search
Підписатися

logo

Як користуватися компасом 3 простих кроки

22 Жовтня, 2019, 11:25 5

У наш час, коли сучасні технології широко розвинені, для мандрівників більш звичним є GPS-навігатор, а не компас. GPS-навігатори здаються більш зрозумілими, зручними та практичними в новій місцевості, ніж старий добрий помічник мандрівників.

Зі зручністю навігатора ніхто не сперечатиметься, але у нього є серйозний мінус: він має властивості розряджатися. А в поході не завжди є можливість зарядити акумулятор. Якщо батарея розрядилася, потрібно буде покладатися на інтуїцію або шукати шлях по зірках. Компас стане тим інструментом, який виручить у будь-який момент.

У цій статті ми розповімо, як правильно користуватися компасом та орієнтуватися на місцевості. Ви здивуєтеся, але все не так складно, як здається на перший погляд.

Підписуйтесь на наш Telegram – канал

Зміст:

 1. Як користуватися компасом?
 2. Як вивчити маршрут по карті та компасу?
 3. Крок №1 – пошук азимута
 4. Крок №2 – підготовка компаса до походу
 5. Крок №3 – пристрій компаса
 6. Як використовувати компас без карти?
 7. Як допомогти дітям навчитися користуватися компасом?

Як користуватися компасом?

Далеко від цивілізації завжди знадобляться навички, що допомагають орієнтуватися на місцевості. У цій справі дуже допомагає компас. Як користуватися цим інструментом, щоб він допоміг побудувати маршрут?

як користуватися компасом

Кожен мандрівник перед виходом з дому обов’язково повинен вивчити маршрут. Потрібно подивитися на карту, обчислити прямий і зворотний азимут, всі дані записати в блокноті. Такі обчислення дозволяють відповідальному туристу переконатися в правильності свого шляху.

Щоб зробити такі обчислення, потрібен не тільки компас, але і карта, лінійка, олівець, а також блокнот для запису. Дослідження перед походом займають багато часу, тому рекомендуємо починати подорож саме з цього.

Як вивчити маршрут по карті та компасу?

 1. Візьміть карту місцевості, куди збираєтеся відправитися, розкладіть її на підлозі чи на столі. Олівцем позначте всі точки, через які потрібно буде пройти: початковий пункт, кінцевий, привали для перекусів або навіть ночівлі, якщо похід очікується довгим.
 2. На карті розмістіть компас і поверніть її до тих пір, поки показники півночі не співпадуть.
 3. За допомогою лінійки потрібно позначити свій маршрут. Його потрібно прокладати так, щоб точка початку маршруту збіглася із середньою точкою на циферблаті. Градус, який виходить у цьому випадку, потрібно обчислити. Це значення записується в блокноті. Відразу варто записати й інше значення. Це зворотний азимут.
 4. Весь відрізок шляху повинен бути зафіксований на папері. Так ви точно будете знати, як рухатися від точки до точки, і ваша прогулянка буде продуктивною.

компас як користуватися

Під час руху потрібно орієнтуватися по стрілці, тому ви вже будете йти за розрахунком азимута. Попередня підготовка до походу убезпечить вас і вашу групу від несподіваних місць. Заблукати буде неможливо, якщо рухатися строго по компасу.

Крок №1 – пошук азимута

Перш ніж зрозуміти, як правильно користуватися компасом, обов’язково потрібно розібратися з основними поняттями при роботі з цим приладом. Однією з найбільш важливих навичок буде обчислення азимута. Ці знання допоможуть мисливцям і грибникам знайти стежку, що веде додому. Туристам, яким подобається ходити в походи, також варто освоїти це мистецтво обчислення азимута.

Слово «азимут» здається складним, але якщо дізнатися, що це всього лише кут, де крайні точки це північ і початок шляху, то термін здається вже не таким страшним. Для розрахунку азимута потрібно рухатися за годинниковою стрілкою, або в бік Сходу. Тоді можна розраховувати на точні свідчення.

Буває, новачки помічають відхилення від маршруту та звинувачують у всьому неправильно працюючий пристрій. Швидше за все, причина в тому, що азимут невірно розрахований. Докладніші відомості про процес дозволять з точністю розрахувати цей показник:

 1. Компас повинен перебувати в положенні «лежачи». Корпус обертається на підлозі або столі до того моменту, поки стрілка не знайде північну сторону.
 2. Орієнтуватися можна прямо на природі або взяти з собою карту. Визначивши для себе, в який бік необхідно рухатися, можна починати розрахунок.
 3. Робиться розрахунок кута, який створюється між трьома крапками: північ, місце відправлення та кінцевий пункт.

