search
Підписатися

logo

Як користуватися духовкою? Режими і Лайфхаки

07 Серпня, 2019, 04:38 8

Духова шафа є в будь-якій кухні. Але не кожна господиня нею користується. Для початківців кухарів вона може здатися чимось страшним і незрозумілим. Однак коли знайомишся з духовою шафою ближче, розумієш, що страви, приготовані в ній, набагато смачніше тих, які були зварені і підсмажені на плиті. До того ж вони набагато корисніше. Автор блогу Comfy розбиралася, як користуватися духовкою. Поспішаю з вами поділитися своїми відкриттями.

Підписуйтесь на наш Telegram – канал

Як користуватися духовкою

Зміст:

 1. Загальні рекомендації по використанню духової шафи
 2. Як користуватися газовою духовкою
 3. Як користуватися електричною духовкою
 4. Основні режими електричної духовки
 5. Глибина духової шафи
 6. Лайфхаки

Загальні рекомендації по використанню духової шафи

Незалежно від того, яка у вас духова шафа, – газова або електрична, – існує шість простих правил по експлуатації:

 1. Перш ніж включити прилад, переконайтеся, що всередині нічого немає. Деякі господині зберігають всередині духової шафи каструлі, сковорідки і інше кухонне начиння.
 2. Вибираємо рівень. До кожної духової шафи додається решітка. Для неї всередині передбачені пази. Решітка встановлюється за типом полки в шафі. Для неї можна вибрати рівень. Як правило, в духовій шафі передбачено мінімум три рівні. Середній – універсальний варіант для приготування більшості страв. Вони обдаються гарячим повітрям зверху і знизу, завдяки чому запікаються рівномірно. Нижній рівень передбачений для інтенсивного запікання. На ньому готують супи, юшки та рагу. Нижній ТЕН потужніше верхнього. Якщо поставити зверху, вийде рум’яна скоринка. Здобу, м’ясо і рибу краще запікати при двох режимах духовки – спочатку виставити високу температуру, а ближче до кінця її зменшити мало не до мінімуму. У будь-якому випадку ємність з інгредієнтами потрібно ставити рівно по центру. Тоді нагріте повітря буде рівномірно циркулювати навколо страви. Якщо ви поставите деко ближче до дверцят або стінці, ризикуєте отримати блюдо з сируватими краями.
 3. Підбираємо ємність для запікання. Зараз дуже великий вибір посуду для духових шаф. Це деко, металеві ємності, глиняні горщики, скляний посуд, керамічні форми і багато іншого. Наприклад, в глиняних горщиках готують смачні рагу, а в деку краще пекти пироги. Крім того, інгредієнти можна загортати в рукав або харчову фольгу.
 4. Дверцята тримаємо закритою. Не варто занадто часто відкривати її. Повітря ззовні зіпсує весь процес запікання. За приготуванням страви потрібно спостерігати в оглядове віконце.
 5. Вивчаємо рецепт. Перед приготуванням будь-якої страви потрібно досконально вивчити інструкцію до духової шафи і рецепт. Це дві складові ідеального блюда.
 6. Чорне деко не для запікання. Кожна духова шафа укомплектована чорним деко. Мало хто знає, що воно призначено не для запікання, а для збору залишків жиру.

 Як користуватися газовою духовкою

Як користуватися газовою духовкою

Принцип роботи газової і електричної шафи однаковий. Однак є кілька важливих відмінностей в експлуатації. І я в цьому переконалася, порівнявши обидва прилади.

Газовою духовою шафою дуже просто користуватися. З нею розбереться навіть початківець кулінар. Як правило, прилад має мінімальний набір функцій. Його можна встановити навіть при відсутності газопостачання в будинку. У такому випадку його потрібно підключити до газового балона. Внутрішній простір нагрівається відкритим полум’ям. Воно горить знизу. Таким чином, знизу температура буде вище, ніж вгорі.

