search
Підписатися

logo

Як доглядати за фікусом

03 Вересня, 2019, 11:55 11

Фікус – одна з найпопулярніших домашніх рослин. Серед різноманіття видів можна підібрати невеликі зелені кущі, карликовий бонсай, високе дерево і навіть ліану. Усе залежить від вашої фантазії, побажань, вільного простору у будинку. При цьому фікус невибагливий у догляді. Прикладаючи мінімум зусиль для його утримання, ви отримуєте дивовижну прикрасу інтер’єру, яка наповнює будинок красою живої природи.

Окрім того, що рослина стає прекрасним декоративним елементом, вона має корисні властивості. Квітка відмінно очищає повітря, наповнює його корисними речовинами. Фахівці навіть рекомендують тримати її у будинках, розташованих поблизу промислових об’єктів, трас, – настільки добре вона очищає повітря.

Крім того, рослина безпечна для дітей, тварин. Головне – стежити, щоб ніхто не їв листочки, оскільки може з’явитися алергічна реакція або роздратування слизової оболонки шлунку. Сама по собі квітка нешкідлива, а деякі її види навіть застосовуються в народній медицині для приготування мазей, компресів, настоянок. Але з таким самолікуванням варто бути обережніше. Краще залишити рослині роль фільтру повітря і красивої прикраси інтер’єру.

Якщо ви вирішили завести вдома таку невибагливу, корисну рослину, не зайвим буде дізнатися, як доглядати за фікусом. Ми дамо корисні поради за доглядом, щоб ви без зусиль змогли виростити вдома гарну квітку.

Фікус догляд у домашніх умовах

Підписуйтесь на наш Telegram-канал

Зміст:

 1. Як вибрати відповідне місце
 2. Як поливати квітку
 3. Додаткові водні процедури
 4. Як піклуватися про фікус у різні пори року
 5. Як правильно пересаджувати фікус
 6. Етапи пересадки
 7. Як вносити добрива
 8. Важливість правильного догляду

Як вибрати відповідне місце

Рослина важко переносить часті переїзди. Через стрес від перестановки листя може опадати, квітка виглядатиме хворобливо. Тому треба вибрати для неї відповідне місце.

Віддавайте перевагу добре освітленим кімнатам. Але бережіть квітку від попадання прямих сонячних променів. Інакше її листя може отримати опіки. Розсіювати світло можна за допомогою тонких штор. Головне – щоб квітка отримувала досить світла. Особливо це стосується ряболистих видів. Для них вкрай важлива велика кількість сонячного світла. Інакше листя втратить унікальне забарвлення, стане просто зеленим.

 Як доглядати за фікусом: Вибір місця

Вибір відповідного місця – важливий момент у догляді за фікусом. Від нього безпосередньо залежить здоров’я квітки. Тримайте її ближче до вікна, але бережіть від протягів.

Квітку в невеликому горщику можна поставити на підвіконня. А громіздке деревце – підняти на табурет, щоб воно отримувало досить світла.

Коли листям бракує світла, вони починають тягнутися до нього. Форма квітки змінюється, вона може нахилитися або викривитися. Щоб уникнути цього, періодично повертайте горщик. Пам’ятайте: повертати рослину треба помалу на кілька градусів. Інакше різка зміна положення виявиться для неї згубною.

Як поливати квітку

Грамотний полив фікуса так само важливий, як вибір відповідного місця, оптимального освітлення. Від цього залежить здорове зростання, стан рослини.

Немає ніякого чіткого режиму зволоження ґрунту. Тут усе залежить від зовнішніх чинників: пори року, температури, вологості в приміщенні, особливостей ґрунту та навіть віку квітки. Для кожної рослини частота, рясність поливу будуть індивідуальними. Головне – стежити за станом ґрунту, не заливати квітку надмірно.

 Як поливати фікус

Рослина потребує зрошення, коли ґрунт висихає. Занурте палець на 3 см у ґрунт. Якщо він сухий – пора полити квітку. Якщо на пальці залишаються вологі сліди – зі зрошенням краще почекати.

Виникає резонне питання: як поливати фікус, коли ґрунт підсохне? Тут все просто:

 1. Підготуйте воду кімнатної температури. Дайте їй заздалегідь відстоятися пару днів або використайте фільтровану рідину.
 2. Полийте ґрунт, щоб вода повністю покривала верхній шар ґрунту.
 3. Дайте воді вбратися.
 4. Через 30 хвилин злийте надлишки вологи, яка стекла через дренажні отвори в ємність під вазоном.

Не старайтеся з частим поливом, особливо взимку, коли рослині треба менше вологи. Інакше листя пов’яне, поникне. У каучукових фікусів листя почне сохнути по краях із-за переливання. Крім того, через щедрий або недостатній полив, а також зрошення холодною водою листя може опадати.

