search
Підписатися

logo

Як почистити ноутбук від пилу

01 Липня, 2019, 04:16 11

Будь-яка техніка, незалежно від її призначення, потребує регулярного догляду. Ноутбук – не виняток. Через деякий час після покупки щасливі власники починають помічати, що їх гаджет став сильно нагріватися під час роботи, з’явилися сторонні шуми. Ще один симптом засмічення системи охолодження – періодичне «пригальмовування» ОС і програм (за умови відсутності вірусів і стороннього ПО). В цьому випадку достатньо почистити ноутбук від пилу, і він знову стане як новенький! Зробити це можна як у сервісному центрі, так і самостійно. Кожен з цих варіантів має свої плюси і мінуси: роботу фахівця доведеться оплачувати, а для розбирання і подальшого видалення бруду своїми руками потрібно час, уважність і акуратність. Для тих, хто зважився виконувати всі роботи сам, нижче представлена ​​покрокова інструкція – як почистити ноутбук від пилу в домашніх умовах.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал

Зміст:

 1. Крок 1. Визначаємо, чи потребує ноутбук у чищенні
 2. Крок 2. Підготовка інструменту і робочого простору
 3. Крок 3. Розбирання
 4. Крок 4. Очищення радіатора і кулера
 5. Крок 5. Складання
 6. Як часто потрібно чистити ноутбук від пилу

Крок 1. Визначаємо, чи потребує ноутбук у чищенні

Існує кілька ознак того, що гаджет потребує додаткового механічного чищення. Наприклад, він:

 • Став сильно і швидко нагріватися. Підвищення температури при проведенні складних обчислень (при завантаженні процесора від 70%) – нормальне явище. Ноутбук стає тепліше під час виконання складних, ресурсоємних завдань (монтування відеороликів, запуск сучасних ігор або «важких» додатків). Але під час роботи в інтернеті, обробки текстової інформації або перегляду фільмів грітися він не повинен.

Коли ноутбук занадто гарячий

 • Вимикається. Відключення через перегрів – явна ознака того, що система охолодження не працює або її ефективності не вистачає для підтримки працездатності пристрою.
 • Голосно шумить. Ноутбуки та нетбуки зазвичай працюють дуже тихо, і виникнення сторонніх звуків або поява шуму від кольорів – привід звернути пильну увагу на пристрій, так як почистити ноут від пилу в цьому випадку необхідно в терміновому порядку.

Ноутбук шумить

 • Періодично зависає, або дуже повільно працює. Такий симптом також може вказувати на наявність вірусів, хробаків та іншого шкідливого програмного забезпечення. Але якщо після перевірки операційної системи антивірусом ситуація не змінилася – причину слід шукати в «залізі».

Ноутбук, який давно не чистили

Якщо пристрій ще на гарантії – немає сенсу робити що-небудь самому. Так як при розбиранні ноута (а до радіаторів і кулеров більше ніяк не добратися) ви автоматично втрачаєте подальшого гарантійного обслуговування.

Тестування і ремонт ноута в сервісному центрі

Крок 2. Підготовка інструменту і робочого простору

Перед тим, як почистити ноутбук від пилу, потрібно підготувати собі робоче місце. При цьому необхідно враховувати, що бруд з пристрою, швидше за все, виявиться саме на столі. Особливих вимог до робочого простору немає, є лише кілька нюансів, на які варто звернути увагу:

 • Вентиляція. Приміщення повинно добре провітрюватися. Незалежно від способу, яким ви вирішите прибирати пил з ноутбука, велика її частина потрапить в повітря і осяде потім на навколишні предмети.
 • Освітлення. Всі деталі ноутов і нетбуків досить дрібні, особливо кріпильні елементи. Щоб не зірвати різьбу неправильною викруткою і добре все розглянути, потрібно організувати якісне підсвічування робочого простору.
 • Інструмент. Заздалегідь підготуйте все необхідне, щоб не відволікатися на його пошук під час роботи.