 Як користуватися газовою духовкою - 2

Розберемося, як користуватися газовою духовкою:

 • У приладу може бути передбачено різний підпал – електричний і механічний. Електричний – простіше в управлінні. Вам потрібно потримати включеною рукоятку управління 6-10 секунд, після чого повернути її проти годинникової стрілки і встановити в положення Max. З механічним підпал складніше. Вам знадобляться сірники. Я раджу купити спеціальну запальничку. Запаліть сірник або запальничку, піднесіть до пальника і поверніть рукоятку. Пальник розташована під дном приладу. Для її піджига передбачений отвір, в який легко увійде сірник або запальничка. Після цих маніпуляцій повинен з’явитися вогонь. Закриваємо шафу.
 • Вкрай рідко заготівля страви ставиться в холодну духову шафу. Зазвичай в рецептах говориться, що блюдо потрібно ставити в розігріту духову шафу. Тому включаємо її за 10-15 хвилин до початку запікання страви. Через покладений час ставимо всередину посуд з підготовленими інгредієнтами. Закриваємо дверцята. Виняток тільки для дуже жирного м’яса – воно ставиться в холодну духову шафу.
 • Температурний режим в духовці залежить від страви. Так, для випікання пирогів потрібна температура 160 градусів. Рибу і птицю готують при 180 градусах. Червоне м’ясо запікають при 200 градусах. Температура виставляється важелем управління. Найчастіше навколо нього розмічена шкала з позначками температури. У просунутих моделях всередині може бути розміщений термометр.
 • У сучасних моделях передбачений таймер. Це дуже зручно. Вам потрібно задати час приготування. Про закінчення встановленого часу скаже звуковий сигнал. Піч автоматично відключиться. Ви можете не турбуватися про те, що страва пригорить.
 • Щоб відключити духову шафу, потрібно встановити рукоятку на вихідну позицію.

Режим в духовці

У газової духової шафи є деякі недоліки. Перш за все, це вибухонебезпечність. Перед кожним включенням пристрою його потрібно оглядати на наявність пошкоджень. У перші хвилини після включення необхідно переконатися, що пальник горить, а в кухні відсутній запах газу. Інші недоліки: повільний розігрів, обмежений функціонал і відсутність високих температур.

Як користуватися електричною духовкою

Електричні духові шафи більш функціональні порівняно з газовими агрегатами. Вони забезпечені двома нагрівальними елементами. Один розташований вгорі, інший – внизу. У деяких моделях передбачений гриль. Останні розробки забезпечені багатим набором функцій таких, як приготування на пару і розморожування продуктів. У таких духових шафах можна приготувати будь-яку страву.

 Як користуватися електричною духовкою

Експлуатація електродуховки простіше, ніж газової духової шафи. Вам потрібно:

 • включити агрегат;
 • встановити потрібну температуру;
 • дати духової шафі нагрітися до заданої температури;
 • поставити по центру блюдо;
 • закрити дверцята і виставити таймер;
 • після спрацьовування звукового сигналу перевірити блюдо і при необхідності знову включити прилад.

При виборі електропристрою слід уточнити, який ТЕН є у нього основним. У старих і простих моделей основний ТЕН – нижній. У просунутих агрегатів він служить допоміжним. Його використовують для рум’янцю нижньої скоринки в пирогах, для тривалої випічки та консервації.

Як користуватися електричною духовкою - 2

При використанні електричної духової шафи не можна ставити блюдо на дно – ємність може пошкодити ТЕН. Посуд необхідно встановлювати тільки на решітку.

Для відключення приладу необов’язково вичікувати відключення таймера. Його можна вимкнути за кілька хвилин до заданого часу. Духова шафа буде остигати поступово. Блюдо також дійде поступово.