Підберіть оптимальний режим зволоження для квітки і просто уважно стежте за необхідністю зрошення.

Додаткові водні процедури

Правильним поливом зволоження фікуса і догляд у домашніх умовах не обмежується. Необхідно обприскувати рослину кожні два дні. Використовуйте воду, яка відстоялася, як для поливу, і треба обприскувати нею листя.

Важливо: якщо температура повітря в приміщенні нижче +16 °С від обприскування краще відмовитися.

Полив фікуса

Так само корисно протирати листя вологою ганчіркою або ватним диском. Виконуйте процедуру раз на два тижні. Змочіть ганчірку теплою водою. Акуратно протріть нею листочки. Ця процедура корисна квіткам з великим листям і рослинам з дрібним листям. Оскільки часто поливати фікус шкідливо, а додаткове зволоження листочкам піде на користь. Крім того, ви знімаєте шар пилу, який заважає їм вбирати світло.

Якщо протирати безліч дрібних листочків втомливо, влаштуйте фікусу невеликий душ. Поставте його у ванну. Накрийте горщик поліетиленовим пакетом або плівкою, щоб волога не потрапляла на ґрунт. Полийте листочки з душу зі слабким натиском теплою водою. Направляйте струмінь збоку, щоб не пошкодити листя. Дайте рослині висохнути і поверніть її на місце, поставивши колишньою стороною до світла. Виконати цю процедуру простіше, ніж протерти листочки. Але пам’ятайте, що переміщення з місця на місце для квітки – зайвий стрес.

Як піклуватися про фікус у різні пори року

Догляд за фікусом у домашніх умовах потребує також вибору оптимального температурного режиму для зростання рослини. Квітка відмінно переносить жарке літо з температурою в приміщенні до +30 °С. Взимку оптимальна температура має бути вище за +16 °С, хоча багато видів спокійно переносять зимівлю і при +10 °С.

Головне при контролі температури – дотримуватися співвідношення тепла та світла, які отримує рослина. Влітку з цим немає жодних проблем: висока температура повітря супроводжується яскравим освітленням. Але взимку треба стежити, щоб рослина отримувала досить світла. Особливо, якщо вона зимує в жаркій квартирі з сухим повітрям. Тоді треба встановити додаткове освітлення.

Фікус догляд взимку: Освітлення

Крім того, фікусу потрібен додатковий догляд взимку у вигляді обприскування. Це убереже квітку від шкідливої дії сухого повітря. Якщо квітка зимує в прохолодному приміщенні, її треба берегти від протягів, переохолодження кореневої системи. Краще прибрати рослину з холодного підвіконня або підкласти під вазон додатковий утеплювач.

Як правильно пересаджувати фікус

Для швидкого, здорового зростання квітці потрібна періодична пересадка. Молоду рослину краще пересаджувати щороку. Квітку старшу за чотири роки – раз на 2-3 роки. Необхідно оновлювати землю, давати кореням вільний простір для зростання.

Якщо ви вирощуєте високу рослину, то краще не тривожити її зайвий раз зміною житла. Досить періодично оновлювати верхній земляний покрив, щоб корені були захищені.

Для домашнього фікуса пересадка – важливий етап догляду. Краще за все висаджувати рослину навесні або раннім літом. Вона починає набирати силу після зимівлі, але ще не йде в активне зростання. Квітка швидше приживеться, зміцниться і розростеться.

Зрозуміти, що рослині потрібна пересадка досить просто. Після поливу ґрунт швидко висихає. Корені обплітають земляну грудку, виглядають з дренажних отворів. Це сигнал до того, що квітці потрібен горщик більше.

Етапи пересадки

 1. Підберіть відповідний горщик. Відмінний варіант – пластикові або керамічні, глиняні вазони з дренажними отворами. За розміром ємність має бути трохи більше кореневої системи, щоб корінцям було куди рости. Оптимально вибрати вазон на 2 см глибше і ширше за попередній горщик. Але не беріть занадто велику ємність. Корені будуть довше її освоювати, квітка уповільнить зростання. Так само підберіть відповідну ємність під вазон, куди витікатиме вода після поливу.

