search
Підписатися

logo

Світло, газ, вода — що робити, якщо їх не буде? Рекомендації Мінінтеграції

12 Жовтня, 2022, 09:07 0

11 жовтня Мінінтеграції України почало розповсюджувати методичку для громадян на випадок, якщо раптом повністю зникнуть газ, світло чи вода. Рекомендації, що озвучені Мінінтеграції, прості, проте ефективні — по суті, це покрокова інструкція, яка дозволить раціонально підготуватися до можливих відключень. Це не просто корисна, а беззаперечно необхідна в нинішніх обставинах інформація, тому рекомендуємо ознайомитися з нею і не нехтувати.

Отже, публікуємо рекомендації Мінінтеграції на випадок відключення світла, газу та води у житловому секторі.

Пам’ятка на випадок, якщо зникне газ

Якщо у вас у будинку газова плита або ж, тим паче, автономне опалення від газового котла, аварійне відключення газу може принести чимало проблем, особливо в контексті наближення холодів. Тому пам’ятка про те, що робити у разі тривалого відключення газу, може допомогти пережити складний період.

Як підготуватися до можливих перебоїв у газопостачанні:

 • Зробіть запаси продуктів. Обирайте те, що може зберігатися довго та (або) не потребує спеціальної термічної обробки. Це можуть бути консерви, напівфабрикати, продукти швидкого приготування. Також варто зробити запаси круп і макаронів — вони ситні та прості у приготуванні, а ще можуть довго зберігатися. Якщо є можливість, варто також включити до своїх запасів сухе молоко та яєчний порошок — це відносно недорогі, але дуже поживні продукти.
 • Купіть одноконфоркову туристичну плитку — сучасні версії туристичних примусів компактні та економічні у споживанні палива. Обов’язково запасіться газовими балонами для них. Також радять купити таблетки сухого спирту. Альтернативою похідній газовій плитці може стати маленька турбопіч або інший подібний пристрій, але під час вибору такої речі варто враховувати, які саме різновиди палива для неї потрібні, та чи будуть вони доступними.
 • Також враховуйте, наскільки безпечно використовувати вибраний вами різновид портативної печі – більшість таких пристроїв призначені лише для роботи на відкритому повітрі.
 • Ви маєте можливість тимчасово переїхати до приватного будинку з пічним опаленням або твердопаливним котлом, який може працювати від паливних брикетів, дров чи вугілля? Це може стати вдалим виходом на час зимових морозів.

Що робити, якщо аварія на газовій мережі вже сталася? 

 • Обов’язково перекрийте газ вентилем і зробіть це не тільки у вашій квартирі (приватному будинку) — подбайте також і про своїх сусідів. Проконтролюйте та, якщо потрібно, допоможіть перекрити газ вручну людям похилого віку, що проживають поряд з вами. Переконайтеся, що у їхньому житлі газ точно перекритий.
 • Обладнайте місце для приготування їжі на відкритому повітрі у дворі біля будинку, якщо ви мешкаєте у приватному секторі. Це може бути мангал, цегляна вулична піч, буржуйка або інше пристосування. Жителям багатоквартирних будинків варто обладнати або статичне місце для приготування їжі, або подбати про портативний варіант, який можна заносити назад до квартири щоразу після використання.
 • Пам’ятайте, що опалювати квартири дров’яними печами, котлами чи буржуйками заборонено правилами пожежної безпеки! 

Пам’ятка на випадок, якщо пропаде світло

Ми вже розповідали про віялові відключення світла та можливі способи підготовки до періодів блекаутів. Якщо ви ще не читали цю пам’ятку, зазирніть за посиланням у статтю Віялові відключення світла — як підготуватися та економити електроенергію. Там багато корисного. Ну а щодо рекомендацій від Мінінтеграції на випадок великих аварій в електромережах, то ось і вони.

Як підготуватися до можливих перебоїв у електропостачанні:

 • Придбайте відповідні варіанти альтернативних джерел освітлення: свічки та сірники (запальнички), ліхтарики на батарейках та (або) сонячних батареях, ліхтар з динамо-машиною. Якщо ви вибираєте пристрої на батарейках, подбайте про запас відповідних елементів живлення. 
 • Купіть повербанки та автомобільні адаптери для підзарядки смартфонів.
 • Тримайте смартфони та повербанки по можливості завжди зарядженими, використовуйте режим енергозбереження на гаджетах, заряджайте акумулятори щоразу, як з’являється така можливість.

Що робити, якщо аварія на електромережі вже сталася?

 • Відразу вимкніть із розеток абсолютно всі електроприлади й не вмикайте їх до відновлення та нормалізації напруги в електромережах.
 • Якщо ви бачите обрив дротів, в жодному разі до них не наближайтесь, адже це є дуже небезпечним. 
 • Дотримуйтесь запобіжних заходів під час використання джерел живого вогню — свічок, таблеток сухого спирту та інших подібних речей.

Пам’ятка на випадок, якщо пропаде вода

Спричинити припинення водопостачання можуть не тільки пошкодження водогону, насосних станцій та водоочисних споруд, але й проблеми в електромережах, тому однозначно варто заздалегідь подбати про все необхідне.

Що робити, якщо аварійне вимкнення води вже сталося?

 • Обов’язково повністю перекрийте воду у вашому будинку.
 • Якнайшвидше зробіть запаси води. Питну воду можна придбати в магазинах або набрати в колодязях, бюветах, а також отримати в точках розливу питної води, організованих міською владою.
 • Пам’ятайте, що вода з відкритих водойм, тобто річок, озер, джерел, може використовуватися тільки як технічна! Для пиття та в їжу її використовувати небезпечно!
 • Небутильовану воду перед використанням обов’язково потрібно кип’ятити не менше 5 хвилин, попередньо відфільтрувавши. Якщо джерело, з якого набирається вода, забруднене, тривалість кип’ятіння слід збільшити до 30 хвилин. 

Зберігайте спокій, бережіть себе та своїх близьких! 💙💛

124565 0 cookie-check Світло, газ, вода — що робити, якщо їх не буде? Рекомендації Мінінтеграції

Читайте також:

Віялові відключення світла — як підготуватися та економити електроенергію
Віялові відключення світла — як підготуватися та економити електроенергію
11 Жовтня, 2022, 09:45 1652
Вчора нас попередили про можливість віялових відключень електроенергії, а сьогодні ця ймовірність, схоже, стала фактом — про необхідність таких заходів уже повідомив голова «Укренерго» Володимир...
Смотреть результаты
Лінійка Apple iPad 2021 — основні характеристики
Лінійка Apple iPad 2021 — основні характеристики
Представлена минулої осені лінійка планшетів Apple iPad 2021 не втрачає своєї популярності, і це не дивно, адже гаджети і справді гарні. Яблучні планшети 2021 року користуються...
Смотреть результаты
Який посуд можна ставити в мікрохвильову піч
Який посуд можна ставити в мікрохвильову піч
Тим, хто купив НВЧ-піч, необхідно знати, який посуд можна ставити в мікрохвильову піч. Специфіка роботи цього приладу така, що для використання в ньому підходить тільки...
Смотреть результаты