звукової карти не потрібно.

Плюси

 • мобільність;
 • компактність;
 • робота прямо з коробки;
 • звук прийнятний для більшості завдань.

Мінуси

 • підключення тільки до пристроїв з USB-роз’ємом;
 • менше можливостей в роботі зі звуком в реальному часі, тому що інформаційний сигнал проходить через комп’ютер.

Хочете завантажити улюблену пісню з iPhone? Читайте статтю про те, як завантажувати улюблені мелодії зі смартфонів компанії Apple.

Лучшие бюджетные микрофоны

Який мікрофон купити для себе

Якщо потрібно записувати голос з мінімальною кількістю зовнішніх шумів – вибирайте динамічний мікрофон з підключенням через USB. Навіщо вам зайва морока з налаштуванням аудіокарти або інтерфейсу?

Якщо ви пишете відео на вулиці або берете інтерв’ю, бажано запастися парочкою петличних мікрофонів хорошої якості з радіопередачею. А також знадобиться вузьконаправлена ​​«гармата», як додаток для ситуацій, коли ви записуєте не інтерв’ю в, а якийсь інший формат відео.

Для концертів, стендапів та інших виступів зі сцени підійде динамічний мікрофон.

Коли поставлена ​​мета стати професійним співаком або диктором і у вас є можливість провести аудіопідготовку приміщення, вибирайте студійний конденсаторний мікрофон.

Якщо записуєте свій голос виключно для себе, найзручніший варіант – мікрофон з USB-інтерфейсом.

У вас вже є аудіокарта? Розгляньте покупку устаткування з підключенням XLR і фантомним живленням. Це кращий варіант за якістю звуку, який реально знайти на ринку.

При мінімальному бюджеті записати стрім стерпної якості реально і на недорогий USB-мікрофон. У порівнянні з більш дорогими моделями звук буде помітно гірше, але при цьому все одно краще, ніж при запису з гарнітури або телефону.

Коли зроблений запис потребує професійної обробки для подальшого, можливо, комерційного використання і є фінансова можливість, придивіться до брендових конденсаторних мікрофонів початкового рівня.

Хороший микрофон

Найпопулярніші мікрофони 2021 року

Мікрофон Esperanza Studio Pro EH182 – недорогий варіант для ПК і ноутбуків. Забезпечує передачу ідеально чистого голосу під час спілкування по інтернету. Відрізняється хорошою чутливістю. У комплекті йде підставка для установки на столі або будь-якій інший рівній поверхні.

Esperanza Studio Pro EH182

 

USB-мікрофон HyperX SoloCast з відмінною якістю звуку для відеоредакторів, стримерів і геймерів. У комплекті поворотна регульована підставка. Підходить для установки на столі і будь-якій інший рівній поверхні. Сумісний з великою кількістю стійок, обладнання та програм. Кардіоїдна діаграма краще знімає джерела звуку, які знаходяться перед мікрофоном.

HyperX SoloCast

Мікрофон Audio-Technica AT2020 USB+ створений для запису звуку з комп’ютера, а також для цифрового запису акустичних джерел звуку. Чіткість і артикуляція студійного рівня. Обладнаний цифровим USB-виходом. Підійде для домашньої студії, радіомовлення і запису на відкритій місцевості.

Audio-Technica AT2020 USB+

Мікрофон Boya BY-M1  підходить для використання з дзеркальними камерами і відеокамерами, зовнішніми рекордерами, смартфонами і планшетами. Користується популярністю у фотографів, відеооператорів і блогерів. Особливості – позолочені контакти і шестиметровий шнур, який дозволяє відійти на пристойну відстань від об’єкта.

Boya BY-M1

Мікрофон Sennheiser XS 1  відрізняється збалансованим і насиченим звуком. Є ледь помітний акцент на високих частотах. Гарна шумоізоляція від сторонніх звуків, еластичний підвіс мінімізує шум під час активної роботи. Прямо на корпусі передбачений зручний перемикач. Міцний суцільнометалевий корпус розрахований на довгу й активну експлуатацію.

Sennheiser XS 1

118829 0 cookie-check Як вибрати мікрофон за виглядом і призначенням

Читайте також:

Як перевірити монітор на биті пікселі
Як перевірити монітор на биті пікселі
26 Жовтня, 2021, 12:48 3953
Перевірка монітора на биті пікселі – завдання, що вимагає невеликої кількості часу і спеціальних інструментів, які допоможуть швидко оцінити стан матриці. Купувати монітор без попередньої...
Смотреть результаты
Як вибрати мишку для комп’ютера і ноутбука
Як вибрати мишку для комп'ютера і ноутбука
Поговоримо про те, як вибрати мишку для комп’ютера, – розглянемо по пунктах, на що необхідно звертати увагу, і як ті чи інші характеристики вплинуть на...
Смотреть результаты
Геймпад для ПК: який краще
Геймпад для ПК: який краще
В очах більшості ПК-гравців геймпад – не найхрестоматійныший маніпулятор, і по популярності він значно поступається більш універсальним клавіатурі і миші. Так, традиційна «клавомиша» краще підходить...
Смотреть результаты