search
Підписатися

logo

Як нагострити ножі в домашніх умовах: 7 способів

01 Лютого, 2020, 02:49 0

Не знаєте, як правильно гострити ножі в домашніх умовах, коли під рукою немає точила або інших необхідних пристосувань? Існує чимало способів, що дозволяють знову зробити виріб гострим. Враховуючи, що ніж – це головний предмет на кухні, він потребує постійного заточування. Багато господинь вирішуються на придбання електричного точила, а хтось віддає перевагу стандартним інструментам, як наждак або камінь. У кожного методу є свої особливості і переваги. Ми розповімо і про класичні, і про альтернативні способи заточування ножа, які стануть в нагоді вам у будь-якій ситуації.

Підписуйтесь на наш Telegram — канал

Зміст:

 1. Правильне заточування ножа: якому точилу віддати перевагу
 2. Як гострити ніж бруском
 3. Як правильно вибрати кут для заточування
 4. Під яким градусом заточувати звичайні кухонні ножі
 5. Як заточити ніж в домашніх умовах
 6. Як гострити керамічні ножі
 7. Корисні лайфхаки
 8. Як перевірити рівень заточування

Правильне заточування ножа: якому точилу віддати перевагу

Вибираючи вироби для заточування ножа необхідно розуміти, що кожне відрізняється зручністю, ефективністю і результатом. Найголовніше в цьому питанні – не економити, особливо якщо ви користуєтеся дорогими лезами. Пам’ятайте, що погане точило здатне зіпсувати виріб.

Електронні точила

заточування ножів

Верстати такого типу дозволяють гострити лезо без особливих зусиль. Підходять для роботи навіть з самими тупими ножами, ножицями, викрутками та іншими інструментами, які потребують заточування. Весь процес займає не більше пари хвилин, але важливо дотримуватися інструкції та не завдати собі травму.

Купуючи таке точило, потрібно, в першу чергу, звертати увагу на зернистість диска та потужність всього апарату. Основний мінус електричних верстатів – це висока ціна, до того ж, не всі моделі призначені для заточування ножиць або керамічних ножів.

Механічні точила

Механічні апарати виступають альтернативою, але для заточування леза доведеться докласти зусиль та обережність. На корпусі розташовані спеціальні поглиблення, в які вставляють ніж і проводять швидкими і точними рухами вручну.

В цьому випадку потрібно вибрати правильний кут і швидкість, щоб досягти позитивних результатів. Основна перевага – це невеликі габарити, легкість і доступна ціна. Корпус виконаний з високоякісного пластику, а пластини для заточування – з нержавіючої сталі, яка здавна вважається найкращою та показує хороші показники. Серед мінусів можна відзначити недовговічність заточування, також не кожна з моделей відповідає стандартам, що може призвести до пошкодження клинка. Найчастіше це дешеві верстати.

Читай:Як заточити ніж м’ясорубки

Мусати

 як нагострити ніж

Ці пристосування часто зустрічаються в наборах та являють собою довгу палицю з руків’ям. З тупим лезом мусати не впораються, вони швидше підходять для підтримки гостроти леза, яке ще не затупилося. Недолік цього методу – відсутність ефективності, вже через пару днів доведеться знову повертатися до такого способу та починати процес заново.

Точильні бруски

Купуючи точильні бруски потрібно враховувати, що кожен з них відрізняються ступенем зернистості, яка визначається по системах ANSI, FERA, GRIT. До того ж, використання одного бруска буде недостатньо, після заточування знадобиться шліфування. Представлені подвійні моделі, в них використовуються диски з різною зернистістю. Існує кілька видів брусків – це алмазні керамічні і натуральні.

 1. Натуральні – призначені для шліфування, оскільки мають дрібне зерно. Штучний варіант представлений з різною зернистістю на двох сторонах, що вигідніше і практично.
 2. Алмазні – це одні з найдорожчих каменів. Основою для створення виступає алюміній, а зверху виріб покритий алмазними зернами. Одна сторона використовується для заточування, а друга для шліфування.
 3. Керамічні – бюджетний варіант для заточування ножів, з високим показником ефективності та довгим терміном експлуатації.
 4. Японські водні камені – відрізняються високою вартістю та недовговічністю, тому не користуються популярністю.

Абразивне коло

Це пристосування підійде тільки для професіоналів, оскільки недосвідченій людині користуватися абразивним або повстяним колом заборонено – це небезпечно. Професіонал знає необхідну температуру, до якої прогрівається сталь, в іншому випадку вона може розплавитися, та ніж стане непридатним для користування. Такий спосіб один з найефективніших, але займатися цим можуть тільки професіонали.

Роликова ножеточка

 як правильно гострити ножі

Інструмент досить популярний, завдяки своїй простоті використання, але гострота леза збережеться недовго та через пару днів доведеться починати заново. Багато хто плутає роликову ножеточку з V-подібною, проте це два абсолютно різних вироби.

