search
Підписатися

logo

Як навчитися швидкочитанню

13 Серпня, 2019, 05:19 9

Кілька років тому світ книголюбів струсонув бум швидкочитання. Підбиралися методики, описувалися дослідження західних фахівців в цій області. Все для того, що з’ясувати, як навчитися швидко читати. І це не просто марний навик, яким можна похвалитися перед друзями. Швидкочитання покращує пам’ять, підсилює роботу мозку. А ще воно банально економить час. Адже опанувавши їм, можна швидше прочитати книгу, на яку раніше витрачалося кілька днів.

Цей навик актуальний і до цього дня. З зростаючою кількістю інформації навколо нас, потрібно щодня охоплювати все більше нових знань. Цікаві статті, пізнавальна, розважальна література. На читання йде маса часу, який хочеться заощадити. Тому так корисно знати, як швидко читати книги, статті, при цьому сприймати інформацію, а не побіжно переглядати текст.

Як швидко читати

Підписуйтесь на наш Telegram-канал

Зміст:

 1. Чому ми читаємо повільно
 2. Корисні поради
 3. Метод № 1 – «Концентрація на фразах»
 4. Метод № 2 – «Вертикальне читання»
 5. Метод № 3 – Використовувати додатки
 6. Про читання вголос

Чому ми читаємо повільно

Основна причина повільного читання криється в способі сприйняття написаного.

 • Ми читаємо побуквенно, не сприймаючи окремі слова цілком. Через це сповільнюється вивчення матеріалу.
 • Ми промовляємо текст про себе, подумки артикулюємо. На це витрачається маса часу.
 • Під час читання ми часто втрачаємо концентрацію, зупиняємося на якомусь слові чи повертаємося до попереднього рядку. Все для того, щоб уловити упущений сенс. Але при цьому знову витрачаємо час.
 • Вивчаючи текст, наш погляд рухається стрибками. Зіниці фокусуються на частини рядка, немов роблять знімок, потім перескакують до наступної області. При звичайному способі читання ми використовуємо центральний фокус, концентруючи увагу на окремому слові, складі або букві. Горизонтальний периферичний зір не задіяний. А якщо підключити його, можна сприймати за один стрибок погляду не конкретне слово, а ще кілька стоять поруч, і як результат збільшити швидкість читання.

Швидкочитання прибирає ці бар’єри. Його суть – вловити головне, зосередитися на тексті. Наше завдання – прокачати мозок, змусити його швидко, ясно сприймати написане.

Як навчитися швидко читати

При звичайному читанні наш мозок працює повільніше, він починає відволікатися на сторонні подразники, щоб зайняти себе додатковою активністю. Як результат – не береться частина інформації. А ще при такому способі читання ми швидше втомлюємося.

Куди продуктивніше сконцентрувати всю увагу на документі. Витратити менше часу, зчитуючи один і той же обсяг інформації. Тут-то і виручає швидкочитання.

Давайте розбиратися, як навчитися читати швидко, сприймати інформацію ефективніше.

Корисні поради

Перш, ніж переходити безпосередньо до методик швидкочитання, корисно освоїти кілька навичок:

 1. Щоб позбутися від звички постійно повертатися до окремих фраз і слів, перечитувати їх, використовуйте аркуш паперу. Рухаючись по рядках, закривайте папером вже прочитані, щоб не було приводу повертатися. Такий прийом не підійде при вивченні складних рукописів, коли потрібно зрозуміти суть незнайомої інформації. Але при читанні легкої літератури він дуже дієвий.
 2. Щоб позбутися від звички внутрішньо артикулювати, під час читання подумки рахуйте від 1 до 9. Ця вправа допоможе сконцентруватися на сприйнятті інформації. Ну, або можете зусиллям волі перемкнути увагу, відмовитися від цієї звички.
 3. Вкрай важливо розвинути периферійний зір, навчитися за один раз зчитувати великий обсяг тексту. Допоможуть таблиці Шульте. Вони є у вільному онлайн доступі або додатках для смартфону. У них цифри безладно розставлені по осередках. Потрібно послідовно пройти від першої до останньої. При цьому важливо не хаотично блукати поглядом по рядках, а сконцентрувати увагу в центрі таблиці, знаходити потрібні цифри за допомогою периферичного зору. Таке тренування покращує концентрацію, розширює можливості зору.
 4. Спробуйте читати уривки, де в словах літери розставлені хаотично або зовсім пропущені. Ви здивуєтеся, але наш мозок зчитує вірне значення слова, навіть якщо воно складається лише з приголосних. Так ви зрозумієте, що для сприйняття потрібного сенсу послідовність літер неважлива.

