search
Подписаться

logo

Штучний інтелект – потенційний ворог чи перший помічник в майбутньому?

09 марта, 2017, 12:15 10

Штучний інтелект – це річ, про яку багато і говорять, а ми бачимо то тут, то там приклади значних досягнень у цій галузі технологій.

Він може читати по губах і створювати нові рецепти їжі. Він може обіграти будь-якого в шахи, підтримувати розмову і проявляти емоції. Кожна велика технологічна компанія намагається інтегрувати його в свою організацію і бізнес. І, схоже, кожен новий додаток вважає своїм обов’язком заявити, що використовує машинне навчання в тій чи іншій мірі, щоб зробити ваше життя краще. Штучний інтелект можна без перебільшення назвати найбільш обговорюваною темою. Революція близько, і найочевидніше запитання, яким потрібно задатися: що далі?

Зміст

Історія виникнення штучного інтелекту
Основні сфери використання штучного інтелекту
Декілька фактів з досягнень в області штучного інтелекту
Що можна чекати від подальшого розвитку

Історія виникнення штучного інтелекту

Можна вважати, що історія штучного інтелекту починається з моменту створення перших ЕОМ в 40-х р.р. З появою електронних обчислювальних машин, що володіють високою (за мірками того часу) продуктивністю, стали виникати перші питання в області штучного інтелекту: чи можливо створити машину, інтелектуальні можливості якої були б співставні з інтелектуальними можливостями людини.

istoriya-viniknennya-shtuchnogo-intelektu

Наступним етапом в історії штучного інтелекту є 50-і роки, коли дослідники намагалися конструювати розумні машини, імітуючи мозок. Ці спроби виявилися безуспішними по причині повної непридатності, як апаратних, так і програмних засобів. У 1956 р відбувся семінар в Стенфордському університеті (США), де був вперше запропонований термін штучний інтелект – artificial intelligence.

60-і роки в історії штучного інтелекту відзначилися спробами відшукати загальні методи вирішення широкого класу задач, моделюючи складний процес мислення. Проте чим ширше клас задач, які може вирішувати одна програма, тим слабшими виявляються її можливості при вирішенні конкретної проблеми. У цей період почалося зародження евристичного програмування. Евристичне програмування – розробка стратегії дій за аналогією або прецедентами.

Істотний прорив в практичних додатках штучного інтелекту стався в 70-х рр., коли на зміну пошукам універсального алгоритму мислення прийшла ідея моделювати конкретні знання фахівців-експертів. У США з’явилися перші комерційні системи, засновані на знаннях, або експертні системи. Створено «MYCIN» і «DENDRAL» — які стали вже класичними експертними системами для медицини і хімії. Обидві ці системи в певному сенсі можна назвати діагностичними, оскільки в першому випадку ( «MYCIN») по ряду симптомів (ознак патології організму) визначається хвороба (ставиться діагноз), у другому — по ряду властивостей визначається хімічна сполука. В принципі, цей етап в історії штучного інтелекту можна назвати народженням експертних систем.

istoriya-viniknennya-shtuchnogo-intelektu

Наступний значимий період в історії штучного інтелекту – це 80-і роки. На цьому відрізку штучний інтелект пережив друге народження. Були широко усвідомлені його великі потенційні можливості, як в дослідженнях, так і в розвитку виробництва. В рамках нової технології з’явилися перші комерційні програмні продукти. В цей час стала розвиватися область машинного навчання.

На сьогоднішній день дослідження в області штучного інтелекту ведуться з різних напрямках: представлення знань, моделювання міркувань, отримання знань, машинне навчання і автоматичне породження гіпотез, інтелектуальний аналіз даних і обробка образної інформації, підтримка прийняття рішень, управління процесами і системами, динамічні інтелектуальні системи, планування і т.д.

Основні сфери використання штучного інтелекту

Економіка і бізнес: прогнозування часових рядів (курсів валют, цін на сировину, обсягів продажів), автоматичний трейдинг (торгівля на валютній, фондовій або товарній біржі), оцінка ризиків неповернення кредитів, передбачення банкрутств, оцінка вартості нерухомості, виявлення переоцінених і недооцінених компаній, рейтингування, оптимізація товарних і грошових потоків, зчитування і розпізнавання чеків і документів.

