search
Підписатися

logo

Віялові відключення світла — як підготуватися та економити електроенергію

11 Жовтня, 2022, 09:45 0

Вчора нас попередили про можливість віялових відключень електроенергії, а сьогодні ця ймовірність, схоже, стала фактом — про необхідність таких заходів уже повідомив голова «Укренерго» Володимир Кудрицький. Наразі повідомляється, що попередньо віялові відключення в Україні триватимуть декілька діб і торкнуться не лише Києва й Київської області, а й інших регіонів України. Окрім того, громадян, як і раніше, просять максимально знизити рівень споживання електроенергії, особливо в пікові години, щоби не допустити виникнення аварій у пошкоджених електромережах через перевантаження.

Як відбуватимуться віялові відключення світла в Україні, що потрібно робити для ефективної економії електроенергії та яких запобіжних заходів у ситуації, що склалася, варто вживати жителям? Блог COMFY підготував невеликий список рекомендацій, який допоможе з найменшим дискомфортом пережити ці обмеження.

Корисна інформація: Стрес. Види стресу і профілактика стресових станів

Віялові відключення світла — як і чому

Чому будуть віялові відключення світла? 10 жовтня 2022 року було завдано ракетних ударів по великих об’єктах енергетичної інфраструктури України в низці областей, й 11 жовтня вони продовжилися. Спричинені ними руйнування порушили стабільність роботи українських енергосистем, тож на час усунення наслідків прильотів необхідно знизити навантаження на електромережі. Для цього буде запроваджено короткочасні віялові відключення світла, а українцям доведеться додатково економити електроенергію. При цьому в «Укренерго» планують нормалізувати роботу енергомереж України за декілька діб, тому довгих віялових відключень на даний момент нам не прогнозують.

Як відбуватимуться віялові відключення світла в Україні? Тимчасово планують вимикати електропостачання як промислових об’єктів із високим рівнем енергоспоживання, так і житлового сектора. Такі заходи дозволять уникнути повного знеструмлення регіону через перенавантаження у пошкоджених енергосистемах і будуть потрібними в тому випадку, якщо доступна потужність виявиться недостатньою для покриття всіх абонентів. Тривалість відключення може становити кілька годин на добу або ж більше.

Де будуть віялові відключення світла? Компанія «Укренерго» відключатиме енергопостачання абонентів у населених пунктах, що запитані від пошкоджених електромереж. Під час віялових відключень малі населені пункти можуть бути знеструмлені повністю, тоді як у великих містах можуть по черзі відключати окремі райони. Актуальні графіки віялових відключень окремо повідомлятимуть по кожному регіону місцеві Обленерго. Наприклад, «Київські Електромережі» вже вивісили на своєму сайті графік відключення світла у столиці з адресами, районами та періодами відключень — подивитися його можна за цим посиланням.

Як підготуватися до віялових відключень світла

Щоби під час таких періодичних відключень світла максимально забезпечити свій комфорт та безпеку, рекомендуємо заздалегідь підготуватися до них. Тим паче, що така підготовка доволі проста й не потребує якихось особливих дій — за мінімума зусиль ви зможете зробити очікувані години блекауту цілком стерпними і для себе, і для своїх близьких. Що потрібно зробити до початку віялового відключення?

 • Зарядіть гаджети. Особливо важливо, щоби повністю зарядженими були пристрої для зв’язку, тому перевірте рівень заряду не лише свого смартфона, а й телефонів членів сім’ї.
 • Також рекомендуємо перевести смартфони в режим енергозбереження — це дозволить у рази подовжити термін роботи пристрою, що може стати справжнім порятунком, якщо тимчасове відключення світла з якоїсь причини затягнеться.
 • Повністю зарядіть повербанки, перевірте, щоби вони були укомплектовані кабелями, котрі підходили б для зарядки ваших гаджетів.
 • У вас є старенький, але робочий телефон із ліхтариком та опцією радіоприймача? Тримайте його під рукою. Це, до речі, є актуальним не лише в періоди погодинних відключень світла. А щоби його акумулятор не розряджався, підтримуйте заряд у ньому на рівні 90%, перевіряючи та заряджаючи його за потребою приблизно раз на місяць.
 • Вимкніть з розеток електроприлади, особливо «ненажерливі» — бойлери, обігрівачі та інші подібні пристрої. По-перше, це убезпечить вашу техніку від можливого стрибка напруги при відновленні подачі електрики, що особливо важливо для збереження дорогої техніки. По-друге, це убезпечить енергомережі — чимало пристроїв під час запуску тягнуть енергії значно більше, ніж у звичайному своєму робочому режимі, і під час запуску мережі масове одноразове включення таких приладів у всіх абонентів може викликати аварійну ситуацію в пошкоджених електромережах. 
 • Віялове відключення відбудеться в темний час доби? Підготуйте резервні джерела освітлення, наприклад, ліхтарики на батареї, свічки. До речі, якщо ви плануєте використовувати свічки, переконайтеся, що ви маєте вдома сірники або декілька запальничок.
 • Якщо у вашій домівці немає газової плити, варто заздалегідь подбати про тепле питво або їжу, й особливо це актуально, якщо в сім’ї є маленька дитина або людина, яка потребує спеціального харчування по годинам. Приготуйте все необхідне безпосередньо перед вимкненням світла та покладіть у термос або термосумку.

Це основні рекомендації, які допоможуть спокійно перечекати декілька годин відсутності світла. Але якщо є ризик, що період блекауту затягнеться або не обмежиться тимчасовим відключенням світла в невеликій частині міста, варто подбати і про деякі інші моменти. Просто перестраховка, але в нинішній ситуації вона ніколи не буде зайвою.

