search
Підписатися

logo

Чомучка: хто і як винайшов кубик Рубіка і чому він такий популярний

04 Березня, 2021, 04:06 3062 0

Ми – дітлахи-чомучки. І сьогодні в нашій новій пізнавальній рубриці всесвітньо відома механічна головоломка і одна з найбільш продаваних іграшок. Це – кубик Рубіка. Його збірка є хорошим способом зайняти руки і включити голову.

Зміст статті

Хто, як і коли винайшов кубик Рубіка

ТОП фактів про кубик Рубіка

Про спідкуберів, рекорди і казуси

Що таке WowCube

Кубик Рубика-головоломка

У нашій новій чомучка-рубриці #Comfy KIDS ми відповідаємо на одвічні «що», «як» і «чому» – всі ті питання й запитаннячка, які хвилюють багатьох дітей і дорослих. Сьогодні – на тему кубика Рубіка – легендарної механічної головоломки

Ділимося цікавинками і відповідаємо на найпопулярніші питання. Хто, як і для чого винайшов кубик Рубіка? Які є цікаві факти і рекорди? Чи можливо наосліп зібрати кубика Рубіка? А на бігу? А ногами? І за скільки часу впорається робот?

Також цікаво:

 • Що, як і чому: LEGO
 • 3Doodler – 3D-ручка, яка оживляє фантазії. Огляд
 • Для дітей і дорослих: ТОП-10 незвичайних конструкторів

Хто, як і коли винайшов кубик Рубіка

Угорський винахідник Ерне Рубік – творець кубика Рубіка

Придумав його угорський скульптор Ерне Рубік. Сталося це у 1974 році. Будучи професором архітектури, він створив модель кубика для пояснення теми тривимірного моделювання. Тобто як наочний навчальний посібник для студентів, а не як іграшку для дітей. І тільки після створення прототипу Ерне Рубік розгледів в кубику великий потенціал і дивовижні можливості.

За словами винахідника, кубик Рубіка «показує ліміт ваших здібностей». На перше рішення головоломки у професора пішов цілий місяць. Зі зрозумілих причин на той момент ще не було спеціальних методик. Першовідкривачам завжди складно. При цьому винахідник заявляє про те, що стосовно кубика Рубіка не використовує слово «головоломка». Швидше, це кросворд. І його тоді «найбільше цікавив саме процес створення цього кросворду».

Кубик Giiker Magnetic Cube M3-3 на 3.

Кубик 3х3 Giiker Magnetic Cube M3

Через рік, у 1975 році, Ерне Рубік винахід запатентував. А у 1977 році його почали виробляти масово під назвою «Магічний куб». Вже на початку 80-х років той став популярним. Причому настільки, що у 1980 і 1981 роках його визнали іграшкою року. Незабаром Ерне Рубік заробив свій перший мільйон. За всю історію існування його кубика в світі було продано більше 450 мільйонів екземплярів.

ТОП фактів про кубику Рубіка

Кубик Рубика-головоломка-кроссворд

 1. Класичний кубик Рубіка складається з 26 дрібних деталей. Він має 6 граней, 12 ребер і 8 кутів. Орієнтир для гравців – колір центрального елементу на кожній грані.
 2. Кожна шоста людина у світі вже знайшла алгоритм для вирішення головоломки.
 3. Будь-яка колірна комбінація в традиційному кубику Рубіка може бути досягнута менш ніж за 20 рухів.
 4. У кубика Рубіка 43 252 003 274 489 856 000 можливих перестановок. Для людського мислення це практично нескінченність.
 5. Математична структура кубика Рубіка підходить для криптографії: дозволяє писати приховані послання. Перебираючи позиції, на пошук ключа можна витратити роки.
 6. При складанні справа не у везінні. Якщо врахувати, що гравець робить перестановку кожну секунду, то на те, щоб перебрати всі можливі конфігурації, піде 4 200 трильйонів років.
 7. Швидкість збірки залежить від якості кубика Рубіка і того, чи змазаний він, адже час іде на долі секунди.
 8. Є рекорди і за величиною кубика Рубіка. Найбільший в світі – 33 × 33 × 33 – створив Грегор Пфенниг у 2017 році. Його елементи він роздрукував на 3D-принтері і зібрав вручну. У головоломці 6 153 елементи і 33 шарів. За словами Грегора, на процес створення пішло близько 200 годин. І так, головоломка повністю функціональна. А ще ми знаємо про кубику Рубіка 17 × 17 × 17, створеному Оскаром ван Девентера. Стандартний має розмір 3x3x3.

Кубик нестандарт Rubiks-Цветнашки.

Нестандартний кубик Рубіка Rubik’s «Цветнашки» 1-2 игрока (72116)

 1. Найдорожчий кубик Рубіка – «Кубик-шедевр» від Diamond Cutters International. Він виготовлений з 18-каратного золота, аметистів, рубінів і смарагдів. Оцінений в $ 2,5 млн.

самый дорогой кубик Рубика

 1. Про кубик Рубіка в Голлівуді планують зняти художній фільм. Ініціатива – студії Hyde Park Entertainment Group і Endeavour Content. Подробиць поки що немає.

Про спідкуберів, рекорди і казуси

игрушка-спортивный снаряд.

Кубик Рубіка – математична модель, яка, по суті, ще й спортивний інвентар. Напевно ви чули про людей, що обертають кубик з такою швидкістю, що мерехтить в очах. Це – спідкубери, що змагаються в збірці за різними параметрами. Час, спосіб збирання, кількість рухів – все має значення. Рахунок в їх кубічному світі йде на тисячні секунди, а для результату потрібні роки тренувань. Спідкубінг – швидкісну збірку головоломок – в наші дні наблизили до спортивної дисципліни.

