search
Підписатися

logo

Як діти повинні поводитися за столом? Гарні манери у дитини!

12 Березня, 2020, 11:58 0

Продовжуючи тему хороших манер за столом, сьогодні ми розповімо про те, які основні правила столового етикету для дітей існують. Як повинна вести себе дитина під час їжі, що вона повинна говорити і робити, а що як раз заборонено категорично? І що мається на увазі під допустимою поведінкою дитини за столом?

Розповідаємо все, що потрібно знати батькам і дітям, щоб і сімейні обіди, і спільні походи в гості разом з дитиною залишили тільки приємні враження і у господарів заходу, і у їх гостей. Основи столового етикету для дітей!

Семья за столом

А тут є багато корисного і для дорослих: Користуємося столовими приборами правильно. Шпаргалка з етикету!

Навіщо дитині знання столового етикету

Багатьох з нас дітки просто розчулюють неймовірною щирістю своїх емоцій. І в деяких ситуаціях це дійсно дуже мило – вони так зворушливо дивуються і захоплюються всім навколо, радіють враженням, кажуть оточуючим такі щирі компліменти … Не завжди, звичайно, приємні, але зате від щирого серця, правда? 😊

Але у дитячій безпосередності є і зворотна сторона. Наприклад, в ситуації, яка змусить дорослу людину тактовно промовчати, дитина, швидше за все, голосно і радісно прокоментує те, що відбувається, поставивши у незручне становище не тільки своїх батьків, але і всіх присутніх. О, а якого розмаху в незвичній обстановці набувають дитячі капризи! Той, хто хоча б раз ставав свідком того, як мила, дуже вихована дитинка під час походу в гості раптово включає бойовий режим «зараз же дай мені це, і ніхто не постраждає», знає, про що йдеться. 😅

Капризы за столом

Причому вік дитини не гарантує ідеальну поведінку. Якщо маленькі діти років чотирьох, наприклад, можуть відчайдушно розридатися або почати кидатися їжею через те, що їм дали чашку або тарілку не того кольору, то дитина середнього або старшого шкільного віку цілком може залипнути в свій смартфон прямо за обіднім столом, неввічливо відмовитися від якоїсь зі страв або просто піти з-за столу, навіть не запитавши дозволу у дорослих. І це зовсім не тому, що він хоче когось образити або нашкодити – просто діти сприймають світ трохи по-іншому, тому і забувають так легко про всі ці дивні дорослі умовності.

Але якщо заздалегідь, ще до походу в гості, розповісти дитині хоча б про основні правила поведінки, багатьох незручних моментів вдасться уникнути. Дитина повинна знати правила етикету для дітей, щоб вміти пристойно себе вести де і коли завгодно – і вдома, і в гостях, і в ресторані. Так, навчити малюка всім тонкощам дитячого етикету досить складно, але не неможливо, і якщо навіть він запам’ятає лише частину всіх цих настанов, то будь-який захід пройде досить гладко.

До речі про ресторани: Як складати столові прибори в ресторані? Мова столових приборів!

Дитячий столовий етикет – основи

Отже, почнемо вивчення дитячого столового етикету з базових основ. Пам’ятай, що правила пристойності повинні дотримуватися дітьми завжди і всюди. Якщо вдома йому дозволяють, наприклад, підвищувати голос на старших, розкидати по столу їжу і вередувати в повний зріст, то наївно чекати, що в гостях він стане ввічливим янголятком, який акуратного орудує ножем і виделкою. Крім того, діти завжди наслідують приклад своїх батьків, тому і дорослим теж варто стежити за своїми манерами.

Правило №1: Будь прикладом для дитини

Які манери бачить твоя дитина, дивлячись на тебе? Ти звик їсти завжди в колі сім’ї, сидячи за красиво сервірованим столом, акуратно користуватися повним набором столових приладів, завжди тримати поставу і бути максимально ввічливим з оточуючими? Або ж все зовсім не так?

Якщо дорослі щовечора буксирують тарілки зі своєю вечерею до комп’ютера або телевізора, захоплено хрумтять печивом над клавіатурою і сидять, зігнувшись буквою «зю», то не варто чекати від дитини манер принца крові. Вона буде так само тягати їжу по всьому будинку, сутулитися, обпльовувати співрозмовника, розмовляючи з набитим ротом, і робити ще багато того, чого в його поведінці ти б бачити зовсім не хотів.

Викорінити будь-які некрасиві звички, звичайно, можна. Але це не так вже й просто. Тому набагато легше не допустити їх появи, ніж потім довго і наполегливо працювати над помилками.

