search
Підписатися

logo

Питання з ніжкою: як вибрати правильні келихи для вина?

13 Листопада, 2018, 11:37 9

Келихи для вина є скрізь і у всіх. Сьогодні їх можна знайти в кожному будинку і офісі – навіть на найменшій офісній кухоньці зазвичай приховано мінімум кілька винних келихів. Ці витончені ємності для вина можуть бути різними – скляними або кришталевими, гладкими або різьбленими, сучасними або старовинними. Вони відрізняються формою, розміром і, звичайно ж, призначенням, адже для кожного виду вина існує свій тип келиха.

Бокалы для разных напитков

Те, що келихи для вина бувають різних видів, знають всі, але мало кому відомо, що ця різноманітність була придумана зовсім не для краси – і розмір, і форма посудини впливають на смакові якості налитого в неї напою, так що подібна різноманітність цілком обґрунтована. І якщо налити, наприклад, червоне вино в келих для шампанського, то червоне вино, звичайно, так і залишиться червоним вином, тільки ось смак і аромат напою розкриються неправильно, і ви не зможете насолодитися гармонією букета. І, звичайно ж, такий вибір буде порушувати правила сервірувального етикету.

Тому, щоб не потрапити в халепу, сьогодні ми будемо розбиратися, які основні типи винних келихів бувають, як правильно їх вибирати і використовувати. Ну і, звичайно ж, дамо кілька корисних порад для тих наших читачів, яких цікавить, як вибрати келихи в подарунок. Поїхали!

Разные бокалы

Чому келихи різні?

Келихи для вина саме в такому вигляді, якими ми звикли їх бачити, з’явилися порівняно недавно – ближче до середини минулого століття. Дякувати за таке витончене рішення ми повинні австрійцю Клаусу Ріделю, представнику десятого покоління потомствених виробників скла. Саме він ризикнув відмовитися від звичного тоді кольорового скла з різьбленими візерунками і розробив витончені тонкостінні ємності для вина, виконані з гладкого скла.

Спочатку Клаус керувався концепцією створення келихів, дизайн яких відповідав би різним сортам вин, став би такою собі візитною карткою кожної марки. Але досить скоро він помітив цікавий момент – один і той самий сорт вина володів різним смаком і ароматом в залежності від того, в яких келихах був поданий напій. Ці чудові зміни підштовхнули його до вивчення впливу параметрів чаші келиха на смакові якості вмісту. І незабаром з’явився абсолютно новий принцип створення келихів – тепер моделі розроблялися вже під смак конкретних марок вина.

Формы бокалов

Види келихів і смак вина

Чому смак змінюється? Є два фактори, що впливають на зміну смаку вина через різні форм келихів: хімічний та біологічний.

Згідно хімічному обґрунтуванню, від розміру келиха, його форми і ширини залежить рівень фенолів у вині і швидкість їх перетворення в ефіри. У широких келихах, наприклад, цей процес відбувається швидко, і вино набуває більш сухого смаку. А ось інтенсивність аромату залежить від обсягу чаші келиха – чим вона більша, тим сильніше відчувається букет, тому була виведена оптимальна формула: для правильного розкриття смаку і аромату червоних вин підходять великі келихи, а для білих – середні.

Бокалы разных форм

Хороше дороге вино вимагає вільного простору, щоб розкрити всі ноти аромату, і задрібний келих приховає частину багатого смаку. А ось недорогим винам більше підходять чаші поменше – у великому бокалі такий напій просто «загубиться», тоді як у відповідному за розміром він розкривається хорошою смаковою композицією та ароматом.

З точки зору біології різний смак напою пояснюється особливостями розташування смакових рецепторів на язиці. Тут форма і товщина стінок ємності визначають, в зону розташування яких саме рецепторів потрапляє в першу чергу напій, який ми п’ємо, дозволяючи зробити яскравіше або, навпаки, слабкіше виражені смакові властивості. Форма келиха також впливає на те, як саме робиться ковток – під яким кутом нахиляється голова, яка кількість рідини і з якою швидкістю переливається в ротову порожнину через край обідка. Обідок келиха, до речі, теж грає свою роль – сприйняття смаку залежить від його діаметра і наявності або відсутності потовщення по краю.

