search
Підписатися

logo

Як навчити дитину читати: 6 порад

12 Грудня, 2019, 04:03 0

Коли починати навчати дитину читанню? Думки з цього приводу розходяться – батьки намагаються виховати вундеркінда, використовуючи сучасні методи та практики, а психологи рекомендують не тиснути на дітей і дати їм розвиватися в здоровій атмосфері. Змушуючи малюка вчити букви, є ймовірність назавжди відбити бажання пізнавати нове та нашкодити незміцнілій психіці.

Підбираючи методики раннього навчання, не варто забувати, що кожна маленька людина – індивідуальність з набором умінь і талантів. Хтось читає по складах у 2 роки, а хтось починає тільки в 7 років. Не існує стандарту та норми, завдання батьків підготувати дитину до школи, розвинути навички читання та виховати допитливість. Змушуючи і караючи, домогтися позитивних результатів не вийде. Тому думаючи, як навчити дитину читати, варто запастися терпінням і підібрати техніку, яка буде цікава саме вашій дитині.

Підписуйтесь на наш Telegram – канал

Зміст:

 1. Думка психолога
 2. Як швидко навчити дитину читати: оптимальний вік для початку занять
 3. Як швидко навчити читати українською та російською?
 4. Перші кроки – вчимося читати українською та російською
 5. Як навчити дитину читати по складах
 6. Як навчити дитину читати цілими словами українською та російською
 7. Звукова методика
 8. Методика Марії Монтессорі
 9. Кубики Зайцева
 10. Методика Домана
 11. Гра ребус-метод
 12. Мотивація – шлях до легкого і веселого навчання
 13. Перші книги для дитини
 14. Що потрібно знати перед початком домашнього навчання

Думка психолога

Якщо давлять на малюка, дорослі завдають шкоди здоровому розвитку. Для дітей пізнання світу до 7 років відбувається в ігровій формі, не дивно, що книги з буквами можуть здатися малюкові нудними.

Вміння та можливості людини ніяк не стикаються з віком, в якому він навчився читати. Куди важливіше розвивати уяву та креативність: замість кубиків з буквами, в 6 місячному віці, краще грати з дитиною, розповідати історії та казки, більше спілкуватися для розвитку грамотного усного мовлення.

як навчити дитину читати

Дослідження підтверджують, що діти, які навчилися читати у 1 класі, нічим не відрізняються від однолітків, які почали читати в 3-4 роки. Навіть навпаки, навчання читанню в 3-4 роки може мати наслідки для нормального розвитку та вплинути на соціальне життя дитини надалі. Основне занепокоєння у лікарів викликає відділи мозку, що не до кінця сформувалися, які відповідають за сприйняття букв і цифр. Прискорений вплив на ці відділи буде уповільнювати розвиток ділянок образного мислення. Згодом це призведе до зниження інтелекту та викличе складнощі з побудовою соціальних зв’язків.

Існують і винятки – це дійсно обдаровані хлопчики та дівчатка, які самі цікавляться книгами та просять батьків навчити читати. А деякі охочіше піддаються навчанню під керівництвом вчителя або проявляють інтерес до букваря тільки в 5-6 років.

Як швидко навчити дитину читати: оптимальний вік для початку занять

 як навчити дитину читати

Навчання може починатися з 6 місяців, але психологи схиляються до цифри 5 років. Саме в 5 років малюк проявляє посидючість, відкритий до нових знань, допитливий. Також про це підкажуть наступні ознаки:

 1. Усвідомлене розуміння значення слів.
 2. Уміння розрізняти звуки та давати їм характеристики.
 3. Уміння формулювати думки та пропозиції.
 4. Відсутність логопедичних проблем.

Якщо малюк не виявляє інтересу до читання в 3 роки, це не означає, що надалі ситуація залишиться без змін. Потрібно орієнтуватися на характер, здібності та бажання дошкільника читати по складах і навчатися буквам.

