search
Підписатися

logo

Келихи. Збираємо домашню колекцію

26 Травня, 2019, 11:16 11

Майже усі ми знаємо, що в ідеалі для кожного напою потрібен свій особливий тип келиха, але про те, який саме знають переважно тільки бармени та цінителі якісного алкоголю, які цікавляться і культурою пиття.

Скільки ж типів келихів існує і які використовуються частіше всього? Давайте спробуємо розібратися, адже келихи для напоїв та коктейлів – момент дуже важливий, що допомагає відкритись смаку та аромату у максимальній мірі.

Під келихами ми будемо мати на увазі не тільки скляні посудини для вина та коктейлів, але і фужери для шампанського, чарки і т.п. – загалом, те, що в англійській мові позначають словом stemware, означає столове скло на ніжці.

Підписуйтесь на наш Telegram — канал

Зміст:

  1. Келихи для вина
  2. Келихи для шампанського
  3. Келихи для коктейлів
  4. Келихи для віскі
  5. Чарки та стопки для лікерів і горілки

Давайте розглянемо кожен вид келихів докладніше.

Келихи для вина

Келихи для вина завжди впізнавані по ніжці, і округленій формі, вона може бути більш або менш витягнутою.

Келихи для вина

Як відрізнити форму для червоного або білого вина? Келих для червоного більш «кремезний», а для білого – витягнутий і стрункий, якщо можна застосувати такі людські пропорції для посуду. Для червоного вина келих трохи більше (до 300 мл і більше), а для білого – обсяг максимум 260 мл.

Таким чином, бургундські келихи варто вибирати для вин складних, витончених, які розкладаються на велику кількість ароматів, однак не дуже яскраво виражених, аромат яких “збирають” у заокруглених стінках келихів.

Форма впливає не тільки на аромат, а й на смак вина. Кінчиком язика ми відчуваємо солодкуватість, по боками – кислість, а ближче до основи – гіркоту напою, який п’ємо. Форма та розмір окружності келихів для вина по-різному направляють ковток на різні зони язика.

Розпочнемо з обсягу келиха. Так, для червоних вин ідеальним обсягом фахівці вважають 120-150 грам, для білих – 65-90 грам. Пляшка вина розливається зазвичай на 8 келихів, і келихи заповнюються на три чверті об’єму. Таким чином, аромат вина заповнює решту вільного обсягу келиха і Ви маєте змогу відчути і смак і аромат напою повною мірою.

Що ж стосується форми, то у бокалах для червоного вина чаша, зазвичай, вона висока, розширена знизу, і трохи звужена до краю. Ця форма дозволяє вину «дихати», розкриваючи глибокі шари свого букету і весь спектр аромату. Червоне вино подається при кімнатній температурі, келих прийнято тримати за чашу, трохи зігріваючи його в руці і стимулюючи аромат.

Бокал для білого вина має таку ж форму, але ніжка трішки довша, ніж у келиха для червоного.

Бокал для білого

Це необхідно для того, щоб тримаючи келих, Ви не торкались чаші, і не передавали тепло від руки, адже біле вино подається до столу охолодженим.

Келихи для шампанського

Використовувати для шампанського високі вузькі келихи почали вже в позаминулому столітті, так як така форма чаші сприяє утворенню бульбашок, які починають підніматися з дна келиха догори. Наливати келих потрібно до половини (решта – піна), і в цьому випадку після осідання піни можна буде насолодитися букетом ароматів, які зібралися у верхній частині чаші Шампанське прийнято пити охолодженим, тому тримати бокал потрібно за ніжку. При цьому рука не повинна торкатися чаші, щоб не зігрівати її.

Існує три види посуду для подачі шампанського.

Перший – тонкий і високий келих (ємність близько 180 мл.) На довгій ніжці за формою нагадує тюльпан, що злегка розпустився.

тонкий і високий келих

Другий – келих-флейта, також називають “Флют” (ємність 150-180 мл.) Являє собою високий келих на ніжці (ніжка може бути і високою, і низькою) з чашею прямий біля основи і плавно розширюється догори приблизно від середини келиха.

Класична форма для ігристих вин

Класична форма для ігристих вин – витягнутий вузький келих флют. Такий келих для вина тримає температуру, чудово демонструє потік бульбашок.

Третій вид келихів – шампанське блюдце, має на відміну від першого дуже широку чашу об’ємом 120-300 мл. Тепер такі келихи використовуються рідше, ніж фужери витягнутої форми. В такі келихи зручно подавати змішані напої, в основу яких буде входити шампанське. Широка, відкрита форма дозволить сповна насолодитися ароматом напою і відчути бульбашки шампанського, які лоскочуть ніс. Проте тримати довго напій в такому келиху не вдасться – гази швидко вивітрюються.

Однак, не буде помилкою пити ігристі вина і із винних келихів, зокрема, якщо ви надаєте перевагу аромату, а не вигляду бульбашок. Імпозантні келихи для ігристого “Марія-Антуанета” були винайдені у той час, коли ігристі вина не фільтрували. Така форма дозволяла залишати осад на дні. Окрім того, із великих келихів було зручно будувати скляні піраміди.