Незалежно від розміру келиха кількість вина, яке в нього розливається, має відповідати певним вимогам. Для червоних вин допустимо налити від 100 до 150 мл. в келих, а біле вино наливається в кількості від 70 до 100 мл.

Корисна порада: Якщо ви віддаєте перевагу винам різних сортів, але не плануєте влаштовувати у себе вдома виставку сучасної скляної промисловості, рекомендуємо купити келихи двох-трьох розмірів. Наприклад, келихи з чашами на 300-400 мл. підійдуть для вин середнього рівня, а більші – від півлітра до 700-800 мл. дозволять насолодитися усіма відтінками смаку і аромату вишуканих напоїв.

Наполнить бокал

Келихи Бургундія

Тип келихів «Бургундія», вони ж просто бургундські, призначений для зрілих червоних і деяких білих вин з високим рівнем кислотності і помірним вмістом танінів. Обідок тонкий, але з великим діаметром, чаша бургундського келиха досить велика, округла, елегантно звужується до верху, що дозволяє вину добре контактувати з киснем, і, відповідно, розкривати всі ноти букета. Через геометричні особливості в ароматі особливо підкреслюються солодкі і фруктові ноти, що гармонійно доповнює смак напою.

Бургундські келихи підходять: Pinot Noir, Beaujolais, Bourgogne Grand Crus, Nebbiolo, Châteauneuf-du-Pape, Barbaresco, Barolo і деяких сицилійських вин.

Келихи Бордо

Келихи «Бордо» ідеально підходять для червоних вин з високим вмістом танінів, але в них же добре розкриється смак і легких столових сортів. Форма келиха має багато спільного з бургундськими пропорціями, але чаша все ж більш вузька, що дозволяє підкреслити солодкі фруктові відтінки смаку при першому ковтку. Більш вузький обідок бордоськіх келихів як би віддаляє різкуваті ноти насиченого аромату, трохи пом’якшуючи букет вина. Ободок келиха звужений, закруглень на кромці немає.

Бордоські келихи підходять для сортів: Rioja, Cabernet Sauvignon, Bordeaux, Chianti Riserva, Merlot, Cabernet Franc, Brunello di Montalcino, Bordeaux Grand Cru.

Бокал бордо

Келихи для червоного вина

Досить універсальний тип келихів, що підходить під більшість сортів червоних вин. Ці келихи формою і пропорціями нагадують бордоський, але мають трохи менші розміри. У такій чаші аромат вина розкриється трохи слабше, ніж в перерахованих вище моделях, через менші розміри і, відповідно, менше насичення киснем, але для більшості видів червоного вина це не стає проблемою.

Класичні келихи для червоного вина підходять для сортів: Barbaresco, Bordeaux, Rioja Riserva, Bourgogne, Saint-Joseph, Languedoc-Roussillon, Cote Rotie, Chianti Classico, Chianti Riserva, Barolo, Brunello di Montalcino.

Бокал для красного

Келихи для білого вина

Ще один універсальний келих, тільки тепер для білого вина, а також деяких червоних і рожевих вин, що подаються сильно охолодженими. За формою він практично ідентичний попередній моделі – тільки трохи поступається в розмірі. Такі пропорції були розроблені для того, щоб повністю передати тонкий букет напою, оскільки аромат холодного вина піднімається до країв келиха повільно.

Класичні келихи для червоного вина підходять для сортів: Beaujolais nouveau, Pinot grigio, Muscadet, Soave, Sauternes, ельзаські і рожеві вина.

Бокал для белого

Келихи Флют

Витончені келихи флют або, як їх ще називають, флейта, з витягнутою, вузькою формою чаші виглядають дуже елегантно, а ігристі вина в них виглядають ефектно і святково. У келихах цієї форми бульбашки шампанського танцюють особливо красиво. Але дуже вузький обідок чаші краде частину аромату, тому флют варто використовувати для легких ігристих вин, наприклад, Prosecco, а для класичного шампанського краще вибирати келихи ширше, щоб розкрити всі ноти і насолодитися розкішним букетом. Особливо це стосується міллезімного шампанського – такі ігристі вина гідні кращого обрамлення, тобто бездоганного дотримання всіх правил подачі і дегустації.

Келихи флют підходять для: легких ігристих білих і рожевих вин, легкого шампанського.

