search
Підписатися

logo

Завершити розпочате легко і без зусиль: техніка Pomodoro в дії

03 Липня, 2020, 11:24 0

Коли навколо стільки відволікаючих чинників — зосередитися рішуче неможливо. На допомогу приходять всілякі хитрощі і прийоми, секрети тайм-менеджменту, а іноді погрози, підкуп і шантаж. Один із способів завершити розпочате легко і без зусиль — техніка Pomodoro.

Таймер (1)

Підписуйтесь на наш Telegram-канал

Зміст

 • Як і коли з’явилася техніка Pomodoro
 • У чому суть?
 • Як використовувати перерву
 • Про відволікання
 • Завершення Помідора
 • Застосунки

Як і коли з’явилася техніка Pomodoro

Популярний засіб проти прокрастинації створив італієць Франческо Чирилло. В кінці 80-х, на першому році навчання в університеті він зіткнувся з непереборною силою відволікань, низьким рівнем мотивації, відсутністю концентрації та уваги. Ситуація вже загрожувала успішному навчанню і тоді він запитав себе: «Чи можеш ти вчитися, по-справжньому вчитися протягом десяти хвилин?» Це була дуель з самим собою і для чесного суддівства Франческо знадобився неупереджений секундант. Ним став кухонний таймер у вигляді помідора. Пізніше Чирилло створив на основі своїх експериментів з концентрацією уваги набір прийомів, які ми називаємо «технікою Помодоро».

Таймер (2)

У чому суть?

Все просто: ваш робочий час ділиться на блоки. Протягом 25 хвилин, які відміряє таймер, ваше завдання — робити свою роботу, не відволікаючись ні на що інше. Ви повинні прибрати всі сторонні шуми і фактори, які можуть перешкодити зосередженій праці. Після 25 хвилин є 5 хвилин відпочинку. І починаються нові 25 хвилин, тому що саме на таку кількість був розрахований таймер на кухні Франческо. Невеликий блок продуктивної роботи зветься «помідором». Після чотирьох «помідорів» ви берете 15-хвилинну перерву.

Основний сенс техніки—- зробити час своїм союзником, а не ворогом. Є поняття тиску дедлайну — коли ви відчуваєте наближення терміну здачі проекту / курсової / статті, і це змушує працювати старанніше і послідовніше. З іншого боку, такий тиск здорово додає стресу в наше життя. Особливо якщо завдання складне і незрозуміле.

Таймер (3)

Чому воно може бути незрозумілим? Безліч чинників: ми не розуміємо, як підступитися, з чого почати, справа може бути неприємною або громіздкою. Можливо, ми боїмося не впоратися, тому що справа складна або відповідальна. Саме в такий момент включаються механізми прокрастинації, тому що погортати соцмережі набагато легше, ніж розбиратися зі страшним завданням.

Що ж робити? По-перше, варто визначити перший крок і розбити задачу на підпункти, кожен з яких — окремий крок. Уявіть, що дедлайн з великого і страшного перетворився в багато маленьких дедлайнів. Але і завдання теж невеликі — зробити пошук по темі, написати перший абзац, придумати назву. Тоді страх дедлайну зникає, залишається тільки фактаж: у мене є 25 хвилин, щоб зробити маленьке завдання. Якщо не встигну, то продовжу свої пошуки у наступні двадцять п’ять хвилин. Людина концентрується не на результаті, а на виконанні простого плану: до наступного сигналу таймера працювати, не відволікаючись.

Що дає такий спосіб? Ви нарешті сідаєте за завдання. Нівелюється проблема «ніяк не можу сісти і почати». Тому що для входження в потік, для залучення треба десь 10-15 хвилин. Помідор займає більше часу, тому ви зможете повністю зануритися в процес.

Також за допомогою цієї техніки можна відстежувати час, який ви реально витратили на завдання.

