search
Подписаться

logo

10 відомих висловів Стівена Хокінга – людини, що змінила світ

18 апреля, 2018, 11:30 8

Стівен Хокінг – відомий далеко поза науковими колами. Ледь не всі його праці стали бестселерами, а все тому, що в них учений намагався простою мовою пояснити людям складні наукові поняття та процеси. Основними сферами діяльності Хокінга були космологія і квантова гравітація.

Він був видатним вченим і екстраординарною людиною, праці й спадок якого житимуть багато років. Його мужність і наполегливість у поєднанні з його величчю й почуттям гумору надихали людей по всьому світу. Одного разу він сказав: «У Всесвіті не було б особливого сенсу, якби він не був будинком, у якому живуть улюблені люди».

 

Для сильного духу фізичні вади не завада

2

Образ ученого в інвалідному візку, який досліджує найнезвичайніші властивості Всесвіту, нікого не залишив байдужим. Утім, про хвороби Хокінга якщо і варто говорити, то лише для демонстрації сили волі людини та її безмежних можливостей.

8 січня 1942 року в Оксфорді в сім’ї дослідника медичного центру в Хампстед (район в Лондоні) Френка і його дружини Ізабель – секретаря того ж центру, на світ з’явився хлопчик, якого батьки назвали Стівеном.

Ще з самого дитинства хлопчик виявляв жвавий інтерес до всього. Як і чому воно працює. Стівен намагався досліджувати все, що попадалося йому під руку: годинник, радіо. Правда, розібрати – то він завжди міг, а от назад зібрати механізми ще не вдавалося.

Після трьох років навчання в Університетському коледжі для продовження навчання він перейшов в Кембридж. У двадцять чотири роки Хокінг отримав звання доктора наук (ступінь Ph.D.).

3

Перші ознаки хвороби проявилися, коли Хокінгу був всього двадцять один рік. Тоді лікарі поставили йому діагноз бічний аміотрофічний склероз, також відомий як хвороба моторних нейронів або хвороба Лу Геріга.

Хокінг був шокований тим, що невиліковно хворий. Мозок переставав віддавати накази всьому тілу. Лікарі тоді давали йому всього пару років життя. Однак лікарі незабаром виявили, що хвороба прогресує не так швидко, як вони припускали.

«Хоча над моїм майбутнім нависла хмара, на свій подив, я з’ясував, що тепер почав отримувати від життя більше задоволення, ніж раніше», – казав про свою хворобу Стівен Хокінг.

Протягом десятиліть це захворювання поступово паралізувало молодого вченого. На заняття в університет Стівен спочатку ходив на милицях.

З кінця 1960-х років вчений пересувався в інвалідному кріслі.

У колясці йому доведеться провести все життя. Якийсь час єдиною частиною тіла, якої він міг рухати був вказівний палець. Потім вчений міг керувати тільки одним м’язом на щоці.

У сорок три роки Хокінг підхопив важке запалення легенів. Вчений переніс кілька операцій. Для забезпечення вільної прохідності дихальних шляхів йому була проведена операція трахеостомія. Але скоро Хокінг втратив можливість і розмовляти.

Тоді для Стівена був розроблений спеціальний синтезатор мови. Вчений зміг знову говорити, а з 1997 року – комп’ютер, яким можна керувати за допомогою датчика, закріпленого в мімічному м’язі щоки. Але весь цей час він не тільки працював, а й вів активний спосіб життя. «Я хочу показати, що фізичні вади – не перешкода для людини, якщо вона не падає духом», — сказав Хокінг.

Улюбленою стихією вченого була космологія і квантова гравітація. Хокінг займався термодинамічними процесами, які виникають в чорних дірах і темній матерії.

Він першим помітив, що космічні чорні діри можуть зникати (випаровуватися). Явище, яке описувало ці випаровування, отримало назву на честь дослідника – «випромінювання Хокінга». Відповідно до теорії, об’єкти не можуть втрачати вагу. За допомогою квантової механіки він прийшов до думки, що чорні дірки випромінюють енергію з тієї причини, що частинки утворюються дуже близько від них.

