search
Підписатися

logo

Як приймати йод під час аварії на АЕС — рекомендації МОЗ

22 Червня, 2023, 10:18 0

Публікуємо стислі рекомендації від МОЗ України, з яких ви дізнаєтесь, як приймати йод під час аварії на АЕС, і чому взагалі це потрібно робити.

Наша редакція щиро сподівається, що ця інформація нікому з вас не знадобиться, і що така ситуація, коли б ці знання дійсно були б потрібні, взагалі ніколи не виникне. Але це є тими знаннями, які ніколи не будуть зайвими, тож давайте все ж розберемося, чому потрібно приймати йод при радіаційній загрозі та як правильно це робити.

Що відбувається при аваріях на атомних станціях

Почнемо з основ — розберемося, що відбувається під час аварії на атомній станції, і чому це небезпечно.

Коли на ядерному об’єкті трапляється серйозна аварія, відбувається викид в атмосферу радіонуклідів, тобто радіоізотопів йоду, цезію, стронцію та інших небезпечних речовин. У вигляді радіаційної хмари, що розноситься вітром, частинки радіонуклідів поширюються величезними територіями. Вони забруднюють усі поверхні, потрапляють у ґрунт та воду, можуть опускатися на землю з опадами.

 • Зовнішнє опромінення відбувається, коли частинки радіонуклідів із такої хмари осідають на поверхню шкіри та одяг людей.
 • Внутрішнє опромінення відбувається, якщо такі радіоактивні частинки потрапляють всередину організму, наприклад, при диханні, із забрудненою радіацією їжею або водою.

Щитоподібна залоза людини поглинає йод, який потрапив до організму, і якщо цей йод «поганий», тобто не звичайний і нормальний, а радіоактивний (радіоактивні ізотопи йоду), то це призводить до дуже серйозних захворювань щитовидної залози. І особливо небезпечним це є для дітей.

Яких ще заходів захисту можна вжити у разі радіаційної аварії?

 1. Пройдіть в укриття.
 2. Щільно закрийте всі вікна та двері, загерметизуйте всі щілини, заблокуйте джерела повітря з вулиці, наприклад, припливні вентиляції.
 3. У жодному разі не провітрюйте приміщення, в якому ви переховуєтеся.
 4. Всі продукти герметично запакуйте, використовуючи плівку, ємності або контейнери, які щільно закриваються.
 5. Зробіть запаси чистої води у герметично закритих ємностях.

Йодна профілактика — що це та як працює

Суттєво знизити вплив радіоактивного йоду на здоров’я можливо — для цього використовуються медичні препарати йоду. Розберемося трохи в тому, як працює такий захист та для чого він потрібний.

Прийом препаратів йодиду калію допомагає зменшити негативний вплив радіоактивних ізотопів йоду. Цей простий та ефективний спосіб і є так званою йодною профілактикою. Після прийому таких препаратів йоду щитовидна залоза просто блокується на короткий час, упродовж якого поглинання щитовидкою небезпечних радіоізотопів не відбувається.

Як правильно приймати йодид калію

Почнемо з того, що приймати профілактичні дози йодиду калію просто так, про всяк випадок, не можна в жодному разі. Робити це слід виключно після офіційного сповіщення про загрозу викиду та озвученої у цьому ж сповіщенні інформації про необхідність проведення йодної профілактики населення.

 • За скільки годин до надходження радіоактивної хмари слід приймати профілактичну дозу йодиду калію? За 6 годин або менше до «накриття хмарою» території, де ви знаходитесь.
 • Як довго захищає прийом препаратів йоду? За умови дотримання зазначеного графіку прийому йодид калію буде ефективним як при надходженні хмари радіонуклідів, так і протягом 6 годин після цього.

Важливо! Прийом препаратів йоду не рекомендується продовжувати через 24 години після надходження хмари.

