search
Підписатися

logo

Як навчити дитину говорити? 10 порад

03 Березня, 2020, 10:29 0

З появою дитини кожен батько мріє про той момент, коли малюк скаже своє перше слово, зможе задати питання або вимовити довгоочікуване: «Мама, я тебе люблю». Саме тому питання, як навчити дитину говорити, стоїть так гостро та так багато обговорюється на різних форумах. Ми поговорили з логопедами, послухали досвідчених мам і зібрали 10 порад, які допоможуть вам навчити говорити дитину.

Підписуйтесь на наш Telegram – канал 

Зміст:

 1. Чому дитина не говорить
 2. Спосіб №1 – говоріть багато
 3. Спосіб №2 – зображайте звуки
 4. Спосіб №3 – покажіть язик
 5. Спосіб №4 – використовуйте дзеркало
 6. Спосіб №5 – пальчикові ігри
 7. Спосіб №6 – читайте казки
 8. Спосіб №7 – я тебе не розумію
 9. Спосіб №8 – приберіть те, що заважає
 10. Спосіб №9 – співайте
 11. Спосіб №10 – трохи хитруйте
 12. Помилки, які допускають батьки

Чому дитина не говорить

Перед тим, як почати давати поради, пропонуємо розібратися, в чому може бути причина мовчання дитини. По-перше, батькам потрібно заспокоїтися і прийняти той факт, що сусідній хлопчик говорить вже 20 слів, а ваш поки зрадницьки мовчить. Це нормально!

 як навчити дитину говорити

Запам’ятайте, що всі діти різні, у всіх різний темперамент і характер. Більш активні малюки з властивим сангвінічним і холеричним типом темпераменту почнуть говорити швидше. Якщо ваша дитина відноситься до меланхолійного або флегматичного типу, любить менш рухливі ігри, спостерігає за тим, що відбувається, а не бере участь – він заговорить пізніше. Але, це не означає, що потрібно скласти руки і просто чекати – поради, описані далі, допоможуть вам розговорити «мовчуна».

Друга причина мовчання дитини може бути пов’язана з порушенням функції стовбура головного мозку. Якщо під час пологів дитина була оповита пуповиною, вагітність ускладнювалася токсикозами, анемією, стресами, а самі пологи були важкими – висока ймовірність, що малюк буде довше мовчати. До додаткових симптомів порушення функції головного мозку відносять поганий сон, частий плач, тремор, підвищений або знижений тонус.

Якщо ви підозрюєте, що причина мовчання може критися саме в цьому, зверніться до невролога, якщо дитині вже більше ніж 4 роки – варто записатися на прийом до лікаря-дефектолога. Як показує практика, лікарі не знаходять відхилень у розвитку дитини, це скоріше заспокоєння для батьків.

І найголовніше правило – ніколи не порівнюйте свою дитину з іншими дітьми. Так ви не тільки можете демотивувати його, а й засмучує себе.

Це може стати в нагоді:Як правильно кріпиться дитяче автокрісло ? Все, що потрібно знати молодим батькам

Спосіб №1 – говоріть багато

Навчання мови не варто відкладати на 1,5, 2 або 3 роки – починайте говорити з дитиною з народження. Вже на 16-у тижні внутрішньоутробного розвитку дитина починає розпізнавати звуки, а після народження точно може дізнатися голос мами та найближчих родичів. З перших днів починайте співати пісеньки, говорите ніжно, співучо, розтягуючи голосні. Коли дитина трохи підросте – починайте пояснювати їй все, що вона бачить, показуйте на деталі, називайте кольори. Говоріть простими фразами, чітко вимовляючи кожне слово.

вчити говорити

Спосіб №2 – зображайте звуки

Перші етапи розвитку мови починаються саме зі звуків. Пограйте з малюком, розкажіть, як дзижчить жук, як сигналить машина, як гарчить собака. Коли дитина почне вимовляти перші звуки – повторюйте за ним. Така гра в імітацію потім спрацює і у зворотному порядку – дитина почне повторювати за вами.