Обов’язкове правило при підрахунках, яким нехтують багато новачків: рахувати потрібно строго зліва направо. Ті дані, які вийшли, слід не тримати в голові, а записати, щоб орієнтуватися за компасом.

компасом як користуватися

Якщо пошук азимута відбувається прямо на місцевості, то в якості другої точки варто використовувати об’єкт, який височіє над іншими або чимось виділяється. Створивши потрібний напрямок, можна буде без праці дійти до нього. Щоб продовжити маршрут далі, необхідно також обчислити азимут. Розрахунки повторюються кожен раз, коли необхідно йти до нової точки.

Звичайно, процес обчислення азимута не такий простий, як прогулянки за допомогою навігатора, але емоцій від подорожі, яку ви створюєте за допомогою розрахунків, можна отримати набагато більше.

Крок №2 – підготовка компаса до походу

Важливим етапом використання компаса буде його підготовка до походу. Перевірка працездатності виробу перевіряється таким чином:

 1. Прилад розташовується на будь-якій горизонтальній поверхні й очікується, поки стрілка стане нерухомою. Показання кінця стрілки циферблата потрібно зафіксувати на папері.
 2. Потрібно створити роздратування для стрілки. Це робиться за допомогою металевого предмета, який підноситься до пристрою.
 3. Як тільки предмет буде усунутий, стрілка повинна повернутися в початкове положення. Це говорить про те, що компас придатний для подорожі.

Бажано провести процедуру кілька разів, щоб переконатися в працездатності виробу. Якщо в будинку є два компаси, то варто звірити їх показання між собою. Тоді точно буде впевненість, що інструмент правильно покаже шлях додому.

Крок №3 – пристрій компаса

Уже понад тисячу років пристрій з магнітною стрілкою дозволяє туристам знаходити вірний маршрут. Цей винахід настільки унікальний, що його занесли до списку чотирьох найбільших відкриттів. Його поява порівняна з винаходом пороху та паперу. За весь час існування прилад зазнавав серйозні зміни. Хоча сьогодні є чимало пристроїв, більш функціональних, ніж звичайний компас, він як і раніше входить у список обов’язкових речей у будь-якому тривалому поході.

 старий компас

Орієнтування на місцевості за компасом стає простішим, коли користувач розуміє алгоритм його використання.

 1. Класична форма компаса – коло. Робиться пристрій зазвичай з металу або пластику.
 2. Лімбом називають поверхню з цифрами, і розташовується вона під прозорою верхньою кришкою. На циферблаті може бути різна кількість поділів. Багато в чому це залежить від моделі. Але у всіх пристроях буде повне охоплення вимірювання на 360 градусів.
 3. Північ позначається великою англійської буквою N (North), проте є моделі, де Північ позначений російською буквою С. Навпаки – маркування Півдня. Якщо виробник компаса російська компанія, то, швидше за все, воно позначене літерою Ю, іноземні виробники використовують маркування S (South). Таким же чином відзначається Схід (E -> East) і Захід (W -> West).
 4. У центрі циферблату знаходиться стрілка з магніту, яка пофарбована у два кольори. Більш яскравий окрас, зазвичай червоний, завжди показує на Північ.
 5. Збоку пристрою є спеціальний важіль. Він називається «аретир». У неробочому стані він утримує стрілку. Коли він відпускає, стрілка червоною стороною відправляється на Північ.
 6. Компас, який ми знаємо і використовуємо зараз, називається «компас Адріанова». А ось мандрівники минулих століть використовували пристрій, який мав кільце, що огинає корпус. З його допомогою можна було побудувати маршрут на мушку, зафіксувавши необхідний напрям руху.

Багато сучасних моделей випускаються з обертовим лімбом і стрілкою, яка може встановлюватися вручну, відзначаючи маршрут.

Як використовувати компас без карти?

Досвідчений мандрівник може без праці показати, як користуватися компасом, якщо немає карти. Така техніка використання підходить тим туристам, які абсолютно не люблять обчислень.