Зручне і просторе робоче місце для чистки ноутбука

Далі ми більш детально розглянемо, інструментарій та пристрої, які будуть корисні при розбиранні і очищенні будь-якої комп’ютерної техніки, а не тільки ноута:

 • Набір викруток. Буде потрібно для зняття задньої кришки ноутбука, а також відгвинчування гвинтів з деяких деталей. Єдиного стандарту у гвинтів, що використовуються для кріплення елементів ноутбуків, не існує – вам можуть знадобитися як «хрест», так і «зірка» різного розміру. Тому універсальна викрутка з набором біт різного розміру і форми – оптимальний варіант.

Набір викруток з бітами

 • Балончик зі стисненим повітрям або пилосос з функцією реверсу (видування). Стиснене повітря для очищення техніки продається в багатьох спеціалізованих магазинах. Він дуже зручний тим, що його носик вузький і довгий, тому може пролізти навіть у важкодоступні місця.

Чистка ноутбука балончиком

 • Пензлик з досить жорстким ворсом. Він ідеально підійде для того, щоб видалити пилові грудки, які часто застряють між пластин радіатора.

Очищаємо кулер пензликом

 • Антистатичні рукавички. Якщо ви не збираєтеся проводити глибоке очищення, а тільки приберете бруд з системи охолодження, то вони вам не знадобляться. А при заміні термопасти на процесорі без них краще не працювати – електроніка чутлива до статичної напруги, яке може накопичуватися на руках.
 • Тонкий двосторонній скотч. У деяких моделях кріпильні гвинти ховаються під м’якими ніжками зі спіненої гуми. Скотч знадобитися для того, щоб приклеїти їх назад після чистки.

Болтики, "заховані" під гумовими ніжками

Крок 3. Розбирання

Приступаючи до розбирання пристрою, переконайтеся, що він в даний момент не працює і відключений від мережі. В обов’язковому порядку витягніть акумуляторну батарею.

Увага! Не можна розбирати пристрої, підключені до електромережі – це небезпечно для життя і здоров’я!

Так як почистити вентилятор в ноутбуці, не знявши задню кришку, неможливо, доведеться частково розібрати ноут. Для цього:

 • Закрийте пристрій і переверніть його задньою частиною вгору.
 • Викрутіть болти підходящою викруткою. Дуже часто вони розташовуються в «важкодоступних» місцях: у відсіку для батареї або під гумовими ніжками. Уважно стежте за розташуванням кріплення (особливо – якщо було кілька видів болтиков).

Розбираємо ноут

 • Зніміть задню кришку. Деякі виробники використовують клямки, як додаток до основного кріплення. Діяти потрібно обережно, але рішуче – щоб нічого не зламати.

Лайфхак! Якщо ви не впевнені, що здатні правильно запам’ятати розташування кріплення і порядок розбирання / збірки – скористайтеся камерою мобільного телефону. Можна робити фото в потрібний момент або просто зняти весь процес на відео.

Акуратно складіть всі шурупи в окрему ємність, при необхідності відсортувавши їх, щоб під час складання не розгортати пошукову операцію.

Крок 4. Очищення радіатора і кулера

Після зняття задньої кришки ми отримуємо доступ до основних елементів пристрою. Якщо проблеми з працездатністю були викликані надмірним забрудненням, то це видно вже на даному етапі.

Дуже запорошений радіатор ноутбука

Можна приступати до чорнового очищення. Для цього:

 • Візьміть балончик зі стисненим повітрям або пилосос.
 • Розмістіть пристрій таким чином, щоб мати доступ до основних його вузлів.
 • Акуратно видуйте основну пил і бруд, направляючи потік повітря від себе.
 • Пензликом очистіть пластини радіатора і лопаті кулера.

Робота пензлем

Увага! Якщо у вас алергія на пил або пилових кліщів – виконуйте цей етап на відкритому повітрі і в масці.

Так як почистити кулер ноутбука спрямованим потоком повітря іноді буває недостатньо, його потрібно зняти і прибрати всю грязь більш грунтовно (промити і змастити його).

Для цього буде потрібно додаткові матеріали:

 • Етиловий або ізопропіловий 100% спирт. Ніякі інші рідини (навіть спиртовмісні) для промивання не підійдуть, так як вони після висихання залишають на поверхні плівку. І до того ж довго сохнуть, на відміну від концентрату.
 • Мастило. Найкраще підійде спеціалізоване – для кулерів, силіконове мастило або масло для швейних машин.