Медицина: постановка діагнозу хворому, обробка медичних зображень, моніторинг стану пацієнта, аналіз ефективності лікування, очищення показань приладів від шумів.

osnovni-sferi-vikoristannya-shtuchnogo-intelektu

Авіоніка: автопілот, розпізнавання сигналів радарів, адаптивне пілотування сильно пошкодженого літака, безпілотні літальні апарати.

tesla-model-iii

Зв’язок: стиснення відеоінформації, швидке кодування-декодування, оптимізація стільникових мереж і схем маршрутизації пакетів.

Інтернет: асоціативний пошук інформації, електронні секретарі та автономні агенти в інтернеті, фільтрація і блокування спаму, автоматична рубрикація повідомлень з стрічок новин.

Автоматизація виробництва: оптимізація режимів виробничого процесу, контроль якості продукції, моніторинг і візуалізація багатовимірної диспетчерської інформації, попередження аварійних ситуацій.

avtomatizaciya-virobnictva

Робототехніка: розпізнавання сцен, об’єктів і перешкод перед роботом, прокладка маршруту руху, управління маніпуляторами, підтримання рівноваги.

pidtrimannya-rivnovagi

Політологічні та соціологічні технології: передбачення результатів виборів, аналіз опитувань, прогноз динаміки рейтингів, виявлення значущих чинників.

Безпека і охоронні системи: розпізнавання осіб, ідентифікація особи за відбитками пальців, голосу, підпису, розпізнавання автомобільних номерів, аналіз аерокосмічних знімків, моніторинг інформаційних потоків в комп’ютерній мережі і виявлення вторгнень, виявлення підробок, аналіз даних з відеодатчиків і різноманітних сенсорів.

riznomanitnikh-sensoriv

Введення і обробка інформації: розпізнавання рукописних текстів, відсканованих поштових, платіжних, фінансових і бухгалтерських документів, машинний переклад і розуміння людської мови

Геологорозвідка: аналіз сейсмічних даних, асоціативні методики пошуку корисних копалин, оцінка ресурсів родовищ.

Декілька фактів з досягнень в області штучного інтелекту

Автомобіль Tesla з автопілотом доставив в лікарню людину з серцевим нападом

tesla model 3

Звіт Національної ради безпеки США вказує, що в 2015 році смертність на дорогах склала 1,3 випадку на кожні 100 мільйонів миль, пройдених звичайними автомобілями, в той час як показники Tesla — 130 мільйонів пройдених миль і всього один зареєстрований нещасний випадок. При цьому на рахунку автопілота компанії як мінімум одне врятоване життя — машина доставила свого господаря Джошуа Неллі в лікарню, коли в дорозі у нього стався раптовий серцевий напад.

Діагностика онкологічних захворювань

diagnostika-onkologichnikh-zakhvoryuvan

Штучний інтелект Хьюстонского методистського дослідного інституту в Техасі досліджує мільйони мамограм (його швидкість аналізу в 30 разів перевищує людську) і дає онкозаключення з точністю в 99%.

HipNav

hipnav

HipNav – це система, в якій використовуються методи комп’ютерного зору для створення тривимірної моделі анатомії внутрішніх органів пацієнта, а потім застосовуються робототехнічні управління процесом вставки протеза, що заміняє тазостегновий суглоб.

AlphaGo переміг чемпіона світу з гри в Го

alphago-peremig-chempiona-svitu-z-gri-v-go

Го вважається найбільш складною професійною грою, винайденою людством. Вона пропонує неймовірну кількість можливих дій, і багато в чому, як стверджують самі гравці, покладається на людську інтуїцію. Штучний інтелект AlphaGo навчив себе грі, зігравши мільйони партій зі своїми копіями, і в березні цього року зумів перемогти чемпіона Лі Седоля в чотирьох партіях з п’яти.

Що можна чекати від подальшого розвитку

Відбирання робочих місць

vidbirannya-robochikh-misc

Багато хто боїться, що штучний інтелект і роботи всіх вб’ють, але вчені кажуть, що нам варто боятися того, що машини знищать наші робочі місця. Деякі експерти переживають, що досягнення в сфері штучного інтелекту і автоматизації можуть привести до того, що багато людей втратять свої робочі місця – їх заберуть машини. В одних тільки США понад 250 000 роботів вже виконують роботу, призначену для людей – а скільки їх буде в східних країнах, де виробляють 90% світової техніки? І цифри зростають щорічно.

Наприклад, Оксфордський університет провів дослідження, згідно з яким в наступні 20 років 35% робочих місць у Великобританії будуть під управлінням штучного інтелекту.

