search
Підписатися

logo

Графічний планшет – гаджет для художників і не тільки

08 Червня, 2017, 04:22 8

 

Все розмаїття комп’ютерних мишок не може забезпечити звичної простоти, з якою ми користуємося олівцем або ручкою. Саме це і стало причиною виникнення графічних планшетів. Часто ці гаджети асоціюють тільки з представниками творчих професій: художниками і дизайнерами. Але в дійсності область їх застосування значно ширша. Сьогодні поговоримо про те, навіщо ж потрібен графічний планшет і як його вибрати.

Зміст

Графічний планшет. Принцип роботи
Графічний планшет. Історія створення
Графічний планшет. Для кого потрібен?
Як вибрати графічний планшет
Висновок

Графічний планшет. Принцип роботи

papka-foto-graficheskijj-planshet-gadzhet-dlya-khudozhnikov-i-ne-tolko-graficheskijj-planshet

Графічний планшет є пір’євим пристроєм, призначеним для введення створеної від руки інформації в ПК, а також подальшої роботи з нею. Він являє собою чутливу до близькості або натискання електронного пера робочу область. Якщо провести паралелі, це ніби олівець і аркуш паперу, тільки електронні. Ви малюєте, пишете і потім бачите результати на моніторі.

Таку точність ліній, як при роботі з цим гаджетом, досить складно отримати з мишкою, та й силу натискання, кут нахилу з нею не відобразити. Перо є повноцінним засобом управління і передає художню майстерність не гірше олівця. Функція зміни масштабу зображення дає можливість точно вималювати дрібні деталі і складні ділянки. Також існують планшети-дисплеї, що дозволяють малювати, наче на електронному полотні (картинка відразу відображається на їх поверхні). Перевагою таких пристроїв, є зручність роботи поза домом: вони не потребують підключення до ноутбука або комп’ютера.

Головним завданням цього девайса можна назвати наближення виконаних на комп’ютері робіт, а також самого процесу до звичного малювання.

Графічний планшет. Історія створення
papka-foto-graficheskijj-planshet-gadzhet-dlya-khudozhnikov-i-ne-tolko-teleavtograf

Прообраз графічного планшета під назвою «телеавтограф» був запатентований в 1888 році Елішою  Греєм. Пристрій Грея передбачив безліч технологій, серед яких скайп і електронна пошта. На спеціальному електростоле малювали зображення, потім точки дотику поверхні з пером перетворювалися в електроімпульси і передавалися станції-адресату.

papka-foto-graficheskijj-planshet-gadzhet-dlya-khudozhnikov-i-ne-tolko-stylator

Перший планшет, що нагадує сучасні пристрої в 1957 році створив Том Даймонд. Він називався Stylator і не отримав ніякого практичного застосування. У 1964 році фірма RAND випустила дуже успішну модель RAND Tablet, під екраном якої було заховано безліч проводів. Сигнали від магнітної взаємодії між ними і стилусом надходили в комп’ютерну пам’ять. Цей ранній графічний планшет із задоволенням купували навчальні заклади та лабораторії.

papka-foto-graficheskijj-planshet-gadzhet-dlya-khudozhnikov-i-ne-tolko-bitpad

 

В цей час відкрили ще одну технологію для фіксації руху стилуса і з’явилися акустичні планшети. Під їх екранами була мережа мікрофонів, а перо видавало нечутний вуху  звук. Реакція мікрофонів в результаті «малювала» зображення на моніторі. Першу таку модель фірма Science Accessories Corporation запатентувала в 1971 році.

Зі збільшенням різноманітності ПО для креслярів, архітекторів та інженерів графічні планшети почали набирати популярність. У 1975 році був випущений BitPad, що дозволяє оцифровувати накреслене і відрізняється значними розмірами
papka-foto-graficheskijj-planshet-gadzhet-dlya-khudozhnikov-i-ne-tolko-apple-graphics-tablet

В кінці 70-х років в «планшетну гонку» вступила компанія Apple, яка купила останню версію BitPad і після доопрацювання випустила її на ринок під маскою Apple Graphics Tablet. Цей графічний планшет був кольоровим.

papka-foto-graficheskijj-planshet-gadzhet-dlya-khudozhnikov-i-ne-tolko-koalapad

Першу модель, яка призначалася не тільки для робочих цілей і привернула користувачів-любителів, створили в 1984 році. Пристрій KoalaPad функціонував в парі з восьмібітним ПК. Модель комплектували програмою Graphics Exhibitor, що дає можливість створювати з малюнків слайд-шоу.