Як швидко навчити читати українською та російською?

Існує кілька способів: найняти педагога з раннього розвитку або самому виступити в ролі вчителя. Сьогодні в інтернеті представлено безліч різноманітних методик, які можна практикувати в домашніх умовах. Деякі батьки вирішують дочекатися початку школи, але при вступі до навчального закладу доведеться складати невеликий іспит, де вчителі будуть перевіряти техніку читання. Значить, вирушаючи на таку співбесіду, дитина вже повинна вміти читати по складах і знати букви.

З підбором педагога можуть виникнути складності. Знайти дійсно кваліфікованого фахівця складно, до того ж це коштує чималих грошей. Навіть, якщо ви не шкодуєте коштів на свого малюка – не забувайте золоте правило: в дисциплінах, в яких ви добре розбираєтеся, потрібно займатися з малюком самостійно. Репетитори – тільки для вузькопрофільної підготовки.

У цьому вам допоможуть різні методики. Вибираючи техніку навчання, потрібно враховувати всі за та проти, оскільки думки на цей рахунок розходяться, і багато досліджень говорять про негативний вплив, а інші стверджують – про ефективність.

Перші кроки – вчимося читати українською та російською

Будь-які техніки безсилі, коли дитина не знає назву букв, адже щоб з’єднувати слова, необхідно розуміти, як виглядають літери, як вони вимовляються та читаються. На першому етапі навчання починається зі знайомства з голосними буквами. На відміну від приголосних, їх значно менше, вони легко читаються та до них можна придумувати різні пісні і заучувати на розспів. Вивчивши голосні літери, попросіть дитину шукати їх всюди: в написах на вулицях, на афішах, рекламних вивісках, у книжках – так вона запам’ятає візуальний образ і вимову.

вчимося читати українською

З початком перших успіхів, поступово підключайте приголосні букви, не просіть заучувати, а просто розповідайте, що існує й інша категорія, яка допомагає складати слова та пропозиції. Найпоширеніша помилка – це при вивченні приголосних звуків називати не звук, а назву самої літери. Наприклад, звук “Б”, вимовляти, як букву “БЕ”.

Так у дитини виникне велика плутанина, та вона не зможе читати пропозиції по складах, а буде читати по буквах. Надалі доведеться переучувати та знову витрачати час, тому спочатку зверніть увагу на цей момент.

Так само потрібно бути уважним з підбором навчального матеріалу. Кубики з картинками демонструють наочно приголосні та голосні букви, але важливо не прив’язувати до однієї букві один образ. Краще придбати кілька наборів карток і чергувати, щоб у дитини буква не асоціювалася тільки з одним зображенням. Міняйте візуальну інформацію, так маленький учень зможе розуміти слово цілком. Такі картки можна створити самостійно, прикрасивши їх різними малюнками.

Як навчити дитину читати по складах

Коли алфавіт освоєний, пора переходити до читання по складах. Тут краще почати з голосних і вибирати прості поєднання “ау”, “уа” та інші. Дитина повинна усвідомити, як правильно з’єднуються букви та чому вони перетворюються в слова. Просуваючись далі, потрібно до голосних приєднувати приголосні – це називається читання зворотних складів (ом, ов, об). Коли разом з учнем, ви досягнете цього рівня, малюк вже почне швидко розбиратися в голосних, тому починаючи читати склад, у нього не виникне запинки.

Приводьте приклади з життя та підбирайте прості склади, які найчастіше зустрічаються в повсякденному спілкуванні. Приділіть цьому моменту стільки часу, скільки знадобиться, а потім переходьте до вивчення правильних складів.

Починаючи наступний етап, переконайтеся, що дитина засвоїла приголосні та голосні літери. Якщо ви помічаєте затримку, краще повернутися до початку та все повторити. Так, коли дійде справа до прямих складів, засвоєння матеріалу буде відбуватися без перешкод.

як навчити дитину читати по складах

Поділимося ще одним секретом: чому важливо вчити голосні співуче? Так надалі майбутній школяр навчиться читати повні слова, а не по складах.

Скористайтеся різними посібниками, як навчити дитину читати по складах. Коли ви побачите впевненість, переходьте до читання коротких слів. Не забувайте допомагати, наприклад, якщо трапляються запинки, підказуйте перший звук, а потім попросіть прочитати самостійно.

Другий етап навчання закінчено. Пора переходити до вибору методики. Їх існує досить, до того ж кожен день з’являються сучасні техніки, які придумують кращі світові педагоги.

Як навчити дитину читати цілими словами українською та російською

Вибирайте спосіб навчання, виходячи з індивідуальних особливостей. Ми зібрали найпопулярніші методики та зважили всі «за» та «проти».

Звукова методика

Один з найстаріших методів, який практикували наші бабусі та дідусі, а можливо, і ваші батьки. Основний принцип вивчення базується на алфавіті. На першому етапі майбутні школярі вивчають звуки, а потім букви та складають їх у слова.

Переваги:

 • Найдоступніший і поширений метод навчання читання.
 • Схвалено логопедами, такий підхід дозволяє позбутися від логопедичних дефектів і правильно вимовляти звуки та букви в словах.

Недоліки:

 • Не підходить для раннього навчання. Рекомендований дітям з 5-6 років.
 • Тривалість методу обумовлена ​​тим, що починаючи навчання, діти не розуміють прочитане та витрачають окремий час на вивчення та розуміння слів і букв.

Методика Марії Монтессорі

Дитині знадобляться спеціальні контурні карти, на яких вона буде вчитися писати літери та вивчати звуки. Дитина називає звук, якщо звук виголошено правильно, він проводить пальцем по спеціальній дошці з шорсткістю, де описує контур літери.

Методика Марії Монтессорі

У цій методиці бере участь тактильна, моторна, візуальна та слухова пам’ять. Додатковий плюс – це ігрова форма, яка не передбачає хвилювання та напругу, а навпаки, мотивує учня. Такий підхід буде цікавий для активних дітей, які не можуть всидіти на місці та хочуть швидко вивчати слова. Вони заучують букви, а потім починають читати склади.

Переваги:

 • Ігровий метод замість нудних занять.
 • Сприяє розвитку дрібної моторики.
 • Навчає читання вголос і про себе.
 • Розвиває логіку.

Недоліки:

 • Дорогий метод, який неможливо проводити в домашніх умовах. Знадобиться велика кількість навчальних матеріалів.
 • Доступний тільки в спеціалізованих дитячих групах, де педагоги працюють за програмою Монтессорі.

Кубики Зайцева

Такий підхід до навчання точно сподобається малюкові, адже він передбачає гру, а не нудне зазубрювання інформації. Самі кубики виступають основним ігровим елементом, щоб відтворити картинку, потрібно правильно зібрати слова. Метод схвалений психологами, оскільки під час навчання відбувається мотивація, та дитина відразу отримує результат. Правильно склавши слово, вдається побачити картинку, яка і буде позначати складене слово.

як навчити дитину читати склади

Переваги:

 • Призначений для наймолодших дітей, аж до року.
 • Можливість займатися в домашніх умовах і контролювати процес навчання.
 • Картинки роблять позитивний вплив на органи зору, допомагають поліпшенню сприйняття візуальної інформації, покращують дрібну моторику рук, слухове сприйняття, почуття ритму та музичний слух.

Недоліки:

 • Кубики – дорогий елемент, а створити їх самостійно не вийде.
 • Діти, яких навчають з кубиками Зайцева, гірше своїх однолітків розбирають звуковий склад слова і неправильно читають закінчення, ковтаючи його.

Методика Домана

Читання слів цілком, по складах і буквах. Малюкові пропонують певний набір карток, з кожним разом він все активніше й активніше запам’ятовує та прочитує цілі слова.

