search
Підписатися

logo

Випробувано #6: популяризуємо читання і літературу

26 Квітня, 2019, 01:19 9

І розповідаємо про знакові досягнення українського книговидавництва. І серед них багато таких, які тішать та дають надію. Наприклад, номінація «Книжкового Арсеналу» на премію Лондонського книжкового ярмарку і перший в Україні фестиваль художніх фотокниг Kyiv Photo Book від українських і зарубіжних видавництв і фотографів. До речі, захід став резонансною подією.

Крім того, були визначені переможці всеукраїнського рейтингу «Книга року – 2018», відбулася церемонія нагородження лауреатів літературної премії «ЛітАкцент».

Також ми дізналися, що гучність літературних творів можна вимірювати, і про сервіси для тих, хто любить читати і… слухати. Це ми про унікальну бібліотеку аудіоконтенту українською мовою. Безкоштовною. Користуйтеся на здоров’я. Ссилочку надамо.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал

Зміст

 1. Про наші досягнення: літературні премії і нагороди
 2. BookTube від YouTube
 3. Як виміряти гучність літературних творів
 4. Не читай, а слухай: створено унікальну бібліотеку україномовного аудіоконтенту
 5. Не читай, а дивись: свіжі екранізації

Також рекомендуємо:

 • Випробувано# 5. Буккросинг: як читати більше і з задоволенням
 • Вчимось читати правильно: як читають успішні люди
 • Що почитати на вихідних. ТОП-5 крутих книг, які рекомендує Білл Гейтс

Как больше читать-советы и рекомендации

Про наші досягнення: літературні премії і нагороди

Кажуть, спілкування потрібно починати з похвали, щирого визнання чеснот, а презентацію або, наприклад, співбесіду – з досягнень. Ми теж з цього почнемо статтю – з розповіді про знакові події цього року в українському книговидавництві. І рік, по суті, тільки розпочавшись, виявився щедрим на цікаві літературні події та новинки.

Так 5 лютого відбулася церемонія нагородження лауреатів літературної премії «ЛітАкцент». Були обрані кращі українські книги 2018 року в п’яти номінаціях.

Краща проза – роман «Лазарус» Світлани Тараторіної, дебют автора. Перемога в номінації «Поезія» віддана Остапу Сливинському за «Зимового короля» і Катерині Калитко за «Бунара».

У номінації «Есеїстика і художній репортаж» відзначилися «Над прірвою в іржі» Павла Стеха і «Наші інші» Олесі Яремчук.

Премія у «Літературознавстві» дісталася Володимиру Панченку за «Повість про Миколу Зерова». Тут же відзначилася і Анна Улюра з «365: книжка на кожен день, щоб справляти враження культурної людини». І нам книга теж сподобалася.

У номінації «Поезія і проза для дітей» перемога у Ольги Купріян з романом «Щоденник Лоли». Це адаптація популярного підліткового серіалу «Школа».

А що стосується антипремії «Золота булька» за найбільше розчарування року, її вручили книзі Катерини Бабкіної та Марка Ливина «Сила дівчат: маленькі історії великих вчинків», орієнтованої на дітей і підлітків. До речі, багатьом цей збірник історій сподобався. Втім, як то кажуть, на колір і смак…

Крім того, в лютому було визначено переможців всеукраїнського рейтингу «Книга року – 2018». Церемонія вручення премії пройшла в лютому в Українському домі (Київ).

Книжка року-2018-церемония вручения

Серед переможців у номінаціях рейтингу «Минуле»:

 • «Популярні видання/історична белетристика»: «Terra Ucrainica. Історичний атлас України і сусідніх земель», Дмитро Вортман, Євген Синиця, Яків Гордієнко, Максим Майоров, Андрій Галушка
 • «Дослідження, документи»: «Історія, геополітика і географія», Степан Рудницький
 • «Біографії та мемуари»: «Спогади про Другу Світову війну», Вінстон Черчилль
 • «Софія»: «Філософія свободи», Мирослав Попович, «Ранкова зоря. Думки про моральні пересуди», Фрідріх Ніцше
 • «Політологія і соціологія»: «Плинні ідеології. Ідеї ​​та політика в Європі ХІХ-ХХ століть», Володимир Ярмоленко

«Горизонти»:

 • «Публіцистика/сучасні мемуари»: «Дівчата зрізають коси», Євгенія Подібна.
 • «Бізнес/економіка/успіх»: «Нездоланні», Адам Альтер
 • «Науково-популярна література»: «Таємниці цивілізації. Непоясненні діва и загадкові явища », Герберт Генцмер, Ульріх Хелленбранд
 • «Спеціальна література/довідкові видання»: «Державні нагороди України», Микола Чмир