В кінці 80-х років в лідери ніші графічних планшетів виривається компанія Wacom. Її фахівці ввели технологію, що базується на принципах електромагнітного резонансу. Перший планшет WT-460M компанія випустила в 1986 році.

papka-foto-graficheskijj-planshet-gadzhet-dlya-khudozhnikov-i-ne-tolko-pero

Ще однією важливою інновацією, яку ввела Wacom, стала реакція пера на силу натискання. Реалістичність роботи з пристроєм максимально наблизилася до звичайного малювання. Потім виникли планшети-дисплеї та девайси, що дозволяють створювати 3D-моделі.

Зараз найбільш затребуваними виробниками цих гаджетів вважаються Genius і Wacom.

Графічний планшет. Для кого потрібен?
papka-foto-graficheskijj-planshet-gadzhet-dlya-khudozhnikov-i-ne-tolko-anime-art

Існує безліч видів діяльності, в яких графічний планшет стане відмінним помічником, наприклад:

 • Творчість. Цей гаджет давно зайняв гідне місце в арсеналі інструментів художників, фотографів і дизайнерів. Він незамінний для веб-дизайну, обробки фото, роботи з 3D-моделями.
 • Бізнес. Можна створювати схеми, прототипи і графіки, ставити електронний підпис, а також проводити презентації.

papka-foto-graficheskijj-planshet-gadzhet-dlya-khudozhnikov-i-ne-tolko-rebenok-risuet

 • Повсякденні заняття. Можна працювати в улюблених графічних редакторах і отримувати від цього величезне задоволення. А також малювати оригінальні графіті на стінах в соціальних мережах, робити фотоколажі або просто бродити по інтернет-просторах. Перо є більш зручним і природним інструментом, ніж мишка і від його використання не розвиваються захворювання зап’ястя. Девайс неодмінно сподобається дітям.

papka-foto-graficheskijj-planshet-gadzhet-dlya-khudozhnikov-i-ne-tolko-povsednevnye-zanyatiya

 • Розвиток. Починаючи по-новому виконувати, пов’язану з комп’ютером роботу, ви отримуєте можливість поглянути на неї інакше. Малюючи схеми та графіки, ви навчитеся аналізувати інформацію і знаходити неординарні шляхи вирішення складних проблем, з якими раніше не знали як впоратися.

У корисності гаджета сумніватися не доводиться. Далі поговоримо про правила його вибору.

Як вибрати графічний планшет

Вибір графічного планшета залежить від його технічних характеристик, які в свою чергу, зумовлюють ціну пристрою. До параметрів, які неодмінно слід враховувати відносяться:
 размер рабочей поверхности.

 • Розмір робочої поверхні

Найчастіше він відповідає стандартним форматам паперу. Планшети формату А6 часто вибирають для ретуші фотографій. Вони легкі і компактні, але для комфортної роботи художника місця на них замало. Щоб досягти точності доведеться постійно вдаватися до функції zoom або здійснювати мікрорухи.

papka-foto-graficheskijj-planshet-gadzhet-dlya-khudozhnikov-i-ne-tolko-planshet-na-kolenyakh

Розмір А5 підійде і любителям, і профі. Такі планшети зручно не тільки розташувати на столі, але і тримати на колінах.

Професійні художники вважають за краще гаджети розміру А4. У числі їх переваг висока точність і достатній для створення шедевра розмір поверхні. Їх не можна назвати компактними, тому під час використання вони знаходяться на столі.

papka-foto-graficheskijj-planshet-gadzhet-dlya-khudozhnikov-i-ne-tolko-planshet-a3

Інженери і архітектори вибирають формат А3. Такі планшети дають можливість працювати з планами, кресленнями та  епюрами. Ці моделі відрізняються більш високою ціною і зустрічаються в асортименті Wacom.

papka-foto-graficheskijj-planshet-gadzhet-dlya-khudozhnikov-i-ne-tolko-khudozhnik

 • Роздільна здатність дисплея і співвідношення його сторін

Чим вища роздільна здатність, тим точніше пристрій відтворить найменші дотики пера. Для домашнього використання цілком достатньо буде 2540 dpi. У професійних моделей цей показник досягає значення 5080 dpi. Також бажано, щоб співвідношення сторін девайса збігалося з такими ж параметрами монітора. В іншому випадку зображення може виходити спотвореним або частина робочої поверхні планшета виявиться неактивною.

papka-foto-graficheskijj-planshet-gadzhet-dlya-khudozhnikov-i-ne-tolko-perya

 • параметри пера

Від них залежить зручність використання девайса. Зверніть увагу на чутливість до натискання. Вона повинна бути досить високою, щоб уникнути неточностей (1024 градації натискання для аматорських моделей і 2048 – для професійних).