Перед тим, як перейти до вправ і швидко навчитися читати, оцініть свої поточні навички. Перевірте, яку кількість слів за хвилину ви засвоюєте, щоб після тренувань оцінити успіхи. Порахуйте слова самостійно або скористайтеся спеціальними додатками – як вам зручно. Головне – побачити прогрес. Пам’ятайте: спочатку суть прочитаного може втрачатися. Але сконцентруйте увагу, зосередьтеся, дайте собі час. Наша мета – навчитися швидко зчитувати інформацію.

Як навчитися швидкочитанню

Метод № 1 – «Концентрація на фразах»

Якщо ви навчитеся виокремлювати з тексту фрази, словосполучення, одномоментно вловлювати інформацію з цілого рядка, це підвищить навик швидкісного читання. Ключове значення при такому методі навчання має розвиток периферичного зору.

Вправа «Метроном»

 1. Знайдіть в мережі запис метронома або скачайте спеціальний додаток.
 2. Запустіть метроном, виберіть зручний темп.
 3. Відкрийте документ. Вам належить концентрувати зір на окремих фразах в рядках, здійснюючи рівномірні скачки між ними. Головне – не читайте слова окремо, не промовляйте їх про себе. Концентруйте увагу одночасно на декількох словах. Рухайтеся по рядках слідом за ударами метронома.
 4. 1-а хвилина: подумки розбийте рядок на три ділянки-фрази. З кожним ударом метронома фіксуйте погляд на одній ділянці. З новим ударом переходите до наступного словосполучення.
 5. 2-я хвилина: на один рядок припадає дві фіксації погляду. На кожну зупинку – один удар метронома.
 6. 3-тя хвилина: на один удар метронома фіксуйте погляд на всьому рядку.
 7. 4-а хвилина: знову дві затримки на рядок.
 8. 5-а хвилина: виберіть будь-яку кількість зупинок, як вам зручно.

Починайте з повільного темпу, щоб встигнути вловити сенс фраз, а не бездумно дивитися на них. Для кращого результату після вправи спробуйте переказати суть прочитаного. Згодом підвищуйте швидкість метронома. Так ви почнете швидше зчитувати фази. Не чекайте миттєвих результатів. Запасіться терпінням, методично розвивайте навички.

Вправа з розширення області сприйняття

Суть її полягає в тому, щоб при русі по рядку фокусувати погляд не на одному слові, а захоплювати ще кілька, які стоять поруч. При регулярному тренуванні периферичного зору можна збільшити швидкість читання на 300%.

 1. Озбройтеся олівцем або ручкою, плавно ведіть їм по рядку. Дотримуйтесь поглядом за покажчиком, намагаючись не скакати між фразами.

Як навчитися читати швидко

 1. 1-а хвилина: читайте уривок як зазвичай від початку до кінця рядка. Намагайтеся сприймати слова цілими, не промовляючи їх подумки.
 2. 2-а хвилина: почніть читати рядок з другого слова, а закінчите за одне до кінця. Грубо кажучи, ви будете фокусувати погляд через одне-два слова.
 3. 3-тя хвилина: почніть рядок з третього слова, закінчите за два до кінця. Так ви будете вловлювати основне слово і по два з кожного боку від нього.

Ці дві вправи по суті схожі. В результаті ви навчитеся зчитувати цілі фрази, рядки. Вся відмінність в способі концентрації, тренування периферичного зору.

Метод № 2 – «Вертикальне читання»

Освоївши цю методику, ви зможете зчитувати за один раз окремі області тексту та цілу сторінку. Заснований він на розвитку периферичного зору.

Допоможуть прискорити процес навчання таблиці Шульте. Коли ви виконуєте вправи по ним, то концентруєте погляд в центрі таблиці. А периферичний зір вловлює цифри в осередках.

Той же принцип використовується при вертикальному читанні. Ви концентруєте погляд в центрі обраної області. Поступово вчіться бачити її цілісно, ​​не фокусуючись на дрібницях.