«Софія»:

 • «Філософія/антропологія/психологія»: «Філософія свободи», Мирослав Попович
 • «Життєписи»: «Повість про Миколу Зерова», Володимир Панченко
 • «Художня класика»: «Пліній Молодший. Вибрані листи», Гай Пліній Молодший, «Сенека. Моральні листи до Луцілія », Луций Анней Сенека

Хрестоматія:

 • «Літературознавство/критика»: «365: Книжка на кожен день, щоби справляти враження культурної людини», Анна Улюра

Дитяче свято:

 • «Книги для малят і молодших школярів»: «Улюблені вірші» (3-й том)
 • «Твори для школярів середніх класів»: «Таємний сад», Френсіс Бернет (ілюстрації – Любов Малигіна)
 • «Підліткова і юнацька література»: «Тарас Бульба», Микола Гоголь
 • «Пізнавальна та розвиваюча книга»: «#Щотакематематика?», Кузько Кузякин

Візитівка:

 • «Краєзнавча і туристична література/етнографія/історія повсякденності/подорожні нотатки»: «Український книжковий знак ХІХ-ХХ століть: каталог колекції Степана Давимуки», Лариса Купчинська (укладач)
 • «Архітектура/театр, кіно/мистецтвознавча есеїстика/спеціальні дослідження»: «Каліграфія. Взаємовпливи шрифтів », Віталій Мітченко
 • «Живопис/фотографія/пластика»: «Український книжковий знак ХІХ-ХХ століть: каталог колекції Степана Давимуки»

Красне письменство:

 • «Сучасна українська проза/есеїстика/драматургія»: «Коханці Юстиції», Юрій Андрухович (і «Книга року – 2018» за версією ВВС News Україна), «Свято неділі; Картини на провінційному тлі», Валерій Шевчук
 • «Проза/есеїстика/драматургія»: «Під скляним ковпаком», Сільвія Плат
 • «Жанрова література» (детектив/пригоди/фантастика/любовний роман/історичний роман/молодіжна проза/автобіографії): «Сеньйор Ніколо», Юрій Косач
 • «Поезія/афористика»: «Грай на піаніно п’яно ніби на ударних поки пальці ледь закровоточать», Чарльз Буковскі, «Антена», Сергій Жадан

Гран-прі конкурсу – «Філософія свободи» Мирослава Поповича.

Нагорода «Видавничий імідж року» віддана «А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА» з найбільшою кількістю відзнак.

А раніше ВВС News Україна оголосила список переможців своєї літературної премії. Лідерство – за романом письменника-постмодерніста Юрія Андруховича «Коханці Юстиції».

П’ятірка книг українських авторів була номінована на премію Angelus-2019. Це польські переклади української прози:

– «Соня» Катерини Бабкіної

– «Ваші, наші та інші» Олександра Бойченка

– «Танго смерті» Юрія Винничука

– «Кімната для печалі» Андрія Любки

– «Львівська сага» Петра Яценка

У 2015 році премію отримав Сергій Жадан за переклад «Месопотамії», в 2013 – Оксана Забужко за «Музей покинутих секретів», в 2006 – Юрій Андрухович за «12 обручів».

А 9 квітня в Лондоні було оголошено шорт-лист відомої літературної премії The Man Booker International Prize. До нього увійшли:

 • Енні Ерно (Франція), «Роки», перекладач – Елісон Л. Стрейер
 • Джоха аль-Харті (Оман), «Небесні тіла», перекладач – Мерилін Бут
 • Маріон Пошманн (Німеччина), «Соснові острови», перекладач – Джен Каллеха
 • Хуан Габріель Васкес (Колумбія), «Форма руїн», перекладач – Енн Маклін
 • Ольга Токарчук (Польща), «Веди свій плуг по кістках померлих», перекладач – Антонія Ллойд-Джонс

Ім’я переможця, який отримає 50 тисяч фунтів стерлінгів, дізнаємося 21 травня.

Відмінна новина – номінація «Книжкового Арсеналу» на премію Лондонського книжкового ярмарку як кращого «Літературного фестивалю». І ми перемогли, також отримавши престижну нагороду International Excellence Awards – 2019. За перемогу з нами боролися Міжнародний літературний фестиваль в Утрехті (Нідерланди) і Міжнародний літературний фестиваль в Макассарі (Індонезія).

До речі, в цьому році IX Міжнародний фестиваль «Книжковий Арсенал», ця гучна інтелектуальна подія, що об’єднує літературу та мистецтво, пройде з 22 по 26 травня.

У лютому в столиці відбувся перший в Україні фестиваль художніх фотокниг Kyiv Photo Book.

