search
Підписатися

logo

ДБЖ або безперебійник для комп’ютера

11 Липня, 2019, 04:43 8

Одна з причин, по якій горять комплектуючі комп’ютера або інші електротехнічні побутові прилади – це перепади напруги в мережі. У квартирах подається змінний струм напругою 220 В, який коливається в межах 6-24 В. Але шкідливо для гаджета не скільки перепади напруги в мережі, скільки різке відключення подачі електроенергії. Для того, щоб згладити перепади напруги, а також дати можливість відключити комп’ютер стандартно, коли сталося аварійне відключення, і було розроблено джерело безперебійного живлення. ДБЖ – це технічний пристрій, завдання якого гасити перепади напруги і частоти, а також дає можливість безпечного відключення комп’ютера. Нижче розглянемо, як вибрати безперебійник, які параметри важливі при покупці.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал

Зміст:

 1. ДБЖ для ПК
 2. Безперебійник. Потужність
 3. Безперебійник для комп’ютера. Автономний час роботи.
 4. Акумуляторна батарея ДБЖ
 5. Ємність батареї
 6. Ефективність роботи
 7. Додаткові функції
 8. Додатковий гарантійний термін

ДБЖ для ПК

На ринку електроприладів є три типи приладів безперебійного живлення. Кожен з них має свої недоліки і переваги, різниця і в вартості. Вибір ДБЖ по типу:

 1. Офф-лайн безперебійник (off-line). Простий прилад, який працює на вимірі вхідної напруги. Таке пристрій не призначений для стабілізації напруги, а спрацьовує тільки в разі, якщо дані виходять за межі встановлених одиниць. Тобто, якщо ваш комп’ютер нормально працює при напрузі 210-230 В, то ДБЖ не спрацьовуватиме, але як тільки напруга впала або піднялася ще на вольт від зазначених параметрів, тоді гаджет переходить на роботу від акумулятора безперебійника.

Офф-лайн безперебійник для комп'ютера

Недоліки такого пристрою:

 • Не стабілізує напруга постійно в разі потреби. Спрацьовує не відразу, а через 10 мс, що пов’язано з необхідністю порівняти параметри,що входять з встановленими. А 10 мс іноді буває досить, щоб привести до аварійного відключення і виходу з ладу комплектуючих комп’ютера.
 • При частих амплітудних коливаннях зменшується терміни експлуатування приладу.
 • Рекомендується використовувати в будинках зі стабільною подачею електроенергії, не бажано купувати для квартир старого фонду.

Переваги off-line джерела безперебійного живлення:

 • Низька собівартість.
 • Працює практично безшумно.
 • Споживає мало електроенергії.
 • Не вимагає установки додаткового програмного забезпечення на комп’ютер.
 1. Лінійно-безперебійне джерело живлення (line-interactive). Більш складне технічне обладнання, в схему якого включений стабілізатор на основі автотрансформатора. Завдяки такій конфігурації приладу, ДБЖ може стабілізувати напругу на виході, грунтуючись на даних параметрах при вході. Більшість приладів лінійно-безперебійного джерела живлення спрацьовують при коливанні мережі в 10%, що забезпечує особливу точність.

лінійно-безперебійне джерело живлення (line-interactive)

Недоліки line-interactive:

Основний недолік – це вартість пристрою, яка може бути в кілька разів дорожче від типу off-line ДБЖ. Другий недолік, що при роботі лінійно-безперебійного джерела живлення і одночасному підключенні інших приладів, за рахунок штучної стабілізації напруги, можуть не спрацьовувати запобіжники в щитку.

Переваги вибору безперебійника для комп’ютера line-interactive:

 • Універсальний варіант для використання в будинках, де нестабільна подача напруги, особливо для квартир в старому житловому фонді.
 • Час спрацювання при відключенні або різких перепадах напруги 2-5 мс.
 • Працює, як аварійне джерело живлення в разі повного відключення електроенергії.
 • Стабілізує напругу на вході в комп’ютерну систему.
 1. On-line ДБЖ. Із за подвійного контуру перетворення напруги в постійний струм, а потім знову в змінний, також називається безперебійник подвійного контуру або безперервної дії. Має складну схему будови, що містить в собі: випрямляч, коректор коефіцієнта потужності, перетворювач DC / DC. Безперебійний блок живлення постійно вирівнює показання напруги, тому видає стабільний параметр безперебійно. Доречно встановлювати On-line ДБЖ для стабільної роботи серверів, центрів обробки даних, дата-центрів, обчислювального і комунікаційного устаткування.

On-line ДБЖ

Недоліки On-line джерела живлення:

 • Витрати на електроенергію за рахунок більшого поглинання пристроєм.
 • Висока собівартість із за складної конструкції.

Переваги On-line ДБЖ:

 • Постійно і безперервно стабілізує показники напруги і частоти на виході.
 • Перемикання на роботу акумулятора ДБЖ зі швидкістю в 0 мс.
 • Фільтрація будь-яких імпульсів і високочастотних коливань надходять з електромережі.

Підіб’ємо підсумок, як вибрати джерело безперебійного живлення для комп’ютера по типу. Якщо в мережі не спостерігається коливання напруги, що виходить за межі параметрів, які комп’ютер нормально витримує, то ви можете вибрати найдешевший варіант off-line ДБЖ. Оптимальний варіант для підтримки стабільної роботи комп’ютера – лінійно-безперебійне джерело живлення. Для серверів і іншого комунікаційно-обчислювального устаткування, яке потребує підвищених вимог до якості електроживлення, краще вибрати On-line ДБЖ.

Безперебійник. Потужність

Вибір джерела безперебійного живлення по потужності залежить від того, для підключення якого обладнання призначене. Для комп’ютера діє правило, що показник потужності ДБЖ повинен на 20-30% перевищувати номінальні значення комп’ютерного пристрою. Визначити, який параметр потужності у всього комп’ютера просто – для конкретного випадку всі дані комплектуючих і периферійних пристроїв, і закладіть додатково 20-30%.

Потужність безперебійного джерела живлення для комп'ютера

Запас додають для того, щоб в разі заміни комплектуючих на більш потужні, не довелося купувати новий безперебійник. Якщо планується підключати до приладу кілька комп’ютерів, тоді підсумовується потужність всіх підключених гаджетів і їх периферійних пристроїв плюс запас потужності, щоб зняти зайве навантаження на ДБЖ. Розрізняють по потужності безперебійники за такими категоріями:

 • Малопотужні (до 1000 ВА). Використовуються для підключення одного / двох комп’ютерів, які спільно вимагає параметр потужності до 700 ВА.
 • Середньої потужності (від тис. До 5 тис. ВА). Встановлюється для підключення малих серверів і інтернет мереж.
 • Більшої потужності (від 5 тис. ВА). Використовується для підключення серверів, декількох обчислювальних-комунікаційних приладів, комп’ютерів.

У разі, якщо ви плануєте в майбутньому збільшити потужність навантаження апгрейдом комп’ютера, то ви можете збільшити відсоток запасу.

Безперебійник для комп’ютера. Автономний час роботи.

По автономному часу роботи, в разі виникнення аварійної ситуації в електромережі, джерело безперебійного живлення можна розділити на два види:

 • Короткочасної підтримки роботи електротехнічного приладу. Наприклад, комп’ютер автономно від електромережі може працювати протягом 3-30 хвилин. Такого часу досить, щоб зберегти документи і безпечно вимкнути гаджет.
 • Довготривалої підтримки. Дозволяє працювати підключеним пристроям в автономному режимі понад 30 хвилин. Переважно такі ДБЖ встановлюються на великих дата-центрах, серверах.

Час автономної роботи ДБЖ залежить від ємності акумулятора, а також його місцезнаходження (короткочасні пристрої мають вбудований акумулятор, довгострокові – зовнішній) і потужності зарядного пристрою.

Час автономної роботи безперебійного джерела живлення

Непоганим варіантом стане вибір джерела безперебійного живлення, до якого в подальшому можна підключити зовнішню акумуляторну батарею, в разі збільшення навантаження.

Безперебійник для ПК. Акумуляторна батарея

ДБЖ оснащені акумуляторними батареями трьох типів:

 • Свинцево-кислотні (AGM). Найчастіше вбудовані, термін експлуатації залежить від типу безперебійника, а також частоти роботи. Середній термін експлуатації 5 – 7 років. Перевага свинцево-кислотних акумуляторів – стійкість до несприятливого зовнішнього середовища, стійкість до вібрації, невисока вартість.
 • Гелеві і мультигелеві (GEL, MGEL). Використовуються для пристроїв ДБЖ на комп’ютери вкрай рідко, тому що не призначені для роботи без повного циклу розрядки.

Ємність батареї

Від ємності акумуляторної батареї залежить автономний час роботи комп’ютера в разі аварійного відключення. Вибрати безперебійник можна малої потужності, наприклад, 5-7 Ач і великої потужності, наприклад 150-200 Ач. Чим вище параметр ємності, тим дорожче буде коштувати сам пристрій. Щоб розрахувати приблизний час автономної роботи при визначеному показнику ємності, є умовна формула, яка, на жаль, не враховує втрати на перетворення напруги і ККД кожної моделі ДБЖ. Щоб розрахувати час автономної роботи, потрібно ємність акумулятора помножити на напругу акумулятора і поділити на постійне навантаження. Наприклад: 50 Ач * 12 В / 80 Вт, що дорівнює 7.5 годинах роботи в автономному режимі від безперебійника.

Ефективність роботи

ККД безперебійного джерела живлення є показником ефективності роботи пристрою, а також впливає на споживання електроенергії приладу. Нові ДБЖ показують ККД вище 95%, старого покоління – 80-95%. Показник залежить від типу безперебійника і технологій, які застосовуються для перетворення і стабілізації напруги.

Додаткові функції

Сьогодні можна придбати ДБЖ з віддаленим моніторингом і управлінням пристрою. Прилад оснащений завантаженим програмним забезпеченням, яке дозволяє управляти і відстежувати його роботу через інтернет. Підключити безперебійник можна за допомогою USB кабелю до комп’ютера. Якість ПЗ та можливості управління залежать від якості наданого софта виробниками.

 Віддалений моніторинг і управління ДБЖ

Вибрати джерело безперебійного живлення для комп’ютера можна з функцією холостого ходу. Функціонал корисний, якщо вам на комп’ютері потрібно терміново зробити якусь роботу при відсутності електроживлення з мережі.

Деякі прилади оснащені властивістю захисту телефонної мережі, маршрутизатора або модема від перепаду напруги, що також непогано позначиться на безпеці роботи комп’ютера і периферійних пристроїв.

А ось наявність світлодіодних кнопок і інших не особливо потрібних індикаторів, може стати зайвою витратою грошей, якщо вони в якійсь моделі вплинули на вартість. Від такого “освітлення” можна відмовитися, так як найчастіше ДБЖ захований від очей.

Додатковий гарантійний термін

Деякі виробники за невелику плату зверху вартості, пропонують додатковий гарантійний термін. При купівлі дорогого обладнання – це непогана можливість узабезпечити роботу свого приладу. До того ж запропонований гарантійний термін зверху – непряма ознака якості продукції. Купити додатковий термін експлуатування, зазвичай можна на + 12-24 місяці.

82586 0 cookie-check ДБЖ або безперебійник для комп’ютера

Читайте також:

Розповідаємо про великі діагоналі і сенсорні монітори – кому вони потрібні і що можуть
Розповідаємо про великі діагоналі і сенсорні монітори - кому вони потрібні і що можуть
11 Липня, 2019, 04:34 1588 9
Техніка з кожним роком стає все більш просунутою, і комп’ютерні монітори в цьому питанні теж не відстають – кожне нове покоління дисплеїв не тільки справно...
Смотреть результаты
Як поставити рингтон на Айфон
Як поставити рингтон на Айфон
Компанія Apple тримає чітку позицію в боротьбі з поширенням піратської музики на своїх гаджетах, тому встановити рингтон “офіційно” можна тільки створивши його з купленого трека...
Смотреть результаты
Як правильно гуглити
Як правильно гуглити
За деякими статистичними даними пошуковою системою Гугл користується близько 90% всього інтернет-співтовариства. Тому непогано було б знати, як правильно здійснювати пошук, щоб швидко знаходити потрібну...
Смотреть результаты