Методика Домана

Переваги:

 • Ігрова форма, відповідна для малюків.
 • Методика покращує пам’ять і сприяє швидкому запам’ятовуванню інформації та подальшій роботі з великими блоками.

Недоліки:

 • Батькам доводиться регулярно роздруковувати велику кількість карток, що займає багато часу.
 • Можливі складності при вивченні шкільної програми, зокрема з розбором слова та правописом.

Це основні і найпопулярніші методики навчання читання. Як вони спрацюють на кожну дитину, залежить від її індивідуальності. Багато батьків не вдаються до спеціальних технік, а просто читають вголос, показують картинки та просять дитину повторювати.

Можна придумувати пропозиції без закінчення, просити дитину закінчити розпочате та самостійно написати слово. Також завжди спрацює книга з улюбленими персонажами. Невеликі пропозиції і яскраві, барвисті картинки, здадуться дитині веселими, а значить, вона почне проявляти інтерес і самостійно читати.

Гра ребус-метод

Сучасні педагоги придумують нові ігри для вивчення слів і подальшого навчання читання. Це один з інноваційних методів, який заснований на ігровій техніці. Підходить для дітей, які ще не вміють читати та не вивчали літери. Основна мета – слухове сприйняття інформації та запам’ятовування слів і звуків.

Необхідно вимовляти слова ритмічно, голосно та чітко. При цьому не потрібно витрачати час на пояснення значення. наприклад:

маска-МА

Вафля – ВА

Кошик – КО

Ложка – ЛО

Ремінь – Ре

Бублик – БУ

Кількість слів не обмежена, можна вибирати будь-яку тему, головне, щоб слова починалися на правильний склад – це приголосна і голосна. Не варто відразу навантажувати дитину, краще робити невеликі перерви та в ці перерви грати, а після, знову повертатися до занять. На другому етапі ви будете називати слова, а дитині потрібно тільки сказати їх початок.

Маска-Маска – МА-МА

Бублик-Бублик – БУ-БУ

У міру просування, ускладнюйте завдання та називайте два різних слова, просячи дитину назвати тільки початок.

Кошик-Робот – КО-РО

Кошик-Заєць – КО-ЗА

З кожним разом ускладнюйте та додавайте нові слова. Більш детальна інформація про метод представлена ​​в інтернеті, є цілі заняття, що пояснюють методику.

Доведеться трохи постаратися, адже малюк спочатку буде плутатися, але з кожним разом прогрес буде помітніше. Не забувайте хвалити та між перервами грати в улюблені ігри дочки чи сина.

Неважливо який підхід ви оберете, головне, це бажання пояснити і навчити чомусь новому. Також проведений час удвох з батьками, залишить у дитини найприємніші враження. Вона не буде переживати та хвилюватися, як при зустрічі з педагогом. Все буде проходити у розслабленій  атмосфері.

як навчити дитину читати

Мотивація – шлях до легкого та веселого навчання

Насильно змушуючи та примушуючи, складно домогтися позитивних результатів. Тому, в першу чергу, необхідна сильна мотивація. Найголовніший приклад для дитини – це його батьки. У цьому питанні потрібно демонструвати дитині любов до літератури. Якщо вдома багато книг і ви самі приділяєте час читанню, то швидше за все, майбутній школяр буде сам проявляти зацікавленість і буде просити почитати деякі з оповідань.

Спочатку зробіть упор на яскраві барвисті книги з великими літерами та не складними словами, маленькими пропозиціями. Це можуть бути ілюстровані книги з улюбленими персонажами, а потім складніша класична література для певного віку.