Kyiv Photo Book 2019-афиша

Це ініціатива з метою діалогу між фотографами та видавцями фотокниг, а також усіма, хто цікавиться фотомистецтвом. І виявилося, що контакт дійсно є. Цифра в 200 якісних художніх фотовидань для України – великий успіх.

Kyiv Photo Book 2019-итоги мероприятия

На фестивалі ми побачили безліч зарубіжних фотокниг від іноземних фотографів, дистриб’юторів, які спеціалізуються на такій літературі, та вітчизняних фотокниг.

Багато з них видані лімітованими тиражами. Наприклад: фотобуки Олени Сапоновой проекту #ArtistFromWithinWorkshop або книга Богдана Гуляя The morning dew, яка зроблена вручну в формі сувою.

Серед гостей фестивалю помічені відомі українські фотографи, галеристи, колекціонери і організатори фотофестивалів.

За словами Дмитра Краковича, куратора фестивалю, захід планується проводити двічі на рік. Впевнені, він здатний поширити українську фотокнигу і за межами країни.

Україна вперше представила національний стенд на Болонському книжковому ярмарку (Bologna children’s Book Fair). Традиційно вона відкривається 2-го квітня. В цей день, починаючи з 1967 року, відзначають День дитячої книги. І це одна з наймасштабніших книжкових подій у світі. Вона об’єднує авторів, ілюстраторів і видавців з різних куточків планети.

Bologna children's Book Fair-2019

BookTube від YouTube

YouTube запустив новий спецпроект про книги – BookTube. Всього очікується сім випусків. Вони будуть присвячені цікавим дискусіям між авторами резонансних книг і відеоблогерами.

Модератором проекту став Джон Грін, автор бестселера «Винні зірки». І його творчий шлях почався саме з YouTube-каналу.

Гостя першого випуску – Мішель Обама. Одягнена в стильний яскраво-синій костюм, вона приєдналася до веселої компанії Джона Гріна і книгоблогерів BookTube Еріела Біссетта, Франческе Ремсі, Джессі Джорджа, Джоельзі і Кет О’Кіфф та розповіла про свою книгу Becoming і взагалі про життя.

Серед інших цікавих сервісів YouTube відзначимо YouTube Kids і YouTube Music для меломанів.

Ще одна хороша свіжа новина – поява в настільній версії Google Chrome режиму читання, покликаного спростити читання статей. Функція була запущена 19 квітня в експериментальній версії Chrome Canary. Очікується, що в майбутньому вона перейде у стандартні збірки браузера.

Тож читати стане зручніше і на екрані. Між іншим, відмінний варіант, коли під рукою немає книги.

Чтение-развивает

Також рекомендуємо:

 • Крос-фітнес для мозку: прості вправи, які допоможуть порозумнішати
 • 11 способів навчити мозок видавати свіжі ідеї
 • Хобі, які роблять нас розумнішими і продуктивнішими
 • Як стати краще всього за один тиждень: 17 вражаючих навичок і умінь

Як виміряти гучність літературних творів

Как измерить громкость литературных произведений-исследования

Серед цікавинок відзначимо і новину від вчених зі Стенфордського університету, які змогли виміряти гучність літературних творів.

В рамках дослідження під назвою «Гучність в романі» вони проаналізували романи XIX століття і розділили їх звучання на тихе, нейтральне і гучне.

Громкость в романе

Як відомо, для позначення звукової потужності письменники використовують слова на кшталт «прошепотів», «сказав», «закричав» та інші. Це все позначається на звучанні всього твору.

На перших п’яти сотнях прикладів гучної і нейтральної мови з англійських романів XIX століття було виявлено, що в гучній мові переважно зустрічаються вигуки на кшталт «My God!», «O, God!», «Heaven in mercy!», А не лайка або інші емоційні слова.

У другому експерименті вчені спостерігали, як звучать голоси в різних частинах роману «Ідіот» Федора Достоєвського. І виявили мотив: в кожному з трьох основних місць дії (квартира Гані, квартира Настасії Пилипівни і будинок Єпанчиних) гучність наростає.

На завершальному етапі дослідження вчені провели звуковий аналіз британських творів XVIII-XIX століть. Виявилося, з часом романи ставали тихішими, що пояснюють розвитком філософії та психології та більш спокійним громадським настроєм.

В результаті досліджень вчені визначилися: гучність роману – величина, що вимірюється. Тож, друзі, книги ще й звучать. В аудіоформаті – по-особливому.