Головний плюс електричної духової шафи – безпека. Щоб її включити, вам потрібно тільки вставити вилку в розетку і виставити таймер. Недоліків у неї теж вистачає. Перш за все, це велике навантаження на електропроводку. Якщо у вас вдома стара проводка, то краще відмовитися від покупки електричної духової шафи. Нагрівальні елементи електродуховок ламаються частіше, ніж газові пальники. Ще один недолік – обмежений вибір посуду. В електричних духових шафах можна готувати в посуді з чавуну, вогнетривкої глини і кераміки. Під забороною ємності з металу та фольги. Вони електропровідні. Їх контакт з електрикою може привести до поломки приладу.

Істотний мінус електричних приладів полягає в їх високій ціні в порівнянні з газовими духовими шафами. Таким чином, кожен сам вирішує, яку купити духову шафу.

Режими духовки

Основні режими електричної духовки

Як говорилося вище, електропристрої багатофункціональні. Практично всі моделі оснащені такими функціями:

 • Верхній і нижній рівень. Стандартний набір функцій, який є у кожного електричного агрегату. Знизу блюдо буде пропікатися сильніше. Має сенс запускати обидва розігріву для приготування страв в горщиках. Крім того, інтенсивний розігрів включається при запіканні страви в посуді з матеріалу з низькою теплопровідністю. До таких належать ємності зі скла і алюмінію.
 • Вентилятор. Він включається разом з верхнім або нижнім рівнем. Вентилятор дозволяє готувати на двох деках одночасно.
 • Верхній нагрів. Його включають під кінець готування, коли необхідно отримати рум’яну скоринку. Щоб прискорити процес, можна включити вентилятор.
 • Вентилятор і кільцевий нагрівач. Такий набір функцій потрібен тим господиням, які багато готують. Кільцевий нагрівач розташований на задній стінці духової шафи. При включеному вентиляторі і кільцевому нагрівачі можна готувати на трьох деках одночасно. Даний режим духовки відмінно підходить для запікання піци, картоплі, булочок, ватрушок і тортів. Кільцевий нагрівач добре тримає низьку температуру, тому його включають для розморожування страв.
 • Вентилятор + нижній нагрівальний елемент. Гаряче повітря підніматиметься знизу і розноситися вентилятором по всій глибині духової шафи. Таким способом рекомендують запікати відкриті пироги. Крім того, вентилятор з включеним нижнім нагрівальним елементом дозволяє швидше завершити процес готування.
 • Вентилятор + два працюють нагрівальні елементи. Ви включите обидва Тена і вентилятор. Останній буде розносити тепло по всій глибині духової шафи. Блюдо приготується швидше. Такий спосіб приготування використовується для запікання великих шматків м’яса, свинячих ніжок, риби, цілої птиці, тортів. Якщо включити два Тена і вентилятор, то можна готувати на двох рівнях одночасно. Неприпустимо готувати в такому режимі омлети і безе. У даного режиму духовки є один недолік – господаркам слід частіше переставляти деко.

Режими електричної духовки

 • Гриль. Він являє собою нагрівальну трубку, прикріплену у верхній частині духовки. Вона відрізняється від інших нагрівальних елементів способом дії. Трубка діє за принципом інфрачервоного випромінювання. Вона нагріває не повітря, а продукти. Гриль призначений для запікання тонких шматочків м’яса, риби, шпікачек, ковбасок, сосисок, овочів, тостів. Крім того, гриль можна включити в кінці готування, щоб отримати рум’яну скоринку.
 • Гриль + верхній нагрів. Нагрівальний елемент включається для посилення гриля.
 • Гриль + вентилятор. Останній розподіляє випромінювання по всьому об’єму продуктів. Також для розподілу випромінювання використовується вертів.
 • Розморожування. Дана опція дозволяє розморожувати продукти для подальшого приготування. При цьому не будуть не втрачені корисні речовини м’яса або риби.
 • Підігрів. Всередині буде підтримуватися температура на рівні 50-60 градусів. Ця функція дозволяє розігрівати раніше приготовані страви.
 • Вентилятор + всі нагрівальні елементи. Одночасно включаються верхній, нижній і кільцевий нагрівальні елементи. Такий режим духовки зустрічається нечасто. Він використовується для попереднього нагріву приладу, швидкого приготування і запікання великих страв.

