search
Підписатися

logo

Zettelkasten — система управління знаннями

11 Травня, 2021, 03:30 0

Інформація нічого не варта сама по собі. Гучна заява, але я зараз все поясню. Сьогодні ми можемо отримати інформацію в лічені секунди. Пару кліків мишкою, кілька дій в смартфоні — і у вас є доступ до величезного масиву фактів. Але насправді цінність інформації починається в момент, коли вона перетворюється в знання.

Ми живемо в час інформаційного вибуху, коли даних створюється більше, ніж людина встигає освоювати. За п’ять років ми робимо більше публікацій, ніж за всі попередні часи і цей обсяг продовжує зростати. При цьому далеко не вся інформація цінна і корисна.

Люди навчилися виробляти інформацію у величезних обсягах, але досі немає адекватного і єдиного способу роботи з великими даними, немає інструментів, які дозволять грамотно керувати цим масивом. Особливо на рівні середньостатистичної людини: за місяць ми стикаємося з лавиною даних, яку в XVII столітті освоювали за все життя. Еволюційно мозок не встиг адаптуватися до такої зміни зовнішнього середовища, тому з’явився страх упустити важливе, стрес від великої кількості новин, кліпове мислення і нездатність відрізнити фейкову новину від справжньої. А ще саме тому виникла помилка колекціонування — нам здається, що ми втратимо якісь важливі відомості, якщо не збережемо їх. І у нас з’явилися закладки в браузері, нескінченні нотатки, сервіси, які зберігають лінки.

Підступ в тому, що будь-який збережений вами факт або посилання на статтю нічого не значать самі по собі. Вони набувають цінності, коли ви їх вплітаєте в свій досвід, пов’язуєте з раніше отриманими знаннями. Саме зв’язки дозволяють постійно користуватися тим, що ви дізнаєтеся з книг, впроваджувати в своє життя нові дії, виявляти несподівані ідеї. Тому будь-якій людині необхідно переглянути спосіб роботи з вхідною інформацією і знайти оптимальне рішення для того, щоб корисні думки не осіли мертвим вантажем в нотатках.

Що таке Zettelkasten?

Один з методів, який дозволяє побудувати свій млин, що переробляє прочитане і переглянуте в тверді знання, називається Zettelkasten. Назва походить від німецького «zettel» — нотатка, і «kasten» — ящик, коробка. Англійською назва звучить як «slip-box» — тобто картотека. Винахідником вважається Ніклас Луман — німецький вчений, класик соціології, соціальний філософ, який за 70 років життя написав близько 70 книг і більше 400 наукових робіт. Своєю неймовірною продуктивністю він зобов’язаний картотеці, яка налічувала більше 90 000 карток. На кожній картці була записана незалежна ідея або думка. Картки індексувалися, тобто мали порядковий номер, який пов’язував кожну думку з іншими в картотеці Лумана. Завдяки цьому з часом утворилися міцні та широкі зв’язки і Ніклас міг звертатися до своєї картотеки як до співрозмовника, знаходити нові взаємозв’язки між ідеями. Спочатку він вів на картках конспекти книг, записував бібліографічні виноски, свої думки з приводу прочитаного. В результаті картотека розрослася до 6 шаф і 27 ящиків. Метод отримав сплеск популярності в тому числі завдяки тому, що картотеку Лумана оцифрували і виклали у відкритий доступ.

Універсальність Zettelkasten робить його прекрасним інструментом не тільки для вчених і співробітників академічної сфери, але і для нас з вами, тому що будь-яка людина щодня багато працює з інформацією. Якщо ж ви створюєте контент, така база знань стає і зовсім незамінною, так як дозволяє складати нові пости, статті, сценарії для відео з цеглинок, вже зібраних раніше.

Метод картотеки универсален и позволяет удобно организовать входящую информацию

Унікальність методу Zettelkasten

Напевно ви вже пробували якимось чином організувати свої знання. Зазвичай починається все з паперових блокнотів, але ми швидко розуміємо переваги цифрових інструментів і пересідаємо на нотатник. Нотатки можна організовувати: розкладати по блокнотах, привласнювати теги, однак сувора ієрархія позбавляє таку систему гнучкості. Ви не можете почати бродити по своїх нотатках, як по Вікіпедії, кожного разу виявляючи нові і нові зв’язки. Тому що вони не пов’язані між собою, а закриті в структурі.