Не читай, а слухай: створено унікальну бібліотеку україномовного аудіоконтенту

В Україні запустили унікальну бібліотеку україномовного аудіоконтенту. «Слухай» – так називається проект. Він покликаний популяризувати українську літературу. Кажуть, незабаром впровадять і до шкільної програми…

Слухай-онлайн-библиотека

«Слухай» – перша онлайн-бібліотека аудіокниг українською мовою. Для аудиалів, які добре сприймають інформацію на слух, або просто тих, кому на читання не вистачає часу, варіант ідеальний

У вільному доступі є вже понад 120 матеріалів. Над озвученням працюють як студенти і волонтери, так і відомі артисти. Серед них і Богдан Бенюк, і Валерій Харчишин, і Даша Астаф’єва, і Alyosha, і Женя Бардаченко (Jay DILEMMA). А також самі автори творів. Наприклад – Марк Лівін і Катерина Бабкіна.

Творці «Слухай» закликають оцінити їхній проект. І виділяють мінімум п’ять причин бути за аудіокниги. Це:

– актуально

– економно

зручно (твори завжди під рукою)

– корисно (на слух інформація добре сприймається)

– екологічно (не витрачається папір для друку книг)

В наушниках-аудиокниги

Сучасні люди – вічно зайняті – часто нарікають, що на читання у них немає часу. Аудіокниги в цьому випадку стають справжнім порятунком. У транспорті, на пробіжці або просто фоном на роботі, якщо не потрібна найвища концентрація уваги, – їх можна слухати скрізь, заповнюючи кожну вільну хвилину, прикрашаючи очікування в черзі і дорожніх заторах

Нам обіцяють, що бібліотека завжди буде безкоштовною. У планах команди створення платформи краудфандінга з озвучення книг, і користувачі зможуть самі голосувати за книги і донатити акторам на вибір.

Також цікаво:

 • Google Асистент отримає голоси знаменитостей
 • Що таке подкасти, як їх слухати і чому це корисно

Не читай, а дивись: свіжі екранізації

На закінчення інформація для кіноманів.

Не «Грою престолів» єдиною. До слова, Джордж Мартін натякнув на створення книги «Вітри зими» за мотивами серіалу.

Також цікаво:

Game of Thrones: 10 подій, які мають відбутися до закінчення серіалу «Гра престолів» Вступаємо в Вінтерфелл: розбір 1 серії 8 сезону Game of Thrones

Вийшла нова екранізація першого роману італійського вченого, філософа і письменника Умберто Еко «Ім’я троянди» », який називають знаковим твором XX століття. І це теж один з найбільш очікуваних серіалів 2019 року.

Прем’єра першої серії першого сезону відбулася на початку березня. Головного героя – францисканського ченця Вільгельма Баскервільского – зіграв американський актор Джон Туртурро, який виконав роль Сіммоно у всіх трьох частинах «Трансформерів». На серіал виділено $30 млн.

Також в прокаті вже є нова екранізація «Кладовища домашніх тварин». Цю книгу Стівен Кінг називає найстрашнішим своїм твором.

Також рекомендуємо:

 • В якій послідовності дивитися «Зоряні війни»
 • ТОП-10 головних претендентів на Оскар-2019
 • 20 кращих фільмів жахів, які варто подивитися
 • ТОП-20 найбільш очікуваних фільмів з Голлівуду
 • ТОП-20 найбільш очікуваних фільмів світового кіно
 • ТОП-55 найкращих фільмів за всю історію кінематографа
 • Кращі документальні фільми про космос: добірка від COMFY
76394 0 cookie-check Випробувано #6: популяризуємо читання і літературу

Читайте також:

Тактика і стратегія: в чому помилилися захисники Вінтерфела в другій серії? Розбираємо цікаву нестиковку
Тактика і стратегія: в чому помилилися захисники Вінтерфела в другій серії? Розбираємо цікаву нестиковку
26 Квітня, 2019, 12:09 814 7
Повернемося трохи в минуле. Перший сезон, дев’ята серія «Гри престолів», страта Неда Старка. В той момент фанати GOT, напевно, вперше відчули караючу руку Джорджа Мартіна,...
Смотреть результаты
Випробувано #5. Буккросинг: як читати більше і з задоволенням
Випробувано #5. Буккросинг: як читати більше і з задоволенням
Читати – модно. І сьогодні читання, як і ЗСЖ, до якого воно цілком вписується в концепцію, можна сказати, в тренді. Захоплююче, престижне і розвиваюче. Ще...
Смотреть результаты
Порядок перегляду фільмів Марвел
Порядок перегляду фільмів Марвел
Всесвіт Марвел (Marvel Cinematic Universe) – воістину унікальне явище сучасного кінематографа. Заснована на коміксах Marvel, вона об’єднує на даний момент 22 фільми, 5 короткометражних картин,...
Смотреть результаты