Сам автор техніки каже, що Техніка Помідора робить кілька речей:

 • полегшує тривожність, пов’язану з настанням дедлайну. Через деякий час з’являється звичка і розуміння того, що результат обов’язково буде, навіть якщо у тебе всього 25 хвилин — ти просунешся у вирішенні за цей час;
 • покращує сфокусованість і концентрацію шляхом видалення відволікаючих моментів;
 • підвищує усвідомленість ваших рішень;
 • підсилює мотивацію і зберігає її постійною;
 • підтримує рішучість досягати своєї мети;
 • покращує ваш робочий і навчальний процес;
 • зміцнює рішучість продовжувати діяти в умовах складної ситуації.

Таймер (4)

Як використовувати перерву

Завдяки перервам у вас не буде перевтоми — техніка дозволяє не забувати про те, що відпочинок теж важливий. У вас є час на перемикання між завданнями. Плануючи свій день, ми чомусь рідко враховуємо, що між завданнями потрібен час для відпочинку і нового входження в потік.

Цитата з книги автора техніки: «Під час невеликої перерви не дуже добре займатися чимось, що вимагає значних розумових зусиль. Наприклад, не варто починати розмовляти про пов’язані з роботою завдання; не пишіть важливих листів, не робіть важливих телефонних дзвінків і т. д. Ви повинні включати такі завдання в ваш Список Завдань і виділяти окремі Помідори на їх рішення».

Таймер (4)

Про відволікання

Коли ви спробуєте вперше працювати за методом Помодоро, то виявите, що дуже хочеться на що-небудь відволіктися. Перший час я навіть забувала, що у мене цокає Помідор, просто переходила кудись, відволікалася. Потім раптом згадуєш: «Там же ж Помідор». Так як у мене ґаджети рідко працюють зі звуком, звуковий сигнал про те, що Помідор закінчився, не допомагав. Потім звикла, звичайно і зараз пам’ятаю про те, що наступні двадцять п’ять хвилин — час для концентрації і вдумливої роботи.

Варто зауважити, що якщо ви відволіклися або вас відволікли, то Помідор треба починати заново. Деякі програми дозволяють ставити на паузу Помідор, але так втрачається весь сенс техніки. Привчайте себе до того, що Помідор — це час безперервної роботи без відволікань. Його не можна розділити, не існує поняття половини або чверті Помідора. Якщо вас відволікли, слід почати цей блок роботи наново, а перерваний Помідор не зараховується. Як бачите, оригінальна техніка досить сувора, але саме в цьому її цінність.

Таймер (4)

Є відволікання зовнішні і внутрішні. Коли ви відволікаєте самі себе, позначте десь, що ви відволіклися і запишіть справу, на яку відволіклися. Корисно для цього тримати поруч нотатник або листок паперу. Якщо вас відволікають ззовні — поміркуйте, що можна зробити з цим. Електронні повідомлення можна відключити, телефон поставити на автовідповідач. А колег попросити підійти пізніше або зв’язатися з ними через 25 хвилин. Стратегія повинна полягати в тому, щоб мінімізувати для себе зовнішні та внутрішні відволікання. У своїй книзі Франческо говорить про те, що ви повинні захищати Помідор. На практиці це означає, що зовнішні відволікання ви просите перенести або переносите самі. І виконуєте обіцянки, які дали: якщо, захищаючи Помідор, ви пообіцяли передзвонити пізніше, то обов’язково передзвоніть. Коли люди, котрі відволікають вас, помічають, що ви і правда телефонуєте, а не просто відштовхуєте їх, вони будуть з повагою ставитися до вашого часу.

Створюйте для себе умови з мінімумом відволікань. Через кілька днів роботи за помідорною технікою буде зрозуміло, що відволікає вас сильніше або найчастіше. Тоді ще до роботи можна організувати свою працю і мінімізувати заздалегідь всі відволікання або хоча б більшість. Попередити колег, що наступні дві години ви недоступні. Вимкнути сповіщення або навіть інтернет. Поставити телефон на беззвучний режим.