Існує Всесвітня організація спідкуберів – World Cube Association (WCA). Зі збірки головоломки проводяться змагання. Виділено кілька дисциплін, складання наосліп, на кількість ходів, навіть на бігу і ногами. Ансі Ванхана з Фінляндії це зробив за 36,72 секунди.

Всі рекорди офіційно фіксуються. І є однакові результати! Навіть незважаючи на те, що вони вимірюються з точністю до сотих часток секунди. Причому збігається не один результат, а середнє з п’яти збірок. Просто неймовірно! Якось на кількості ходів однаковий результат був у восьми учасників.

Кубик-Rubik's IA3-000019.

Кубик 3х3 Rubik’s IA3-000019

Перший чемпіонат світу зі складання кубика Рубіка був проведений у 1982 році в Угорщині. Серед 19 учасників переміг 16-річний американський школяр, поставивши світовий рекорд 22,95 секунди.

 • Варто зазначити, що традиційно рекордсмени по грі в кубик Рубіка – діти і підлітки. Причина цього криється в більш гнучких, ніж у дорослих, нейронних зв’язках. Чемпіону зі складання кубика Рубіка Патріку Понсе було всего15 років, коли він встановив новий світовий рекорд – 4,69 секунди. Серед світових рекордсменів-попередників:
 • Фелікс Земдегса з результатом 4,73 секунди
 • Лукас Еттер – 4,90 секунди
 • Колін Бернс – 5,25 секунди
 • Метс Волк – 5,55 секунди

Всі вони використовували метод Фрідріха. Існує близько 120 алгоритмів для рішення щодо нього.

Speed Cube Скоростной.

Швидкісний кубик 3х3 Rubik’s серии «Speed Cube» (IA3-000361)

Алгоритм, за яким головоломка збирається за мінімальне число ходів, називається «алгоритмом Бога». А щоб відшукати число Бога – оптимальне рішення кубика в 20 кроків – треба було 30 років. Однак винахідник кубика Рубіка каже, що воно «не дуже елегантне»: «Знаєте, що таке Brute Force (прим.« Груба сила »)? Це коли запропонований варіант ефективний, але в суті своїй не має теоретичного обґрунтування. А елегантне рішення, що має на увазі наявність формули або логічного ланцюжка пояснень, все ще не знайдено. Це питання відкрите, і я не впевнений, що буде вирішене при моєму житті »(цитата з інтерв’ю 2020 року).

На абсолютний світовий рекорд претендує китайський спідкубер Юшенг Ду (YuSheng Du), що зібрав кубик Рубіка за 3,47 секунди. Однак не всі визнали його рекорд.

Рішенням головоломки «захоплюються» і роботи. Ще у 2018 році ми чули про робота, створеного Беном Кацем і Джаредом ді Карло. Він зібрав куб за 0,38 секунди.

А інженери компанії Open AI навчили алгоритм збирати кубик Рубіка методом проб і помилок однією роборукою. Виглядає це так.

OpenAI-как собрать кубик Рубика одной рукой

Хоча наосліп зібрати кубика Рубіка неможливо. Кажуть, вірогідніше, що динозаври оживуть або Землю атакують інопланетяни.

Що таке WowCube

Це гібрид кубика Рубіка і портативної ігрової консолі. Розробка належить CubiOs Inc. і вона вже встигла отримати першу премію – CES 2021 Innovation Award.

WowCube-CES 2021 Innovation Award. WowCube

Гаджет має форму кубика з чотирма кольоровими дисплеями на кожній стороні. Всього їх 24. Вони виконані по IPS-технології. Усередині вісім процесорів і акселерометр. Подібно до звичайного кубику Рубіка, різні сегменти обертаються, змінюючи взаємне розташування екранів.

У WowCube можна завантажувати ігри по Bluetooth. І це не що інше, як комбінація обертань сегментів і струшувань  куба. Кнопок немає. Дисплеї не сенсорні, на них тиснути не потрібно.

Для WowCube розроблені програми для гри в слова, пазли, лабіринти і парочка аркад. API відкритий. Сторонні розробники можуть створювати власні ігри. WowCube також можна використовувати для виведення прогнозу погоди і часу. Більше подробиць у  відео.

Наприкінці осені стало відомо, що бренд і права на легендарну головоломку викупили у лондонської компанії Rubik’s Brand Ltd. канадці з Spin Master. Ціна питання – 50 $ млн. Очікуємо інновації.

# Comfy KIDS

112815 0 cookie-check Чомучка: хто і як винайшов кубик Рубіка і чому він такий популярний

Читайте також:

У що грають сучасні дівчата: ТОП модних ляльок
У що грають сучасні дівчата: ТОП модних ляльок
02 Березня, 2021, 08:39 6947
Дівчата люблять ляльки. Сюжетно-рольові ігри з ними – це не тільки захоплююче дозвілля і яскраві враження. Вони розвивають уяву, творчі здібності, емоційне сприйняття, формують комунікативні...
Смотреть результаты
MWC-2021 Shanghai: підсумки і найцікавіші новинки
MWC-2021 Shanghai: підсумки і найцікавіші новинки
Завершила роботу виставка MWC Shanghai – 2021. Розповідаємо про найцікавіше, що було на заході. Якщо коротко, OPPO показала нову технологію бездротової зарядки в дії, причому...
Смотреть результаты
ТОП-5 зубних щіток 2021
ТОП-5 зубних щіток 2021
Про електричні зубні щітки ходить чимало чуток і домислів. Але на даний момент зрозуміло лише одне, електричні щітки значно ефективніше звичайних і при цьому користуватися...
Смотреть результаты