search
Підписатися

logo

Столовий етикет: серветки. Як користуватися серветкою за столом?

03 Березня, 2020, 10:27 0

Ну що, продовжимо розбиратися в тонкощах столового етикету? Тоді сьогоднішня тема в нашому Блозі – це серветки. Як користуватися серветкою під час обіду, куди її класти і для чого вона взагалі потрібна? А як бути, якщо серветка раптом випадково впаде на підлогу? Розбираємо найчастіші запитання про правила використання серветок і розповідаємо все, що потрібно знати про цей елемент столової сервіровки! 🧐

Правила этикета за столом

Навіщо потрібна серветка

Серветка – це обов’язковий елемент правильно сервірованого столу, але, як не дивно, далеко не всі знають, як користуватися серветкою під час обіду. Адже столовий етикет завжди передбачає правильне використання сервірувальних серветок. Причому правила етикету регламентують не тільки те, як серветку розгортати і куди її класти, а й порядок дій при витирання цією річчю рук або губ. Звучить загрозливо? Тоді давай розберемося в цьому питанні, і ти побачиш, що тут якраз немає нічого складного! 😊

А ось тут, до речі, є ще більше корисної інформації з етикету: Користуємося столовими приборами правильно. Шпаргалка з етикету!

Текстильные салфетки на столе

Для чого потрібна серветка в ресторані і на офіційних обідах:

 • Гості кладуть тканинну серветку на свої коліна перед початком трапези, щоб захистити одяг від крихт і бризок їжі.
 • Серветкою можна витерти забруднені в процесі обіду пальці.
 • Тканинною серветкою прийнято промокати губи під час і після їжі, а також перед тим, як надпити з келиха, щоб не залишити на ньому жирний відбиток губ.

Вытереть губы салфеткой

Що не можна робити з тканинною серветкою під час їжі:

 • Відкладати її в сторону, коли обід ще не закінчився, або ж взагалі не користуватися цим аксесуаром під час трапези.
 • Сморкатися в неї – це не носовичок!
 • Витирати обличчя або шию від поту.
 • Протирати серветкою під час їжі екран свого смартфона, посуд і столові прибори.
 • Заправляти її за край коміра або у виріз сукні, намагатися закріпити серветку на поясі або запхнути її край між гудзиками на одязі.
 • Кидати серветку поверх тарілки з їжею.

Сервированный стол

Зверни увагу! Закріпити на шиї можна тільки один вид серветок – ті, що подаються до лобстерів. У всіх інших випадках серветку кладуть строго на коліна.

Це основні правила використання серветки під час їжі, слідувати яким потрібно неухильно. Але крім них в правилах столового етикету також передбачені деякі додаткові вимоги і поради по використанню серветки під час трапези. Наприклад, окремий список правил для ресторану, для неформальної дружньої вечірки або сімейного застілля. Розповімо про них трохи докладніше!

Столовые приборы в салфетке

А ще заглянь сюди: Як правильно ходити в гості і що з собою взяти. Правила етикету!

Як користуватися серветкою в ресторані

Не слід хапатися за серветку відразу ж, як тільки ти сядеш за столик в ресторані – правильним вважається спочатку взяти меню і зробити замовлення, а потім вже починати її розгортати. Буває, що службовці ресторану згортають сервіровочні серветки в красиві, але дуже високі фігурки, і через подібні конструкцій розгортати папку з меню стає просто фізично незручно. Ти опинився в такій ситуації? Просто переклади серветку на стіл – зліва від своєї тарілки. Зроби це з легкою недбалістю, але акуратно.

Высокая салфетка

Якщо ж серветка згорнута в рулон і протягнута в спеціальне сервировочное кільце, то після того, як ти виймеш з нього тканину, поклади це кільце на стіл поруч зі своїми столовими приборами – справа вгорі. Коли замовлення буде зробленио, серветку можна використовувати далі за призначенням.

Питання з ніжкою: Як вибрати правильні келихи для вина?

Як правильно покласти серветку на коліна?

 • Для початку акуратно розгорни її. Ні в якому разі не слід струшувати серветку, розмахувати нею або, тим більше, трясти за куточок – витрать кілька зайвих секунд, щоб просто спокійно розгорнути її руками. Пам’ятай, що правила етикету забороняють розгортати серветку безпосередньо над столом, так що роби це біля своїх колін.
 • Великі і середні за розміром серветки розгортаються не до кінця. Їх потрібно класти на коліна, склавши вдвічі. Наприклад, квадратну серветку можна скласти трикутником – вершиною до колін, а місцем згину до себе.
 • Маленькі серветки, наприклад, ті, що подаються до сніданку, можна покласти на коліна розгорнутими повністю.

Салфетка на коленях

Але крім того, щоб розкласти серветку на колінах згідно з вимогами етикету, нею потрібно ще й правильно користуватися під час їжі, а тут теж є свої тонкощі. Нижче ти знайдеш основні правила використання серветки за столом під час їжі.