У 1960-х Хокінг працював над загальною теорією відносності. Він зумів навести доводи на користь того, що ця теорія вірна і Всесвіт розширюється, та метаморфози в ній могли статися при її народженні.

Однак самим, напевно, найбільш важливим досягненням було написання книги «Коротка історія часу», виданої в 1988 році.

Дуже скоро ця робота стала справжнім бестселером. Стівен в ній пішов від незрозумілої академічної мови і спробував в дохідливій формі пояснити, яким чином зародився наш Всесвіт.

Хокінг написав про такі важкі для простої людини питання, як природа простору і часу, чорні діри і теорія суперструн. Дохідливість його оповідання дійсно вражає.

Торкнувся вчений проблеми і в математичній науці. Причому, у всій книзі він скористався лише однією формулою – еквівалентності маси та енергії.

Книга поставила безліч рекордів продажів. Так, «Коротка історія часу» цілих чотири роки продавалася краще за всіх інші книги у Великобританії.

«Мені сказали, що кожна поміщена у книзі формула зменшить удвічі кількість покупців. Тоді я вирішив взагалі обходитись без формул. Щоправда, наприкінці я таки написав одне рівняння – знамените рівняння Ейнштейна E=mc².»

Після успіху цієї книги Стівена Хокінга стали іменувати «одним з головних популяризаторів науки».

У співавторстві з донькою Стівен написав книгу «Джордж і таємниці Всесвіту».

Також його перу належать такі роботи як «Чорні дірки і молоді Всесвіти», «Світ у горіховій шкаралупі», «Велике, мале і людський розум».

Британський вчений зняв безліч документальних фільмів, в яких простою мовою розповідав про теорію великого вибуху і створення Всесвіту («У Всесвіт зі Стівеном Хокінгом», «Великий задум по Стівену Хокінгу»).

За своє життя Стівен Хокінг був удостоєний величезної колекції нагород. Членом Лондонського королівського товариства він був обраний у віці тридцяти двох років. Він став одним з наймолодших його членів. У 1979 його призначили на одну з найпрестижніших посад в світі – він став Лукасівським професором математики.

Зазначимо, що Хокінг отримав докторський ступінь Кембриджського університету і протягом 30 років працював на посаді Лукасівського професора математики в Кембриджському університеті. На цій же посаді 300 років до того працював Ісаак Ньютон.

Незважаючи на те, що Хокінг атеїст за релігійними переконаннями, його визнала навіть Папська академія наук. З 1992 року він був членом Американської академії наук.

У жовтні 2017-го, на сайті архіву Кембриджського університету, опублікували текст повної дисертації Стівена Хокінга про дослідження Всесвіту. Менш, ніж за добу, понад 60 тисяч осіб відвідали сайт, щоб прочитати або скачати документ, через що сайт просто «впав», не впоравшись з потоком користувачів.

Цю працю він написав у 23 роки й вона присвячена розширенню Всесвіту та причинам утворення галактик.

«Роблячи мою кандидатську дисертацію відкритою, я сподіваюся надихнути людей по всьому світу, щоб вони подивилися на зірки, а не вниз на ноги», — написав вчений. До цього її можна було прочитати тільки в бібліотеці Кембриджського університету або ж замовити цифрову версію за 65 фунтів стерлінгів.

Після того, як дисертацію Хокінга виклали в онлайн, за перші 12 годин її почитали або завантажили близько 60 тисяч людей. Для порівняння, інші наукові праці на сайті університету збирають близько 100 переглядів за місяць.

5

Упродовж усього життя фізик не припиняв займатися наукою, навіть будучи прикутим до інвалідного візка і спілкуючись з людьми через комп’ютерний синтезатор мови. Професор навіть планував полетіти у космос.

Хокінг посідав восьме місце у рейтингу «100 геніїв сучасності».

Відзначений такими нагородами, як медаль Альберта Ейнштейна, премія Вольфа, премія принца Астурійського, медаль Коплі, Президентська медаль Свободи та премія з фундаментальної фізики.