Скористайтеся вправою «Пристрілка»:

 1. Виберіть уривок.
 2. Уважно дивіться на нього 30 секунд. Але не читайте звичним чином або по фразам. Концентруйте увагу на всьому фрагменті відразу.
 3. Через 30 секунд відведіть погляд, запишіть 3 думки з прочитаного.
 4. Зробіть ще 4 підходи по 30 секунд. Кожен раз відзначайте нові деталі фрагмента.

Так ви будете вловлювати основу тексту, не зосереджуючись на конкретних словах. Згодом зможете сприймати цілі сторінки. Зрозумієте, як швидко читати книги, виокремлюючи їх суть.

Як швидко читати книги

Метод № 3 – Використовувати програми

Існують спеціальні програми, які допомагають збільшити швидкість читання.

Додаток Spritz підходить для вивчення статей в Google Chrome. Суть його полягає в тому, що на екран виводяться окремі слова з певною швидкістю. У вас немає можливості довго розглядати написане, доводиться швидко зчитувати його. Ви економите час. Задайте комфортну швидкість відображення слів, підвищуйте її в міру поліпшення навички.

За схожим принципом діють додатки для смартфонів. З їх допомогою можна читати статті, книги. Наприклад, ReadMe!використовує офіційний плагін Spritz. Або схоже за принципом роботи додаток Flash Reader. Вибирайте відповідний варіант, завантажуйте програми на AppStore або Google Play.

Звичайно, цей метод – не панацея. Так як з його допомогою можна повноцінно навчитися швидкочитанню. Але, якщо потрібно швидко прочитати статтю або електронну книгу, то він може стати в нагоді.

Як швидко прочитати книгу

Про читання вголос

Часом ми забуваємо про те, як важливо читати книги вголос. Пробігаємо статті, документи звичним чином. Але вкрай рідко читаємо уривки. Хіба що промовляємо текст перед презентацією.

А тим часом читання вголос – вкрай важливий навик. Він є основою ораторського мистецтва. Декламуючи текст з виразом, дотримуючись інтонації, ми вчимося говорити красиво, впевнено. Чим швидше, чіткіше ми читаємо вголос, тим багатшою стає наша мова. Ми вчимося ясно, красномовно висловлювати думки.

При читанні вголос стежте за правильністю вимови. Дотримуйтесь паузи, розставляйте акценти. Пам’ятайте про інтонацію, емоційному фарбуванні тексту.

Мета читання вголос – не осилити скоріше книгу, а натренувати навички мовлення. Це корисно робити в будь-якому віці.

 Як збільшити швидкість читання

Тепер ви знаєте, як швидко прочитати книгу, сприйнявши в повній мірі інформацію з неї. Вибирайте зручну техніку швидкого читання, вдосконалюйте навик. Читайте вголос. Це поліпшить ваші ораторські здібності.

Читайте книги з задоволенням і розумно розпоряджайтеся вільним часом.

85372 0 cookie-check Як навчитися швидкочитанню

Додати коментар

Такий e-mail вже зареєстровано. Скористуйтеся формою входу або введіть інший.

Ви вказали некоректні логін або пароль

Вибачте, для коментування необхідно увійти.

Читайте також:

Міні-гайд для байкерів: як вибрати відеореєстратор для мотоцикла?
Міні-гайд для байкерів: як вибрати відеореєстратор для мотоцикла?
12 Серпня, 2019, 08:25 1135 6
Відеореєстратори сьогодні є практично в кожному автомобілі, і це не дивно, адже такі гаджети дуже корисні для безпеки як машини, так і її власників. А...
Смотреть результаты
Розбираємося в ступені захисту IP і розшифровуємо властивості гаджетів з маркуванням IP54, IP65, IP67 і IP68
Розбираємося в ступені захисту IP і розшифровуємо властивості гаджетів з маркуванням IP54, IP65, IP67 і IP68
Що значить захист гаджетів ступеня IP67? Чим клас захисту IP67 відрізняється від, наприклад, IP65? Сьогодні Блог Comfy розповість все, що потрібно знати про захист смартфонів,...
Смотреть результаты
Як вибрати мультиварку і яка краще
Як вибрати мультиварку і яка краще
Мультиварка – це незамінний помічник на кухні, адже такий гаджет відчутно спрощує і прискорює процес приготування їжі. Закинути в чашу мультиварки потрібні продукти і спеції,...
Смотреть результаты