Мама с дочкой

Правило №2: З чого почати прищеплювати дитині хороші манери

Для початку погодьте з іншими членами сім’ї нові правила. Наприклад, домовтеся по можливості завжди снідати, обідати і вечеряти разом – сидячи за одним столом. Якщо впорядкувати всі прийоми їжі з якоїсь причини неможливо, то можна завести звичку влаштовувати «правильний» обід в колі сім’ї один або кілька разів на тиждень, наприклад, у вихідний день.

Не зайвим буде подбати і про правильну сервіровку столу: скатертини, сервіровочні серветки під тарілками, наявність всіх необхідних столових приборів і правильне їх розташування. Також бажано, щоб весь столовий посуд і прибори були однакові, а не різномасті, але, якщо дитина зовсім маленька, то цілком допустимо використовувати для сервірування його обідів окремий дитячий комплект.

Зверни увагу: Дитячі комплекти посуду, до речі, бувають дуже симпатичними і можуть включати в себе повний набір столових приладів, в тому числі і безпечний ніж. Наприклад, в набір Tramontina Le Petit входить комплект з маленьких ложки, виделки і ножа, виготовлених з високоякісної нержавіючої сталі точно під дитячу ручку.

Tramontina Le Petit

Показати малюкові, як правильно користуватися столовими приборами і акуратно їсти, легко можна на своєму прикладі – підкріплюється такою демонстрацією кожне правило, яке ти йому пояснюєш. І, головне, обов’язково хвали дитину щоразу, коли вона добре поводиться за столом.

Правило №3: Розумні заохочення за хорошу поведінку

Якщо дитині важко засвоїти правила гарної поведінки за столом, то в такій ситуації може допомогти система винагород, адаптована під його вік, смаки та інтереси. Наприклад, маленькі діти з великим задоволенням будуть намагатися за невелику, але приємну нагороду, яку вони отримають відразу ж після виконання «завдання». Це може бути улюблений дитиною десерт або додатковий час гри в приставку після вечері – в такому випадку правильна дія практично миттєво підкріплюється бажаною нагородою.

Ребенок ест ножом и вилкой

З дітьми старшого віку добре спрацьовує більш відстрочена, але вагома винагорода, наприклад, довгоочікувана поїздка в парк розваг, якась конкретна іграшка або гаджет. Щоб отримати такий бонус, звичайно, дитині потрібно буде дотримуватися певних правил не один, і навіть далеко не два вечори, але мета для нього буде виправдовувати засоби.

Зверни увагу: Дуже важливо зберігати позитивне емоційне забарвлення такого навчання, тому ні в якому разі не варто вводити ніякі системи штрафів і покарань – навчання дитини хорошим манерам має бути для нього грою з приємним призом, а не рутинною відбувалівкою зі страхом покарання за помилку. В цьому випадку неотримання нагороди за невиконані завдання просто буде не дуже приємною, але абсолютно чесною закономірністю «моя поведінка і його наслідки».

Не кошмарить ребенка

Як дитина повинна вести себе в гостях

Перш ніж йти в гості з дитиною, обов’язково потрібно розповісти їй про правила поведінки за столом. І починати робити це варто явно не по дорозі в гості, а заздалегідь, інакше шансів, що вона запам’ятає, як слід, а як не слід поводитися, буде зовсім небагато.

Це стане в нагоді: Як навчити дитину читати? 6 корисних порад

Девочка с салфеткой

Отже, ми зібрали основні правила дитячого етикету, які стосуються саме поведінки дитини за столом:

