search
Підписатися

logo

Стрес. Види стресу і профілактика стресових станів

24 Травня, 2022, 10:21 0

Нині, на жаль, складно залишатися незворушним і зберігати гармонію в душі. Тому багато хто з нас сьогодні — і дорослі, і діти, на жаль, перебувають у стані постійного стресу.

А якщо короткочасний разовий стрес у деяких ситуаціях є навіть корисним, оскільки він допомагає мобілізувати психічні та фізичні резерви організму для швидкого й ефективного вирішення складних завдань, то довготривалий стрес дуже небезпечний. Коли людина постійно перебуває у стресовому стані, виникає перенавантаження, і ресурси організму швидко виснажуються. Починаються проблеми зі здоров’ям, порушується сон та падає імунітет, погіршуються пам’ять та когнітивні здібності.

Наразі тема стресу як ніколи актуальна, тому давайте поговоримо про стрес і його види. І почну я з хорошої новини! Бо стрес буває двох видів — дистрес (шкідливий) і еустрес (хороший).

Стрес — це захистна реакція організму на зовнішні подразники. Простими словами, стрес — це реакція нашого організму на складну ситуацію. Це явище, з яким ми стикаємося майже щодня.

Еустрес — це фактор, необхідний нам для виживання, це своєрідний мотиватор, що спонукає нас діяти, змінюватись, рости, розвиватись, набувати нового досвіду. Якщо ж внаслідок стресу вичерпуються захисні сили організму та зриваються механізми адаптації — це «шкідливий стрес».

Що відбувається з нами в стресі?

  • Соматичні симптоми: жар, холод, розгубленість, пришвидшене серцебиття, розширення зіниць, надмірне потовиділення.
  • Психологічні симптоми: тривожність, запальність, недовірливість, почуття небезпеки, депресія, пригніченість, апатія.
  • Як стрес впливає на нашу поведінку? Змінюється апетит, погіршується травлення, виникає дратівливість, що чергується плачем, безсоння, або надмірна сонливість, панічні атаки, знижується працездатність і креативність.

Короткотривале напруження може активізувати і сприяти досягненню кращих результатів діяльності людини, але (!!) хронічний стрес може стати причиною розвитку різних захворювань (хвороби серця, діабет, розлади ШКТ, дерматологічні проблеми, порушення жіночої репродуктивної системи тощо).

Три первинні реакції на стрес: «бий!», «біжи!», «завмри!». Ми бачимо, як люди реагують в стресових ситуаціях, відстежуємо свої реакції. Хто з початком війни «біг» в напрямку кордонів? Хто «бився» в гарячих точках, волонтерських пунктах, словесно в соціальних мережах? Хто залишився і «заморозився» в ситуації, що утворилася?

Будь-яка реакція є нормальною, адже ненормальною є подія! Але як допомогти собі врівноважитись? Повернутися до креативного мислення? Зробити вибір? Знайти себе в непростій ситуації?

Спершу варто справитись з рівнем стресу. Чи допоможе це прийняти вірне рішення? Так! Бо в стані стресу моє бачення буде звужуватись до тунельного. І куди дивитиметься мій «тунель», туди я і буду направляти свої дії.

Як боротись зі стресом? Найчастіше я використовую модель ізраїльських психологів — BasicPh.

Теорія ґрунтується на тому, що людина сприймає і переварює інформацію шістьма каналами, BASIC Ph — початкові букви цих каналів.

  • Belief and values — віра, життєва філософія, світобачення, віра в себе і треті сили.
  • Affect and emotion — емоції, те, що людина переживає. Є люди, які відразу кричать, викидають емоції, коли щось стається. І є такі, які просто закриваються.
  • Social — соціальні зв’язки, друзі, знайомі. Кому допомагає розмова з близькою людиною, другом або спеціалістом для того, щоби знизити свій рівень стресу?
  • Imagination — уява, фантазія, це проективні вправи, вправи на уяву, медитації. Інколи люди саме мріями дають собі раду.
  • Cognition and thought — раціональна діяльність. Це здатність людини продумати свої кроки, проаналізувати і знайти виходи. Для таких людей логічний ланцюжок і планування діють, як заспокійливе.
  • Physiology and activities — фізіологічна активність. В наш не простий час важливо дбати про своє тіло, піти у спортивний зал, порубати дрова, набрати ванну. Вивільнити ту енергію, яка не дає спокою.

Спробуйте проаналізувати, які канали у вас працюють? Які способи ви вже використовуєте? Які є для вас відкриттям, і ви готові поекспериментувати? Складіть для себе «тривожну валізку» — перелік з 10 пунктів, перші 9 з яких — способи, які вам допомагають, а останній — 2 номери телефонів, один з яких — близької людини, а другий — спеціаліста (психолога, лікаря, тренера).

Дуже часто наш організм сам знаходить інструменти боротьби зі стресом, тому варто вміти себе слухати. А я залюбки вам допоможу, розділю ваші ідеї, підкажу нових і відповім на запитання.

 

Інформацію надали : Sane Ukraine – спільна команда психологів і тренерів України і Британії. Автор Хількевич Віра -магістр психологіі, гештальт-консультант, тренер Sane Ukraine. 

Бережіть себе! Це найперша і найголовніша справа, яку ми можем зробити! 💙💛

122704 0 cookie-check Стрес. Види стресу і профілактика стресових станів

Додати коментар

Такий e-mail вже зареєстровано. Скористуйтеся формою входу або введіть інший.

Ви вказали некоректні логін або пароль

Вибачте, для коментування необхідно увійти.

Читайте також:

Рейтинг повербанків в Україні: як вибрати найкращу модель в різноманітті брендів та моделей. ТОП повербанків 2022
Рейтинг повербанків в Україні: як вибрати найкращу модель в різноманітті брендів та моделей. ТОП повербанків 2022
23 Травня, 2022, 11:22 3409 8
Хороші повербанки: які типи повербанків бувають і для чого вони потрібні? Найкращі power bank 2022 бувають різні: компактні та масивні, на присосках та на сонячних...
Смотреть результаты
ТОП-4 гаджетів із хорошими цінами — смартфони, телевізор та ноутбук!
ТОП-4 гаджетів із хорошими цінами — смартфони, телевізор та ноутбук!
До сьогоднішньої добірки гаджетів, котру підготував Блог Comfy, увійшли чотири чудові моделі техніки. Все, що потрібно для зв’язку, роботи та розваг. Та ще й за...
Смотреть результаты
Сайт «Там, де вас чекають» — допомога в евакуації українцям
Сайт «Там, де вас чекають» — допомога в евакуації українцям
В Україні запустили корисний для громадян сайт «Там, де вас чекають», на якому зібрано багато потрібної інформації для жителів регіонів, що постраждали від бойових дій....
Смотреть результаты