Наш мозок влаштований зовсім не так: у кожній думці є джерело, дочірні думки, асоціації, унікальні для кожної людини. Якийсь факт може наштовхнути на роздуми, змушує згадати історію або випадок з життя. Усе взаємопов’язано. Унікальність методу Цеттелькастен якраз в тому, що він працює як наш мозок: ви пов’язуєте думки між собою, створюєте асоціативні ланцюжки і працюєте з інформацією зручним для себе способом. Цеттелькастен не нав’язує структуру, а дає можливість організувати знання і вивести їх у зовнішнє сховище. Це відмінне доповнення вашого мислення, способу міркувань, когнітивний здібностей, тому що картотека буде зберігати всю інформацію, яку ви пропустили через себе і дозволить згадати навіть те, що мозок з якихось причин засунув на дальню поличку. Знання, зібрані таким способом, будуть служити вам все життя.

Базу знаний по методу Никласа Лумана можно вести всю жизнь

Принципи створення бази знань

Якщо ви раніше пробували вести нотатки, то знаєте, яким спокусою стає колекціонування цитат. Коли ми виділяємо якусь думку в книзі або інтерв’ю відомої людини і складаємо її в свій нотатник, нам здається, що ми запам’ятали цю думку. Це когнітивне спотворення і насправді вся інформація, підкреслена олівцем в книзі або перенесена в сховище, не може послужити вам, поки ви по-справжньому не засвоїте інформацію і не зв’яжете її з уже набутими знаннями.

У Лумана було кілька принципів ведення Zettelkasten. Зараз адепти методу діляться на два табори: тих, хто точно слідує «букві закону» і дотримується всіх звітів вченого і тих, хто адаптує систему під себе.

Принципи Zettelkasten:

 1. Нотатки повинні бути атомарними.

  Все просто: одна нотатка — одна ідея. Такі шматочки інформації буде легше зв’язати між собою, також до них легко звертатися і цитувати. Атомарні ідеї стають тими самими цеглинками, з яких ви потім зможете скласти нову статтю, пост або наукову роботу.
 2. Кожна нотатка повинна бути пов’язана з іншими нотатками.

  Цеттелькастен допомагає розумовому процесу: ви не просто ставите нотатку в картотеку, а й займаєтеся пошуком контексту для неї, проставляєте зв’язки та асоціації. Пізніше саме ці зв’язки дозволяють будувати несподівані ланцюжки висновків. Також завдяки їм можна буде простежити хід вашої думки. Тому важливо не тільки проставити зв’язок, але і вказати, чому ви пов’язали нову нотатку саме з цією.
 3. Нотатки повинні бути вашими думками, а не чужими.

  Ви можете вказувати цитату дослівно як джерело інформації, але система зобов’язує всі писати своїми словами, додавати свої роздуми з приводу прочитаного. Таким чином ви не тільки точніше засвоюєте інформацію, але і прояснюєте для себе якісь моменти. Адже процес написання своїми словами — це діалог з самим собою, який дозволяє поліпшити розуміння і структурувати знання в голові. Так, ніби ви розповідаєте їх іншій людині.
 4. Кожна нотатка повинна бути автономною.

  Ведіть нотатки так, щоб можна було одну з них показати іншій людині і вона зрозуміла зміст. Цей принцип близький принципу атомарности, так як автономні нотатки можна буде перемішувати між собою без втрати сенсу.
 5. Створюйте нотатки-збірники.

  Це спеціальні нотатки, які об’єднують кілька схожих ідей. Наприклад, ви можете збирати разом нотатки на певну тему або об’єднувати їх для нового дослідження. Сенс в тому, щоб в одній нотатці було видно посилання на однотипні записи або на ті, які поєднуються за якимось принципом.
 6. Не видаляйте нотатки.

  Ви ніколи не знаєте, в який момент знадобиться викладена інформація. До того ж зростання числа нотаток і принципи ведення бази, що змінюються з часом, покажуть вам зростання рівню вашого мислення.

Визначте для себе мету ведення бази знань. Це дозволить зберігати мотивацію на довгій дистанції, так як на початкових етапах ведення нотаток ефект може бути не таким вражаючим, як хотілося б. Ви можете вести її, щоб не втрачати час і запам’ятовувати прочитане, щоб полегшити академічну діяльність, бути продуктивним в робочих питаннях, генерувати контент або все разом.

Используйте принципы ведения базы знаний

Категорії нотаток

Сам Луман вів два типи нотаток: постійні та літературні.

Літературні нотатки зв’язувалися тільки з джерелом, з якого вони були взяті. Наприклад, з книгою. Це ідеї, засновані на чужих думках, цитатах або діалогах.

Постійні нотатки — це частина основного Цеттелькастена. Вони засновані на ваших власних думках, інсайтах і міркуваннях, складають кістяк бази знань.

Якщо адаптувати метод під сучасний рівень споживання інформації, ви можете зробити щось на зразок інбокса, в якому будуть чужі статті, цитати і думки, а в основний Zettelkasten вносити тільки оброблену інформацію, акуратно оформлену, переписану своїми словами, пов’язану з іншими нотатками і референсами.

Заметки можно вести по всем видам входящей информации книги, видео, подкасты, статьи

Інструменти

Ніклас Луман вів свою базу знань на картках А6 і ми теж можемо перейняти такий спосіб. Головне — дотримуватися правильної індексації, тобто нумерувати картки, щоб не заплутатися в зв’язках.

Також є безліч цифрових інструментів. Зібрані знання можуть служити вам все життя, тому варто звернути увагу на програми, які вміють синхронізувати базу з хмарними сховищами і зберігають її в markdown-форматі. Це дозволить масштабуати базу в будь-який бік і переносити її в інший інструмент при необхідності. Серед найпопулярніших називають Zettlr і Obsidian. Користувачі iOS можуть звернути увагу на 1Writer, на Android є Markor для роботи з файлами. Є і повністю хмарні сервіси, наприклад Roam Research, Notion, Workflowy.

Картотеку можно вести в бумажном формате, но цифровые инструменты намного удобне

Маленькі кроки

Базу може бути складно почати, але пам’ятайте, що будь-який велике діло починається з маленьких кроків. Спробуйте створювати нотатки з прочитаним статтями або переглянутими відео. Введіть звичку думати про наповнення бази знань, споживаючи контент. Тоді процес стане більш легким і осмисленим. Коли кількість нотаток буде більше за тисячу, ви побачите магію і додаткової мотивації не знадобиться. Ваші зусилля почнуть приносити плоди і це стане найкращою нагородою за працю.

115011 0 cookie-check Zettelkasten — система управління знаннями

Читайте також:

ТОП-7 застосунків для створення нотаток
ТОП-7 застосунків для створення нотаток
30 Квітня, 2021, 11:18 2504
Електронні нотатники можуть слугувати просунутою версією паперових конспектів або доповнювати їх. Завдяки сучасним рішенням ви можете зберігати нотатки в будь-якій кількості і користуватися їх перевагами...
Смотреть результаты
Чищення та профілактика кондиціонерів перед початком сезону. Що потрібно знати
Чищення та профілактика кондиціонерів перед початком сезону. Що потрібно знати
Щороку кондиціонери стають дедалі популярнішими, адже цей різновид кліматичної техніки дозволяє не лише підтримувати комфортну температуру та рівень вологості у приміщенні, але й ретельно очищувати...
Смотреть результаты
Іграшки для творчості дівчаткам — розвиваємо креативність у дитини
Іграшки для творчості дівчаткам — розвиваємо креативність у дитини
Сучасні діти з юного віку активно опановують нові знання, і вже нікого не здивує трирічний малюк, який вивчає іноземну мову, або учень молодших класів, який...
Смотреть результаты