келихи для ігристого

Келихи для коктейлів

Ніхто не сперечатиметься, що в коктейлі головне – це смак, але чималу роль створює і спосіб подачі, і, безумовно, посуд, в якому подається коктейль. Адже перед тим, як спробувати довгоочікуваний напій, ми оцінюємо його по «одягу». Новачка може вразити різноманітність посуду для коктейлів та пристосувань для їх змішування, по суті, більшість з них ми так чи інакше використовуємо щодня, навіть не підозрюючи, що саме вони допомагають одягнути «зміст» коктейлю в незвичайну форму.

В принципі, коктейлі можна наливати в будь-який посуд, але при цьому слід пам’ятати, що від його привабливості залежить і привабливість самого напою. При виборі коктейльного посуду виходять з того, що край склянки (келиха) був якомога тонше, щоб коктейль міг краще потрапляти на язик. Підставка ж має бути товстою, міцною, і трохи важчою, щоб тримати холод в склянці і зробити стакан менш крихким.

Скло в посуді для коктейлю не повинно бути кольоровим, посуд повинен підкреслювати колір напою, а не змінювати його.

В цю групу входять різноманітні за формами і розмірами келихи.

Під коктейль «Маргарита» потрібен келих особливої форми – розширюється від половини, його обсяг – до 250 мл.

Бокал Маргарита (250 мл) – широкий келих особливої форми – розширюється від половини на довгій ніжці. Через своєрідну форму часто застосовується для подачі Фроузен-дрінків (заморожених напоїв), Фізз та слінгів (особливо коктейлів типу «Маргарити» або «Дайкірі»).

Маргарита

Келих «Хайбол» без ніжки, з високими стінками, форма злегка розширюється догори, у нього наливають безалкогольні напої, соки.

Місткість – до 240 мл.

Місткість

«Коллінз» відрізняється від «Хайболла» тільки своїми прямими високими стінками і ще більшою місткістю.

cc

Склянка-колінз (300-400 мл) – склянка циліндричної форми з прямими стінками. Підходить для подачі лонгдрінків.

111

Бокал Харікейн (330-500 мл) – глибокий витягнутий келих на ніжці, застосовується для подачі екзотичних коктейлів та коктейлів-кобблерів.

Келихи серії «харрікейн» – це бокали на невисокій ніжці, які формою нагадують скляні абажури, що захищали від вітру свічки старовинних світильників. Звідси, власне, й передбачається їх назва (hurricane – в перекладі – ураган).

У таких келихах зазвичай подаються тропічні слабоалкогольні, алкогольні напої. Якщо ви бачите келих на низькій ніжці та чудернацької форми з трубочкою і лимоном або парасолькою – знайте, це він – келих харрікейн

Це ідеальний посуд для коктейлів «тропічного типу». Місткість келиха – до 480 мл

zz

Бокал Піна-Колада – (300-400мл) – глибокий келих на ніжці, за формою трохи нагадує харікейна. Підходить для подачі екзотичних коктейлів.

vvvv

Якщо перед вами келих з прямими стінками, на ніжці, але з ручкою, як у порцелянової чашки – він призначений для кави з алкоголем по-ірландськи. Такі келихи місткістю до 280 мл використовуються для гарячих напоїв, різноманітних коктейлів, глінтвейну.

«Олд-фешнл» – це король простоти і один з найпопулярніших видів келихів. Стійка широка і містка форма з прямими стінками дозволяє застосовувати її для коктейлів, напоїв з льодом і без.

Склянки old fashion (125-150 мл). За зовнішнім виглядом нагадують тумблери, але більш приземкуваті. Старомодні стакани, їх красиво називають по-сучасному – олд-фешн, використовуються сьогодні тільки для міцних напоїв. Товсті стінки дозволяють льоду довго зберігатися в напої, плюс склянки – її місткість.

У них подають напої «on the rocks», тобто в чистому вигляді з льодом, крюшони і холодні пунші. Використовують для подачі коктейлів-аперитивів, коктейлів Кордіан, коктейлів смеш, фрапе, мист.

ccc

Для шаруватих коктейлів використовують келих високий, але невеликого обсягу, особливої форми, верхня третина якої розширюється. Називається він «Пус кафе».

Келих, що нагадує бочку з ідеально круглими стінками, називається «Тумблер». Він використовується для коктейлів у великому обсязі і безалкогольних напоїв.

Склянки-тумблери – сімейство склянок з дуже товстим дном. Маленькі тумблери (близько 160 мл) – для Сауер, а також для фруктових або овочевих соків.

ccccc

Середні тумблери (200 мл) – для Фізз.

cv

Великі тумблери (280 -300 мл) підходять для коктейлів (в основному для лонгдрінків), а також для молочних коктейлів, холодних пуншів і крюшонів.

cccccc

Чашка для пуншу – такий келих свою назву отримав виключно завдяки формі, ідентичній чайній чашці.

cgkj g

Пивний кухоль добре відомий всім своєю стійкою формою, обов’язковою ручкою і часто гранованими стінками. Пивний бокал нагадує пісочний годинник і служить для подачі пива та коктейлів, зроблених на його основі. Обсяг такого келиха починається від 220 і може бути навіть 1000 мл.

