search
Підписатися

logo

Зарядка USB Type-C — як працює і що може? Дізнайтеся більше про корисну технологію!

19 Листопада, 2023, 05:51 0

Практично всі смартфони (та й не лише смартфони) останніх років оснащуються роз’ємами для заряджання з інтерфейсом USB Type-C,  тоді як старі micro-USB йдуть у минуле. І… Ми точно не шкодуємо про такі зміни. Чому? Та просто конектори Type-C набагато кращі, надійніші та функціональніші за своїх попередників.

І зручніші, адже окрім того, що штекери Type-C можна встромити у гніздо будь-якою стороною, не придивляючись до їхньої форми, вони ще й підходять для різних гаджетів. А це означає, що кількість зарядок, шнурів та перехідників у наших домівках щороку відчутно скорочується. Тобто універсальність та раціональне споживання — ось що дає Type-C нам, простим користувачам.

Перехідник

Але давайте все ж таки розберемося детальніше, чому відбувається така заміна, і чим Type-C виявилися настільки кращими за micro-USB, що бренди масово переходять саме на нього? Розкладаємо все по поличках!

Також рекомендуємо: Як захистити зарядку від поломки — 3 корисні поради

Що таке USB Type-C

USB Type-C — це стандартний тип порту та кабелю, який сьогодні дуже широко застосовується в різних пристроях для передачі даних і зарядки. Їм оснащують смартфони, мобільні аксесуари, периферійні пристрої та навіть ноутбуки.

Зарядка Type-C використовує технологію USB (Universal Serial Bus), яка забезпечує передачу даних та електричної енергії між пристроями. Цей стандарт підтримує вищі швидкості передачі даних і значно більші обсяги заряду в порівнянні з попередніми версіями USB.

Одна з ключових відмінностей USB Type-C від його попередників пов’язана з кількістю контактів у таких конекторах. Ранні версії USB мали невелику кількість контактів, наприклад, у USB 3.0 їх 8 штук, а в USB 2.0 взагалі всього 4, проте Type-C оснастили набагато краще — тут передбачено 24 контакти. Погодьтеся, різниця величезна. І ефективність таких конекторів у передаванні енергії та даних, відповідно, у рази вища.

Схема

А своє ім’я конектор USB Type-C (або ж просто Type-C) отримав завдяки формі — він має симетричний дизайн, а це означає, що його можна вставити в порт будь-якою стороною, не придивляючись до згинів форм штекера і гнізда. Очевидна перевага, так, але це не єдина причина відмови брендів від micro-USB на користь Type-C. 😉 Друге значення цього маркування пов’язане з належністю інтерфейсу до третього покоління конекторів USB, більш швидкого і досконалого в порівнянні з попередніми типами конекторів.

А ще завітайте сюди: Повербанк від 20000 mAh — огляд флагманів

Якщо коротко, то стандарт USB Type-C було розроблено для вирішення низки проблем, з якими стикалися користувачі під час використання попередніх типів USB-конекторів, основні з яких — це невисока швидкість передачі даних, обмежена здатність підтримувати високі струми заряду та фізичну незручність від використання асиметричних роз’ємів. І розробники успішно досягли поставленої мети.

Як працює зарядка Type-C

Принцип роботи Type-C для заряджання простий. Після під’єднання кабелю Type-C до гаджета відбувається обмін інформацією між джерелом живлення і пристроєм, що заряджається — це дозволяє гаджетам визначити, яка потужність зарядки може використовуватися, і який струм слід передавати. Після цього обидва девайси визначають параметри зарядки (напруга та струм), і відбувається оптимізація процесу заряджання відповідно до можливостей пристроїв.

Поки зарядний пристрій під’єднаний та відбувається процес заряджання, джерело живлення та підключений гаджет можуть додатково взаємодіяти, щоби контролювати стан батареї та оптимізувати процес зарядки. Коли батарея заряджається повністю або ж до певного рівня, заданого налаштуваннями ПЗ, процес заряджання автоматично припиняється.

Конектор

Які основні переваги та особливості мають USB Type-C?

  • Підвищена функціональність. Велика кількість контактів у USB Type-C дозволяє реалізовувати складніші функції, наприклад, забезпечувати високошвидкісне передавання даних, підтримувати різні протоколи зв’язку (у тому числі USB, DisplayPort, Thunderbolt та інші), а також забезпечувати ефективне двостороннє передавання енергії.
  • Інтелектуальний зв’язок. Така кількість контактів дозволяє встановлювати інтелектуальний зв’язок між пристроями, тобто гаджети можуть обмінюватися інформацією щодо своїх можливостей та вимог, що дозволяє ефективніше керувати зарядкою, передаванням даних та іншими функціями.
  • Швидка зарядка. Type-C підтримує вищі струми заряду (до 100 Вт), що дозволяє пристроям заряджатися в рази швидше.
  • Передача даних. Конектори Type-C забезпечують дуже швидку передачу даних між пристроями, що є зручним для синхронізації файлів та резервного копіювання.
  • Зворотня сумісність. Пристрої із більш старими типами портів, наприклад, USB-A і USB-B, також можна під’єднувати до портів Type-C — через перехіники, адаптери або спеціальні кабелі.