Перші книги для дитини

 1. Абетка. Ця книга відома багатьом поколінням, вона розроблялася на основі багаторічного досвіду, висококваліфікованими педагогами та викладачами. Це гарантує досягнення максимального результату. Логіка навчання варіюється від переходу меншого до більшого. Спочатку необхідно навчитися розуміти букви, потім читати склади, а потім маленькі пропозиції та переходити до розповідей.
 2. Книги з картинками. Яскраві ілюстрації з улюбленими персонажами спрацюють миттєво, адже дитині буде хотітися якомога більше дізнатися про героя, яким вона захоплюється. Сьогодні дитяча література представлена ​​в самому широкому розмаїтті, тому завжди є з чого вибрати. Це класичні історії або нові, створені сучасними авторами. Головне – красиві картинки та хороший шрифт.
 3. Книги по складах. Ще один варіант для тих, хто вибирає класичний метод читання по складах. Це підготовчий етап перед переходом до повноцінних пропозицій. Тут багато картинок, невеликі оповідання й орієнтація на самих маленьких.
 4. Віммельбух. Книги з мінімальною кількістю тексту. Вони розраховані для дітей від року. Основні відмінності від стандартних книг – це велика кількість малюнків, які можна розглядати, шукати елементи та фокусуватися не тільки на читанні.
 5. Навчальні посібники. На книжкових полицях представлені різноманітні посібники для навчання, вони розраховані на різні рівні підготовки. Головними вчителями в такій літературі виступають мультяшні персонажі. Це можуть бути складові таблиці, картки зі словами по вищеописаних методах.

вчимося читати українською

Що потрібно знати перед початком домашнього навчання

Не варто бити тривогу, коли дівчатка та хлопчики в 3 роки не хочуть займатися читанням. Можна дочекатися школи, але пам’ятайте, що перед прийомом дитини до навчального закладу вона складає невеликий тест. Це для того, щоб сформувати класи за рівнем розвитку. Чим більше ваш малюк вміє, тим вище шанс, що він потрапить у сильніший клас.

Займаючись домашнім навчанням, потрібно не забувати про основні правила, вони допоможуть не допускати помилок та покажуть дитині, що навчання це не нудно, а весело і цікаво:

 1. Навчання – це гра, а не нудне зазубрювання.
 2. Підбираючи методику, потрібно враховувати психологічні та вікові особливості малюка.
 3. Спочатку розповідайте про звуки, а потім як читаються літери.
 4. Не кричіть і не змушуйте дитину нервувати, щоб процес навчання не асоціювався з негативними емоціями.
 5. Починайте з голосних, потім переходьте до приголосних і злиття звуків.
 6. Заняття повинні проходити систематично.
 7. Не забувайте винагороджувати дитину навіть за найменші перемоги.

Враховуйте вік і характер дитини, якщо вона любить бігати та їй складно всидіти на місці, потрібно підібрати цікаву гру, яка передбачає активні дії. Показати своїм прикладом, як важливо вміння читати та грамотно говорити в дорослому житті.

93474 0 cookie-check Як навчити дитину читати: 6 порад

Читайте також:

Як правильно заварювати зелений чай: 5 секретів
Як правильно заварювати зелений чай: 5 секретів
11 Грудня, 2019, 12:07 2194 11
Зелений чай – благородний напій з 4000-річною історією. Крім оригінального смаку та багатства сортів (всього нараховують понад 700 видів), він робить корисний вплив на організм...
Смотреть результаты
Вкладаємося в тисячу гривень: 5 відмінних моделей бездротової гарнітури на подарунок
Вкладаємося в тисячу гривень: 5 відмінних моделей бездротової гарнітури на подарунок
І отримувати подарунки, і дарувати їх приємно, адже і те, і інше забезпечує море яскравих емоцій та гарного настрою. Але перш ніж вручити подарунок, його...
Смотреть результаты
Огляд навушників Huawei FreeBuds 3
Огляд навушників Huawei FreeBuds 3
Безумовно, AirPods є одним з лідерів ринку бездротових навушників завдяки зручному дизайну і своєму кейсу для зарядки. Але, не дивлячись на те, що вони працюють...
Смотреть результаты