Таймер (7)

Завершення Помідора

Якщо ви закінчили завдання, то до кінця Помідора ще залишається час, використовуйте його для отримання переваги надлишкового навчання: ще раз перегляньте завдання, перевірте зроблене, пройдіться по пунктах, зробіть невеликі поліпшення. Якщо Помідор розпочато — він повинен закінчитися.

Також можу сказати зі свого досвіду, що Помідор не обов’язково повинен тривати 25 хвилин. Я експерементувала і зрозуміла, що 25 хвилин для мене закінчуються швидко і часті перемикання більше шкодять особисто мені, ніж допомагають. Тому я робила Помідори по 45 хвилин або більше, для мене це було зручніше. Не прив’язуйтеся до 25 хвилин, якщо вже звикли до техніки. 25 хвилин — це довжина того самого кухонного таймера, але ми зараз не в кінці 80-х і можемо варіювати тривалість. Однак 25 хвилин, як і раніше, залишаються зручним форматом, якщо мова йде про завдання, до якого страшно підступитися або яке робити не хочеться.

Таймер (7)

Застосунки

Простота техніки дозволяє вам концентрувати увагу на завданні, а не на виборі інструменту. Можна ставити навіть звичайний таймер на телефоні — головне, щоб у вас був проміжок продуктивного часу. Для прихильників не цифрових інструментів виробляються кухонні таймери з широким діапазоном відрізків часу.

Звичайно, в силу популярності техніки ніхто таймерами не обмежується, створено окремі застосунки, призначені для методу Помодоро. Є окремі застосунки для смартфона, які можна знайти за ключовими словами Pomodoro Timer. Якщо ви користуєтеся браузером Chrome, можна знайти розширення, які будуть служити вашим таймером і заодно блокувати відволікаючі сайти на період дії Помідора. Особисто я на смартфоні користуюся Forest, там можна виставити проміжок від десяти хвилин до двох годин. Поки йде час, на екрані смартфона зростає віртуальне дерево. Якщо ви відкриєте умовні Інстаграм або Facebook, дерево загине. Так як я найчастіше працюю на ноутбуці, вмикаю дерево на дві години, щоб зовсім не заглядати в смартфон. Forest’ом добре відстежувати двадцятихвилинні проміжки, але там немає п’ятихвилинних перерв, тому повноцінним помідоро-таймером я його не вважаю. Аналогом цього застосунку може служити Mars Craft, в якому будуються станції на Марсі, поки ви не чіпаєте себе за смартфон. На iPhone ще є Eggzy зі схожим принципом і Plantie. А також Tomighty і Goodtime.

Це лише одна з технік продуктивності. Пам’ятайте, що навіть якщо ваші увага та вміння зосередитися залишають бажати кращого — цьому завжди можна навчитися. Сучасні інструменти і способи управління часом дозволяють знайти саме той підхід, який буде зручний особисто вам.

Джерело фото: unsplash.com

104734 0 cookie-check Завершити розпочате легко і без зусиль: техніка Pomodoro в дії

Читайте також:

Android Smart TV: корисні функції і найкрутіші фічі
Android Smart TV: корисні функції і найкрутіші фічі
20 Червня, 2020, 02:34 1187
Сьогодні у багатьох вдома є телевізор з Android TV. І він може запропонувати безліч цікавих функцій. Але не всі про них знають. Виправляємо ситуацію –...
Смотреть результаты
Втамуй спрагу: 10 прохолодних напоїв цього літа
Втамуй спрагу: 10 прохолодних напоїв цього літа
У літню спеку пити потрібно якомога більше. Так чому б не приготувати собі щось смачненьке для втамування спраги? Блог Comfy зібрав для тебе відмінну добірку...
Смотреть результаты
Як навчитися грати на гітарі
Як навчитися грати на гітарі
І стати душею компанії, розважаючи народ, скажімо, хітами Metallica. До слова, саме вони і змусили багатьох взяти в руки гітару. Але ж для захоплених поглядів...
Смотреть результаты