Потужність заряджання через Type-C у різних гаджетах

Одна з найбільш затребуваних функцій Type-C — це підтримка високої потужності заряду. Але це не означає, що будь-який гаджет із портом такого типу заряджатиметься з нуля до повного за лічені хвилини — цей параметр варіюється в залежності від характеристик адаптера, кабелю та пристрою, що заряджається. І так, чим вища потужність, що підтримується, тим, відповідно, вищою буде і швидкість зарядки.

Яку потужність заряджання через USB Type-C можуть підтримувати різні гаджети в принципі?

  • Смартфони та планшети, що випущені останніми роками, зазвичай підтримують швидку зарядку через порт Type-C на рівні від 18 Вт до 65 Вт, а в деяких топових моделей потужність заряджання може навіть і перевищувати ці цифри.
  • Навушники, клавіатури, миші та інші периферійні пристрої також можуть використовувати порт Type-C для заряджання, але з меншою потужністю. Найчастіше це 5-20 Вт, але існують і моделі, що підтримують вищі потужності та швидкості.
  • Ноутбуки із підтримкою зарядки через порт Type-C зазвичай заряджаються при 30-100 Вт.

Це цікаво: Ще з початку 2010-х років Європейська комісія активно впроваджує стандартизацію заряджання для мобільних пристроїв. Ця ініціатива спрямована на уніфікацію різних типів зарядних пристроїв та кабелів, які використовуються для гаджетів на території ЄС, а її мета — зниження кількості електронного сміття, економія природних ресурсів та підвищення зручності користувачів. У результаті виробники смартфонів та різних мобільних гаджетів масово оснащують свою продукцію саме такими роз’ємами. І це є добре. 😎

Стандарт

Особливості використання порту Type-C

Як ми вже говорили, порт Type-C забезпечує не лише заряджання гаджетів, але й передачу даних між пристроями. Однак, як і будь-яка інша технологія, він має свої особливості, які потрібно враховувати під час використання. Це стосується і зарядки, і передавання даних.

По-перше, під час передавання даних через кабель Type-C дуже важливою є його довжина. Так, чим довший дріт, тим повільнішою буде швидкість обміну даними. І якщо ваш дріт довжиною близько 30-40 см, то просадок швидкості ви не відчуєте, а от якщо взяти кабель довжиною більше 1 або навіть 2 метрів, то втрати сигналу стануть уже вельми помітними, і швидкість передачі даних знизиться ледь не в рази. Враховуйте це під час використання кабелів Type-C при синхронізації великих файлів або стрімінгу відео — просідання можуть бути дуже неприємними.

Яка довжина кабелю USB Type-C рекомендована? Для забезпечення максимальної швидкості передачі даних без втрат найкраще використовувати кабелі довжиною менше 1 метра — це дозволить мінімізувати втрати сигналу та забезпечить стабільну передачу даних.

Ноутбук

По-друге, враховуйте, що при використанні кабелю Type-C для одночасного заряджання та передаванні інформації швидкість обміну даними також трохи знизиться. Це відбувається через те, що частина пропускної спроможності кабелю використовується для передавання електроенергії, тож на обмін даними задіяні не всі ресурси Type-C.

Підіб’ємо підсумки

USB Type-C — це універсальне рішення для заряджання, підключення пристроїв, обміну даними між ними та навіть виведення відеосигналу. Простий дизайн із симетричним роз’ємом, висока пропускна здатність, підтримка швидкої зарядки та зворотна сумісність роблять цей тип конекторів незамінним стандартом у нашому цифровому житті.

А завдяки тому, що бренди дуже активно переводять свою техніку саме на такий тип конекторів, використання гаджетів стає набагато зручнішим, а самі вони — функціональнішими. Таким чином USB Type-C не тільки об’єднує безліч пристроїв під одним стандартом, але й сприяє зручнішому, ефективнішому та екологічно дружньому використанню технологій. Ось вона, цифрова еволюція! 😎

128678 100 cookie-check Зарядка USB Type-C — як працює і що може? Дізнайтеся більше про корисну технологію!

Читайте також: