search
Підписатися

logo

Як швидко вивчити вірш? 30 методик від Блогу Comfy

11 Вересня, 2019, 03:37 12

Як швидко вивчити вірш? Цим питанням задаються школярі молодших і старших класів, студенти, та й всі дорослі люди, перед виступом, наприклад, на весіллі друга з красивим тостом. Вірші входять в обов’язкову програму вивчення російської, української та англійської літератури – втекти від них не вийде, а з прогульників все одно запитають. Ми ж розглянемо питання вивчення віршів з різних сторін, запропонуємо традиційні й нестандартні способи заучування. Гарантуємо, що після нашої статті, ви будете запам’ятовувати вірші, буквально, з першого разу.

Підписуйтесь на наш Telegram – канал 

Зміст:

 1. Чому поезія викликає такі труднощі при вивченні?
 2. Як легко вивчити вірш: інструкція в кілька етапів
 3. Що точно не можна робити, щоб швидко вивчити вірш
 4. Як швидко вивчити великий вірш
 5. Як легко вивчити вірш – не учив його

Чому поезія викликає такі труднощі при вивченні?

Деякі твори вчаться легко, мелодійна рима на дієслова, в більшості випадків, не викликає складнощів. Але бувають і інші види поезії: білий, вільний вірш і з метричною різноманітністю. Яскравий приклад – поезія Маяковського, де присутній верлібр, екзотична і нерівноскладова рима, асоціативна метафоричність і гіперболізм. Це далеко не всі літературні способи, які ускладнюють сприйняття і подальше запам’ятовування твору.

як швидко вивчити вірш

Надійний спосіб не потрапити в халепу – це тренувати пам’ять і вибудовувати свій універсальний підхід. У цій статті, ми зібрали самі корисні поради, вони допоможуть впоратися з творами будь-якої складності й доведуть, що швидко вивчити вірш це не міф, а реальність.

Як легко вивчити вірш: інструкція в кілька етапів

Не варто затягувати з вивченням, у запасі має залишатися 2-3 дні, особливо, якщо вірш великий і складний в сприйнятті. Створіть сприятливі умови: хтось потребує повної тиші, а хтось легко сприймає інформацію, коли на тлі грає спокійна музика, головне – створити атмосферу комфорту та усамітнитися. Наприклад, деякі соромляться читати вголос при батьках.

Етап №1 – підготовчий

 1. Прочитайте твір вголос і про себе. Не починайте відразу заучувати та зубрити, досить кілька разів пробігти очима і відчути загальний настрій, зрозуміти зміст твору.
 2. Вивчіть незнайомі слова – поезія авторів XIX-XX століття наповнена метафорами, алегорією, паралелізмом, давньоруськими словами і фразами, що вийшли із загального вжитку. Все разом це називається – архаїзми (недавно, відати, іже, злато, уста, зіниці, правиця і інші). Не забувайте, що цей час символізму, акмеїзму, футуризму, імажинізму, де кожен представник прагнув створити унікальну форму.
 3. Пограйте в асоціації, подумайте, які почуття викликають у вас ці рядки, який сенс вкладає автор, хто головний герой, а хто другорядний.
 4. Якщо є бажання і вміння, можна спробувати намалювати прочитане – це гарне тренування художніх здібностей і розвиток креативності.
 5. Читайте вірш зі знаками пунктуації та правильно розставляйте наголос, якщо сумніваєтеся – краще погуглити незнайомі слова. Читаючи з інтонацією, мозок простіше сприймає інформацію і розставляє акценти. Після правильного прочитання, зазвичай приходить розуміння рими і сенсу.
 6. Читаючи твір вголос, ви активізуєте не тільки зорову, а й слухову пам’ять.

Перший етап пройдено, пора зробити невелику перерву і «переварити» інформацію. Але, надовго не відволікайтеся, щоб потім знову не направляти мозок в потрібне річище. На другому етапі вивчення доведеться приступати до конкретних дій і залучити всі свої розумові здібності.

 як вивчити вірш

Етап №2 – як вивчити вірші за 5 хвилин

Вивчити твір за 5 хвилин можливо, звичайно, якщо це невеликий вірш, а простенький чотиривірш. Але повернемося до роботи.

 1. Спробуйте переписати вірш на аркуш паперу, це активує моторну пам’ять. Процес займе більше ніж 15 хвилин, але витрачені зусилля окупаються сповна. Важливо під час написання промовляти кожен рядок. Такий метод підходить для невеликих творів, адже переписувати «Бородіно» Лермонтова на аркуш захоче не кожен. Продовжуйте вивчення з того аркуша на який був переписаний вірш. Повторіть першу сходинку, а потім не дивлячись в аркуш, повторіть по пам’яті і так до кінця, поки не запам’ятаєте весь твір.
 2. Складнощі в заучуванні викликають слова, розташовані на стику циклів. Створіть шпаргалку і підглядайте початок циклу, якщо з ним виникають складності.
 3. Коли переписувати неохота, працюйте за наступною схемою: повторіть кілька разів перший рядок, не дивлячись у книгу, потім до першого додайте другий, також не підглядаючи. Кожен раз, додаючи рядок, ви дійдете до самого кінця. Головне поводитися чесно і не дивитися у книгу.
 4. Скористайтеся допомогою друзів або батьків. В цьому випадку працює принцип луни: одна людина читає рядок, а ви відразу повторюєте за ним. А після намагаєтеся відтворити уривок повністю. Другий спосіб – продовжувати розпочатий рядок: ви говорите перший, а помічник другий, а потім навпаки.
 5. Навчання розтягнулося більше, ніж на годину – відпочиньте і повторіть твір перед сном. Мозок осмислить отриману інформацію і вранці, ви самі того не усвідомлюючи, будете знати твір на зубок.

Як легко вивчити вірш, коли в голові, немов, нічого не хоче відкладатися? Таке буває, головне не картати себе, можливо, вам заважає зовнішній подразник або ви стурбовані іншою проблемою. Спробуйте заспокоїтися і налаштуватися на роботу. Якщо виникають складнощі з розумінням сенсу, завжди можна знайти додаткову інформацію в інтернеті. Вивчити вірш буде простіше, якщо почати вивчення не за годину до здачі. Саме тому важливо залишати в запасі 2-3 дні.

Невеликий лайфхак

Коли в розпорядженні є 2-3 дні, у перший день витратьте на вивчення 20 хвилин, а на наступний день приділіть 1 годину. Вночі ви зрозумієте отриману інформацію, а вранці на свіжу голову, закріпіть результат.

 як легко вивчити вірш

Що точно не можна робити, щоб швидко вивчити вірш

 1. Запам’ятовувати весь текст одночасно. Важливо розбити вірш відрядковий, як зручно саме вам, а далі повторювати раз за разом, додаючи по новому рядку. Краще скористатися методом снігової кулі, про який ми розповімо далі.
 2. Перед початком заучування важливо прочитати вірш цілком, щоб не втратити логічний ланцюжок, зв’язок між строфами і правильно розставити розділові знаки.
 3. Якщо забули рядок, не намагайтеся згадати його самостійно, такі паузи тільки відволікають. Можна підглянути, головне не переривати процес декларування.
 4. Тренуйте пам’ять: чим більше ви читаєте і вчіть творів, тим легше надалі вивчати нові.

Прислухаючись до цих порад, ви точно будете знати, як запам’ятати вірш, не витрачаючи багато часу.

Як швидко вивчити великий вірш

Представлені вище техніки спрацюють на простих і класичних літературних формах, але як вивчати вірші великого обсягу. Існує ряд методик, що дозволяють витрачати не так багато часу на заучування.

 1. В запасі є пару днів – відмінно. Прочитайте твір автора перед сном, бажано кілька разів. Вранці сприймати великий текст буде простіше і зрозуміліше.
 2. Напишіть на аркуші початок кожного нового рядку, поступово позбавляйтеся від підказок.
 3. Читайте вголос, голосно і з виразом, а не пошепки, собі під ніс.
 4. Запам’ятавши пару чотиривіршів, зробіть невелику перерву, щоб мозок осмислив вивчене.
 5. Вдалося повторити вірш без запинок і по пам’яті – молодці, відпочиньте і повторюйте вивчене протягом дня.
 6. Перед сном обов’язково прочитайте твір напам’ять і лягайте спати.
 7. Вранці відразу повторіть вивчений вірш, не заглядаючи у книгу. Краще повторити кілька разів для повної впевненості.

Великі вірші – це ті ж чотиривірші, починаючи процес запам’ятовування, розбийте текст на 1-2 рядки, а потім, у міру просування, нарощуйте нові рядки. Після вам необхідно з’єднати всі фрагменти і розповісти вивчене.

як швидко вчити вірші

Як легко вивчити вірш – НЕ учив його

Вивчити вірші за 5 хвилин – місія нездійсненна, але якщо дуже ліньки читати довгий твір, можна скористатися перевіреними роками лайфхаками. Не одне покоління школярів проробляло ці фокуси, тільки щоб уникнути гнівного погляду вчителя.

Наспівуйте

Читайте вірш співуче, уявляючи, що ви співаєте пісню. Особливо, цей лайфхак працює на великих віршах. Можливо, вже існує пісня, заснована на тому творі, який необхідно вивчити, наприклад, відомі виконавці включали до свого репертуару пісню на вірш Маяковського «Лилика», це сталося з віршем Марини Цвєтаєвої «Мені подобається …», Єсеніна «заметалася пожежа блакитна» , Пастернак «Свіча горіла на столі» і багатьох інших.

Підставте музичний біт

Уявіть, що перед вами реп пісня або хіт у вашому улюбленому жанрі, знайдіть відповідну музику і спробуйте співати або зачитати, як ніби ви готуєтеся вийти на сцену і запалити зал. Багатьом дійсно простіше підбирати ритм і вивчати твір таким чином.