Ще існує ступінь похибки, що виникає при позиціонуванні курсора. Нормальне її значення – 0,5. Висота роботи пера говорить про те, з якої відстані планшет реагує на стилус. Зазвичай вона становить 10 мм.

papka-foto-graficheskijj-planshet-gadzhet-dlya-khudozhnikov-i-ne-tolko-nabrosok

Для більш дорогих моделей в перелік характеристик додається нахил пера, кут якого може досягати 65 градусів. Бюджетні ж пристрої часто реагують на стилус при куті нахилу, що не перевищує 25-30 градусів.

Пір’я бувають чотирьох основних видів:

 1. Grip Pen – класичні варіанти з пластиковим або гумовим покриттям і декількома кнопками для управління.
 2. Аir Marker – схожі на маркер зі скошеним наконечником.
 3. Аir Brash – дають можливість регулювати параметри ліній (прозорість, щільність, товщину).
 4. Ink Pen – у нього кулька в якості наконечника, що робить це перо схожим на ручку. Їм можна малювати на розташованому поверх планшета папері.

papka-foto-graficheskijj-planshet-gadzhet-dlya-khudozhnikov-i-ne-tolko-nakonechniki-pera

Наконечник пера, як правило, потрібно регулярно міняти. Період, за який він стирається, коливається від 2 місяців до року. Наконечники бувають стандартними, пружними, жорсткими і пружинними. Найбільш поширеним є перший вид.
papka-foto-graficheskijj-planshet-gadzhet-dlya-khudozhnikov-i-ne-tolko-obrabotka-foto

 • швидкість відгуку

Значення цього параметра показує кількість точок, які будуть відображатися на моніторі за одиницю часу. Як правило, воно становить 100-200 пікселів в секунду. Чим вища швидкість відгуку, тим зручніше користуватися гаджетом.

 • підключення

Найбільш поширеними є варіанти USB та Bluetooth. Зазвичай, планшету вистачає живлення від підключення до комп’ютера, але професійні моделі можуть вимагати додаткового джерела.

papka-foto-graficheskijj-planshet-gadzhet-dlya-khudozhnikov-i-ne-tolko-udobnyjj-graficheskijj-planshet

Деякі моделі оснащені клавішами, які спрощують роботу. Іноді пристрій комплектується декількома стержнями. Зверніть увагу на програмне забезпечення планшета, адже від нього залежать чутливість пера, настройка нахилу та інші функції. Деякі моделі поставляються разом з програмами розпізнавання тексту. Віддаючи перевагу відомим виробникам, Ви отримаєте можливість періодично оновлювати ПО на офіційному сайті.

Висновок

papka-foto-graficheskijj-planshet-gadzhet-dlya-khudozhnikov-i-ne-tolko-vremya-shedevrov

Графічний планшет може бути іграшкою або інструментом для створення шедеврів. У будь-якому випадку отримання задоволення від використання пристрою гарантовано. Творчість розвиває фантазію, заспокоює і робить нас більш багатогранними. Щоб звикнути до «чуду з пір’ям» буде потрібно всього кілька годин. Графічний планшет стане чудовим подарунком і додасть в життя нових фарб. Якщо у Вас є цей гаджет, поділіться, будь ласка, досвідом його використання в коментарях. Нам дуже цікаво!

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl + Enter.

35585 0 cookie-check Графічний планшет – гаджет для художників і не тільки

Читайте також:

1000 і 1 спосіб використання формочок для льоду. Мегауніверсально!
1000 і 1 спосіб використання формочок для льоду. Мегауніверсально!
08 Червня, 2017, 02:21 1635 9
Формочка для льоду. На перший погляд, річ простецька. Заморожувати собі лід – і все. Але ж ні! Виявляється, існує мало не тисяча варіантів її застосування...
Смотреть результаты
9 предметів, які не можна класти у мікрохвильову піч
9 предметів, які не можна класти у мікрохвильову піч
Найчастіше, всі трагікомічні історії починаються з подібних пропозицій: «дивись, як я можу!», або «а що буде, якщо…», «а давай спробуємо…». Після цих слів, найчастіше, відбуваються...
Смотреть результаты
Поради та рекомендації по використанню камери Samsung Galaxy S8
Поради та рекомендації по використанню камери Samsung Galaxy S8
Уже декілька років флагманські смартфони Samsung оснащуються одними з кращих камер на ринку, і Galaxy S8 не став винятком з цих правил. Камера цього смартфону...
Смотреть результаты