У справжніх професіоналів завжди є при собі заточувальні системи, вони допомагають зафіксувати клинок, вибрати правильний кут і контролювати положення ножа під час процесу заточування. Такі машини дорогі та не по кишені для багатьох користувачів, оскільки їх ціна перевищує 200 доларів. Звичайно народні умільці рекомендують звернутися на AliExpress і знайти аналог дешевший, проте ручатися за якість такої системи не можна.

Якщо ви користуєтеся дорогими лезами, краще звернутися в спеціалізовані служби, щоб не пошкодити клинок, адже самостійне заточування не завжди буде результативним.

Як гострити ніж бруском

Перед тим як приступати до задачі, необхідно підготувати точильний камінь, щоб уникнути швидкого псування.

 1. Помістіть брусок у мильну воду та залиште на 20 хвилин, також фахівці рекомендують заливати брусок олією. Такий ритуал допоможе не забивати пори частинками сталі.
 2. Візьміть обробну дошку, покладіть зверху рушник, а на нього брусок. Заточування леза відбувається плавними рухами, по черзі з кожного боку.
 3. Маючи у своєму розпорядженні двосторонній точильний брусок для початку починайте з грубого крупнозернистого боку до тих пір, поки на лезі ножа не утворюються задирки. Це такі смужки металу, розташовані уздовж різальної кромки. Після появи задирок, переверніть брусок на дрібнозернисту сторону.
 4. Сядьте за стіл і поставте брусок під кутом 45 градусів. Після декількох заточувань ви зрозумієте, як правильно розташуватися, щоб домогтися зручної позиції.
 5. Запам’ятайте головне правило – заточування леза походить від себе, тисніть ніж із середньою силою, коли лезо йде по каменю різальною кромкою вперед.

Буде цікаво: Як правильно заточити ножиці

Як правильно вибрати кут для заточування

як гострити ножі

Все залежить від типу ножа. Оптимальним кутом вважається 20 градусів, але ці показники різняться:

 1. 25 градусів – для філейних і професійних ножів.
 2. 10-15 градусів – японські ножі, бритви і скальпель.
 3. 20-40 градусів – мисливські ножі, мечі.
 4. 30-40 градусів – ножі, призначені для різання килимів, проводів, картону та інших складних робіт.

Вибирайте 15-20 градусів, але орієнтуватися на тип виробу та підбирайте градус, у залежності від вказівок.

Під час заточування потрібно не перестаратися. Тисніть на лезо із середнім зусиллям. Не забувайте, що після появи задирок, точильний камінь необхідно перевернути на дрібнозернисту сторону або скористатися мусатом для проведення доведення та шліфування.

Після того як ніж заточений, його гостроту можна перевірити на папері, тканині або будь-якому овочеві.

Під яким градусом заточувати звичайні кухонні ножі

У більшості на кухні знаходяться прості ножі середньої цінової категорії. Для кухонних виробів підходить кут 40-45 градусів. Не забувайте, що вибране значення потрібно розділити на 2, тоді ми отримаємо той кут, під яким потрібно проводити лезом по поверхні бруска. Наприклад, для заточування кухонного ножа необхідний кут 22,5 градуса, щодо поверхні.

Щоб правильно вгадати градус, скористайтеся нескладним прийомом: зробити зі звичайного паперу кут 45 градусів і ще згорніть його навпіл. Прикладіть папір до точильного бруска та починайте заточувати від себе.

Заточування проводиться безперервними рухами, тому в цьому випадку необхідна сила і витривалість. Піднімайте руків’я, коли брусок дійде до вигину леза, це допоможе зберегти заданий кут. Не забувайте трохи натискати на лезо, щоб клинок залишався перпендикулярно кромці. Техніка шліфування залишається без змін, лише використовують дрібнозернисту сторону.

Як заточити ніж в домашніх умовах

правильне заточування ножа

 1. Скористайтеся мусатом. Зовсім тупе лезо він не наточить, але допоможе повернути гостроту ще нормальному лезу. Візьміть мусату під прямим кутом і покладіть на поверхню. Лезо заточується під кутом 20 градусів, рухи відбуваються у напрямку різальної кромки до підлоги. Назвати капітальним заточуванням такий процес не можна, але на пару днів ножі будуть виконувати своє основне призначення.
 2. Якщо на кухні є механічний верстат, знадобиться трохи часу. Для початку необхідно помістити лезо в спеціальний розріз і рухати ножем протягом пари хвилин. Не забувайте, що в цьому випадку потрібно підібрати правильне гострило, адже на ринку представлена ​​алмазна, керамічна і вольфрамова система. Є і дорожчі механічні верстати, які включають у себе системи, які підходять для різних типів ножів. Додатковий плюс таких інструментів – це наявність дрібнозернистого боку для фінішу і шліфування. Візьміть ніж за руків’я, вставте у прогумовану вставку та рухайте без перерви. Нагрітися в такому верстаті ножу не вийде, а значить, цей метод безпечний.
 3. З електричним верстатом все ще простіше, виріб зробить все за вас, головне включити блок живлення в розетку та тримати ніж. Деякі моделі представлені з розбірною точильною головкою, що дозволяє очищати виріб після заточки.
 4. Якщо під рукою не виявилося спеціальних пристосувань, можна скористатися шорсткою стороною на дні керамічної тарілки або кухля. Принцип залишається незмінним, важливі плавні рухи, кут нахилу та різальна кромка повинна бути перпендикулярна напрямку.