Можливість орієнтуватися на місцевості без карти знадобиться грибникові або мисливцеві, яким часто доводиться бродити по глухих заростях у пошуках «здобичі». Щоб повернутися назад, необхідно підключати компас. Не зважаючи на те, що без застосування карти орієнтування буде приблизним, але це все одно краще, ніж залишитися ночувати в лісі.

як правильно користуватися компасом

Наступні поради допоможуть недосвідченим мандрівникам побудувати маршрут без карти:

 1. В якості точки відліку буде використовуватися значущий об’єкт. Для грибника це може бути знайома стежка, струмок або вихід на трасу. Для основи орієнтира використовуються сторони світу.
 2. Перед тим, як починати рухатися, рекомендується встати спиною до початкової точки й обличчям до того об’єкту, до якого необхідно дійти.
 3. За компасом необхідно побачити напрямок і рухатися по ньому, не збиваючись з маршруту. Наприклад, це буде південний захід. У такому випадку потрібно йти та стежити за стрілкою. Поки вона показує цей напрямок, ви рухаєтеся в потрібну сторону.

Гуляючи по лісі, варто весь час тримати компас при собі. Часом потрібно звірятися, чи не зійшли ви зі своєї доріжки. Якщо потрібно повернутися, то варто йти у зворотному напрямку. При русі на південний захід, потрібно починати рух на північний схід.

Як допомогти дітям навчитися користуватися компасом?

Є ряд вправ, які допоможуть дітям визначати своє місце розташування, використовуючи компас. Як їм користуватися в той період, коли потрібно відшукати дорогу, допоможуть прості дії.

 компас і діти

Ці вправи розроблені для дітей, які відправляються в незнайоме місце: похід, екскурсію, тощо. Ігрові заняття перед походом допоможуть не боятися приладу, а застосовувати його в подорожі. Найкраще навчатися в групі. Саме групові вправи допомагають весело та з користю провести тренування.

 1. Всі учасники гри стають в одному ряду, в руках у кожного повинен бути компас. Керівник групи повідомляє, на скільки градусів потрібно рухатися, і в якому напрямку. Учасники повинні повернутися в потрібну сторону, використовуючи компас. Переможцем стає той, хто зробить найменше помилок.
 2. Керівник дає завдання колективу дійти до великої сосни або іншого місця, яке добре видно, за допомогою компаса. Всі повинні налаштувати свої компаси на потрібний маршрут. У цьому випадку можна зробити вправи і для оцінки відстані. Кожен учасник повинен порахувати, скільки йому треба було кроків, щоб дійти до місця.
 3. Учасники діляться на кілька команд. Після встановлення маршруту на компас і його проходження, хлопці повертаються в табір. Їм видається карта місцевості та до кожної точки маршруту видаються питання, на які група повинна відповісти. Наприклад, якої породи було дерево на першій точці шляху, тощо. Якщо на якесь питання група не може дати відповідь, потрібно повернутися на те місце. Така гра дозволяє не тільки навчитися користуватися компасом, будувати маршрути, але також сприяє колективній роботі та хорошому запам’ятовуванню місцевості.

Вправи можна доповнювати іншими методами опрацювання використання компаса. Такі групові заняття допоможуть дітям з дитинства освоїти корисні навички орієнтування.

89658 3 cookie-check Як користуватися компасом 3 простих кроки

Читайте також:

Піца – не можна не спокуситися. 4 секрету ідеальної піци + найпопулярніші начинки
Піца - не можна не спокуситися. 4 секрету ідеальної піци + найпопулярніші начинки
21 Жовтня, 2019, 08:02 3036 10
Тепла й ароматна, з соковитою начинкою, з сиром, що тягнеться та хрусткою скоринкою – таку піцу, мабуть, люблять всі. Навіть той, хто це ретельно приховує,...
Смотреть результаты
Поради новачкам. Що таке боке?
Поради новачкам. Що таке боке?
Ми вже навчилися з вами вибирати фотоапарати, об’єктиви та аксесуари до них. Тепер час поговорити про те, як же застосувати всі ці знання та куплені...
Смотреть результаты
Смачна осінь. Пробуємо домашній мармелад
Смачна осінь. Пробуємо домашній мармелад
Осінь і хочеться солоденького. Ну прям дуже! Так, ми і раніше бавилися десертами, морозивом, млинцями. Зізнаємося, любимо цю справу. Сьогодні ж сезонна варіація на тему...
Смотреть результаты