 як швидко запам'ятати вірш

Прочитайте вірш на диктофон

У кожному гаджеті є функція диктофона, у цей раз вона точно стане у нагоді. Прочитайте вірш на диктофон, а після просто слухайте. Через кілька повторень у голові почнуть відкладатися слова, а після 10-15 хвилин складеться загальна картина і послідовність рядків.

Також спробуйте перед сном слухати вірш у навушниках і поступово засипати під нього. Під час сну наш мозок працює активніше, йому не заважають зовнішні фактори і сторонні думки. На ранок, ви повинні знати твір досконало.

Метод сніжної грудки

Почніть з прочитання першого рядка. Після повторіть його кілька разів, якщо вдалося щось запам’ятати, починаєте вивчати другий і поступово пов’язуєте перший і другий рядок між собою. Повторіть вивчене кілька разів: спочатку перший рядок, потім другий, після переходьте відразу до третього, і так поки не вивчите весь твір. Звичайно, в цьому випадку витратити на заучування доведеться більше часу, але починаючи відтворювати першу строфу, всі образи виникнуть у вашій пам’яті автоматично і вам залишиться тільки продекламувати.

Покласти книгу під подушку

Як розповісти вірш, не учив його? Скористайтеся старим методом і покладіть підручник з твором під подушку. Правда, для початку необхідно кілька разів прочитати вірш, а після відразу лягати спати з підручником під подушкою. Метод дуже древній і ним користуються не тільки школярі, а й студенти. На перший погляд, такий підхід здається провальним, але не одне покоління учнів саме так здавало вірші в школі.

Активізуйте всі органи відчуттів

Під час читання вірша, тримайте в руках маленьку кульку, яку необхідно перекладати з руки в руку. Такий метод використовують не тільки діти, але й дорослі, коли готуються до важливого виступу або вивчають текст перед лекцією.

Метод асоціацій

Ні для кого не секрет, що наш мозок краще запам’ятовує візуальну інформацію та образи, тому ми завжди впізнаємо людину, навіть якщо забули її ім’я. Прочитайте вірш, а після для кожної строфи придумайте незабутні образи. Не потрібно думати або прикладати для цього зусилля, вони повинні виникати самі по собі.

як запам'ятати вірш

Наприклад, які асоціації виникають у вас при прочитанні чотиривірші Сергія Єсеніна «Пороша»:

Їду. Тихо. Чути дзвони

Під копитом на снігу,

Тільки сірі ворони

Розшумілися на лузі.

Напевно, ранній ранок, безлюдна засніжена дорога, скрип снігу, граціозні коні і характерний крик ворон, який ні з чим не сплутаєш. Придумав асоціації, рядки, немов, самі запам’ятовуються. До слова, такий метод рекомендують при вивченні іноземних слів.

Скористайтеся шпаргалкою

Існують люди, які, не вивчаючи вірш, вміють майстерно користуватися шпаргалками. Якщо ви не належите до цієї категорії людей, краще не починайте, тут потрібна вправність і практика, а у вас є ризик попастися.

Скористайтеся технологіями

Бездротові навушники дозволяють непомітно передавати інформацію, чому ж ними не скористатися при декларуванні віршів? Для цього вам знадобиться один з друзів, який в зазначений час подзвонить на телефон і по одному рядку розпочне читати твір, а ви повторювати почуте.

У цій справі головне конспірація, щоб ніхто не помітив вашу технологічну шпаргалку. Правда, у такій ситуації корисно хоча б мати уявлення про твір, який ви будете розповідати.

Тепер ви знаєте, як вивчити вірш уві сні, різні методики навчання за 5 хвилин і корисні лайфхаки, які можуть наштовхнути на правильні думки. Бажаємо успіхів!

 

87066 329 cookie-check Як швидко вивчити вірш? 30 методик від Блогу Comfy

Читайте також:

Як зробити свій Instagram смачніше: тренди фуд-фотографії
Як зробити свій Instagram смачніше: тренди фуд-фотографії
10 Вересня, 2019, 04:19 1641 12
Стрічка Instagram рясніє селфі, фотографіями тварин і їжі. Влітку і в оксамитовий сезон – ще моря і спокусливих вигинів у купальниках. Але сьогодні не про...
Смотреть результаты
«Ледачі» солодощі на швидку руку від Блогу Comfy
«Ледачі» солодощі на швидку руку від Блогу Comfy
Всім привіт! Твердження, що кожна друга людина – ласун, не так далеко від дійсності, адже поласувати солодким десертом вранці за чашкою кави або у будь-який...
Смотреть результаты
Смачна ідея: десерти в банці
Смачна ідея: десерти в банці
Сьогодні модно готувати «в склі» – в самих звичайних банках. І це простий і геніальний спосіб зберегти всі корисні властивості продуктів. Скло їх захищає від...
Смотреть результаты