Келихи для віскі

Сніфтер – класичний коньячний келих.

vvvvzcgkj g

Класичні келихи для коньяку називаються сніфтери, вони ж «бренді глас», «балон», «cognac balloon». Це кругленькі посудини, які звужуються догори, на коротенькій ніжці. З них прийнято дегустувати напої категорії X. O. – extra old (мінімум 6 років витримки). Чим старіше коньяк, тим тонше його смак і глибше аромат. Щоб відчути всі нюанси букета, золоту рідину наливають у келих приблизно на чверть – до самого широкого місця чаші, зігрівають теплом долонь, дають як слід насититися киснем і “подихати”.

Саме слово сніфтер (snifter) походить від англійського sniff – «нюхати», і дійсно, нерідко в збірниках застільного етикету можна побачити пораду: «піднесіть келих до носа і обережно вдихніть аромат, який концентрується у верхній частині посудини».

Чим вужче верхня частина сніфтера – тим сильніше концентрація букета.

bbbbb

Об’єм цих келихів під коньяк варіюється від 70 до 700 мл, хоча зустрічаються і більш місткі авторські або сувенірні моделі. Є негласне правило: чим старіше напій, тим більше повинен бути бокал, щоб аромат як слід «погуляв», але не зник.

Бокал для коньяку або бренді – на короткій ніжці з великою широкою чашею, сильно звуженою до країв. Такий дизайн не випадковий, адже тримати келих з цими напоями потрібно за нижню частину чаші, таким чином, зігріваючи коньяк і збільшуючи випаровування аромату.

Але слід врахувати важливий фактор: для дегустації фахівці використовують бокали для коньяку, що закінчуються досить вузькою чашею, яка, начебто, «відпускає» жорсткі спиртові ноти і залишає всередині найтонші відтінки букета – фруктовість, повноту і витонченість. Аромати ж молодого коньяку агресивні і сильно віддають алкоголем, тому треба їм дати можливість швидше зникнути. Ось і виходить, чим більше в напої алкоголю, тим ширшим має бути горло келиха і навпаки.

Чарки та стопки для лікерів і горілки

ccccccsaf

Чарки для лікерів мають невеликий обсяг – до 60 мл, вони прямої або витягнутої форми, середньої висоти ніжці.

cc

Добре всім відома чарка-стопка призначена для алкогольних напоїв, які п’ють без льоду або випивають залпом. Місткість стопки стандарт – 40-60 мл, а класична горілчана чарка вміщує 40 мл.

Стопка для горілки

Стопка для горілки (шот, джіггер) та інших гірких настоянок (ємність: стандартний об’єм – 35-50 мл., подвійна стопка – 90-100 мл.)

Являє собою невелику, прямого перетину стопку без ніжки, проте деякі вважають, що горілку і подібні їй міцні напої можна також подавати в невеликих (ємність 50 мл.) чарках на ніжці, в яких звужується або розширюється до верху чаша. В незалежності від того, якому виду посуду ви віддаєте перевагу для споживання цього міцного напою, за правилами етикету горілчану чарку рекомендують не доливати на 0,5 см до краю, тому що якщо наповнити її доверху, людина, піднімаючи чарку і підносячи її до рота, може розплескати вміст. Пити з стопки треба різко, щоб напій буквально кидало в задню частину горла, а потім негайно ковтати.

Зараз стопку часто використовують також для подачі міцних коктейлів, які також називають “шоти” (від англ. “shoot” – постріл). Такі коктейлі створені для любителів швидко набирати градуси. Крім того, іноді “шоти” п’ють особливим способом: сховавши руки за спиною, беруть чарку ротом, потім випрямляються і різко перекидають вміст в себе без допомоги рук.

Отже, який би ви напій не пили, використовуйте для цього спеціалізовані келихи і дотримуєйтесь простих правил вживання і перед вами розкриються нові грані насолоди та нотки напою, які раніше просто не відчувалися.

46791 0 cookie-check Келихи. Збираємо домашню колекцію

Читайте також:

Розбираємося в лінійках смартфонів Honor
Розбираємося в лінійках смартфонів Honor
23 Травня, 2019, 09:50 1019 7
У нашій країні смартфони Honor з’явилися не так давно, але вже встигли отримати масу приємних відгуків. Зважаючи на своє відносно коротке перебування, даний бренд може...
Смотреть результаты
Що робити з заблокованим смартфоном після його скидання
Що робити з заблокованим смартфоном після його скидання
З кожним оновлення операційна система Android все більше вдосконалюється. Ми не станемо говорити про всі оновлення і покращення ОС, зауважимо тільки, що починаючи з версії...
Смотреть результаты
Як дізнатися свій розмір одягу
Як дізнатися свій розмір одягу
Все частіше ми робимо покупки онлайн. І одяг не став винятком. В інтернет-магазинах ціни нижче. До того ж шопінг онлайн – це легко і зручно....
Смотреть результаты