search
Підписатися

logo

Як правильно читати розвиваючі книжки

06 Травня, 2021, 01:58 0

На відміну від художньої літератури, нон-фікшн вимагає особливого підходу, тому що ми хочемо не тільки отримати задоволення від книги, а й впровадити отримані знання в своє життя. Саме тому до читання таких книг слід приступати без поспіху і з планом, який дозволить отримати максимум від прочитаного. Про нього сьогодні і поговоримо.

Як вибирати книги для читання

Цій темі можна присвятити окрему статтю, але деякі поради розглянемо в стислому варіанті. Які є способи знайти по-справжньому цінні книги?

  1. Заведіть собі список книг, які хотіли б прочитати. Не сподівайтеся на пам’ять і додавайте туди екземпляри, на які варто звернути увагу. Кращий варіант — записувати не тільки назву, а й автора книги та інші подробиці, які допоможуть зрозуміти, чим вона цінна і чому заслужила місце в списку. Наприклад, звідки ви дізналися про книгу або хто її порадив.Для списку можна використовувати як звичайні нотатки / блокнот, так і спеціалізовані програми і сервіси.
  2. Привчіть себе питати у нових знайомих і друзів, що вони читають зараз і які книги рекомендують. Відразу додавайте їх в список з відповідною позначкою. Якщо ви потім повернетеся до людини з хорошим відгуком про її рекомендації — це дозволить зміцнити зв’язок і може слугувати одним з елементів грамотного нетворкінгу.
  3. Знайдіть список книг, які рекомендує відома особа, впливова або просто авторитетна для вас людина. Як правило, подібні списки можна знайти в особистих блогах або статтях у популярних виданнях.
  4. Якщо ви цікавитеся конкретною темою, запитайте у однодумців, що варто почитати з цього приводу або знайдіть збірки книг, які вже склав хтось до вас. Подивіться відео виступів фахівців в цій області. Найчастіше у них є написана книга або вони рекомендують у відкритих джерелах найбільш цінні екземпляри по темі.
  5. Користуйтеся спеціалізованими сайтами книголюбів, форумами та спільнотами, які дозволять дізнаватися про свіжі новинки та почерпнути інформацію про книги, які ви тільки збираєтеся читати.

Впроваджуємо ідеї в своє життя

Знайомство з книгою

Підготуйтеся до читання нон-фікшн книги, як би ви готувалися до зустрічі з важливим спікером або кандидатом на роботу — виконайте «домашнє завдання», яке дозволить отримати максимум інформації ще до читання першої сторінки. У будь-якої книги є анотація і вступ, зміст, на обкладинці часто наводяться короткі відгуки впливових людей або витяг з біографії автора. Все це дозволить приблизно уявити, що вас чекає.

Якщо ж ви хочете переконатися, що книга сподобається і буде варта присвяченого їй часу, проведіть більш глибоке дослідження. Ви можете почитати відгуки про книгу на сайтах, присвячених читанню, вивчити репутаційний слід автора, його пости, виступи, публікації. Подивіться на оцінки книги, почитайте, що пишуть про неї книжкові блогери або ентузіасти, які вже вивчали суміжну літературу.

Також корисними до читання книги можуть бути три питання. Задайте їх собі, дайте відповідь точно і конкретно. Це допоможе отримати користь від книги, бути не пасивним читачем і вплине на ваше сприйняття інформації. Повертаючись до цих питань, ви зможете читати більш усвідомлено і робити ті нотатки, які принесуть цінність не тільки під час читання, а й після того, як книга зробить свою роботу.

  1. Навіщо я це читаю?
  2. Що я хочу дізнатися?
  3. Як я використовую знання з книги?

Ознайомлювальне читання

Перше читання селф-хелп і науково-популярної літератури не несе в собі цілі детально вивчити запропоновану інформацію. Це скоріше ознайомлення, перший погляд на те, що відбувається. При першому читанні не робіть позначок, не підкреслюйте важливі думки, а просто читайте і вникайте в те, що говорить автор. Якщо книга написана легко, на ознайомлювальне читання може піти максимум два-три дні.

Також процес читання може бути паралельним: тобто ви ознайомлюєтеся з однією частиною, дивитеся, які в ній є підзаголовки, що виділено іншим шрифтом, які примітки і виноски, графіки та картинки. Це займає півтори хвилини. Далі читаєте цю ж главу уважніше, робите нотатки з нею, обробляєте і переходите до наступної глави.

Ознайомлювальне читання дозволить вам зрозуміти, чи варто витрачати час на цю книгу, чи достатньо цінні для вас факти та поради в ній. Можливо, через тридцять сторінок ви зрозумієте, що книга не подобається і варто переходити до наступного пункту з вашого списку на прочитання.

До речі, саме тридцять сторінок — рекомендований мінімум для того, щоб дати книзі шанс. Якщо ви розумієте, що книжка не резонує і не подобається вам, сміливо кидайте її. Ви будете знати, що спробували і зі спокійною совістю присвятите час читанню релевантної для вас літератури.

Також ознайомлення допомагає нашому мозку підготуватися до засвоєння інформації і зрозуміти, про що зараз йтиметься. Подальше вивчення відбудеться набагато легше і швидше, ніж без підготовки.