 Види мастильних матеріалів для кулера

Пам’ятайте! Перед тим, як почистити вентилятор ноутбука, потрібно обов’язково відключити від нього харчування!

Акуратно від’єднайте шлейф харчування кулера від роз’єму на материнській платі. Озбройтеся пензликом і приберіть забруднення, які могли залишитися біля місця кріплення лопатей. Якщо при прокручуванні кулера рукою ви відчуваєте, що його потрібно змастити, то:

 1. Зніміть його з кріплення.
 2. Акуратно відліпить захисну наклейку (вона нам в подальшому ще знадобиться) з верхньої частини вентилятора, щоб отримати доступ до валу.
 3. Налийте спирт у ємність з тонким носиком (або просто наберіть у шприц) і залийте кілька крапель спирту в кулер і кілька разів його проверніть.

Чистка вентилятора ноутбука

 1. Видуйте зайву рідину. При необхідності повторюйте пункти 3-4 до тих пір, поки не зникнуть всі перешкоди для обертання.
 2. Після висихання спирту (це займає близько 30 секунд), додайте краплю мастила на вісь і поверніть лопаті кілька разів. Їх рух має бути легким і плавним.

 Процес змащування кулера ноутбука

Крок 5. Складання

Якщо ви знімали вентилятор для змащення, то потрібно приклеїти захисну наклейку і встановити його на місце. Не забудьте підключити живлення!

Після того, як всі внутрішні елементи встановлені і очищені, можна повертати на місце задню кришку. Виконайте всі дії, які проводилися на другому кроці, в зворотному порядку.

 Збірка ноутбука

Фото або відеоматеріали, зроблені під час розбирання, значно полегшать цей процес. Особливо тим, хто не впевнений у своїй пам’яті і виконує всі роботи вперше.

Як часто потрібно чистити ноутбук від пилу

По таблиці, представленою нижче, можна визначити приблизну частоту проведення профілактики для вашого ноутбука.

Умова

Періодичність чищення (міс.)

При строгому дотриманні правил експлуатації з інструкції

36

При частковому дотриманні правил експлуатації

24

При роботі в запорошеному приміщенні

18

При спільному використанні пристрою (кожен додатковий користувач, після другого – 2 міс)

12 – 15

При наявності в сім’ї домашніх тварин

6-9

При частій зміні умов експлуатації

6-9

При повному недотриманні правил експлуатації

6

 

Коли до вашої ситуації підходить декілька чинників, то береться найменше значення періодичності. Це допоможе вам уникнути зайвих поломок.

Відмінно працює ноутбук

Тут ми постаралися докладно розглянути, як почистити кулер в ноутбуці і самостійно позбавитися від зайвого пилу, а ще – наскільки часто це слід робити. Ми сподіваємося, що зібрана нами інформація була вам цікава та корисна.

82866 1 cookie-check Як почистити ноутбук від пилу

Читайте також:

Як почистити ноутбук від вірусів
Як почистити ноутбук від вірусів
01 Липня, 2019, 04:13 3057 10
Інформація про способи, як почистити ноутбук від вірусів завжди актуальна. Адже багато власників комп’ютерів не замислюються про те, що ідеальних антивірусних програм не існує. І...
Смотреть результаты
Незамінний кухонний помічник: як вибрати хороший електрочайник і на що звертати увагу при покупці?
Незамінний кухонний помічник: як вибрати хороший електрочайник і на що звертати увагу при покупці?
Уявити собі кухню без чайника неможливо – він є в кухонному арсеналі кожної господині, адже це корисний аксесуар, без якого мало хто може обійтися. Ним...
Смотреть результаты
Все ще самі пилососите? Вам давно потрібен робот!
Все ще самі пилососите? Вам давно потрібен робот!
Двадцяте століття дало людству небувалий поштовх у розвитку всіляких технологій. Але на ньому все не закінчилося і, в нинішньому столітті нам стали доступні смартфони, розумні...
Смотреть результаты