Як правильно пересаджувати фікус: Вибір вазона

 1. Підготуйте ґрунт для фікуса, щоб догляд і пересадка дали оптимальні результати. Придбайте в квітковому магазині спеціальний субстрат. Або можете змішати ґрунт самостійно. Для цього візьміть у рівних пропорціях листову, дернову землю, торф і пісок. Готуючи ґрунт для молодої рослини, приберіть зі складу дернову землю. А для дорослої квітки радимо додати до ґрунту перегній.
 2. Запасіться дренажем. Для цього підійде звичайний керамзит з квіткового магазину.
 3. Дістаньте квітку зі старого горщика, заздалегідь зволоживши землю. Тягніть її акуратно, щоб не пошкодити стебло або кореневу систему. Перед витяганням трохи поворушите ґрунт, щоб рослина легше вийшла з ємності.
 4. Акуратно обтрусіть зайву землю. Видаліть верхній шар ґрунту. Не прибирайте весь ґрунт. Струсіть фікус. Від кореневої системи відокремляться невеликі грудки землі. Інший ґрунт залиште на коренях. Не знімайте з них землю, щоб не пошкодити відростки.
 5. Підготуйте вазон. На дно горщика насипте 2-3 см дренажу. Згори покладіть деревне вугілля. Воно допоможе кореням відновитися, якщо якісь відростки були пошкоджені. На вугілля треба висипати трохи ґрунту.
 6. Встановіть кореневу систему, розташовуючи стебло по центру горщика. Притримуючи стебло, досипте ґрунт.
 7. Поставте фікус на колишнє місце.
 8. Через 4-5 днів полийте рослину. Відразу після посадки зволоження не потрібне, оскільки основна частина ґрунту на кореневій системі була змочена перед витяганням зі старого вазона.

Знаючи, як правильно пересаджувати фікус, ви легко впораєтеся з посадкою. Грамотний догляд при зміні ґрунту та вазона допоможе продовжити життя рослини. Вона швидше буде розростатися, зміцниться в новому горщику.

Як вносити добрива

У період активного зростання з весни до осені рослині потрібне додаткове живлення, щоб вона отримала максимум корисних речовин. Тому її необхідно правильно удобрювати. Для цієї мети підійдуть спеціальні мінеральні та органічні суміші. Підгодівлю різними видами варто чергувати, удобрюючи квітку раз на 10-14 днів.

Добриво для фікуса: Час підгодівлі

Добрива для фікуса вносяться під корінь через деякий час після поливу, щоб не пошкодити коріння. Або можна додати суміш безпосередньо у воду для зрошення, зробивши менш концентрований розчин.

Після пересадки рослина не потребує додаткового добрива ще 2 місяці, оскільки свіжий ґрунт містить досить поживних речовин.

Не варто підгодовувати квітку взимку, коли вона знаходиться в стані спокою. Якщо удобрювати її при недоліку тепла та світла, це стимулює зростання. Але пагони та листя будуть слабкими. Краще дати квітці відпочити, приступити до підгодівлі з настанням весни.

Важливість правильного догляду

Фікусу потрібен правильний догляд у домашніх умовах:

 • Достатнє освітлення без попадання прямих сонячних променів.
 • Відсутність протягу.
 • Оптимальний режим поливу без переливання або висихання ґрунту.
 • Очищення листя від пилу.
 • Захист від холоду взимку.
 • Добриво для активного зростання.
 • Періодична пересадка.

Для забезпечення оптимальних умов зростання не треба докладати серйозних зусиль. Досить стежити за станом квітки, коригувати догляд, якщо рослина починає хворіти.

Якщо листя опадає, перегляньте режим поливу, зверніть увагу на температуру, освітлення в приміщенні.

Якщо листочки засихають, скручуються, означає в кімнаті занадто сухе повітря. Забезпечте квітці додаткове зволоження.

Поява бурих плям на листі сигналізує про недостатній полив або занадто високу температуру навколишнього простору.

Усі проблеми вирішуються усуненням їх причин. Коли ви перейдете до правильного догляду, вони пройдуть. Хворі листочки відновити не вдасться, але нові будуть рости здоровими та гарними.

Догляд за фікусом: Відновлення квітки

Тепер ви знаєте, як правильно доглядати за фікусом. Слідуйте нашим простим порадам і насолоджуйтеся турботою про домашній сад без зайвого клопоту.

87341 1 cookie-check Як доглядати за фікусом

Читайте також:

Як приготувати печінку. 8 простих рецептів від Comfy
Як приготувати печінку. 8 простих рецептів від Comfy
02 Вересня, 2019, 05:51 12184 8
Автор блогу Comfy знову експериментує на кухні. Сьогодні я поділюся своїми секретами, як приготувати печінку. Ваша скарбничка рецептів поповниться простими стравами, які підійдуть як для...
Смотреть результаты
Як засмагати в солярії? 17 порад від Блогу Comfy
Як засмагати в солярії? 17 порад від Блогу Comfy
Це в 18 столітті в моді була аристократична блідість, сьогодні все зовсім інакше. Сучасні дівчата мріють про підтягнуте засмагле тіло. Ви здивуєтеся, дізнавшись, що мода...
Смотреть результаты
Як відростити довге волосся?
Як відростити довге волосся?
Просто користуватися правильним шампунем і не стригтися – не дасть швидких результатів. У боротьбі за довжину волосся потрібно залучити всі засоби. Переглянути повністю свій раціон,...
Смотреть результаты