  • Ввічливість: Маленькій людині дозволяється багато, але деякі моменти, такі як ввічливість, повинні завжди залишатися незмінними. Дитина повинна вміти коректно розмовляти і з дорослими, і з своїми однолітками, чемно вітатися при зустрічі і прощатися при розставанні. У її лексиконі обов’язково повинні бути присутніми слова «будь ласка», «дякую», і «можна мені».
  • Зоровий контакт зі співрозмовником: Також варто пояснити дитині, що ввічливе спілкування передбачає доброзичливий вираз обличчя і відкритий погляд на співрозмовника. Є, звичайно, дуже сором’язливі діти, яким просто складно змусити себе подивитися в очі іншій людині, особливо малознайомій. Доводити таку дитину до стресу, вимагаючи від неї максимальної відкритості не можна, але потроху працювати над проблемою все ж дуже бажано.
  • Люб’язність і пропозиція допомогти: Правила гарної поведінки для дітей також передбачають ініціативу і в плані допомоги. Тому, коли дитина запитує господарів будинку, що займаються сервіровкою столу, чи не потрібно їм допомогти в цій справі, це говорить про її хороше виховання. Також бажано запропонувати посильну допомогу і в прибиранні столу після трапези. Звичайно, ці правила стосуються дітей шкільного віку і старше, а не зовсім малюків.
  • Не тягнутися через стіл: Вихована дитина ніколи не буде тягнутися через стіл за сільницею або блюдом з їжею – вона, як і дорослі, повина вміти ввічливо попросити сусідів по столу передати потрібне. Ну а якщо хтось із присутніх попросить дитину передати розташовані біля нього предмети, то маленький гість повинен виконати таке прохання так само чемно і акуратно, не ігноруючи його. І точно не роблячи вираз обличчя «як же мене все дістало»! 😉
  • Мінімум примх: Добре вихована дитина не буде вередувати за столом, вимагати замінити «гидоту» на смаколики або, тим більше, випльовувати їжу назад на тарілку. Так що варто пояснити малюкові заздалегідь, що непристойно критикувати подану їжу, гостей або господарів будинку. А ще хорошою ідеєю буде придумати і вивчити з ним кілька дозволених фраз, які можна озвучити, нікого не образивши. Погодься, «спасибі, але я не люблю кашу» звучить не в приклад краще, ніж «це схоже на соплі» 🤐
  • Користуватися столовими приборами: Дитина віку 2-3 років повинна вміти самостійно користуватися вже не тільки ложкою, а й виделкою, а дітям чотирирічного віку і старше потрібно вільно володіти ще й столовим ножем. Зараз, до речі, правилам використання столових приборів дітей вчать вже в дитячих садах, так що це точно не рано. Також дитина не повинна класти столові прибори після використання назад на стіл, а ще – вміти користуватися як текстильними, так і паперовими серветками під час їжі ..
  • Дотримуватися правила п’яти НІ: Коли дитина сидить за столом, вона повинна строго дотримуватися правила п’яти заборон, тобто не приступати до їжі раніше господарів будинку, не говорити з набитим ротом, не розмикати губ під час жування, не користуватися смартфоном і не сутулитися.

І наостанок ще одна важлива порада для молодих батьків. У будь-якій ситуації слід пам’ятати про вік своєї дитини і не вимагати від неї неможливого. Так, є маленькі вундеркінди, які вже до чотирьох-п’яти років можуть і столовими приборами бездоганно акуратно користуватися, і високо світську бесіду підтримувати, і на машинці, напевно, вишивати не гірше кота Матроскіна. Але це зовсім не означає, що такі приклади є еталоном, в рамки якого слід правдами і неправдами заганяти свого малюка. Пам’ятай, що маленькі діти не з шкідливості непосидючі і забудькуваті – така їхня природа, і для всіх них це природно.

Маленький ребенок ест

Тому, якщо під час походу в гості дитина починає вередувати, забуваючи всі ті правила, які ви з нею так старанно перед цим розучували, і просто не може всидіти на місці жодної зайвої хвилини, то просто стався до цього з розумінням. Спокійно обговорити виниклі під час візиту складності з ним можна буде пізніше, коли ви будете в спокійній домашній обстановці, і тоді наступний похід в гості буде вже набагато більш комфортним і приємним для всіх.

Успіхів в осягненні дитячого етикету! 🧐

І, звичайно ж, читай Блог Comfy – тут завжди є щось корисне для тебе. А ще обов’язково зазирай в Telegram-канал Якось Так, адже в ньому ми щодня постимо багато цікавого і веселого, проводимо конкурси, розіграші призів і взагалі намагаємося всіляко радувати наших улюблених передплатників. Приєднуйся, і ти не занудьгуєш! 😉

100948 0 cookie-check Як діти повинні поводитися за столом? Гарні манери у дитини!

Читайте також:

Що подивитися з дівчиною 14 лютого? 10 романтичних фільмів про кохання
Що подивитися з дівчиною 14 лютого? 10 романтичних фільмів про кохання
04 Лютого, 2020, 08:47 1391
День святого Валентина можна провести по-різному. Хтось відправляється на відпочинок кудись на курорт або організовує романтичну вечерю в ресторані. А комусь, навпаки, не хочеться в...
Смотреть результаты
One UI 2.0. Що нового?
One UI 2.0. Що нового?
Ні для кого не є секретом той факт, що переважна більшість смартфонів працює на операційній системі Android. Але чи дійсно всі працюючі на цій платформі...
Смотреть результаты
Потіш своїх гостей. Три крутих рецепти пуншу для вечірки!
Потіш своїх гостей. Три крутих рецепти пуншу для вечірки!
Якщо ти плануєш вечірку і шукаєш, чим би смачненьким побалувати гостей і себе заодно, то ти потрапив за адресою, адже сьогодні ми будемо розповідати, як...
Смотреть результаты