search
Підписатися

logo

Програми-аутлайнери: що це і для чого можна використовувати

22 Червня, 2021, 12:05 0

Серед безлічі видів редакторів аутлайнери займають особливе місце — вони виявилися інструментом, аналогів якому не знайшлося і поєднали в собі властивості звичайного нотатника та інтелект-карти. Давайте розберемося, що таке аутлайнери і яку користь вони можуть принести в навчальній і робочій діяльності.

Що таке outliner?

Аутлайнерами називають структурні редактори. Такий інструмент допомагає організувати деревовидні списки будь-якої вкладеності. Ви можете оперувати кожним елементом списку — перемістити його, згорнути, робити материнським для інших пунктів або навпаки, знижувати в ранзі.

Список, який ви склали, можна вивантажити в звичайному текстовому форматі або використовувати спеціальний формат, який дозволяє зберігати структуру. Найчастіше це OML, OPML (Outline Processor Markup Language) і XOXO (eXtensible Open XHTML Outlines).

Dynalist позволяет неограниченно пользоваться списками

Для чого використовуються аутлайнери

Завдяки тому, що ви можете скласти ієрархічний ланцюжок, редактори подібного типу відмінно підходять для написання статті або робіт зі складною структурою і відгалуженнями.

Аутлайнери часто використовують як альтернативу майнд-картам — складений список може мати одну центральну думку і додаткові, які розкриваються великим числом висновків.

Аутлайнер використовується для будь-яких списків, які можна уявити: ви можете зробити з його допомогою каталог, список посилань, список побажань, списки книг або фільмів, використовувати в академічній діяльності, для навчання і засвоєння інформації. Наприклад, заховати під випадаючі елементи відповіді на питання. Такий спосіб подання інформації може служити для описання біографій — верхніми елементами списку можна вказати роки життя персони і заховати в кожен елемент події цього періоду. Звичайно, варто згадати чек-листи, для яких формат аутлайнера відмінно підходить.

Читайте також: Чек-лист: простий і універсальний спосіб виконувати завдання

В аутлайнерах зручно планувати проекти і ще краще — заходи, поїздки. Кожен нюанс буде окремим елементом і ви нічого не забудете. Також він підходить для планування справ: ви можете розбити список на сфери життя або на періоди, опускаючись до найдрібніших подробиць і знову піднімаючись вгору, на стратегічний рівень. Аутлайнер може підійти для ведення конспектів і проведення мозкових штурмів, дозволяючи не заплутатися в численних зв’язках і висновках.

Ви можете вести щоденник в програмі-аутлайнері, згруповуючи нотатки за датами, місяцями, роками.

На які функції варто звернути увагу

Залежно від напрямку вашої діяльності, важливість окремих функцій може мати різну ступінь. Ось кілька можливостей аутлайнеров, які роблять їх потужним інструментом і стануть в нагоді в більшості випадків:

  • можливість переміщатися по структурі та створювати нові пункти за допомогою клавіатури;
  • можливість прикріпити файли і зображення;
  • двонаправлені посилання;
  • експорт в форматі звичайного тексту або OPML;
  • синхронізація з хмарним сховищем;
  • підтримка Markdown;
  • підтримка тегів;
  • можливість створювати папки.

Звичайно, не варто обмежуватися тільки цими функціями, при знайомстві з програмою вивчайте докладніше її можливості. Однак будь-який поважаючий себе аутлайнер буде мати у своєму розпорядженні такий набір. При бажанні ви можете створити свій список вимог і при пошуку програми орієнтуватися на нього.

Огляд програм-аутлайнерів

Roam Research

Roam став справжнім гейм-чейнджером серед аутлайнеров і програм для нотаток. Завдяки широким можливостям дозволяє організувати персональну базу знань і реалізувати метод Zettelkasten.

Читайте також: Zettelkasten — система управління знаннями

Помітна особливість Roam Research — наявність Daily notes, головної сторінки, яка відразу має дату у вигляді заголовка. Таким чином, відкриваючи додаток, ви можете відразу створювати замітки і вже потім структурувати їх. І пізніше знайти за датою, що ви записували в цей день і чим цікавились.

Roam Research може доповнюватися плагінами, також ви можете редагувати його зовнішній вигляд самостійно. Це дозволяє підлаштовувати додаток під себе і змінювати його як заманеться. Відкритість програми породила величезну кількість самописних плагінів, шаблонів і тем оформлення, які ентузіасти найчастіше надають у відкритому доступі. Навколо Roam Research сформувалося ком’юніті, об’єднане бажанням логічно і зрозуміло організувати свою інформацію.

Безсумнівною перевагою Roam Research є наявність двонапрямлених посилань, які дозволяють зв’язати між собою ваші нотатки. Таким чином створюється граф — діаграма ваших зв’язків, візуалізація, в якій ви починаєте бачити, як об’єднуються поняття, які до цього здавалися протилежними.

Широкі можливості дали відмінний фундамент для створення гнучких систем: Roam використовують для написання книг, як CRM, у якості щоденника, зовнішнього сховища інформації. Програма платна і коштує 15$ на місяць, є знижки. Працює у вебі, є синхронізація, але поки не має мобільного застосунку.

Dynalist позволяет неограниченно пользоваться списками

Workflowy

Workflowy — типовий аутлайнер, досить популярний серед знавців подібних програм. Працює у вебі, є додатки iOS і Android. Безкоштовно надається 250 пунктів на місяць. Збільшити цей обсяг можна або за допомогою платної підписки (4.99$ на місяць або 49$ на рік), або запрошуючи нових користувачів. Також для передплатників збільшується обсяг сховища для файлів, який за замовчуванням становить 100 МБ.