«Розумні» роботи стають все більше схожими на людей

rozumni-roboti-stayut-vse-bilshe-skhozhimi-na-lyudejj

Це Ян-Ян, машина з штучним інтелектом, яка сердечно потисне Вам руку і тепло обійме. Ян-Ян розробив Хіроші Ісігуро, японський експерт з роботів, і Сун Ян, китайський професор робототехніки. Ян-Ян схожа на Сун Ян, і названа в честь її дочки.

Ян-Ян не єдиний робот, який дуже схожий на людину. Сінгапурський технологічний університет в Наньянгу також розробив власну версію такого робота. Надін, робот зі штучним інтелектом, який працює в університеті. Крім того, що це приваблива брюнетка з прекрасним волоссям і ніжною шкірою, Надін може посміхатися, вітати і зустрічати людей, потискати руку і підтримувати зоровий контакт. Вона навіть може впізнавати гостей і підтримувати з ними бесіду на основі попередніх розмов.

Роботи замінять коханців

roboti-zaminyat-kokhanciv

Багато голлівудські фільмів, з недавніх — «З машини» і «Вона» — взяли за основу ідею про те, що люди закохуються і мають сексуальні стосунки з роботами. Чи можливо це в реальному житті? Відповідь: так, і дуже скоро. Доктор Ян Пірсон, футуролог, в 2015 році висунув припущення, що до 2050 року секс з роботами стане більш поширеним, ніж секс з людьми. Доктор Пірсон співпрацює з Bondara, одним з провідних секс-шопів Великобританії.

У його доповіді є й інші прогнози: до 2025 року дуже заможні люди отримають доступ до деякої форми роботів для сексу зі штучним інтелектом. До 2030 року кожна людина буде брати участь у віртуальному сексі майже так само, як сьогодні дивиться порнографію. До 2035 року багато людей будуть мати іграшки для сексу, які сприятимуть сексу у віртуальній реальності. І до 2050 року секс з роботом стане нормою.

Звичайно, багато людей налаштовані проти сексу з розумними роботами. Кетлін Річардсон, наприклад, вважає, що сексуальні відносини з машинами встановлять планку нереалістичних очікувань, а це погано позначиться на ставленні до жінок.

Чіпи в мозку

chipi-v-mozku

Хіба не було б чудово вивчити будь-яку мову за пару хвилин, просто завантаживши його в мозок? Рей Курцвейл, футуролог, винахідник і технічний директор Google, пророкує, що до 2030 року «наноботи, імплантовані в наші мізки, зроблять нас богоподібними». З крихітними роботами в голові ми зможемо отримувати і запам’ятовувати будь-яку інформацію в лічені хвилини. Ми зможемо складати в архів наші спогади і думки і навіть відправляти і отримувати листи, фото і відео прямо в голову.

Курцвейл, який займається розробкою штучного інтелекту в Google, вважає, що при належному підході наноботи будуть здатні на речі на зразок лікування епілепсії або поліпшення нашого інтелекту, пам’яті і навіть «людяності». Звичайно, не обходиться і без потенційних загроз. Ми поки взагалі не знаємо, як працює мозок, і імплантація наноботів здається сумнівною справою. Крім того, злісний штучний інтелект може отримати над нами контроль і зробити нас безвольним зомбі.

30747 0 cookie-check Штучний інтелект – потенційний ворог чи перший помічник в майбутньому?

Читайте также:

Штучний інтелект – потенційний ворог чи перший помічник в майбутньому?
Штучний інтелект – потенційний ворог чи перший помічник в майбутньому?
09 марта, 2017, 12:15 2163 10
Штучний інтелект – це річ, про яку багато і говорять, а ми бачимо то тут, то там приклади значних досягнень у цій галузі технологій. Він...
Смотреть результаты
Уложиться в бюджет: планшеты. Бюджет до 6 000 грн.
Уложиться в бюджет: планшеты. Бюджет до 6 000 грн.
Нам нужен новенький планшет и на покупку у нас есть определённый бюджет, поэтому мы отправляемся в магазин, чтобы выбрать лучшее предложение. Уже достаточно продолжительное время...
Смотреть результаты
Лучшие смартфоны на Android по категориям
Лучшие смартфоны на Android по категориям
Лучший смартфон – не значит самый дорогой, ведь каждый гаджет обладает своими сильными сторонами, которые делают его интересным для нас или нет. Не важно, выбираете...
Смотреть результаты