Впроваджуємо ідеї в своє життя

Виділяємо головне

Відразу після ознайомлення перечитуйте книгу, вже озброївшись олівцем і маркером. Якщо це електронна версія — користуйтеся функцією виділення тексту, робіть нотатки і закладки. У паперовій не бійтеся робити нотатки, клеїти стікери і кольорові закладки, якщо книга належить вам. Вона не стане від цього гірше, а придбає додаткову цінність.

Намагайтеся записувати не тільки цитати з книги, а й думки, ідеї, на які вона вас наштовхнула. Тримайте поруч блокнот або нотатник, щоб записати свої думки і спостереження. Часто хороша книга наштовхує на відкриті питання або дозволяє по-новому інтерпретувати знання, які вже у вас були. Зв’язування таких инсайтів між собою — суть читання, так як нові напрацювання і їх зв’язок фактично повторюють структуру вашого мозку. Все пов’язано з усім і на перетині знань з’являються нові відкриття і несподівані ідеї.

Робимо висновки

Щоб переконатися, що ви засвоїли отриману інформацію, розповідайте або описуйте своїми словами зміст кількох абзаців або глави. Такий прийом дозволить не «відлітати» думками, зосередившись на процесі читання. Більш того, опис своїми словами потім дозволить використовувати ваші роздуми в статтях, відгуках про книгу, детально розповісти свої враження друзям і знайомим. Не дарма у всіляких книжкових клубах обговорення книги починається з переказування сюжету своїми словами.

Також допомагає питання, звернене або до інформації, або до себе. Наприклад: на які питання відповідає ця глава? Що я дізнався з цієї глави? Чим вона цінна для мене? Які нові факти тут наведені? Як це співвідноситься зі знаннями, які у мене вже є?

Робимо усвідомлені нотатки

Намагайтеся не просто виділяти і колекціонувати цитати з книги, а доповнювати їх своїми думками з цього приводу. Через деякий час сама цитата стає менш цікавою і ви не зможете згадати, чому порахували її важливою. Зате ваші думки послужать огранюванням для діаманта, чому набуті знання стануть ціннішими. У будь-якій темі важливо саме ваше сприйняття інформації, тому варто витратити на обробку прочитаного трохи більше часу.

Заведіть окремий документ для книги, оформіть його таким чином, щоб він був автономним і вам не потрібно було повертатися до першоджерела. Наприклад, якщо у вас виникли думки по ходу читання, приведіть цитату повністю і потім вкажіть свої роздуми. Опишіть власні враження таким чином, щоб навіть людина, яка не читала книгу, могла зрозуміти, про що йшла мова. Таким чином ви допоможете майбутньому собі згадати враження, коли будете повертатися до конспекту.

Ви можете використовувати прийоми візуальних нотаток в оформленні, доповнити конспект ментальної картою, щоб показати взаємозв’язок або структуру розглянутих тем. Якщо в книзі були згадки персон, інших книг, термінів, які вам незрозумілі або про які хотілося б дізнатися побільше — випишіть їх окремо, щоб розібратися з ними після читання і таким чином розширити читацький досвід.

Впроваджуємо ідеї в своє життя

Впроваджуємо ідеї в своє життя

Книги можуть змінити ваше життя, якщо ви дозволите трапитися цим змінам. У процесі читання доповнюйте список «На впровадження» прийомами, які побачили в книзі. Хороша література дає не тільки інформацію, але і вправи, приклади, які дозволяють застосувати знання в житті. Практична робота часом виявляється цінніше, ніж десятки сторінок читання, оскільки саме адаптація чужого досвіду під себе дає прожити власні емоції і закріпити знання у своєму житті.

Після прочитання книги позначте конкретні терміни, в які впровадите дії зі списку. Це може зайняти час, але принесе результат. Ті звички, які підходять вам, залишайте, від інших відмовляйтеся. Таким чином ви створите власну реальність, в якій існують тільки ефективні дії і задоволення від досягнення цілей.

114890 0 cookie-check Як правильно читати розвиваючі книжки

Читайте також:

Безпечні поїздки з дітьми. Чим відрізняються автокрісла для дітей різного віку
Безпечні поїздки з дітьми. Чим відрізняються автокрісла для дітей різного віку
29 Квітня, 2021, 02:12 2225
Коли планується поїздка з дитиною автівкою, не обійтися без хорошого автокрісла, адже воно забезпечує дитині комфорт і безпеку під час ваших подорожей. Навіть якщо їхати...
Смотреть результаты
Як спекти класичну паску
Як спекти класичну паску
Пекти паску – той ще квест. Не завжди виходить, навіть якщо строго слідувати рецепту. А потім думаєш: чи то мука така, чи то дріжджі підвели,...
Смотреть результаты
Чим зайняти дитину, поки працюєш дистанційно — поради та ідеї
Чим зайняти дитину, поки працюєш дистанційно — поради та ідеї
Ті, кому доводиться працювати не просто дистанційно з дому, а ще й із маленькою дитиною під боком, знають, наскільки це часом буває складно. Непосидючі малюки...
Смотреть результаты