Хто має сповістити населення про виникнення радіоактивної загрози та необхідність прийому препаратів йоду? Такі повідомлення повинні надходити від місцевих органів виконавчої влади усіма доступними каналами засобів масової інформації.

Де дістати препарати йодиду калію

Уряд України подбав про наших громадян та закупив необхідну кількість препаратів йодиду калію для населення. Закуплені препарати були розподілені по всіх регіонах відповідно до чисельності населення.

Тому у разі виникнення аварійних ситуацій на ядерних об’єктах у кожному населеному пункті буде оперативно відкрито пункти видачі препаратів йоду. Їхня кількість і розташування будуть оптимальними для ефективного покриття всіх територій, тому кожен мешканець зможе швидко дістатися такого пункту, розташованого поряд із його будинком.

Важливо! Якщо аварія на ядерному об’єкті вже сталася, то до офіційного повідомлення місцевої влади в жодному разі не можна залишати місце свого укриття, оскільки це може бути вкрай небезпечним. Необхідно чекати офіційних повідомлень від влади і неухильно дотримуватися їх подальших інструкцій.

Дозування йодиду калію

При проведенні йодної профілактики дуже важливо дотримуватись правильних доз таких препаратів. Кому та в якому дозуванні слід приймати йод калій?

 • немовлята віком до 1 місяця — 16 мг
 • діти на грудному вигодовуванні — 16 мг
 • діти віком від 1 місяця до 3 років — 32 мг
 • діти віком від 3 до 12 років — 62,5 мг
 • підлітки від 13 років і старші, а також дорослі віком до 40 років — 125 мг
 • вагітні та матері, що годують — 125 мг

Зверніть увагу! Старшим за 40 років людям йодид калію не призначають!

Наслідки прийому йодиду калію

При одноразовому прийомі препаратів, що містять йод, відбувається тимчасове блокування функцій щитовидної залози. Якщо введення таких препаратів одноразове, а дозування дотримано правильно, то йодна профілактика практично не впливає на здоров’я дорослих та дітей.

Але за умови тривалого прийому або ж якщо зазначені дозування були порушені, надалі функція щитовидної залози може знижуватися, що призводить до негативних наслідків для здоров’я. Тому дуже важливо дотримуватися правильного дозування й у жодному разі не приймати препарати йоду просто так, про всяк випадок.

Зверніть увагу! Категорично заборонено використовувати для йодної профілактики звичайний спиртовий розчин йоду (нашкірний засіб, що продається в аптеках) або ж розчин Люголя. По-перше, це абсолютно неефективно у разі радіоактивної загрози. По-друге, це є небезпечним для здоров’я.

Бережіть себе!

123886 0 cookie-check Як приймати йод під час аварії на АЕС — рекомендації МОЗ

Читайте також:

Українська локалізація Cyberpunk 2077 — представлено трейлер з українським дубляжем
Українська локалізація Cyberpunk 2077 — представлено трейлер з українським дубляжем
16 Червня, 2023, 04:36 939
Кілька днів тому з’явилася інформація, що гра Cyberpunk 2077 у найближчий час отримає офіційну українську локалізацію. До того ж цю локалізацію, як пообіцяли розробники, буде...
Смотреть результаты
Закрити ФОП онлайн через Дію за 1 хвилину вже можна в Україні
Закрити ФОП онлайн через Дію за 1 хвилину вже можна в Україні
Портал «Дія» продовжує розширювати список доступних користувачам послуг — цього разу розробники додали можливість закрити ФОП онлайн прямо через функціонал сайту «Дія», і зробити це...
Смотреть результаты
Вихід Diablo IV — лічені дні до релізу і шквал емоцій від критиків
Вихід Diablo IV — лічені дні до релізу і шквал емоцій від критиків
Вже незабаром одна з найвідоміших культових комп’ютерних ігор отримає продовження — офіційний реліз Diablo IV відбудеться 6 червня 2023 року, тож фанати цієї ігрової серії в передчутті...
Смотреть результаты