Не забувайте розповідати дитині про звуки, які видають тварини. Напевно, у вас є іграшки різних звірів, можете показати їх малюкові та влаштувати справжній ляльковий театр. Нехай вас не бентежить, що в 4-5 місяців дитина буде просто лежати на спині і дивитися – вона все чує і розуміє. Головне періодично повторюйте гру.

Спосіб №3 – покажіть язик

Нас з дитинства вчили, що показувати язик недобре. Але, без цього простого руху розвинути мовний апарат просто неможливо. До слова, всі логопеди починають уроки з «зарядки для язика». Можете навчитися здувати пір’їнку, злизувати невидиме варення з губ, цокати як конячка або просто подуріти та дізнатися, у кого ж найдовший язик у сім’ї.

вчимося говорити

Регулярні заняття допоможуть розробити артикуляційні м’язи, адже процес мовлення вважається самим енерговитратним.

Спосіб №4 – використовуйте дзеркало

Дзеркало – найвірніший спосіб на практиці показати, як вимовляються різні звуки. Логопеди активно використовують цей інструмент у роботі, адже у дзеркалі дитина не тільки бачить міміку дорослого, а й самого себе, тому процес навчання проходить швидше.

Спосіб №5 – пальчикові ігри

як навчити дитину розмовляти

Ви здивуєтеся, але від того, наскільки добре розвинена дрібна моторика рук, залежить, як швидко почне дитина говорити. Користь принесуть всі ігри з пальчиками: від банальної «Сорока-білобока», до складніших завдань, наприклад, нанизування намистин на шнурок або ліплення з пластиліну. З моменту народження не забувайте робити масаж пальчиків, давайте малюкові знайомитися з різними текстурами – все це в майбутньому допоможе йому швидше заговорити.

Спосіб №6 – читайте казки

Обов’язково з виразом! І краще за ролями міняти інтонацію і голос. Таке заняття не тільки буде сприяти збагаченню словникового запасу дитини, а й розвитку фантазії. Читайте не надто повільно, але і не дуже швидко – у своєму нормальному ритмі мови.

Деякі діти, особливо, активніші, не люблять слухати довгі казки. Починайте з невеликих оповідань, знайдіть кілька казок, які сподобаються малюкові та періодично до них повертайтеся. Щоб привернути увагу дитини, додайте в казку ще одного героя – улюблену іграшку дитини. Нехай улюблена машинка або лялька теж тягнуть ріпку та тікають від вовка і зайця.

Спосіб №7 – я тебе не розумію

Після 2 років дитина вже добре орієнтується в просторі, знає свій будинок, іграшки та вже починає трохи лінуватися. Навіщо говорити дієслово «впала», якщо мама з татом і так розуміють слово «бах»? Теж саме з іншими словами, які дитина спочатку перекручувала, а потім просто звикла до такої вимови. Бо-бо, бі-бі, ба-бах – все це можна сказати словами і ваше завдання, як батьків, мотивувати дитину замінити прості звуки на слова.

Говоріть, що не знаєте, чого хоче дитина, задавайте навідні запитання. Звичайно, доходити до крайнощів не варто, та якщо дитина не йде на контакт, то краще відкласти цей момент на потім. Але, в той самий час не піддавайтеся на маніпуляції малюка, а поступово, але впевнено наполягайте, щоб він більше говорив.

як вчити дитину говорити

Спосіб №8 – приберіть те, що заважає

Якщо дитина не хоче говорити, подумайте, можливо, причина криється в достатку гаджетів навколо нього? Телевізор, планшет, телефон – все це, безумовно, полегшує життя батьків і навіть корисно в невеликих обсягах, але різниця між промовою з мультику та живим спілкуванням – колосальна.

Чітка, правильна і чиста мова – ось запорука швидкого навчання дитини. Вмикаючи телевізор, ви створюєте лише звуковий шум, в якому малюкові складно ідентифікувати окремі слова і фрази.

Звичайно, не кожна мама може дозволити собі таку розкіш, як 24-х годинне спілкування з дитиною, адже потрібно і їсти приготувати, і прибрати, і зайнятися особистими справами. В цьому випадку допоможе магнітофон з диском дитячих пісень. Вони розважать дитину та навчать її вловлювати музичний мотив.