Головні меседжі Хокінга людству були такі:

  • «Впровадження новітніх технологій є водночас і прогресом, і руйнуванням для людства, адже люди втрачають здатність заробляти на життя. Відповідно, небезпечно зростає розрив між елітами та простими людьми».
  • «Роботи, які стануть новою формою життя, у майбутньому можуть повністю знищити людство. Ця форма життя перевершить людину».
  • «Якщо людство не зменшить викиди парникового газу, то Земля ризикує перетворитися на справжнісіньке пекло. Наша планета може повторити долю Венери, середня температура на Землі досягне позначки в 460 градусів за Цельсієм».
  • «Щоб уникнути техногенної катастрофи, людству потрібно створити колонії на інших планетах і переселятися у найближчі сто років. На думку Хокінга, терміну в 30 років цілком достатньо, щоб створити базу на Місяці, і 5100 переглядів за місяць. 0 років – на Марсі».

Стівен Хокінг і Україна

Всесвітньо відомий фізик – теоретик Стівен Хокінг здивував відвідувачів на 14-ій щорічній зустрічі Ялтинської Європейської Стратегії (YES), з’явившись на форумі у вигляді голограми.

Хокінг згадав про роль українського вченого, мислителя і громадського діяча Володимира Вернадського. Крім того, він відзначив історичну роль українців у науці.

І також розповів про те, чому необхідно заселяти інші планети, створювати колонії на Місяці. Не оминув увагою вчений і теми штучного інтелекту, його можливостей і небезпек.

Вчений також розповів, що разом з винахідником і «колонізатором» Марсу Ілоном Маском підписав петицію про те, чому і як треба досліджувати штучний інтелект з обережністю.

«Дивіться на зорі, а не під ноги, будьте допитливими», – звернувся Стівен Хокінг до українців, побажавши нам більше свободи.

6

Нагадаємо, на думку Хокінга, штучний інтелект зможе перебудовувати себе набагато швидше, ніж люди, які обмежені повільною біологічною еволюцією. Тому людям буде все складніше конкурувати з штучним інтелектом.

Також вчений закликав берегти і піклуватися про нашу планету. «Можливо, через кілька сотень років, ми створимо колонії серед зірок, але зараз у нас є тільки одна планета, і ми повинні працювати разом, щоб захистити її. Щоб зробити це, нам потрібно ламати, а не збільшувати бар’єри всередині і між країнами. Світові лідери повинні визнати, що вони потерпіли невдачу і підвели більшість. Нам доведеться навчитися краще, ніж сьогодні, ділитися ресурсами, які все більше концентруються в руках меншості», — сказав він.

Професор вважав, що після смерті немає нічого. «Я не поспішаю вмирати, бо ще хочу багато чого досягти. Але коли залишу цей світ, то точно буду знати, що ні в який рай чи пекло я не потраплю», – казав Хокінг.

50986 1 cookie-check 10 відомих висловів Стівена Хокінга – людини, що змінила світ

Читайте также:

ТОП продуктов апреля
ТОП продуктов апреля
17 апреля, 2018, 11:57 897 10
Всем привет! Весна почти в самом разгаре, а значит всё живое начинает потихонечку просыпаться. В том числе и человеческий метаболизм, слегка разленившийся за холодную зиму....
Смотреть результаты
Король десертов – французский мусс!
Король десертов – французский мусс!
Всем привет! С наступлением теплой и солнечной погоды, мы интуитивно отказываемся от тяжелой и жирной пищи отдавая предпочтение легким и быстрым блюдам. Конечно. Это правило...
Смотреть результаты
Всемирный фестиваль овсянки: почему мы ее так любим (или почему ее стоит полюбить)
Всемирный фестиваль овсянки: почему мы ее так любим (или почему ее стоит полюбить)
Уже совсем скоро – 13 апреля. Начало этому празднику положили жители небольшого американского города Сент-Джордж в штате Южная Каролина (США). В 1985 году они организовали...
Смотреть результаты