Як гострити керамічні ножі

як гострити керамічні ножі

Вироби не підходять для заточування на простому камені, механічного та електричного точила. Простіше звернутися в спеціалізовану майстерню. Це вам заощадить час і гроші, оскільки професійні пристосування досить дорогі.

Якщо хочеться зробити заточування самостійно, тоді необхідно мати на кухні алмазний шліфувальний круг. Під час процесу заточування круг повинен працювати на низьких оборотах, а саме лезо не прилягати близько до кола. Рекомендований кут заточки з керамічним ножем становить 20-25 градусів. Порушення у виборі кута призведе до руйнування, ніж стає крихким і ламається. Краще не ризикувати та довіритися професіоналам, які можуть грамотно заточити різальний інструмент.

Висновок

У теорії процес заточування виглядає легким, але насправді тут необхідна посидючість, терпіння і сила, адже заточувати ніж об камінь доведеться не одну і не дві хвилини. Якщо ви думаєте про покупку електричного приладу або бруска, то краще віддати перевагу саме електричному інструменту, він зробить все самостійно та допоможе зберегти нерви, до того ж вартість бруска висока і часто перевищує прості моделі електронних апаратів.

Корисні лайфхаки

як гострити ножі точилом

 1. Якщо ви стикаєтеся з процесом заточування вперше, краще тренуватися на найдешевшому ножі, щоб у разі псування не засмучуватися.
 2. Намагайтеся утримувати ніж під одним кутом. Це сприяє рівномірному заточуванню, один невірний рух і доведеться починати все спочатку.
 3. Розташуйте точильний інструмент на рівній стійкій поверхні, додатково укладайте рушник, це знижує рівень тертя.
 4. Вважаючи за краще брусок, не забувайте, що його довжина повинна бути в кілька разів довше леза ножа.
 5. Після заточування перевірте гостроту леза на папері або клапті, порізи повинні залишатися без зусиль.
 6. Не робіть занадто маленький нахил, це небезпечно.

Не забувайте про правила експлуатації, оскільки від цього залежить наскільки довго ніж буде зберігати свою гостроту. Фахівці рекомендують не чекати того дня, коли лезо остаточно затупиться, робіть заточування регулярно. Чим частіше ви робите заточування, тим менше часу будете витрачати на весь процес, оскільки в середньому тупе лезо заточується протягом 30-40 хвилин, а для звичайного досить 15 хвилин у тиждень.

як гострити ніж бруском

Як перевірити рівень заточування

 1. Тест на папері – один з найдоступніших і простих способів. Вам знадобиться аркуш формату А4. В одну руку візьміть аркуш, а в іншу ніж. Проведіть лезом від краю листа вниз або розріжте навпіл. Якщо все вдалося, значить, ніж точила правильно. Тупий клинок не виробляє ніяких дій, зісковзнувши з краю паперу.
 2. Тест на помідорі підходить для ножів будь-якого типу. Візьміть стиглий овоч і не докладаючи жодних зусиль спробуйте відрізати тонкий кружечок. Гострий меч акуратно пройде через тонку шкірку, не пошкоджуючи помідор.
 3. Тест на великому пальці руки. Такий метод традиційно використовують справжні фахівці, проте рекомендувати його простим користувачам не можна, оскільки можна нанести собі поріз.

Використовуйте ножі за призначенням і не порушуйте технологію заточування леза, тоді вони прослужать вам довгий час. Якщо ви не впевнені у своїх силах, краще звернутися до фахівця.

96910 0 cookie-check Як нагострити ножі в домашніх умовах: 7 способів

Читайте також:

Як позбутися від хропіння: 12 способів
Як позбутися від хропіння: 12 способів
01 Лютого, 2020, 11:30 3247
Хропіння – поширена проблема серед чоловіків і жінок. За статистикою, 26% людей страждають від хропіння постійно, а 44% скаржаться на недугу час від часу. Потрібно...
Смотреть результаты
Яка кава для еспресо-машини найсмачніша? Розповідаємо про тонкощі і секрети доброї кави!
Яка кава для еспресо-машини найсмачніша? Розповідаємо про тонкощі і секрети доброї кави!
Еспресо-кавоварки, які готують дуже міцну, ароматну каву, в останні роки стають все популярнішими, тому ними користуються повсюдно – не тільки в кав’ярнях, а й в...
Смотреть результаты
Що подарувати друзям на новосілля? 10 відмінних ідей корисних подарунків
Що подарувати друзям на новосілля? 10 відмінних ідей корисних подарунків
Отже, твої друзі благополучно переїхали в новий будинок або квартиру, і тепер звуть тебе відзначати новосілля? А ти вже придумав, що подарувати щасливим новоселам? Адже...
Смотреть результаты