Режими духовки - 2

У просунутих моделей можуть бути бути такі опції, як “максі-гриль”, “турбо-обдув”, “термоціркуляція”, “інтенсивне гаряче повітря”, “3-0-конвекція”, “повільне запікання” і ін. Таким чином, функціонал сучасних духових шаф максимально наближений до мікрохвильових печей.

Глибина духової шафи

Під глибиною мається на увазі корисний об’єм приладу. Вибір цього параметра залежить від призначення пристрою. Якщо він купується для великої родини або закладу громадського харчування, то має сенс вибрати модель з максимально можливою глибиною. В середньому вона становить 55-60 см. Ширина приладів дуже різна. Вона варіюється в межах 40-90 см. Перед придбанням приладу слід взяти до уваги ці нюанси, щоб вибрати місце, де його встановити.

Режими духовки - 3

Лайфхаки

Господині нерідко стикаються з невдалою випічкою. Причини можуть бути різні: неправильно обрана температура і рівень запікання, невідповідний посуд, недотримання рецепта і ін. Головна помилка – неправильний підхід до тіста. Так, дріжджове і бісквітне тісто має запікатися при закритій дверці до повної готовності. Не варто її відкривати до сигналу таймера. Але навіть при правильному підході щось може піти не так. Деякі проблеми можна легко виправити.

Пиріг опадає, а не піднімається? Встановіть температуру на 10 градусів нижче. В майбутньому робіть тісто менш рідким.

Пиріг зверху потемнів, а по краях сируватий? Опустіть його на рівень нижче, зменшіть температуру і запікайте трохи довше.

Пиріг вийшов дуже сухим? Зубочисткою зробіть в ньому отвори і влийте в них фруктовий сік або коньяк. В майбутньому, щоб уникнути цієї проблеми скоротіть час запікання або встановіть температуру на 10 градусів нижче.

Блюдо пересушилось, але ще не готове? Підніміть температуру і скоротіть час приготування.

Боїтеся, що ваше блюдо пригорить? Розподіліть на деку 1 кг великої кам’яної солі і поставте його на нижній рівень.

Режими духовки - 4

84969 0 cookie-check Як користуватися духовкою? Режими і Лайфхаки

Додати коментар

Такий e-mail вже зареєстровано. Скористуйтеся формою входу або введіть інший.

Ви вказали некоректні логін або пароль

Вибачте, для коментування необхідно увійти.

Читайте також:

Кращі фільми про італійську мафію: добірка найкрутішого гангстерського кіно
Кращі фільми про італійську мафію: добірка найкрутішого гангстерського кіно
05 Серпня, 2019, 09:55 4068 5
Поки весь світ чекає виходу проекту мрії Мартіна Скорсезе – – фільму «Ірландець» 2019 року, саме час змахнути пил зі старого тематичного кіно. І у...
Смотреть результаты
БУДЬ В ТРЕНДІ! Найбільш затребувані технології в кондиціонерах 2019
БУДЬ В ТРЕНДІ! Найбільш затребувані технології в кондиціонерах 2019
Сучасна техніка, навіть побутова, стає більш технологічною і функціональною. Особливу увагу в спекотні літні дні привертають до себе кондиціонери. Здавалося б, що може бути простіше...
Смотреть результаты
Як розтягнути взуття. 11 перевірених способів✅
Як розтягнути взуття. 11 перевірених способів✅
Впевнена, кожному знайома ситуація, коли після покупки туфель або чобітків довелося з сумом усвідомити – вони тиснуть. Носити маленькі черевики як мінімум незручно. До того...
Смотреть результаты