Інтерфейс складається з лівої панелі і вікна редагування нотатки. Кожен пункт ви можете відкрити як окремий документ. Є можливість прикріплювати файли, шерити доступ, експортувати замітки в форматі звичайного тексту або OPML. Структуру можна вивести у вигляді буллет-списків або у вигляді дошки, яка схожа на канбан.

Працюють гарячі клавіші: для основних дій є клавіатурні комбінації, тому створювати списки, рухатися по дереву, згортати і розгортати списки, форматувати текст ви можете, не торкаючись до миші. Підтримуються теги. Для платних користувачів є синхронізація з Dropbox.

Інші приклади аутлайнерів

Dynalist

Дуже схожий на Workflowy, але є відмінності, які також роблять Dynalist класним інструментом. Нотатки можна згрупувати в папки. Підтримуються теги, закладки, є сортування списків. Є виділення кольором важливої інформації, форматування Markdown.

Інформацію можна представити у вигляді списку або звичайного тексту, відмічені пункти можна приховати або показати одним кліком. Вигляд майнд-карти доступний для платних користувачів. Підтримуються стандартні функції експорту, є можливість бекапу і окремо доступна можливість імпорту з Workflowy.

У сервісу є програми для всіх платформ, мобільні додатки, розширення для браузера. Лояльні умови підписки: у безкоштовній версії надається необмежена кількість пунктів, pro-версія коштує 7.99$ на місяць з можливістю взяти 50% знижку, запрошуючи друзів або за студентською квотою.

Працюють звичні гарячі клавіші, якщо ви до цього користувалися будь-яким аутлайнером, то швидко звикнете, що тут Tab і Shift + Tab відповідають за те ж саме.

Dynalist позволяет неограниченно пользоваться списками

Checkvist

Прекрасний аутлайнер з широкими можливостями навіть на безкоштовному плані. Крім стандартної функції списків, дозволяє додавати завдання по email, є відкрите API, фільтри. Необмежені списки, безліч клавіатурних комбінацій. Підтримка Markdown. Можливість ставити дедлайн. Підтримуються беклінки.

При натисканні поєднання om включається режим «Не турбувати», в якому вас нічого не буде відволікати від складання списку або структурування тексту.

План Pro починається від 3.9$ на місяць або 39$ на рік. Стане доступна синхронізація з Google Календарем, кілька видів бекапу, повторення завдань, 2 ГБ для файлів і можливості кастомізації зовнішнього вигляду. Також стане доступною темна тема.

Dynalist позволяет неограниченно пользоваться списками

RemNote

Аутлайнер, який підтримує інтервальні повторення, вміє перетворювати ваші замітки в картки для повторення і позиціонує себе як інструмент для управління знаннями. Підтримка двонапрямлених посилань робить його прекрасним редактором для організації інформації за методом Цеттелькастен. Нотатки можна згрупувати в папки.

Платна версія коштує 6$ на місяць, можна заробити місяць безкоштовного використання pro-функцій, якщо запросити друга за реферальним посиланням. Розширена версія дозволяє завантажувати PDF-файли, дає доступ до видалених елементів, надає можливість задавати свої гарячі клавіші для дій. Також розробники обіцяють ранній доступ до нових фічей і пріоритетну підтримку.

Мобільний додаток доступний тільки в ранньому доступі, RemNote працює у вебі.

Dynalist позволяет неограниченно пользоваться списками

Інші приклади аутлайнерів

Якщо вам не вистачило функцій перерахованих вище програм, подивіться на інші аутлайнери: Zim, WikidPad, TreePad, CherryTree, Notion, Manuskript, Inkdrop, Walling і таке інше.

Для роботи та навчання, для написання статей, зберігання інформації і організації знань, для ведення списків справ і планів — аутлайнери стають практично ідеальними інструментами, щоб розкласти своє життя по поличках. Якщо ви ще не пробували працювати в режимі структурованих списків — придивіться до такого способу ведення заміток. Сподіваємося, наш матеріал допоможе зробити перші кроки.

116195 0 cookie-check Програми-аутлайнери: що це і для чого можна використовувати

Читайте також:

Нова презентація Samsung 2021. Дивимося наживо 17 березня!
Нова презентація Samsung 2021. Дивимося наживо 17 березня!
10 Березня, 2021, 01:49 2731
Ну що, бажаєш ще більше крутих новинок від Samsung? Тоді ми маємо для тебе просто чудову новину, котра точно стане тобі до вподоби: цього місяця...
Смотреть результаты
Розіграш 15 Настільних ігор Hasbro Монополия
Розіграш 15 Настільних ігор Hasbro Монополия
Організатором акції виступає ТОВ «КОМФІ ТРЕЙД». Організатор безпосередньо самостійно проводить акцію. Мета проведення Акції: популяризація програмного продукту «Comfy Assist», привертання уваги до розіграшу, надання можливості...
Смотреть результаты
РЕЗУЛЬТАТ РОЗІГРАШУ серед користувачів додатка Comfy Assist за листопад
РЕЗУЛЬТАТ РОЗІГРАШУ серед користувачів додатка Comfy Assist за листопад
COMFY проводить розіграш призів серед користувачів додатка Comfy Assist. Привести до ладу свій будинок, і що ще важливіше – прибирати після веселощів  – стане легко...
Смотреть результаты