Спосіб №9 – співайте

Ви коли-небудь чули, як кажуть люди на мові, яку ви не розумієте? Їх мова перетворюється в єдиний мовний потік з великою кількістю звуків. Саме так нас чують діти в перший час. Вони не розпізнають слова, а замість слова «мама» чують «а-а». Допомогти дитині з промовою зможе спів. Просто наспівувати побутові фрази і слова. З боку здаватиметься, що ви стали героєм мюзиклу, але це тільки додасть вам настрою і допоможе дитині легше сприймати ваші слова. А в майбутньому буде сприятиме зв’язній мові дитини.

як навчити дитину говорити у 2 роки

Спосіб №10 – трохи хитрувати

Якщо у малюка є улюблена казка, спробуйте допустити в ній помилку. Наприклад, «знесла курочка яєчко, та не просте, а … блакитне». Дитина обов’язково виявить, що щось не так і захоче вас поправити. Дана вправа допомагає розвивати мовні навички, вчить не боятися вступити в діалог, а також розвиває увагу

Цікаве по темі:Як дізнатися розмір взуття. Перевірені способи Comfy

Помилки, які допускають батьки

Бажаючи навчити дитину розмовляти, багато батьків несвідомо роблять помилки, ось деякі з них:

 1. Починають навчання з букв. Запам’ятайте, ми не говоримо буквами, ми говоримо звуками. Саме тому потрібно не вчити, як букви записані в букварі, а вчити їх вимову. Наприклад, буква «Л» у букварі записана, як «ел», але читається, як «ллл». Вчимо дитину тому, як вимовляється звук – саме це формує мову.
 2. Лаяти за те, що дитина мовчить. «Ну чому ти мовчиш», «Скажи хоч слово» – всі ці претензії не приведуть ні до чого хорошого. Малюк тільки більше замкнеться в собі та продовжить наполегливо мовчати. Не потрібно зривати злість на дитині, якщо відчуваєте, що нерви на межі – просто вийдете в іншу кімнату і заспокойтеся.
 3. Замінювати живе спілкування розвивальними уроками на ТБ. Під час живого спілкування ви можете повторити незрозуміле слово, повернутися до попередньої фрази, дитина може показати вам, що не зрозуміла щось. З ТЕЛЕпередачами так зробити не вийде. Сказати по правді, вони більше розраховані на дітей, які вже говорять і вловлюють мову на слух. Малюкам до 3 років краще обмежити доступ до телевізора та інших гаджетів. Ви можете включати мультики, в якості заохочення на 10-15 хвилин кілька разів на день, щоб дитина «була в темі» серед однолітків. Але, замінювати живе спілкування мультфільмами, навіть самими розвивальними, не варто.

як навчити дитину говорити в 3 роки

Сподіваємося, що наші поради допомогли вам відповісти на питання, як вчити дитину розмовляти. Навіть, якщо поки ваш малюк не хоче спілкуватися зі світом – не впадайте у відчай. Більше спілкуйтеся з ним, водіть у місця, де він міг би поговорити з однолітками, і найголовніше – не накручуйте себе. У вас чудова і здорова дитина, яка незабаром скаже своє перше слово або пропозицію.

100177 0 cookie-check Як навчити дитину говорити? 10 порад

Читайте також:

Як відбілити білі речі в домашніх умовах?
Як відбілити білі речі в домашніх умовах?
01 Березня, 2020, 06:52 10384
Білий одяг виглядає презентабельно, доповнює будь-який образ і поєднується з багатьма кольорами. Незважаючи на ряд незаперечних переваг, більшість людей продовжують уникати білих відтінків, посилаючись на...
Смотреть результаты
Як вибрати материнську плату: 12 порад
Як вибрати материнську плату: 12 порад
Найбільш важливі частини будь-якого ПК – це процесор (ЦП) і материнська плата. Материнка – гарантує взаємодію всіх пристроїв, які приєднуються до неї. На ній розташовуються...
Смотреть результаты
Як клеїти шпалери правильно? Покрокова інструкція
Як клеїти шпалери правильно? Покрокова інструкція
Поклейка шпалер – не таке страшне завдання, як може здатися. У цій справі головне – дотримуватися інструкції, зазначеної на самих шпалерах, слідувати рекомендаціям, описаним у...
Смотреть результаты