Флют

Келихи для шампанського

Келихи у формі тюльпана сьогодні – це визнана класика, яка ідеально підходить для хорошого шампанського. Правильні келихи для шампанського мають трохи загострене денце чаші, дуже плавно переходить до стінок, які розширюються до середини і потім трохи звужуються до верху. Це звуження виражена слабше, ніж у «флейти», завдяки чому напій довго зберігає свою ігристість, але аромат при цьому розкривається в повній мірі, що особливо важливо для витриманих шампанських вин зі складним багатогранним ароматом.

Келихи тюльпан підходять для: шампанського.

Бокал для шампанского

Келих-кубок

Якщо ви дивилися «Великий Гетсбі» і просто обожнюєте вінтажний стиль, то широкі плоскі келихи для шампанського, такі популярні в той час, вам сподобаються. Але щодо смаку шампанського в них ми не впевнені. Причина проста: через занадто широкий обідок ігристий напій в келиху-кубку, він же келих-блюдце, практично відразу нагрівається і видихається. Так що пити його доводиться швидко, інакше ви не зможете насолодитися ні смаком, ні ароматом – сучасне шампанське не таке солодке, як сорти ігристих вин, модні в першій половині ХХ століття, і йому потрібно зовсім інша подача. Зате виглядає такий фужер красиво і вінтажно.

Келихи-кубки підходять для: шампанського.

Бокал-кубок

Вибираємо келихи в подарунок

Отже, ви вирішили подарувати винні келихи, тобто потрібно визначитися з типом фужерів і кількістю їх в наборі. Почнемо з визначення правильного типу.

Напевно, найуніверсальніший варіант – класичні келихи для шампанського. Цей різновид фужерів буде доречний практично завжди, оскільки навіть тим, хто не дуже любить шампанські вина, все одно час від часу трапляється їх пити в сімейному колі на честь якоїсь урочистої дати. Так що варіант безпрограшний, і можете бути впевнені, що в той момент, коли людина, яка отримала від вас в подарунок набір келихів для шампанського, буде їх діставати до приходу гостей, він буде вам дійсно вдячний за настільки корисний сувенір. Ну а якщо ж ви знаєте, який тип вин любить майбутній володар подарункового набору келихів, то тут вибір буде ще простішим.

Парные бокалы

Що стосується кількості келихів в наборі, тут потрібно орієнтуватися на захід або дату, яка стала приводом для подарунка, і кількість членів сім’ї одержувача. Пара красивих келихів буде доречна в якості презенту на весілля або річницю, її можна подарувати своїй другій половинці, подружжю, з яким ви дружите, або навіть своїм батькам. Коротше кажучи, будь-якій парі.

Набір келихів з 4-6 штук стане хорошим рішенням практично для будь-якого заходу. Такий комплект можна подарувати колезі, подрузі або комусь із родичів – він відмінно підійде невеликій родині або людям, які часто запрошують в гості одного або декількох друзів. Якщо ж вечірки проходять більш масштабно або сім’я дуже велика, варто розглянути набори на 10-12 келихів – такого комплекту точно вистачить на всіх.

Набор бокалов

64625 0 cookie-check Питання з ніжкою: як вибрати правильні келихи для вина?

Читайте також:

Apple iPhone XS проти Apple iPhone X
Apple iPhone XS проти Apple iPhone X
13 Листопада, 2018, 08:49 1337 9
Минулого року Apple сколихнула ситуацію в світі мобільних технологій з появою iPhone X, смартфона, який вивів компанію в нову еру дизайну розумних телефонів. Модель виявилася...
Смотреть результаты
Як змінилися смартфони за 5 років
Як змінилися смартфони за 5 років
Сьогодні смартфон є невід’ємним атрибутом будь-якої сучасної людини. Він необхідний нам завдяки своїй багатофункціональності, адже за допомогою смартфона навіть середнього класу, ми зможемо виконати безліч...
Смотреть результаты
Все про новенькі MacBook Air, iPad та Mac Mini. Підсумки жовтневої презентації Apple
Все про новенькі MacBook Air, iPad та Mac Mini. Підсумки жовтневої презентації Apple
Вчора в Нью-Йорку компанія Apple провела свою презентацію. У Бруклінській музичній академії нам показали оновлені моделі MacBook Air, Mac mini і iPad Pro. Тут можна...
Смотреть результаты