 • Текстильною серветкою можна витирати пальці і промокати губи під час їжі тільки в тому випадку, якщо сервіровка не передбачає паперових серветок.
 • Для витирання пальців використовуй виворітну сторону верхнього краю складеної на колінах серветки, обережно відгинаючи його, а потім поклади назад – забрудненою стороною на нижній шар тканини.
 • Щоб промокнути губи, слід скористатися її правим верхнім куточком. Етикет дозволяє чоловікам акуратно, але все ж витирати рот текстильною серветкою під час їжі, тоді як до жінок він більш суворий: представниці прекрасної статі можуть лише делікатно промокнути губи кінчиком серветки.
 • Якщо губи у жінки нафарбовані, то щоразу раз перед тим, як надпити з келиха з вином, вона повинна промокнути губи серветкою – залишати на обідку бокала відбитки помади вважається поганим тоном.
 • Якщо під час їжі тобі потрібно піднятися з-за столу на кілька хвилин, зніми серветку з колін і поклади її на сидінні свого стільця, не складаючи і не розправляючи тканину. Легка недбалість – ось саме те, що доречно в цій ситуації. А коли ти повернешся за стіл, знову розклади її на колінах.
 • У разі, якщо серветка в ресторані впала на підлогу, не піднімай її – обслуговуючий персонал контролює такі ситуації, і коли подібні казуси трапляються, службовець просто прибере її і подасть тобі нову серветку.
 • Після закінчення трапези злегка згорнуту серветку потрібно покласти на стіл зліва від своєї тарілки. Складати її заново не потрібно, але і сильно жмакати теж не варто. Ніколи не залишай після закінчення трапези серветку на стільці і не кидай її на підлогу спеціально. Коли ти покладеш її  поруч зі своєю тарілкою, ти просигналізуєш офіціантові про закінчення трапези, і він зможе прибрати посуд зі столу. Чому серветка кладеться на стіл зліва, а не справа від тарілки? Тому, що персонал, який обслуговує гостей, підходить саме з правого, а не з лівого боку.

Оставленная на стуле салфетка

Це цікаво: 9 корисних порад по тайм-менеджменту від Маска. Будь як Ілон!

Як користуватися серветкою в гостях

Ти обідаєш в гостях або ж запрошений на урочисту сімейну вечерю, і сервіровка столу передбачає тканинні серветки? У такій обстановці все буде проходити набагато простіше, ніж в ресторані або під час дуже офіційного обіду із суворим дотриманням всіх правил етикету. Так що просто стеж за діями господарів будинку і при необхідності вчасно їх повторюй.

Использование салфетки в гостях

 • Званий обід офіційно починається, коли господар або господиня вечора розгортає свою серветку на колінах – це сигнал всім гостям взяти з нього або з неї приклад. Так що теж розгорни свою серветку і поклади її на коліна. Якщо це велика обідня серветка, ти можеш залишити її складеною в довжину.
 • Протягом усього застілля тримай серветку на колінах. Як і в ресторані, вона повинна залишатися там до тих пір, поки тобі не знадобиться ненадовго відлучитися з якоїсь причини з-за столу. Або ж поки обід не закінчиться.
 • Якщо серветка випадково впала на підлогу, тихенько звернися до когось з господарів будинку – коротке, але ввічливе вибачення і прохання замінити забруднену серветку в такій ситуації будуть абсолютно доречні. Але краще з таким проханням звертатися відразу до господині.
 • Уважно стеж за господарем або господинею вечора під час їжі: якщо він або вона кладе свою серветку на стіл, це сигнал про те, що трапеза закінчена для всіх. В такому випадку також повтори цю дію – акуратно поклади серветку зліва від своєї тарілки.

І в кінці нашого невеликого, але, сподіваємося, корисного екскурсу в світ доброго виховання дамо ще одну невелику пораду з використання серветок під час їжі. Де б ти не обідав – в фешенебельному ресторані або в будинку своїх друзів, завжди залишайся ввічливим і акуратним. Коли кладеш серветку на коліна на початку трапези і прибираєш її на стіл в кінці, роби це непомітно. Секрет правильного використання серветок за столом полягає саме в тому, щоб не привертати до цього процесу увагу людей 😉

Элегантная женщина в ресторане

Як бачиш, правила столового етикету, що стосуються серветок, є, і їх не так вже й мало. Зате вони зовсім нескладні, тому запам’ятати всі ці тонкощі абсолютно реально.

Смачного і хорошої компанії для вечері! 😘

Хочеш більше корисних порад і свіжих ідей? Тоді частіше заходь на сторінки Блогу Comfy, і ти не пропустиш жодної корисної статті! Ну і якщо ти підпишешся на Telegram-канал Якось Так, то тебе щодня чекатимуть актуальні новини та круті акції, цікаві факти та оригінальні ідеї на всі випадки життя. А ще ми проводимо спеціальні розіграші шикарних призів тільки серед підписників! 😉 Тут не нудно, так що зазирай до нас на вогник!

100453 0 cookie-check Столовий етикет: серветки. Як користуватися серветкою за столом?

Читайте також:

Як приготувати картоплю фрі вдома? 11 рецептів
Як приготувати картоплю фрі вдома? 11 рецептів
03 Березня, 2020, 12:19 7190
Страви з картоплі популярні в усьому світі, завдяки доступній ціні овоча, простоті приготування та відмінному смаку. Але безумовний лідер серед всіх варіантів приготування продукту –...
Смотреть результаты
Як замаринувати шашлик
Як замаринувати шашлик
Пікнік, друзі, хороша погода і шашлик – ідеальний сценарій для вікенду. Питання лише в одному, який маринад для шашлику приготувати? Хтось любить гострий, хтось солодкий,...
Смотреть результаты
Що приготувати на сніданок? Три страви з яєць! – Криворукий кухар # 24 | Блог Comfy
Що приготувати на сніданок? Три страви з яєць! - Криворукий кухар # 24 | Блог Comfy
Всім відомо, що сніданок – найважливіший прийом їжі. Щоб приготувати сніданок, наповнений енергією, ми зібрали найцікавіші рецепти з яєць. Сьогодні пропонуємо спробувати приготувати 3 страви....
Смотреть результаты