 • Подбайте про автономний радіоприймач. Так, на смартфонах є радіо, але для його роботи зазвичай потрібні або інтернет, або підключені навушники, а ми ж посилено економимо заряд. Отже, маленький радіоприймач на батарейках може стати гарною підмогою, особливо якщо через відключення світла будуть перебої в роботі мобільних мереж — важливі сповіщення можуть передавати по радіо, якщо в регіоні є проблеми зі зв’язком.
 • Зробіть запас води для пиття та технічних потреб. Особливо це актуально для маленьких населених пунктів, де разом із відключенням світла «падає» не лише мобільний зв’язок, а й подача води.
 • У холодну пору року за відсутності опалення можна використовувати біокамін, що працює на етанолі. Такий пристрій недорогий і доволі простий у використанні, та він зможе прогріти кімнату.
 • Додатково рекомендуємо придбати кілька упаковок сухого спирту (хоча б 10 пачок), на такому вогні можна швидко закип’ятити воду або щось приготувати без диму, чаду і запахів. 
 • Зручним варіантом може стати покупка портативної газової плити та пари змінних балонів до неї. Це прості одноконфорочні моделі, які зазвичай використовуються туристами.
 • Про всяк випадок зробіть фотокопії необхідних документів і збережіть їх на різних носіях — на смартфоні, флешці, хмарі. 
 • Якщо поряд з вами є діти, заздалегідь подумайте, як їх розважити в ці години — дитина може сприймати те, що відбувається, і як гру, і як щось лячне, тому краще зайняти її чимось цікавим. Це можуть бути настільні ігри, ліплення, малювання, читання паперових книг, словесні ігри та багато іншого. Відволіктися в такій ситуації, до речі, може бути корисним не лише дітям, а й дорослим, бо коли ж ще ми можемо просто сісти і пограти в настолку при свічках? 😉

Earth Hour 2009 – A family playing a board game by candlelight during the WWF’s Earth Hour event,Toronto, Ontario, Canada.

Корисна інформація: Чим зайняти дітей у сховищі — дії, розмови та ігри

Ну і насамкінець можемо дати ще одну корисну пораду, яка стосується не лише можливих непередбачених ситуацій під час відключень електроенергії. Про всяк випадок заздалегідь обговоріть зі своїми близькими план дій на випадок, якщо зникне зв’язок, і обов’язково погодьте з ними місце зустрічі, до якого ви всі зможете легко дістатися. Воно має бути доступним та безпечним. Як варіант, це можуть бути, наприклад, міське бомбосховище, підземний паркінг, метро або інший добре захищений об’єкт поблизу.

Як зменшити споживання електроенергії

Окрім віялових відключень для зниження навантаження на електромережі у пікові вечірні години українців також просять тимчасово відмовитися від використання енергозатратних електроприладів.

Коли потрібно зменшувати споживання енергії? «Укренерго» просить громадян мінімізувати використання усіх електроприладів у період з 16:00 до 22:00, тобто під час найбільших навантажень на електромережу.

Чому саме в цей час? У вечірній час споживання електрики завжди зростає, що пов’язане із поверненням людей після роботи. І якщо непошкоджені електросистеми спокійно витримують зростання навантаження, то через руйнування в мережах напруга просідає, тож таке навантаження вже виявляється для них непосильним та обрушує всю мережу.

Що робити задля зниження навантаження на енергосистему України? Не використовувати у вказаний час енерговитратні електроприлади та скоротити по можливості експлуатацію малопотужних. Наприклад, якщо потрібно запустити пральну машинку або приготувати на електроплиті їжу, то робити це потрібно не ввечері, а рано-вранці, в середині дня або вже пізньої ночі, тобто не в пікові години. Також варто вимикати зайві лампочки, не ганяти без потреби витяжку, не залишати підключеними до мережі пристрої в режимі сну. 

Які електроприлади найенерговитратніші? Багато електроенергії споживають майже всі види великої побутової техніки: холодильники, пральні та сушильні машинки, посудомийки, кондиціонери, бойлери та електричні обігрівачі. Не менш ненажерливими в цьому плані  є й більшість різновидів техніки для приготування їжі, наприклад, електроплити, електрочайники, мікрохвильові печі, хлібопічки, м’ясорубки, тощо. Ще багато тягнуть під час роботи пилососи, праски, фени для сушіння волосся, телевізори та комп’ютери.

Зберігаємо спокій, дбаємо про своїх близьких та допомагаємо Україні витримати ці енерговипробування. Разом ми вистоємо! 💙💛

124552 0 cookie-check Віялові відключення світла — як підготуватися та економити електроенергію

Додати коментар

Такий e-mail вже зареєстровано. Скористуйтеся формою входу або введіть інший.

Ви вказали некоректні логін або пароль

Вибачте, для коментування необхідно увійти.

Читайте також:

Лінійка Apple iPad 2021 — основні характеристики
Лінійка Apple iPad 2021 — основні характеристики
04 Жовтня, 2022, 12:37 1078
Представлена минулої осені лінійка планшетів Apple iPad 2021 не втрачає своєї популярності, і це не дивно, адже гаджети і справді гарні. Яблучні планшети 2021 року користуються...
Смотреть результаты
Який посуд можна ставити в мікрохвильову піч
Який посуд можна ставити в мікрохвильову піч
Тим, хто купив НВЧ-піч, необхідно знати, який посуд можна ставити в мікрохвильову піч. Специфіка роботи цього приладу така, що для використання в ньому підходить тільки...
Смотреть результаты
Що потрібно до ноутбука? Найнеобхідніші аксесуари
Що потрібно до ноутбука? Найнеобхідніші аксесуари
Коли купляють ноутбук, нерідко трапляється, що про важливі аксесуари до нього просто забувають. І думка, що купити до ноутбука потрібно деякі додаткові гаджети, аксесуари або...
Смотреть результаты